Tento článok vznikol v spolupráci s tvorcami knižných turistických sprievodcov Spectacular Slovakia. Tipy na zaujímavé atrakcie a nepoznané miesta nájdete v bedekri Slovensko.
Okres Spišská Nová Ves je síce malý, ale návštevník tam nájde hneď dva z turistické poklady Slovenska- Národný park Slovenský raj a Spišský hrad. Oba priťahujú každoročne davy turistov a to nielen zo Slovenska, ale aj z neďalekého Poľska a Maďarska.
Kto však nechce stráviť celú dovolenku v lese lezením po rebríkoch či na zrúcanine, má na Spiši aj iné možnosti. Napríklad objavovať gastronomické zážitky. Knižný sprievodca po Košickom regióne vám ponúkne množstvo ďalších zaujímavostí a inšpirácie na nezabudnuteľné výlety po Spišskom regióne.
Príjemná atmosféra
Dana Říhová študovala hotelierstvo v Kežmarku. Po nej začala pracovať na recepcii v hoteli Čingov v Slovenskom raji. Bolo to na začiatku 90. rokov, ktoré boli divoké v biznise a pre cestovný ruch znamenali úpadok.
Zrejme aj preto sa po siedmich mesiacoch rozhodla nabrať viac skúseností v cestovnom ruchu zo zahraničia. Vybrala sa do rakúskych Álp, kde robila čašníčku aj recepčnú. “Chcela som si zarobiť aj na byt, a tak z roka bolo sedem rokov,” spomína pani Dana.
Okrem skúseností tam stretla aj svojho teraz už bývalého manžela, ktorý bol kuchár. Po rokoch sa obaja rozhodli, že skúsenosti už majú dosť a rozhodli sa otvoriť svoju vlastnú reštauráciu.
Vybrali si Spišskú Novú Ves, lebo pani Dana odtiaľ pochádza a chcela sa vrátiť do rodného mesta, ktoré je blízko top turistickej destinácie na Spiši- Slovenského raja.

“Kúpili sme si tu dom, kde sme chceli otvoriť reštauráciu, ale úrady nám kládli nezmyselné požiadavky na parkovanie, tak sme ho pred otvorením reštaurácie predali a išli sme do centra mesta do prenájmu,” opisuje začiatky majiteľka reštaurácie.
V historickom dome v centre mesta si manželia otvorili v roku 2000 reštauráciu s názvom Nostalgie. “Chceli sme vytvoriť miesto, kde si hostia zaspomínajú na staré dobré časy filmov a hudby bez internetu a kde spomalia. A keďže tých spomienok je viac, tak aj názov je v množnom čísle,” vysvetľuje.
Interiér podniku je naozaj plný fotografií zo starých čiernobielych filmov, ale aj historických artefaktov a nábytku. Väčšina pochádza zo zbierky majiteľky. Človek sa tam naozaj cíti príjemne. O viacerých tipoch, ktoré miesta sa oplatí navštíviť, sa dočítate v knižnom sprievodcovi Slovensko z edície Spectacular Slovakia.

Gastronómia je obeta
Kuchyňu vytvorili medzinárodnú, s ktorou mali skúsenosti aj v Rakúsku. V čase nášho príchodu je v menu ponuka francúzskych jedál. Ochutnávame cibuľačku a ratatouille. Obe sú výborné. K príjemnému interiéru sedí aj kvalitná medzinárodná kuchyňa. Okrem toho Nostalgie ponúka aj sezónne menu. Na jar je to špargľa v jeseni zase hus a kačka.
Majiteľke reštaurácie nestačí hosťom ponúkať len dobré jedlo. Pred pár rokmi začala organizovať aj degustácie vín pre milovníkov vína a zážitkovej gastronómie. “Mali sme na akcii cez 50 ľudí, boli spokojní,” opisuje úspech degustácie pani Dana, ktorá dodáva, že ju baví vždy niečo nové tvoriť.
“Táto profesia si vyžaduje celého človeka, na rodinný život ostáva málo času, je to poslanie i obeta zároveň,” dodáva. Dcéra majiteľky reštaurácie študuje marketing a už teraz pomáha mame najmä so sociálnymi sieťami.
Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás zavedie len knižný sprievodca Slovensko.
V reštaurácii zamestnáva mimo sezóny okolo 20 ľudí. Cez letnú sezónu má ďalších 25 brigádnikov, keďže vonku je veľká letná terasa. Čo sa týka turistov, vníma, že v posledných rokoch sa v regióne objavujú nielen turisti z Česka či Poľska, ktorí mieria do Slovenského raja, ale aj cyklisti a motorkári. Mimo sezóny sa zase spolieha na miestnych hostí a biznis klientelu. Chodia napriek tomu, že Nostalgie neponúka denné menu.
“Pre rozvoj cestovného ruchu potrebujeme menej byrokracie zo strany štátu a viac spolupráce medzi ubytovateľmi a reštauratérmi. Navzájom by sme si mali odporúčať prevádzky,” myslí si pani Dana.

Skryté miesta na Spiši
Okrem Slovenského raja mieria turisti na Spiši aj za ďalšou top atrakciou akou je Spišský hrad, ale v tomto regióne sú aj menej známe a pritom zaujímavé miesta, ktorých vedia len domáci.
Zástupca starostu Hrabušíc Ladislav Novotný nám hovorí, že spolu s urbárom obnovujú napríklad Zelenú horu alebo Hrabušický hrad. Je to zaniknutá pevnosť bratríkov blízko prielomu Hornádu.Zo Zelenej hory podnikali bratríci útok aj na kláštor kartuziánov na Skale útočišťa na Kláštorisku v Slovenskom raji.
V posledných rokoch Urbariát opravil aj včelnicu v Slovenskom raji, kde je teraz v zážitkovo-vzdelávací areáli Včely Raja.
Revitalizuje sa aj malá vodná nádrž Blajzloch, ktorý sa stal obľúbeným miestom na prechádzky pre rodiny v Slovenskom raji. Toto miesto je veľmi fotogenické a dá sa tam dostať aj bicyklom či autom po horskej ceste z Hrabušíc na Kopanec.

Tajomná veža kostol v poli
Kto sa nabaží Slovenského raja aj okresného mesta s mnohými historickými pamiatkami a najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, môže vyraziť na spišský vidiek. Hoteliéri nazývajú Spiš aj „Toskánsko východu“, pretože má krásnu kopcovitú krajinu.
Obzrieť sa oplatí tajomná vežu kostola v zaniknutej obci Miloj, ktorá sa nachádzala pri dedine Spišský Hrušov. Legenda hovorí, že dedina sa prepadla pod zem, lebo jej obyvatelia hrešili. Realita bude zrejme prozaickejšia a obec zanikla prirodzene už v stredoveku. Ako pamiatka po nej ostala len zrúcanina kostolnej veže, ktorá sa týči uprostred poľa.
Pôsobí zvláštne, opusteno, ale zároveň je impozantná. Len škoda, že prístupová cesta je len poľná bez tabule na hlavnej ceste, že sa tam niečo zaujímavé nachádza.

Plejáda kaštieľov
Zo zaniknutej dediny môžete pokračovať do Markušoviec, kde sa nachádza pekný kaštieľ a letohrádok Dardanely šľachtickej rodiny Mariássyovcov. Okolo kaštieľa je aj rozľahlý park a značené cyklotrasy.
Kaštieľov či zemianskych kúrií je na Spiši veľa, v podstate skoro v každej druhej dedine. Po ceste môžete navštíviť napríklad barokovo - klasicistický kaštieľ rodiny Csákyovcov v Hodkovciach. Kaštieľ ponúka sociálny turizmus.
Jeho klienti s mentálnym postihnutím udržiavajú a zveľaďujú celý areál a vyrábajú suveníry pre turistov. Napriek tomu je vidieť, že mu chýbajú peniaze na kompletnú rekonštrukciu. Rozsiahly francúzsky park v jeho okolí sa však oplatí vidieť. Nie všetky kaštiele sú v dobrom stave. Napríklad kaštieľ v Spišskom Štiavniku sa pomaly rozpadá hoci je v rukách cirkvi.
Vyber sa s knižným sprievodcom po Košickom regióne na miesta, kde sa stretáva stredoveký západ s východom.
Hodkovce patria k vedľajšej obci Žehra, kde sa zase nachádza Kostolík sv. Ducha, ktorý je známy stredovekými nástennými maľbami. Je zapísaný aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Čo sa oplatí pozrieť na Spiši
Objavte východné Slovensko s naším knižným sprievodcom po Košickom regióne.
- Zoo, Spišská Nová Ves
- Laboratórium, Spišská Nová Ves: Experimentálna galéria pre deti s obrovskými modelmi hmyzu a plazov
- Hrabušický hrad: známy aj ako Marcelov hrad, sú to dnes ruiny pevnosti bratríkov
- Vodná nádrž Blajzoch: malá vodná nádrž neďaleko obce Vernár, obľúbená zastávka cykloturistov
- Banský skanzen Hnilčík: Objavíte tam banícku minulosť Spiša v exteriéri aj pod zemou a dá sa objednať aj sprievodca.
- Malá Via ferrata Hlinisko nad Hnilčíkom: Poskytuje nenáročnú turistiku aj ferraty vhodné pre rodiny s deťmi
- Včely Raja, Slovenský raj: zážitkovo vzdelávací areál s "apidomčekom"
- Veža obce Miloj: časť kostola zaniknutej obce Miloj neďaleko Spišského Hrušova
- Múzeum Spiša, Spišská Nová Ves: Dozviete sa tam o dejinách regiónu Spiš.
- Kaštieľ v Markušovciach: expozícia je súčasťou Múzea Spiša
- Kaštieľ v Hodkovciach: barokovo - klasicistický kaštieľ zo 17.storočia, patril šľachtickej rodine Csákyovcov.
- Kostol sv. Ducha v obci Žehra: neskororománsky kostol z 13. storočia s unikátnymi gotickými nástennými maľbami zapísanými v zozname svetového dedičstva UNESCO
- Schulerloch: Opustený vojenský bunker pre milovníkov vojenskej histórie a vyhliadková veža.
- Lesný športový areál Grajnár: Miesto vhodné na turistiku aj bežkovanie.
- Palcmanská Maša: Vodná nádrž, kde sa dá kúpať aj lyžovať či robiť turistika z juhu Slovenského raja.
- Poráč park: Rekreačné stredisko vhodné na lyžovanie aj turistiku.

Edícia knižných sprievodcov Spectacular Slovakia
- Náš medzinárodný tím cestuje do každého kúta Slovenska už viac ako 20 rokov. So zahraničnými aj domácimi autormi sa na našu krajinu pozriete s nadhľadom a objavíte veci, o ktorých ste doteraz nevedeli. Prehľadná navigácia vám uľahčí plánovanie dovolenky.
- V slovenčine sú dostupné bedekre: Slovensko, Trnava región, Košice región a Žilina región
- V angličtine: Slovakia, Bratislava, Košice region, Nitra, Tatras, Trnava region a Žilina región.
- Prinášame odpovede na zaujímavé otázky: Prečo je u nás tak veľa hradov? Ktoré vína sa dajú piť len na Slovensku? Kam sa chodia ľudia v Bratislave zabávať? Čo je na tatranských nosičoch také jedinečné? A to zďaleka nie je všetko.
- Objavujeme pre vás nevšedné atrakcie: S medveďom v jednej klietke, jazda tankom, expedícia do tmavej jaskyne, návšteva automobilky, kúpanie v kráteri s termálnym prameňom, fáranie do bane, turistika s lanovkou priamo v Bratislave a mnohé ďalšie.