SME

Pripravení na dobrodružstvo? Cesta Marokom vo vás zanechá hlbokú stopu

Prežite svoj diel orientálnej rozprávky od bohémskej Casablancy po exotické Ouarzazate.

Mešita Hassana II. v Casablance (Zdroj: Adobe Stock)

Maroko sa čoraz viac objavuje v snoch ľudí a ak ho poznáte, vôbec sa tomu nečudujte. Skúste ho objaviť aj vy a prežijete svoj diel orientálnej rozprávky. Možno sú Marakéš či Fez najznámejšími miestami kráľovstva, no aj bohémska Casablanca, orientálny Rabat alebo Ouarzazate nabitý nepoznanou exotikou, patria k mestám, ktoré vám preniknú hlboko do mysle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za obrovskou mešitou

Marocká Casablanca je legendárne miesto. Máte pocit, že ho poznáte ešte predtým, než ste do neho prišli, pretože jeho meno ste už mali toľkokrát na perách. Možno ani presne netušíte, kde na mape leží, no viete o nej vďaka ikonickému filmu. Oscarová Casablanca žije len na striebornom plátne či v mysliach ľudí, no z ošarpaných ulíc dnešného mesta sa už vytratila.

Nie, Casablanca nie je horšia, je dokonca fascinujúcejšia, než by ste čakali. Dnes sa zmieta v dvoch svetoch. Ten jeden, tradičný, marocký, prepletený uličkami starej mediny sa ukrýva za hradbami a druhý, moderný s nádychom Francúzska, dýcha v kaviarničkách a pod bielym fasádami Art Deca. Darmo by ste v Maroku hľadali kozmopolitnejšiu metropolu. Možno by si zaslúžila byť hlavným mestom, no tento triumf patrí Rabatu.

Pobrežná Casablanca odjakživa priťahovala ľudí. Raz to boli Portugalci, inokedy zase lode pirátov, lákala Francúzov, občas Britov a hoci sa dostala pod francúzsku správu, stále si zachovala to, prečo si ju každý zamiloval.

Dnešným symbolom mesta sa stala obrovitánska mešita Hasana II., otca súčasného kráľa Mohammeda VI. Dominuje priestoru tak, ako máloktorá stavba Afriky a tu na pobreží chladného Atlantiku jej patria všetky pohľady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najkrajšia časť dňa je podvečer, kedy sa námestie zaplní domácimi. Väčšina neprišla za modlitbou, ale posedieť si na kamenných múrikoch s výhľadom na rozbíjajúce sa vlny oceánu. Stráviť čas s rodinou či priateľmi alebo si dať pomarančový džús či misku slimákov, bôbu alebo bagetu od pouličných predavačov.

Mešita Hasana II. nemá v sebe historickú patinu vzácnych mešít, no vie, že do histórie vie vojsť aj inak. Dvíha sa nad ňou obrovitánsky 210 metrov vysoký minaret. Každý sprievodca tu spomenie, že „Alláhov trón stál na vode“, a preto aj mešitu postavili tak, aby vyčnievala z krajiny a o svoje miesto sa pobila s oceánom.

Keď sa hlas muezzína mieša s vlnami Atlantiku, dostanete zimomriavky. Aj ako turisti ste v mešite vítaní a rozhodne to využite. Prezdobené sály, orientálne koberce, luxusné lustre, libanonský céder a verše z Koránu vám zamotajú hlavu.

Hranica dvoch svetov

Neveľké námestie v centre Casablancy zdobí kaviareň, kam sa poľahky zmestí niekoľko desiatok ľudí. Príďte sem ráno, kedy sa začínajú zapĺňať stoličky s výhľadom a ruch celého miesta. Námestie stojí na pomedzí dvoch svetov a je len na vás či sa vyberiete doľava či doprava. Ak vľavo, zhltne vás francúzska noblesa, ak vpravo, utopíte sa v chaotickom labyrinte potiahnutom orientom. Nie je to fascinujúce? Tá možnosť voľby a v minúte môžete spoznávať tak odlišné svety?

Sadnite si do kaviarničky a objednajte si zelený čaj s mätou. K tomu dostanete obrovskú kocku cukru, pretože čaj sa tu pije sladký až presladený. K tomu francúzsky croissant a pred vami bežia sekvencie z Casablancy. Ženy v kaftanoch so šatkami na vlasoch striedajú tie v sukniach či blúzkach náhliacich sa do práce. Muži hrajú tavlu, občas fajčia vodnú fajku a nechávajú čas plynúť okolo seba. Aj to vás Casablanca naučí. Zabudnúť na čas a žiť pre moment, ktorý sa odohráva presne v tej sekunde okolo vás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Casablanca znamená „Biely dom“ a vo francúzskych štvrtiach to ešte dodnes stále platí. Zakorenili tu štýly Art Deco a Art Noveau, a tak sa pripravte na záplavu malých detailov. Kované dvere, balkóny s ozdobnými mrežami, okázalé okenice, kamenné doplnky a budovy, ktoré by mohli byť pokojne v Alžíri, Paríži, Marseille či v Lyone. Na chvíľku zabudnete, že ste na severe Afriky, no hneď ako sa priblížite k trhovisku a zaplaví vás zvolávanie, trúbenie, dohadovanie sa o cene, tak viete, že stále ste v Oriente.

Na pomedzí svetov leží aj najznámejšia kaviareň Maroka. Ak ste videli film Casablanca, potom presne viete, že je reč o Rick´s Cafe. Je časovou kapsulou. Vojdite však aj za hradbu a nechajte sa unášať starou medinou. Nie je možno turisticky najvyťaženejšia, no v tom je jej čaro. Malé obchody, dielne, ruch a chaos. Uvidíte, že to má niečo do seba.

Chcete ešte z mesta vyťažiť niečo zaujímavé? Vyberte sa ku katedrále Notre Dame. Hoci vás môže odradiť zovňajšok, nedajte sa a nahliadnite dnu na krásne vitráže. Katapultujú vás do európskej gotiky a prekvapí fakt, že v Casablance stále žije takmer dvadsať tisíc kresťanov.

Večer sa oplatí zájsť na promenádu Corniche. Má niekoľko kilometrov, lemuje Atlantický oceán a ozdobili ju množstvom podnikov, kde si viete dať grilované ryby, najčerstvejšie dary mora či perfektný tadžín.

Súvisiaci článok Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami Čítajte 

Kráľovský Rabat

Rabat patrí bez pochýb medzi najväčšie prekvapenia Maroka. Každý pozná Marakéš, Fez, Casablancu, túži po Sahare či plážach, ale kto kedy sníval o Rabate? Mesto si možno uvedomuje, že nie je snom, no o to viac sa snaží aby bolo dokonalou spomienkou. Verte, že to funguje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mnohých prekvapí, že práve Rabat je hlavným mestom a dodnes sa o ňom hovorí aj ako o kráľovskom meste. Má svoje pamiatky, hoci napokon to bude atmosféra, ktorej podľahnete.

K najznámejším miestam celého Rabatu patrí námestie ozdobené vzácnym mauzóleom kráľa Mohammeda V. a Hasana II., oproti ktorému sa dvíha 44-metrov vysoký minaret nedostavanej mešity.

Ak by sa podarili plány almohadskému panovníkovi Jakúbovi al-Mansúrovi, zrejme by tu stála najkrajšia mešita celého Maroka. Plány skrížila smrť a napokon sa s nedokončenou stavbou pohralo aj zemetrasenie z 18.storočia.

Námestie prekvapení jednoduchosťou, no má v sebe pietu a marockú hrdosť. Mauzóleum je umeleckým dielom a to ocení každý milovník orientálnej architektúry.

Vydajte sa odtiaľto k najhistorickejšej časti celého Rabatu Chellah. Nájdete ju pod hradbami, odkiaľ dnes rastie hranatý minaret. Toto miesto poznali pred tromi tisíckami rokov Feničania a práve tu mali Rimania svoje mesto Sala Colonia. Ruiny sú roztrúsené kade tade, no mnohé z nich zarástli trávou, akoby sa snažili ukryť pred zrakom občasných návštevníkov. Po stáročiach ticha sa panovníci dynastie Merinidov rozhodli, že medzi 13. a 14.storočím pozdvihnú ruiny a premenia ich na svoju kráľovskú nekropolu. Dnes ju strážia bociany, ktoré si spravili hniezda na minaretoch či na kamenných stĺpoch.

Bielo-modré uličky a ryby v medine

Na pahorku nad riečkou Bou Regreg, ktorá dnes oddeľuje Rabat do Salé sa dvíha obrovská kasba Oudaia. Kasba je niečo ako opevnené mestečko a počas cesty Marokom na ne natrafíte viackrát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Táto v Rabate je špeciálna, pretože je pretkaná uličkami s modrobielym nádychom, ktoré vás v myšlienkach katapultujú na grécke ostrovy. V uličke za bránou sa ozýva hudba Gnaoua a malé obchodíky lákajú na suveníry. Straťte sa tu. Naozaj, myslíme to vážne, nehľadajte na mape, ktorou uličkou máte ísť a iba choďte.

Kasba nie je veľká a takto objavíte množstvo krásnych vecí. Dostanete sa na koniec hlavnej ulice, kde sa pred očami otvorí pohľad na Atlantik a bočné uličky vás zase privedú do malej skrytej čajovne. Ponúkajú tu marocké koláčiky, čaj s voňavou mätou alebo marockú kávu. Ten výhľad bude patriť k najkrajším spomienkam na Rabat.

Neďaleko od kasby natrafíte na chaotickú medinu. Buď sa do nej dostanete cez jednu z kamenných brán, alebo len kráčate a ani nebudete vedieť a stojíte v nej oboma nohami. Nad hlavou si všímajte občasné hranaté minarety a z oboch strán na vás útočia predavači so svojou ponukou. Berberské koberce, šatky, šaty, topánky alebo drevené výrobky, kovové tácky, kanvice, poháriky či koreniny. Stačí si zapriať a máte to pred očami. Akoby ste objavili Aladinovu lampu a tá vám bude plniť orientálne želania. Nakúpte si domov korenie Ras el-Hanout, aby ste si kedykoľvek v kuchyni vyčarovali vône Maroka.

Medina je miestom, kde sa viete ponoriť do rituálov domácich. Najviac ich spozorujete v malých uličkách plných jedla. Nechajte sa zlákať morskými plodmi aj grilovanými rybami. Sadnite si na plastovú stoličku, objednajte si tanier plný dobrôt tak ako ostatní a splyňte s davom. Rabat má skrátka niečo, čo nenájdete ani v Casablance či Marakéši. Niečo iné, neuchopiteľné, no krásne lákavé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Stráviť noc na Sahare a zaspať? Toľko by ste toho zmeškali, hovorí sprievodkyňa Čítajte 

Prekvapenie s krkolomným názvom

Mesto Ouarzazate (čítajte Warzazat) v centrálnej časti Maroka je tak krásne ospalým mestečkom, že tu budete chcieť ostať dlhšie, než ste si mysleli. Príchod do mesta má dobrodružný nádych. Ak sa sem vyberiete cestou z Marakéša, čakajte okolo seba výhľady na vysokánske štíty pohoria Atlas. Ešte aj na konci jari budete hypnotizovať sneh na ich vrcholkoch. Ešte niekoľko priesmykov, hlboké údolia naplnené riečkami či anonymnými dedinkami a ste na mieste.

Ouarzazate dostal prezývku „brána do púšte“ a na vlastné oči budete vidieť, ako sa všetko zmení. Hory sa stratia, krajina sa zahalí do pieskovej farby a hoci vás tu nečakajú pieskové duny, je cítiť že už nebudú ďaleko.

Mesto bolo kedysi centrom obchodu, ktorý spájal saharské časti severnej Afriky s pobrežím Atlantiku, a tak aj Ouarzazate profitoval. Až podvečer si uvedomíte, že mesto leží v nadmorskej výške 1 100 metrov na morom. To keď sa príjemne ochladí vzduch, čo je najmä v najhorúcejšom lete ako závan života.

Prechádzka mestom je ako cestovanie v čase. Ešte stále tu stoja staré hlinené domy ozdobené berberskými ornamentmi, no vedľa nich vyrástli moderné obytné bloky s obchodíkmi, podnikmi či čajovňami. Na hlavnej ulici sa stretlo niekoľko predavačov a tí, čo nemajú roztiahnuté plachty, predávajú z vozíka ovocie či zeleninu. V sezóne, teda v čase kedy sa leto preklápa do jesene, majú všade marocké datle a keď ich ochutnávate priamo z trhoviska, je to zážitok.

Čím bližšie ste k hlavnej atrakcii mesta, tým farebnejšie domy stretnete. Akoby sa všetci predbiehali, kto nájde krikľavejší odtieň. Nad strechami vyčnievajú tradičné hranaté minarety a ak sa zapozeráte na tváre ľudí, prídu vám inakšie než tie v Casablance či v Rabate. Tu v regióne žijú prevažne Berberi. Občas si všimnete farebnú berberskú vlajku, inokedy zase počujete, že miestni nie sú Arabi, ale Berberi s vlastnými zvykmi a príbehmi. Ochutnajte tu aj vynikajúci tadžín s hovädzím mäsom a slivkami a potom sa rozhodnete ostať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vzácna kasba

Najväčším pokladom celého Ouarzazate je hlinená kasba menom Taourirt. Jej korene nesiahajú do staroveku akoby sa mohlo zdať, krásne klame telom, pretože jej vdýchli život len koncom 19.storočia. Postavila si ju rodina El Glaoui, ktorá ovládala celý región. Ich zlatým vekom boli prvé desaťročia 20.storočia, kedy muselo všetko v meste prejsť ich rukami. Rozprávkovo zbohatli a dotvorili kasbu tak, aby aj dnes ľudia pri pohľade na ňu uznanlivo pokývali hlavou. Stojí na okraji hlavného námestia, akoby chcela hneď strhnúť akýkoľvek pohľad.

Za bránou sa ocitnete na nádvorí a pohltia vás vysoké hradby. Tu si všimnete ako Berberi zdobili svoje domy. Vyrývali geometrické vzory do stien a ozdoby sú hotové. Kto by čakal rozprávkový interiér, ostal by sklamaný. Je pomerne strohý a tvoria ho len detaily či miestnosti určené na oddych. Všetko však bolo dômyselné a prepracované. Ak budete vo vnútri, na konci sa posaďte do malej čajovne a vychutnajte si čaj s mätou v unikátnom prostredí.

Ak ste filmovým fanúšikom, Ouarzazate vám príde ako malý kúsok raja. Na okraji mesta totiž stojí štúdio Atlas, kam viete nahliadnuť a na vlastné oči si pozrieť kulisy filmov, ktoré ste určite videli.

Neďaleko mesta dokonca stojí aj Ait Ben Haddou, azda najfotogenickejšie miesto Maroka, kde sa natáčali niektoré scény k filmom akými bol Gladiátor, Alexander, Kráľovstvo nebeské, Marco Polo alebo Princ z Perzie.

Hneď ako z vŕšku uvidíte panorámu Ait Ben Haddou, viete, že ju odniekiaľ poznáte. Čo by ste povedali na malú prechádzku? Ksar, teda opevnené miesto, leží na brehu rieky Ounila a je najkrajšie svojho druhu. Kráčajte pomaly dnu, stúpajte na pahorok a spoločnosť vám budú robiť hlinené domy a vzácne domy.

SkryťVypnúť reklamu

Ait Ben Haddou pôsobí ako pevnosť, v ktorej však pulzuje život. Dnes ho turisti poznajú, takže tu nájdete kopec suvenírov, no tá atmosféra je na nezaplatenie. Prelezte staré domy, pohľadajte ukryté rekvizity z filmov, staré fotografie a vypočujte si príbehy miestnych, pretože takmer každý z nich hral v najslávnejších filmoch.

Vylezte na najvyšší bod miesta a užite si výhľad na okolie. Nielen hlinená architektúra stojí za to, ale aj krajina do ktorej Ait Ben Haddou zasadili. Toto miesto je v UNESCO a nikto nezapochybuje, prečo tomu tak je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu