Veľvyslanectvo Egyptskej arabskej republiky
Ferienčíkova ulica 14,
Bratislava
Podmienky udelenia víz pre občanov SR: Cestovný pas – platný najmenej 6 mesiacov, voľnú stranu v pase, vyplnená žiadosť o udelenie víz, dve fotografie (pripevniť ich na prihlášku), kópiu potvrdenia CK o rezervácii zájazdu alebo kópiu rezervácie spiatočných cestovných lístkov (letenky). Poplatky: 1 vstup 850 Sk, viac vstupov 1050 Sk.
Veľvyslanectvo Štátu Izrael
Anton-Frank-Gasse 20
A-1180 Viedeň
S Izraelom má SR bezvízový 90-dňový styk
Predstavte si, že sa túlate po Izraeli, len tak nezávisle s ruksakom, s pár dolármi a veľkou chuťou vidieť a zažiť čo najviac. Predstava síce pekná, môže sa však skomplikovať hneď na začiatku – pri vstupe do krajiny. Imigrační pracovníci nie sú príjemní v žiadnej krajine, ale čo sa týka Izraela, židovský štát vzhľadom na vysoký počet osôb, ktoré pracujú v kibucoch či v mošavotoch načierno (oficiálne odhady hovoria o 500 000 osobách), sprísnil kontrolu individuálnych turistov. Imigrační pracovníci od vás môžu žiadať, aby ste preukázali finančnú hotovosť, ktorá predstavuje až 70 dolárov na osobu a deň. Môžu sa však zaujímať aj o to, kde máte zabezpečené ubytovanie, prípadne adresu pozývateľa a váš vzťah k nemu. Ak sa vám nepodarí imigračného pracovníka presvedčiť, že vaša cesta je čisto turistická, môže vás deportovať späť do vlasti.
Netreba však zabúdať, že Izrael aj vzhľadom na napätú politickú situáciu na Blízkom východe má niekoľkostupňovú kontrolu, ktorú mnohí považujú skôr za tortúru. Ak letíte do Izraela s ich leteckou spoločnosťou El Al a je úplne jedno, či z Viedne, z Prahy alebo iného mesta na svete, podrobnej prehliadke sa podrobíte priamo na letisku. Nehľadajte za tým nič viac a nič menej, ako to, že sa snažia zminimalizovať hrozby neustále trvajúceho rizika atentátov, ktorým sa nevyhli ani civilné lety. O niečo menej bolestivá kontrola je, ak cestujete inou leteckou spoločnosťou, ale rozhodne vás neminie osobný pohovor o tom, kto vás balil a komu aké balíčky nesiete. Upozornenie: boarding card, ktorú vám dá v lietadle letuška na vyplnenie, vám opečiatkujú pri vstupe do krajiny. Pri odchode ju musíte odovzdať, keby ste ju stratili, vaša dovolenka by sa mohla skončiť veľmi nepríjemne.
Ani pri ceste späť to nie je o nič jednoduchšie a ak pri odpovedi na bežné otázky, ktoré sa budú týkať vášho pobytu v Izraeli, zaváhate, čakajú vás nepríjemné otázky analyzujúce každý váš krok po krajine. Často takýto pohovor trvá viac ako hodinu, preto je lepšie prísť na letisko minimálne o dve hodiny skôr (dokonca toto upozornenie niekedy býva už na letenkách). Samozrejme, tomuto sa dá predísť, ak idete s organizovaným zájazdom, ale to by ste sa museli vzdať svojej slobody a ťažko našetrených peňazí.
Nejeden turista, ktorý ide do Izraela, je rozhodnutý pozrieť sa aj do Egypta. Doteraz to nebol problém, ale ako sa zdá, najnovšie by sa to už nemuselo podariť. Z Izraela do Káhiry sa dá dostať bežnými autobusovými linkami, či už z autobusovej stanice z Jeruzalema, alebo ďalších miest na juhu – z Aškelonu, Beerševy, ale aj z pásma Gazy či palestínskych území – taxíkmi a mikrobusmi. Doteraz sa dalo kúpiť vízum na hranici a pri prílete na káhirskom letisku. Podľa informácií slovenského ministerstva zahraničných vecí sa tento režim končí. Slováci môžu požiadať o vstupné vízum výlučne na egyptskom veľvyslanectve v Bratislave. Podľa slov pracovníkov ministerstva sa toto opatrenie egyptskej strany netýka len Slovenska, ale aj turistov z ostatných krajín. Ide o bežný štandard, ktorý platí aj v iných krajinách. (jač)