Bratislava 22. augusta (TASR) - Občania SR, ktorí plánujú cestovať do oblastí, v ktorých zaznamenali výskyt epidémií vtáčej chrípky u hydiny, alebo kde sa potvrdili prípady ochorení vtáčou chrípkou u ľudí, by mali dodržiavať odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).
Podľa hlavného hygienika SR Ivana Rovného cestovatelia by sa nemali vyvarovať priameho kontaktu s hydinou, dotyku sa zdravo vyzerajúcimi, chorými alebo mŕtvymi sliepkami či kačkami. Neodporúča chodiť na miesta, kde sa chová, alebo vyskytuje živá hydina, napríklad na hydinové farmy, do obchodov s vtákmi, ani na miesta, kde by sa mohli nachádzať kontaminované výlučky alebo výkaly hydiny.
Ďalej radí často si umývať ruky mydlom a vodou. Ak nie je voda v danej lokalite dostupná, treba použiť servítky na báze alkoholu. Všetky jedlá z hydiny by sa mali dôkladne uvariť - na usmrtenie vírusu treba dosiahnuť teplotu minimálne 70 stupňov Celzia počas 20 minút.
Pri objavení sa symptómov, ako je horúčka, ťažkosti s dýchaním alebo kašeľ, má človek ihneď vyhľadať lekára. Po návrate domov z krajiny výskytu epidémie ochorení spôsobených vírusom vtáčej chrípky si má sledovať svoj zdravotný stav desať dní.
Bližšie informácie o aktuálnom riziku infekcie vtáčej chrípky dostanú občania na ÚVZ SR alebo na regionálnych úradoch či v strediskách pre cudzokrajné choroby v Košiciach, Martine a Bratislave.
Vírus vtáčej chrípky A(H5N1) je subtypom vírusu chrípky A. Jeho prirodzenými nositeľmi sú divoko žijúce vtáky. Prvý raz uvedený vírus izolovali u vtákov v Južnej Afrike v roku 1961, ktorý cirkuluje medzi vtákmi po celom svete. Obvykle sa neprenáša na ľudí.
DO 11. augusta tohto roku potvrdili epidémie spôsobené vírusom vtáčej chrípky u zvierat v Kambodži, Číne a Hongkongu, Indonézii, Japonsku, Thajsku, Kórei, Laose, Malajzii, Vietname a takmer pred mesiacom v Kazachstane, naposledy v Rusku.