Ak si predstavíte Keňu, zrejme sa vám v mysli vynorí najkrajšie africké safari plné zvierat. Keňa má však toľko tvárí, že budete prekvapení, koľko si toho pre vás dokázala pripraviť.
Čo by ste povedali na nádherné snehobiele pláže, historické miesta a výhľad na Kilimandžáro?
3-dňové safari v Keni aj oddychom pri mori
Navštívite národné parky Tsavo a Amboseli, oddýchnete si na pláži vo Watamu.
Biele pláže a lákavá exotika
Čo je lepšie, ako priletieť do novej, exotickej krajiny a ráno sa zobudiť len pár metrov od bielej pláži na brehu Indického oceánu? Presne toto môže byť vaše ráno, ak sa vyberiete na prah mestečka Watamu, ktoré leží kúsok od známej pláže Turtle Bay Beach.
Hoci to Keňa hrá najčastejšie na fantastické zážitky na africkom safari, má pláže, za aké by sa nemuseli hanbiť ani najslávnejšie plážové destinácie sveta. Po tom, ako si na pláži oddýchnete, dáte si svoj prvý kokosový orech či mangový džús sa vyberte na prehliadku okolia.

Mestečko Watamu je odtiaľto len zopár kilometrov, no zmení sa všetko okolo vás. Hoci leží na swahilskom pobreží neďaleko historických miest ako Malindi či Lamu, samo o sebe nemá ani sto rokov. Vyberiete sa do jeho ulíc a všetko bude nové a lákavé a to je presne to, prečo ste sem prišli.
Okolo vás sa objavia obchodíky s bežným vecami či turistickými suvenírmi, no najkrajšie je miestne trhovisko, kde už na vlastnej koži ucítite to, že ste skutočne oboma nohami v Afrike. Všade kam sa pozriete sú živé farby, ovocie, zelenina, občas zazriete koreniny, výrobky z dreva, klobúky, košíky či figúrky zvierat.
Ochutnajte niektoré druhy exotického ovocia a konečne budete vedieť ako majú naozaj chutiť. Však je to celkom iné, než to čo poznáte z domu? Sadnite si do malého podniku, sledujte život a vychutnajte si džús z čerstvého manga, avokáda alebo papáje.
Watamu má dokonca prezývku „Malé africké Taliansko“, pretože sem v 60.rokoch 20.storočia prišlo viacero Talianov a ostali tu žiť. Taliansku stopu si všimnete v reštauráciách, no nechajte sa zlákať radšej na kenské jedlo a ochutnajte niečo, čo ste v živote nemali. Dáte si grilovanú rybu na swahilskom korení alebo skúsite vynikajúce krevety v kari omáčke? S plným žalúdkom sa ešte raz prejdite okolo trhoviska, skúste zjednávať s obchodníkmi a spokojní sa vrátite na pláž užiť si západ slnka.

Najväčší národný park Kene
Výhodou Kene a jej pobrežných miest je aj to, že to nemáte ďaleko na africké safari. Dokonalým príkladom je národný park Tsavo, ktorý sa pýši lákavým titulom „najväčší národný park v Keni“. Z pobrežia Indického oceánu je to sem niečo cez 300 kilometrov, no cestou vás čaká pohľad na zaujímavú kenskú krajinu.
Národný park Tsavo založili ešte v roku 1948, teda v čase, kedy bola Keňa pod správou Veľkej Británie. Spoločne s Národným parkom Nairobi, ktorý vznikol len dva roky pred Tsavo, patria medzi najstaršie chránené oblasti celej krajiny.
Ten moment, keď sa blížite k národnému parku je vzrušujúci, pretože máte oči neustále nalepené na krajine, v ktorej sledujete všetko živé aj neživé. Objaví sa prvý slon, druhý, desiaty a vy už tušíte, že budete na mieste. Na tvári úsmev a to ste ešte nezačali s naozajstným safari.

Cez Tsavo preteká rieka Galana, ktorá delí park na východnú a západnú polovicu. Lákavejšie miesto je Tsavo East, pretože je známe pre obrovské množstvo zvierat, ktoré tu žijú.
Konečne ste na mieste, kde začína safari. Rovinatú savanu zdobia košaté akácie ponúkajúce takmer jediný tieň, no najviac života nie je pod stromami, ale pri napájadlách s vodou. Najčastejšie sa savanou preháňajú stáda antilop, pakoňov, byvolov alebo pásikavých zebier. Spočiatku ani nedýchate, keď po prvýkrát vidíte zebru na dosah ruky, no po hodine či dvoch, keď ste už videli dve stovky zebier, ich beriete úplne normálne.
Typickým zvieraťom pre Tsavo East je aj slon a ich stáda na seba nenechajú dlho čakať. Niektoré budú kráčať prázdnou krajinou, iné zase našli útočisko na brehu vody, kde sa delia o pobrežie so stádom byvolov. Nie je žiadnym prekvapením, ak budete mať šťastie a stretnete sa s levom. Žijú v mnohých národných parkoch v Keni a Tsavo nemôže byť výnimkou.
Kým mnohé iné zvieratá zažijete v pohybe, levy najčastejšie odpočívajú v tráve, pod stromami, v tieni a občas ich uvidí len trénované oko rangera, ktorý tu prežil celý život. Krásnymi zvieratami v Tsavo sú aj žirafy. Dodnes sa odhaduje, že v Národnom parku Tsavo žije okolo 4300 žiráf, ktoré nesú prívlastok „masajské“.

Tam, kde je voda, tam je život. Toto platí o Tsavo dvojnásobne. Keď sa vyberiete k rieke či napájadlám, môžete tu vidieť odpočívajúce krokodíly na brehu či zazrieť hrocha ako si užíva vodu s bahnom. Koľko vodných vtákov stretnete, to už ani nespočítate.

Pred najväčšou horúčavou sa skryte do chaty na skvelý obed. Dajte si miešaný drink alebo po vzore Britov čierny čaj s mliekom, oddýchnite si s výhľadom na savanu a podvečer sa zase vyberte za zvieratami. Aj nočné safari ma čo to do seba a keď sa osvetlia napájadlá, čaká vás ďalší zvierací zážitok.

Safari pod Kilimandžárom
Medzi dvomi unikátnymi parkami Tsavo a Amboseli je cesta, ktorú prejdete za cca štyri hodiny. Spočiatku je jemne monotónna a rovinatá, ale keď sa na obzore začne vynárať obrovitánska hora so snehovou prikrývkou, chcete spomaliť čas.
Národný park Amboseli je jedným z najznámejších nielen v celej Keni, ale aj v Afrike, pretože sa tu zvieratá preháňajú priamo pod nesmrteľným Kilimandžárom. Toto je nesmierna devíza Amboseli. Občas sa Kilimandžáro ukryje do oblakov, no to len preto, že keď sa vám ho podarí vidieť, budete si to viac vážiť. Jeho zasnežená špička sa zastaví niekde vo výške 5895 metrov nad morom.
Susedná Tanzánia je od Amboseli len niekoľko kilometrov. Hoci sa vám môže zdať, že ste už videli safari v Tsavo a čím vás prekvapí ďalšie, verte, že žiadne z nich nie je rovnaké. Príroda je každú minútu iná.

Oblasť Amboseli obývajú známi Masajovia, tak sa okrem zvierat môžete pozrieť do ich dediny. Nosia stále tradičné oblečenie, no prispôsobili sa turizmu a zasypú vás stovkami suvenírov, medzi ktorými dominujú náhrdelníky či vyrezávané, drevené sošky zvierat. Je iné zjednávať sošku slona na trhovisku v meste a iné s výhľadom na Kilimandžáro, takže si to rozhodne skúste.
Safari v Amboseli má svoje špecifiká pretože je to najlepšie miesto v Keni na pozorovanie slonov. Žije ich tu takmer 1600 a jednoducho viete, že sa s nimi skôr či neskôr stretnete. Niektoré z nich majú obrovitánske kly a často sa k nim viete priblížiť na „dosah ruky“.

Uvítacím výborom parku sú zebry, antilopy či pakone, no nebude trvať dlho a zvieratá sa začnú predvádzať ako v dokumentárnom filme. Amboseli má v sebe aj bažiny a podmáčaný terén je obľúbené miesto na pozorovanie hrochov. Sú majestátne a hoci pôsobia ťarbavo, ak sa rozbehnú, je na čase šliapnuť na plyn.
V parku môžete stretnúť aj levy, gepardy, žirafy či hyeny a na svoje si prídu milovníci vtákov. Najkrajšie pôsobia cele kŕdle žeriavov so zlatými korunkami na hlavách a ak budete mať šťastie, príde sa na vás pozrieť marabu. Tieto obrovské vtáky sa živia tým, čo po sebe nechajú levy či iné šelmy.
Po obede si ešte zájdite na vyhliadku Observation Hill s pohľadom na časť Amboseli a vráťte sa za slonmi. Pohľad na ne ako pomaličky kráčajú krajinou na pozadí Kilimandžára bude to, čo si budete ešte dlho z tohto miesta pamätať.

Koralové mesto
Keňa je v prvom rade o prírode, safari, národných parkoch a nádherných zvieratách. Ak si radi pozriete aj miesta, kde sa kedysi dávno tvorila história, táto krajina vás nesklame.
Medzi Mombasou a malým ostrovom Lamu na severe leží pás pobrežia, kde nájdete najhistorickejšie miesta Kene. Obchodníci prichádzali so svojimi loďami na pobrežie Indického oceánu a málokto sa odvážil ponoriť sa hlbšie do vnútrozemia, pretože príbehy o divokých zvieratách všetkých odstrašili.
Z mestečka Watamu je to do starého Gede len niečo cez dvadsať minút. Dnes sa Gede premenilo na ruiny, no stálo tu už niekedy v priebehu 11. a 12.storočia. Chvíľu trvalo, kým sa z neznámeho miesta stalo obchodné centrum a v 15.storočí zažíva Gede najväčšiu slávu. Prichádzali sem arabskí aj indickí obchodníci a objavili sa tu dokonca aj čínske mince dokazujúce kontakt s ďalekou Áziou.

Vyberte sa na prechádzku a začnite neveľkým múzeom. Už pred ním takmer určite stretnete maličké opičky, ktoré poskakujú na stromoch, no radi zlezú nadol, aby sa pozreli kto ich prišiel navštíviť.
Ruinami niekdajšieho mesta vedú cestičky a postupne vám ukážu starú mešitu, palácové miestnosti, ale aj zaujímavé hrobky, aké ste dosiaľ ešte nevideli. Všetko, čo tu vidíte je postavené z koralového kameňa, čo zvyšuje jeho unikátnosť.
V roku 2024 sa dokonca Gede dostalo aj na zoznam UNESCO. Prejdite sa krajinou, ukryte sa do tieňa stromov a určite si všimnete aj baobaby, ktoré tu žijú spoločne s ruinami.
Safari v Keni, spoznávanie aj oddych na plážach Indického oceánu
Skvelý program so sprievodcom Alešom, ktorý v Keni žije už 13 rokov. Kenské safari, návšteva Watamu i ruín Gede, oddych na plážach Indického oceánu s bielym pieskom.