Krajina vychádzajúceho slnka, ako sa zvykne o Japonsku hovoriť, je čoraz častejšie ázijským ťahákom, kde sa mieša moderný svet so starými tradíciami. Cestovanie Japonskom znamená objavovať krásy miest Osaka, Kjóto či megalomanské Tokio, vypočuť si príbeh Hirošimy a zahľadieť sa na zasneženú horu Fudži. Taktiež ochutnať najlepšie suši sveta, dať si pohárik saké a užiť si všetko, čo Japonsko ponúka.
Poznávacie zájazdy do Japonska od 1 999 eur
Obrovský megalopolis
Tokio je bránou do krajiny vychádzajúceho slnka. Patrí k najväčším mestám na svete a svojimi modernými víziami stojí niekde na prahu súčasnosti a budúcnosti. Ponúka obrovskú škálu zábavy, pamiatok, vyhliadok či historických štvrtí a jedlo, ktoré bude súperiť o titul najchutnejšieho jedla sveta.

Je neuveriteľné predstaviť si, že ešte v 15. storočí tu bola len rybárska dedinka. O tri storočia neskôr sa táto oblasť katapultovala do jedného z najväčších miest vtedajšieho sveta.
Tokio akoby malo predurčené byť unikátnym miestom. Keď si prečítate o všetkých lákadlách, ktoré ponúka, nebudete poriadne vedieť, kde začať. Skúste to ráno na trhovisku Tsukiji, kde predávajú najčerstvejšie ryby či dary mora. Nájdete tu aj zeleninu, ovocie či kvety, no práve trhovisko s rybami je najlákavejšie.
Denne sa vraj predajú tony a tony rýb či morských plodov a trhovisko preslávili aj aukcie najkvalitnejších tuniakov na svete. Začínajú skoro ráno a je to divadlo aké ste ešte nikdy predtým nevideli. Sadnite si na trhovisku a nechajte sa zlákať na ochutnávku suši. Žiadne iné jedlo sa tak nespája s Japonskom ako práve suši a nikde ho neochutnáte čerstvejšie, než práve tu.
Neďaleko odtiaľto sa ponoríte do štvrte zvanej Ginza, ktorá má povesť jednej z najprestížnejších a najdôležitejších nákupných častí Tokia. Naokolo sú umelecké galérie, obchody luxusných značiek, reštaurácie či divadlá.

Podvečer alebo večer v Tokiu musíte preskúmať známu štvrť Shibuya. Najznámejší prechod pred chodcov ste zrejme už videli v nejednom dokumentárnom filme a teraz budete stáť priamo na ňom. Tento prechod láka viac návštevníkov než pamiatky Tokia a vidieť ho na vlastné oči je fantastické. Za chvíľku ním počas špičky prejde tisíc ľudí. Odrazu sa pohnú a prúdia zovšadiaľ až sa začnete báť, aby vás nestrhli so sebou.
Shibuya bliká svetlami, láka neónmi aj ľuďmi. Večer je štvrť preplnená mladými hľadajúcimi zábavu či jedlo v nespočetnom množstve podnikov. Pohľadajte aj uličku Spain-zaka, ktorá patrí vďaka architektúre k najlákavejším.
Ak túžite vidieť milióny svetielok pod nohami, vyberte sa ešte na sklonku dňa na vežu Tokyo Tower. Táto ikonická pamiatka v srdci Tokia pripomína Eifelovku, ale je vyššia a ponúka výhľad na mrakodrapy mesta. Nočné Tokio nemá z výšky ani začiatok ani koniec.

Za pamiatkami Tokia
Hoci je Tokio lákavým miestom na objavovanie rôznych štvrtí, rozhodne má aj niekoľko pamiatok, ktoré by návštevník nemal vynechať. Najznámejšou historickou pamiatkou Tokia je Cisársky palác, ktorý stojí na mieste pôvodnej pevnosti šogunátu Tokugawa. Svojho času malo ísť o najväčšiu pevnosť sveta. Podstatnú časť paláca dnes ako návštevníci nenavštívite, pretože tu stále žije cisárska rodina, no so sprievodcom si viete vychutnať palác Kyuden z polovice 20. storočia. Za prechádzku stojí aj cisárska záhrada.

Za ďalšou významnou pamiatkou sa oplatí prejsť niekoľko štvrtí až do známej oblasti Harajuku. Oblasť je obľúbená pre svoje jedlo a pred objavovaním sa pokojne najedzte. Niektoré z podnikov majú pre uľahčenie výberu vo výklade umelé napodobneniny skutočných jedál a stačí len ukázať prstom na to, čo by ste chceli. Skúsiť môžete aj „suši vláčik“. Sadnete si za bežiaci pás a budete si brať to, čo sa vám bude páčiť, na konci spočítate tanieriky a zaplatíte, čo ste prejedli.
V Harajuku leží aj najväčšia šintoistická svätyňa Meiji-jingu, ktorú zasvätili cisárovi Meijimu a cisárovnej Shoken. Pôvodná stavba z roku 1920 už kvôli vojne nestojí, no tá dnešná má ešte stále atmosféru starého chrámu. Vedie doň obrovská 12-metrov vysoká brána Torii.

Chrámov či svätýň nájdete v Tokiu nespočetné množstvo a do tretice rozhodne stojí za to aj chrám Zojoji. Pochádza zo 14. storočia, no presunuli ho sem až na konci 16. storočia, pretože si ho zakladateľ šogunátu Tokugawa vybral za svoj rodinný chrám. Viac než 250 rokov bol hlavným centrom budhizmu. Prejdite sa nádvoriami chrámu, pohľadajte vzácne hrobky rodiny Tokugawa. Dozviete sa aj to, že táto stavba je jedna z mála originálnych budov, ktoré prežili aj bombardovania Tokia.
Moderná Osaka s hradom
Osaka ležiaca na najväčšom japonskom ostrove Honšú je skvelým miestom na začiatok vášho japonského výletu. Je moderným mestom, kde žijú takmer tri milióny obyvateľov a nesie si povesť jedného z najbezpečnejších miest na svete spoločne s Tokiom a Singapurom. V roku 2025 sa bude na Osaku pozerať celý svet, pretože od apríla do októbra bude v meste prebiehať známe EXPO.
Mesto žije v treťom tisícročí, no aj napriek tomu tu nájdete krásne pamiatky, ktoré treba vidieť. Tou najdokonalejšou je Osacký hrad. Jeho kamenné hradby odolávajú náporu rozrastajúceho sa moderného mesta s mrakodrapmi a stále hrdo stoja a chránia kus japonskej histórie. Nebyť bômb druhej svetovej vojny a toho, že v hrade spravili sklad zbraní, mohol dnes vyzerať úplne inak.
V roku 1583 ho nechal postaviť Hidejoši Tojotomi, ktorý sa sám o sebe stal symbolom vynikajúceho panovníka. Dnu na vás čaká zaujímavá prechádzka a množstvo zaujímavostí. Prejdete sa okolo priekop, nad ktorými rastú hradby, oddýchnite si v záhradách a napokon objavte aj najvyššiu, hlavnú vežu ozdobenú mnohými vežičkami. Ak sa v záhrade osackého hradu ocitnete na jar, naokolo budú kvitnúť sakury a vy budete vo farebnej rozprávke.

Po prehliadke hradu sa môžete vybrať do štvrte mesta zvanej Shinsekai. Skrýva v sebe zvláštnu ikonu. Ak uvidíte vežu Tsutenkaku, budete mať na chvíľku pocit, že sa pozeráte na parížsku Eifelovku. Nebude to len zdanie, pretože Japonci si pri výstavbe tejto veže vzali za vzor nielen Eifelovku, ale aj Víťazný oblúk. Hore na veži spravili vyhliadku a hoci sa nemôže porovnávať s tou v štvrti Umeda, stále stojí za to.
Pre návštevníkov hľadajúcich staré pamiatky má Osaka ešte v zálohe aj šintoistický chrámový komplex Sumijoši-taiša. Postavili ho už v 11. storočí počas vlády cisárovnej Jingu a pre mnohých to bude zrejme prvýkrát, čo kráčajú svätyňou šintoistov. Toto málo známe japonské náboženstvo patrí k tradičným vieram na japonských ostrovoch a dodnes tu ešte zostalo.
Ak chcete absolútny protiklad, vyberte sa do osackej štvrte Dotonbori. Oáza pokoja sa rozplynie, a keď sem prídete večer, do očí vám udrú milióny svetiel a neónových reklám. Dotonbori je stelesnením nočného života v Osake a tu začnete mať pocit, že toto mesto nikdy nespí.
Dotonbori je ako svet, ktorý už teraz žije v budúcnosti a láka každú sekundu. Neviete kam sa skôr pozrieť, ktorou ulicou sa vybrať, pretože všetko chcete naraz. Keď ste už tu, využite to na návštevu niektorého z podnikov, pretože aj Japonci sa veľmi radi chodia najesť práve sem. Skúste miestne Okonomijaki, lokálne palacinky a na chvíľku zabudnete na suši.

Najtradičnejšie mesto Japonska
Mnohí návštevníci Japonska sa najviac tešia na Tokio, no po návrate domov ospevujú Kjóto. Stalo sa najpríťažlivejším, najkultúrnejším a najkrajším mestom celej krajiny. Tisíc rokov bolo hlavým mestom Japonska a dnes patrí medzi tie, ktoré nesmiete vynechať.
Ak by ste mali vidieť v Japonsku len jedno jediné miesto, nech je ním Kjóto. Mesto gejší má v sebe množstvo lákadiel a kým Osaka má svoj Osacký hrad, Kjóto mu kontruje Zlatým pavilónom zvaným Kinkaku-ji. Chrám z konca 14.storočia má polohu akoby ho sem preniesli priamo z neba. Stojí na brehu jazierka obklopený stromami, ktoré sa na jeseň sfarbia do pestrej palety. Vždy, keď na neho zasvieti slnko, trbliece sa zlatou farbou a vy si chcete len sadnúť a užívať si tento pohľad.

Nemôžete tu ostať hodiny, pretože viete, že Kjóto má v zálohe ešte priveľa ťahákov. Kráčali ste už niekedy bambusovým lesom? Skontrolujte si, či máte nabitú batériu v mobilnom telefóne či na fotoaparáte, pretože budete fotiť takmer každý krok.
Známa oblasť Arashiyama totiž ponúka bambusový háj, o akom sa vám ani nesnívalo. Hájik má zázračnú moc odbúrať akýkoľvek stres, ktorý sa vo vás počas celého roka nazbieral. Len vykročte a započúvajte sa o jemný tlkot bambusových stoniek udierajúcich o seba.

Stará štvrť Gion odoláva modernému mestu a každý, kto chce zažiť staré Kjóto sa tu skôr či neskôr ocitne. Kedysi sa tu obchodovalo, v tradičných čajovniach sa pil zelený čaj alebo matcha a v typických historických domoch sa odohrávali predstavenia gejší. Tie ovládali spev, tanec, či iné umenie a boli neoddeliteľnou súčasťou japonskej kultúry. Dnes sa toto umenie pomaličky vytráca, no ak je miesto, kde ešte viete gejšu stretnúť, je to práve táto štvrť.

Starý svet Kjóta pochopíte aj v jeho chrámových komplexoch či svätyniach. Zenový chrám Sanjusangendo z 12. storočia odkryje architektonické detaily s krásnou zbierkou sôch a chrám Kiyomizu-dera sa vďaka svojej histórii prepracoval až na zoznam UNESCO. Zasvätili ho bohyni milosrdenstva a dnes sa tu viete na niekoľko hodín príjemne stratiť.
Ešte sa pozrite na Fushimi Inari Taisha s fotogenickými červenými bránami tori. Sú ich tu tisíce! Tak ako Osaka, aj Kjóto vám bude chutiť. Skúste miestne ryžové chrumky, ochutnávkové menu kaiseki s viacerými chodmi alebo sa staňte súčasťou čajového rituálu.

Hirošima plná príbehov
Tokio, Osaka či Kjóto sú známe japonské pojmy, no ak sa povie Hirošima, občas svojou „slávou“ schová všetky tri miesta do vrecka. Hirošima sa už navždy každému spojí so strašným príbehom 2. svetovej vojny, keď práve na toto mesto spoločne s Nagasaki pristáli ničivé atómové bomby.
Príbehov s hrôzostrašným koncom je tu priveľa. Hirošima je však zároveň inšpiráciou pre svet, že život napokon zvíťazí nad smrťou. Najznámejším miestom je Park mieru na brehu rieky. Stojí tu ruina budovy, ktorá odolala aj ničivému výbuchu a stala sa symbolom celého mesta.
Prejdite sa múzeom a dozviete sa veci, o ktorých ste zďaleka počuli, no teraz ich budete vnímať trochu citlivejšie. Predsa len stojíte priamo v epicentre Hirošimy a odrazu sa vás to všetko dotýka. Park je aj napriek všetkému príjemné miesto. Horí tu aj „plameň mieru“, ktorý zhasne až vtedy, ak sa svet zbaví atómových zbraní. Zdá sa však, že sa z neho stane večný plameň.

Menej ľudí už vie, že Hirošima v sebe ukrýva aj zaujímavý Hirošimský hrad. Musel prejsť rekonštrukciou, no je pohľadom na japonskú architektúru. Ak milujete príbehy samurajov, toto je miesto, kde sa ich nabažíte. Hrad postavili ešte v roku 1589 a dnes je tu pozoruhodné múzeum a rozhodne vás zaujme aj priekopa s hradbami. Vedeli ste však, že v miestnom Múzeu umenia nájdete aj originál od Salvadora Dalího? Hirošima napokon nemá len tragické príbehy.
Stretnutie so srnkami
Japonsko nie je len krajinou, kde sa stretáva moderný svet so starými hradmi či chrámami, ale vie zaujať aj prírodnou krásou. Pekným výletom je národný park v oblasti Nara na okraji rovnomenného mesta. Hoci má Nara viacero historických miest či pamiatok, po celom svete ho preslávili voľne pobehujúce srnky a jelene.
Tie sú tu doma a návštevníci sa s nimi vedia stretnúť a dokonca ich kŕmiť. Ak by ste chceli mať tento zážitok, treba si v obchodíkoch zakúpiť špeciálne sušienky a môžete sa do toho pustiť.
Miesto je obľúbené aj pre rodiny s deťmi, pretože tie sa dostanú do blízkosti zvierat a odnesú si odtiaľto spomienky. Srnky a jelene žijúce v Nare dokonca ľudia poznali v časoch pred príchodom budhizmu a vtedy ich vnímali ako posvätné zvieratá, ktoré sú poslami samotných Bohov. To preto sa dnes na tomto mieste tešia tak významnej úcte.

Pokračujte v objavovaní Nary a nenechajte si ujsť aj obrovský chrám Todai-ji s bronzovou sochou Budhu. Zhotovili ju v 8. storočí a aj vďaka nemu je Nara dnes v UNESCO. Pohľad na sochu je fantastický, pretože sa pozeráte na jednu z najväčších bronzových sôch, na ktorú sa použilo cez 430 ton bronzu a 150 kilogramov zlata. Nazrite ešte do chrámu Kofuku-ji s pagodami a prejdite sa príjemnou záhradou Yoshiki-en.
S výhľadom na Fudži
Hoci Tokio môžete objavovať celé týždne, predsa len z tohto megalopolisu na chvíľku utečte a vydajte sa na výlet do neďalekého Hakone. Z hlavného mesta je to len približne 80 kilometrov, no tá zmena, ktorú zažijete stojí za to. Z rušného Tokia sa ocitnete v národnom parku, kde bude jedinou starosťou tou, či je počasie dosť krásne na to, aby ste videli zasneženú špičku ikonickej hory Fudži. Nie vždy má človek šťastie ju vidieť, no ak sa to podarí, je to čerešnička na torte.

Domáci si Hakone obľúbili pre jeho termálne pramene a cestičky prechádzajúce krajinou, kde vedia pokojne stráviť celý deň. Mnohí ho vyhľadávajú, aby sa mohli ponoriť do tradičného onsenu, teda termálneho jazierka či prameňa. Pre Japoncov je to rituál starý viac než tisícročie, pre turistov unikátny zážitok tradičného kúpeľa. Ak máte tetovanie, dajte si pozor, mnohé onseny totiž tetovanie nepovoľujú, pretože kedysi dávno sa spájalo len s mafiánskou yakuzou.
Hakone má minimálne sedem rôznych onsenov, kde sa viete okúpať. Najlepšie to padne po prechádzke v okolí, kedy sa viete nabažiť dosýta miestnej prírody. Neďaleké jazero Ashin-ko dokonca ponúka aj plavbu s výhľadmi a verte, že je to skvelé trávenie voľného času.
Poznávacie zájazdy do Japonska za bezkonkurenčnú cenu
V krajine vychádzajúceho slnka strávite minimálne 10 dní. Na programe sú zastávky v Osake, Kjóte, Nare, Tokiu a Hakone (i dlhšie cesty so zastávkami v Hirošime a Okinawe).
Cena začína od 1 999 eur a všetky termíny nájdete tu. >>