Poloha: Súľovské vrchy - Súľovské skaly. Východiskový a cieľový bod: Súľov - chata Súľov, parkovisko. Časový rozvrh: chata Súľov - Gotická brána 3/4 h - hrad Súľov 1/2 h - lúka pod hradom Súľov 1/4 h - lúka pri Kamennom hríbe 3/4 h - chata Súľov 1/4 h. Spolu: 2 1/2 h. Prevýšenie: 300 m.
Náročnosť: Stredne náročná a menej ako poldenná prechádzka náučným chodníkom predstavuje najzaujímavejšiu časť Súľovských skál v oblasti hradu Súľov. Orientácia je bezproblémová, náučný chodník vedie po dobre značkovaných turistických chodníkoch. Prechod niektorých úsekov sťažuje eróziou narušený terén. Opatrnosť treba zvýšiť najmä za vlhkého počasia, pretože skryté mokré korene stromov a krovín sú veľmi šmykľavé.
Základná trasa: Východiskom túry je platené parkovisko pri chate Súľov v obci Súľov (360 m) v úzkej Súľovskej tiesňave. Na prvom zo 17 drevených informačných panelov si môžeme pozrieť schematickú mapu celej trasy. Okrem obvyklých značiek náučného chodníka nás v prvej časti povedú aj zelené turistické značky (5662).
Strmý chodník poznačený eróziou stúpa do riedko zalesneného svahu k úzkej skalnej štrbine, za ktorou sleduje dno suchej doliny. Erózny zárez sa končí pramenným výklenkom, z ktorého sa dostaneme po drevených schodoch. Výstup pokračuje zalesneným svahom, pričom miestami vedie po spádnici a miestami serpentínami. Tento úsek sa končí uprostred prvého skalného mesta na trase. Prírodný otvor v skale pripomínajúci zalomené gotické okno patrí k najznámejším skalným útvarom Súľovských skál. Kedysi sa nazýval aj Lomená brána.
Ďalej vystúpime pomerne strmým chodníkom, ktorého zdolanie komplikuje erózna činnosť dažďovej vody. Pre zvýšenú bezpečnosť na tomto úseku miestami inštalovali technické pomôcky. Výstup sa končí na plošine so smerovníkom pod skaliskami skrývajúcimi ruiny hradu Súľov (660 m) z 12. storočia. V minulosti sa nazýval Roháč, dnes toto meno patrí jednému z vrchov Súľovských skál. Na hornú plošinu najťažšie prístupného hradu na Považí sa dostaneme po stupoch vytesaných do skaly a po železnom rebríku. V závere sa ešte treba pretiahnuť cez úzky otvor v murive.
Od hradu sa vrátime na plošinu so smerovníkom a pokračujeme dolu strmým žľabom. V jeho dolnej časti odbočíme doprava na pohodlný vrstevnicový chodník, ktorý vedie na lúku pod hradom (525 m). Na malej lesnej čistine sa križujú turistické značky a v jej blízkosti vyviera prameň. Severne od lúky možno vidieť skalný útvar Indián.
Na lúke opustíme zelenú značku a odbočíme doprava na červeno značkovanú turistickú trasu (0880). Lesná cesta dlhou serpentínou klesá na lúku pri Kamennom hríbe (450 m), kde sa zľava pripája žlto značkovaná trasa. Pohodlná cesta na rozhraní lúky a lesa vedie smerom na juh. Ak chceme túru ukončiť v obci Súľov, pokračujeme po ceste zvažujúcej sa ku kostolu. Chodník, ktorý v zákrute cesty odbočuje doprava, sa končí pri parkovisku pri chate Súľov (360 m).
(Turistický sprievodca Súľovské vrchy - Strážovské vrchy z edície S batohom po Slovensku)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi "Súľovské vrchy (Strážovské vrchy)", ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v edícii S batohom po Slovensku. Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk