Ošetrovateľka ovieva starého muža na letisku v New Orleanse. Odtiaľ transportujú miestnu nemocnicu. FOTO - REUTERS
NEW ORLEANS - New Orleans sa vyprázdňuje. Národná garda do sobotného večera z mesta evakuovala niekoľko desiatok tisíc ľudí. Smerujú do susedných štátov, kde ich čaká opäť provizórium. "Všade to bude lepšie ako tu," povedala agentúre AP Yolando Sandersová. Päť dní bola zavretá na štadióne Superdome.
Tam sa odohrávali najhoršie scény: hladní, smädní a páchnuci ľudia sa museli pozerať na umieranie, ale aj vraždy, lúpeže a znásilnenia. Superdome je už prázdny, rovnako ako Kongresové centrum, ktoré poskytlo útočisko tým, čo nemohli alebo nechceli z New Orleans utiecť ešte pred katastrofou.
Ľudia, ktorých odtiaľ odvážali vrtuľníky a autobusy, sa sťažovali na vládu a opakovali, že ich tam nechali zomierať. V poloprázdnom meste stále zostávajú tisícky ľudia: buď sa k nim nemôže dostať pomoc, alebo sa zamkli vo svojich domoch a odmietajú evakuáciu. V meste je aj veľa mŕtvol. Nikto sa neodvažuje povedať, koľko ich je, ani to, koľko ľudí zahynulo na následky prírodnej katastrofy a koľko preto, že k nim včas nedorazila lekárska pomoc.
Mŕtvoly sú podľa agentúr všade: na uliciach, strechách, zakliesnené medzi domami, pochované pod blatom. V New Orleanse žilo pol milióna ľudí. Len v jedinej márnici neďaleko New Orleansu doteraz zhromaždili dvetisíc tiel. Minister zdravotníctva Michael Leawitt priznal, že obetí budú tisíce.
Bushova administratíva sa snaží napraviť si reputáciu: do postihnutých oblastí včera prišla južanská rodáčka, ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a minister obrany Donald Rumsfeld. Očakávalo sa, že si tam vypočuje kritiku za to, že pri záchranných prácach chýbajú vojaci, ktorí bojujú v Afganistane a Iraku. Objavili sa informácie, že armáda stiahne niekoľko jednotiek z Iraku na pomoc New Orleansu.
Washington včera tiež prešiel do protiútoku a začal tvrdiť, že zlyhali predovšetkým miestne vlády. Denník Washington Post naznačil, že medzi federálnymi úradmi a guvernérmi v postihnutých oblastiach sa odohráva boj o riadenie záchranných operácií.
Susedné štáty, najmä Texas, hlásia, že humanitárna kríza hrozí aj tam: nemajú totiž kapacity na stále silný nápor evakuovaných.
V zaplavených oblastiach sa medzitým zatiaľ šíria choroby: vysilených ľudí trápia hnačky, nepekné nehojace sa rany, infekcie a posttraumatické šoky. (mik, reuters)
Bilancia
Obete 134 v Mississippi a 13 na Floride a v Louisiane. Počet obetí nie je konečný, hovorí sa o stovkách až tisíckach obetí. Bezdomovci Bez prístrešia sa ocitlo viac ako 200 000 ľudí. Príroda Hurikán zasiahol oblasť s rozlohou 235 000 km2 . V štáte Mississippi bolo zdevastovaných najmenej 40 až 50 kilometrov pobrežia, zatopených bolo asi 80 percent mesta New Orleans. Ekonomika Hurikán vyprovokoval zatvorenie 711 ropných plošín v Mexickom zálive, tri najviac postihnuté štáty (Louisiana, Alabama a Mississippi) predstavujú tri percentá HDP USA, v Mississippi patrí k najhorším stratám zničenie kasín, postihnutý je cestovný ruch. Škody Celkové škody by mohli presiahnuť 100 miliárd dolárov. Pomoc Pre obete katastrofy bolo vyčlenených viac ako 150 miliárd dolárov. Vojaci Nasadili 54 000 vojakov a gardistov. Obnova Vysúšanie a odvodňovanie New Orleansu by mohlo trvať 36 až 80 dní.
(čtk)