SME

Košice sú príťažlivé aj v lete. Turisti bažia po pamiatkach aj pive

Chránená pamiatková rezervácia v Košiciach je väčšia než v Bratislave.

Vitézov dom je len jedna z mnohých košických pamiatok.Vitézov dom je len jedna z mnohých košických pamiatok. (Zdroj: SME-Jozef Ryník)

Tento článok vznikol v spolupráci s tvorcami knižných turistických sprievodcov Spectacular Slovakia. Tipy na zaujímavé atrakcie a nepoznané miesta nájdete v bedekri Slovensko.

Keď človek prichádza do centra Košíc zo železničnej stanice, najprv nadobudne pocit, že je to zelené mesto, lebo ide cez veľký park. Čoskoro ho ohúri neskorogotický Jakabov palác a potom historické centrum mesta. To je kompaktné a veľké. Chránená pamiatková rezervácia je väčšia než v Bratislave.

V stredoveku patrili Košice medzi najvýznamnejšie mestá v Uhorsku. Hlavnú ulicu preto tvorí zhruba stovka pamiatkovo chránených budov. Od sakrálnych budov, cez šľachtické paláce až po kláštory tu nájdete všetko, čo turista bažiaci po kultúrnych a architektonických skvostoch túži vidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Šľachtické domy majú zvyčajne mená po uhorských šľachticoch ako Csákyho, Forgáchov či Andrássyho palác. Košice boli síce pôvodne nemecko-židovsko- maďarské a slovenské mesto, ale na konci 19. storočia sa silne pomaďarčili. Následne počas existencie Československa sa poslovenčili, lebo okolie bolo väčšinovo slovenské.

Pamiatky sú sústredené priamo v centre

Veľká časť historických budov sa dá nájsť priamo na Hlavnej ulici, ktorá má tvar šošovky. Ak odhliadneme od umelého potôčika, ktorý dal v meste vybudovať bývalý primátor a neskorší prezident Slovenska Rudolf Schuster, tak centrum je veľmi zachovalé.

Súdruhovia počas éry budovania socializmu nezničili v metropole východného Slovenska tak veľa pamiatok ako v Bratislave.

Na Hlavnej ulici dominujú renesančné, klasicistické, ale aj novšie budovy z prelomu 19. a 20. storočia. Nájdu sa tam však aj gotické skvosty ako Dóm sv. Alžbety, ktorý sa považuje za najvýchodnejšiu európsku katedrálu a jeden z najkrajších na Slovensku a v bedekri Región Košice zo série Spectacular Slovakia je prirodzene zaradený medzi top atrakcie v meste. V krypte dómu leží pochovaný jeden z vodcov stavovských povstaní František II. Rákoczi.

SkryťVypnúť reklamu

Ako (ne)funguje ulička remesiel na Hrnčiarskej

Prekvapivé na centre Košíc je, že nemá pamiatky len na Hlavnej ulici, ale aj v bočných menších uličkách. Tie majú dodnes názvy podľa remeselníkov, ktorí tam žili a pracovali. Najznámejšie a plné pamiatok sú Mäsiarska, Kováčska či Mlynská ulica.

Vyber sa s knižným sprievodcom po Košickom regióne na miesta, kde sa stretáva stredoveký západ s východom. (zdroj: www.SpectacularSlovakia.sk)Vyber sa s knižným sprievodcom po Košickom regióne na miesta, kde sa stretáva stredoveký západ s východom. (zdroj: www.SpectacularSlovakia.sk)

Najživšia však bola donedávna Hrnčiarska ulica. Tu založil ešte primátor Schuster, ktorý chcel imitovať známu Zlatú uličku v Prahe. V každom dome mala bývať rodina remeselníka, ktorý mala svoju prácu aj prezentovať turistom a predávať svoje diela. Dnes už tam funguje len zopár dielni, kaviarni a krčiem. V čase našej návštevy doobeda v pracovný deň bola ľudoprázdna.

Pôsobí trochu zanedbane. Visačky na domoch naznačujú, že je tam hrnčiar aj brašnár, ale v domoch je ticho. Úpadok kedysi živej remeselnej ulice miestni ľudia veľmi nechcú komentovať.

SkryťVypnúť reklamu

“Nemá to svojho pána, ktorý by tieto aktivity oživil a propagoval, preto tam chodí málo ľudí na ukážky remesiel,” myslí si Martin Dani, riaditeľ organizácie K13 Košické kultúrne centrá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa spisovateľa a známeho turistického sprievodcu mesta Košice Milana Kolcuna niektoré dielne fungujú iné nie. “Bylinkárka aj hrnčiar tam stále pracujú,” vymenúva.

Leto je slabšia sezóna

Kolcun vysvetľuje, že júl a leto je v meste slabšia turistická sezóna. Firmy organizujú svoje teambuildingy či kongresy zvyčajne v máji a júni či v septembri, nie cez prázdniny, keď zamestnanci dovolenkujú.

“V lete chodia do mesta skôr rodiny, ktoré však sprievodcu nechcú, lebo je pre nich drahý,” vysvetľuje. Skúsený sprievodca ako Kolcun si účtuje za hodinu 109 eur bez ohľadu na počet ľudí v skupine. Iní sú lacnejší.

SkryťVypnúť reklamu
Bedeker Slovensko: Spoznajte top pamiatky, ale aj nevšedné miesta Čítajte 

Kolcun vysvetľuje, že výklad nerobí len o histórii mesta a pamiatkach. Vkladá tam aj nové prvky v meste, ktoré postupne pribúdajú. Napríklad nejaký zaujímavý nápis. “Sprievodca má budiť dojem, že vie stokrát viac ako hovorí,” dodáva. Mal by tiež vycítiť, čo ľudia v skupine chcú a potom sa im prispôsobiť. “Ak má niekto rád secesiu, tak im ukážem najmä tieto pamiatky,” vysvetľuje. Nie každého zaujímajú mince v Košickom zlatom poklade či spisovateľ Sándor Márai.

Kolcun sprevádzal už aj manažérov z Volva, ktorí sa rozliadali po meste, ale skôr z praktickej motivácie. Pozerali kde je dobrá škôlka či škola, keďže sa do Košíc sťahujú aj s rodinami.

Súvisiaci článok Maďari pokračujú v nákupoch. V Košiciach získali ďalšie budovy Čítajte 

Do Košíc v poslednom čase prúdia aj peniaze z Maďarska. Nadácie naviazané na maďarskú vládu kupujú pamiatky v meste a opravujú ich. Maďarská vláda prispela aj na nové múzeum na Dolnej bráne. Kolcun si to pochvaľuje, lebo to mestu pomáha lákať ďalších turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Košiciam podľa neho pri zviditeľnené v minulosti pomohol titul Európske hlavné mesto kultúry, ale aj majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2019. “Bolo by dobré vymyslieť viac takýchto akcií. Keď už tu turista príde je príjemne prekvapený z mesta. Často mi hovoria, že tu našli viac ako čakali,” dodáva.

Košické pivovary prekvapia

Kto má radšej gastronómiu a pivo ako pamiatky, bude v Košiciach tiež spokojný. V meste je jeden z najstarších reštauračných pivovarov na Slovensku- Golem. Krčma, kde sa varí vlastné pivo pripomína pražské podniky a nájdete tam aj sochu Golema, ale najmä kvalitné remeselné pivo.

Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás iní knižní sprievodcovia nezavedú (www.spectacularslovakia.sk) (zdroj: Spectacular Slovakia)Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás iní knižní sprievodcovia nezavedú (www.spectacularslovakia.sk) (zdroj: Spectacular Slovakia)

Zaujímavý remeselný pivovar v meste je Hostinec, ktorý sídli v historickej budove priamo na Hlavnej ulici, kde sa pivo varilo už v 17. storočí. Okrem piva sa tam dá aj dobre najesť.

SkryťVypnúť reklamu

Kto by bol ochotný za kvalitným pivom vyraziť aj mimo mesta, odporúčame odskočiť si do remeselného pivovaru Herrenwald v Malej Ide. Táto dedina je niečo ako Záhorská Bystrica v Bratislave, sťahujú sa tam bohatší Košičania. Okrem moderného pivovaru je tam napríklad aj golfové ihrisko.

Pivovar založil v roku 2016 Pavol Cangár so svojim otcom tiež Pavlom. “Pivo začal variť otec ako mnohí iní nadšenci doma v garáži. Postupne ma varenie piva chytilo, tak som si spravil kurz na sládka a praxoval v neďalekom pivovare Kalteneker v Rožňave,” spomína Pavol Cangár mladší.

Garáž mu už nestačila, tak si vybavil v banke úver, eurofondy a vlastné úspory vrazil do výstavby nového moderného pivovaru. Ten má 12 tankov s kapacitou každého 15 hektolitrov.

Názov vznikol podľa miestnej časti obce Pánsky les po nemecky Herrenwald. Ich pivo štamgasti môžu piť priamo v prevádzke, kde je aj výčap aj reštaurácia. Tá slúži aj na firemné eventy. “Naši klienti v pivovare sú miestni ľudia, ale pribúda aj cyklistov, keďže sme pri cykloceste,” opisuje zákazníkov Cangár.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Malej Idy však pivo rozvážajú aj do Košíc. “Čapujeme sa napríklad v kultúrnom centre Tabačka, v reštaurácii Ohnisko, alebo v podnikoch ako Pokhoi. Distribuujeme pivo po celom Slovensku a spolupracujeme sezónne aj s Kauflandom,” dodáva Lucia Cangárová, Pavlova manželka, ktorá je zodpovedná za obchod a marketing pivovaru.

Do budúcna plánuje rodinný pivovar rozširovať export piva aj do Česka, Manželia plánujú spolupracovať aj s inými remeselnými pivovarmi v zahraničí.

“V zahraničí spolupráca a komunikácia medzi pivovarmi funguje, napríklad si požičiavajú stroje, na Slovensku žiaľ nie,” dodáva Cangár. Rozširovať plánujú aj druhy pív napríklad o kyseláče.

Archeoskanzen a rozárium Nižná Myšľa

Kto by chcel pozrieť niečo mimo Košíc a má rád históriu, oplatí sa navštíviť archeoskanzen v Nižnej Myšľi. Občianske združenie nadšencov a archeológov tam počas sezóny ponúka komentované prehliadky dediny z doby bronzovej.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdete tam verné kópie hlinených domov, pohrebisko s kostrami, ktoré sú umelé napodobeniny pochovaných ľudí. Napriek tomu je to pekné miesto aj na prechádzku. Vyvýšenina v inak rovinatej krajine pri rieke Hornád vám ponúkne krásne výhľady až do Maďarska.

“Najčastejšie k nám chodia školské výlety, ale zablúdia tu aj cudzinci, ktorých sem zavedú príbuzní, prípadne sú nadšenci archeológie” hovorí o štruktúre návštevníkov sprievodca Patrik Stein. V sezóne príde podľa neho do archeoskanzenu okolo tisíc ľudí mesačne. Ročne ich je vyše šesť tisíc.

Koho nebavia kostry a chatrče z praveku, môže sa pokochať ružami v miestnom Rozáriu, ktoré prevádzkujú manželia Bohušovci v dedine Nižná Myšľa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 585
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 375
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 810
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 261
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 062
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 490
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 661
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 262
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 425
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 866
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 769
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 008
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťZatvoriť reklamu