
Palacinkový beh dnes a pred štyridsiatimi rokmi. FOTO – ARCHÍV
Ak neviete, ako sa oslavuje tento deň, skúste sa inšpirovať verziou zo severu Britských ostrovov. Škótsky Deň palaciniek, čiže Shrove Tuesday môžete nájsť ešte pod označením Bannock Night (Noc placiek), Brose Day (Deň kaše) alebo Milk Gruel Night (Noc mliečnej kaše). Variabilitu v pomenovaní tohto dňa spôsobila rozličná tradícia konzumácie tohto pokrmu. Niekde jedli len palacinky, inde k nim podávali mliečnu alebo ovsenú kašu.
Ak si chcete pripraviť tradičnú škótsku palacinku nazývanú bannock (čítaj benok), potrebujete k tomu: ovsené vločky, vajíčka, mlieko alebo hovädzí bujón. Vypracujete cesto, ktoré vylejete na rozpálenú platničku. Tá je jedným z kľúčov k tajomstvu výnimočnosti týchto palaciniek. Druhým kľúčom je dodržanie obradného rituálu, a tu sa už dostávame k samej organizácii večera. Okrem ďalších dvoch pomocníkov do kuchyne si potrebujete zadovážiť aj skupinu mladých ľudí. Zatiaľ čo oni sa venujú rozprávaniu rozličných povier vo vedľajšej miestnosti, v kuchyni už musia byť rozdelené úlohy. Jedna osoba vylieva cesto na platňu, ďalšia zodpovedá za otáčanie placiek a tretia ich premiestňuje z platničky zhromaždenej spoločnosti. Keď bude misa s cestom takmer prázdna, pridáte do nej malé množstvo popola. Viera v magickú silu popola je totiž relikviou vyznávačov Slnka. Do takto špeciálne pripravenej poslednej palacinky postupne vložíte amulety: gombík (symbolizuje starého mládenca), prsteň (vydatá, ženatý), náprstok (stará dievka), halier (vdova), slama (gazda). Placku rozkrájate na kúsky a vložíte si ju do zástery. Každý si potom vyberie jeden kúsok, po rozlomení ktorého sa dozvie svoju budúcnosť. Ak sa z nej chcete dozvedieť viac, na konci večera vložte kúsok z poslednej placky do ponožky. Tú starostlivo umiestnite pod podušku a do rána sa vám prisní váš budúci partner.
Uznávam, príprava oslavy je komplikovaná a v dnešnej modernej dobe takýto spoločenský večer vyznie staromódne. Nemyslím si tiež, že v škótskych domácnostiach ešte veria na silu ponožky pod poduškou. Ale 27. februára niektorí Škóti palacinky robiť budú. Veď je to výborná príležitosť, ako sa zbaviť zvyšného masla či tuku, pozvať priateľov a zabaviť sa s nimi pred nadchádzajúcimi dňami pôstu.
ANDREA BUCHELOVÁ
(Autorka je spolupracovníčka SME)