Maltskú republiku v Stredozemnom mori tvoria tri ostrovy - Malta, Gozo a Comino. Najväčším ostrovom a zároveň kultúrnym, obchodným a administratívnym centrom krajiny je ostrov Malta. Gozo je skôr vidieckeho charakteru a je zameraný na poľnohospodárstvo. Najmenší z ostrovov Comino je zväčša neobývaný.
Maltské súostrovie patrí medzi jednu zo žiadanejších európskych dovolenkových destinácii a každoročne priláka státisíce turistov. Okrem celoročne veľmi prijemnej klímy a príležitostí na kúpanie, ktoré je možné až do konca októbra, láka aj na krásnu prírodu, pekné pláže, pohostinnosť a pestré kultúrne vyžitie.

Pláže a čistá voda
Európska agentúra pre životné prostredie zaradila Maltu medzi top štyri destinácie v Európe s najčistejšou vodou na kúpanie. Tunajšie pláže, z ktorých dvanásť je označených modrou vlajkou, sú väčšinou skalnaté. Na severe Malty však nájdete aj piesočnaté pláže, najväčšia z nich je Mellieha Bay, ktorá je jednou z najlepších pláží na vodné športy.
Obľúbenou je aj pláž Paradise Bay, v letovisku Cirkewwa, neďaleko prístavu lodí smerujúcich z Malty na Gozo a Comino. Okrem kúpania si tu môžete požičať kajak, šnorchlovať, aj sa potápať. Medzi najkrajšie patrí aj pláž Golden Bay na severozápade, ktorá sa môže pochváliť tým najjemnejším pieskom.

Najväčším letoviskom Malty je Sliema neďaleko hlavného mesta Valletta, ktorá susedí s ďalším obľúbeným letoviskom St. Julian's. Na severe ostrova sa nachádza ďalšie populárne letovisko Bugibba-Qawra.
Všetky letoviská majú prímorské promenády, obchody, reštaurácie, bary a taktiež aj diskotéky, ktoré sú medzi mladými dosť vyhľadávané. Jednou z obľúbených aktivít na ostrovoch je potápanie. Využiť môžete viacero potápačských centier a škôl. Potápači majú čo objavovať. Podmorský svet tu je naozaj pestrý, plný jaskýň, útesov a vzácnych druhov rýb.

Valletta
Prieskum ostrova je vhodné začať vo Vallette, ktorá je hlavným mestom Malty. Žije tu zhruba sedem tisíc ľudí a úplne v pohode sa dá všade zájsť pešo. Chce to len pohodlnejšie topánky, pretože mesto je postavené v kopci, a tak sa v nej stále šliape buď hore, alebo dole.
Pre svoju jedinečnosť je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Valetta bola pôvodne obrannou pevnosťou rádu maltézskych rytierov, ktorí ju v 16. storočí prebudovali na hlavné mesto namiesto opevnenej Mdiny, ktoré sa nachádza vo vnútrozemí. Nezameniteľnú siluetu dodáva mestu Bazilika Panny Márie Karmelskej s ohromnou kopulou, ktorá pripomína Baziliku sv. Petra vo Vatikáne.

Krásnych svätostánkov však neveľká metropola ponúka oveľa viac, čo je vzhľadom na jej rozlohu až prekvapivé. K tým najdôležitejším patrí patrí Katedrála sv. Jána dokončená v 16.storočí. Zvonku pôsobí stroho, jej interiér je však honosne zdobený. Pozornosť turistov priťahuje veľká maľba od slávneho talianskeho majstra Caravaggia, ktorá znázorňuje, ako prišiel patrón katedrály a maltézskych rytierov – sv. Ján Krstiteľ o hlavu.
K významným pamiatkam mesta patrí Palác Veľmajstra, ktorý dnes slúži aj prezidentke. Veľká časť paláca je pre verejnosť uzavretá, sprístupnené sú niektoré nádvoria a bohatá zbrojnica.
Pekné výhľady na more a okolie môžete vo Valette zažiť v záhradách Upper Barrakka Gardens, ktoré sú jedným z najnavštevovanejších miest na Malte. Sú príjemným zeleným útočiskom počas sparných letných dní, keďže tu nechýbajú stromy ponúkajúce tieň a aj fontány.

Záhrady ponúkajú výhľad na prístav Grand Harbour a prístav vo Vittoriose. Za návštevu stojí aj návšteva krásnych záhrad a paláca San Anton v Attarde, prímestskej časti Valetty. Vystavaný bol v 17.storočí, bol sídlom veľmajstrov, neskôr guvernérov ostrova a od roku 1974 je oficiálnym sídlom prezidenta Malty. Po vstupe záhrad sa ocitnete v nádhernom svete. Nájdete tu elegantné chodníky, sochy, aj okrasné jazierka a kačicami a labuťami a aj lavičky na oddych a relax. Preskúmate tu širokú škálu kvetov a maltských a exotických stromov ako sú palmy, cyprusy, norfolské borovice, citrusy, či avokádo.
Mdina
Toto opevnené mesto v strede ostrova bolo kedysi hlavným mestom krajiny. Rovnako ako Valletta má krásnu Katedrálu sv. Pavla a veľa starých uličiek a chodieb, ktoré môžete preskúmať. V tomto meste akoby zastal čas. Nie nadarmo sa mu hovorí tiché. Samotné centrum, do ktorého majú autá obmedzený vstup je obkolesené hradbami, z ktorých je úžasný výhľad prakticky na celý ostrov.

Za obrovskou bránou sa ocitnete v spleti úzkych uličiek s väčšinou dvojposchodovými domami v barokovom štýle, v ktorých dodnes žije zopár aristokratických rodín. Nachádza sa tu mnoho obchodíkov so suvenírmi, šperkami a ozdobami a pred viacerými z nich stoja makety rytierov v historickom brnení.

Marsaxlokk
Pri potulkách ostrovom určite nevynechajte návštevu zátoky Marsaxlokk s rovnomenným mestečkom a hlavným rybárskym prístavom na Malte. Je to najlepšie miesto, kde môžete uvidieť farebné, tradičné maltské rybárske člny Luzzus s mýtickým okom namaľovaným na ich provách, ktoré tu rybári používajú už stáročia.
Každú nedeľu sa tu koná rybí trh ponúkajúci fascinujúci pohľad na miestny život a tradičný priemysel. Stánky tu prekypujú rybami všetkých tvarov, farieb a veľkostí. Trh tu začína skoro ráno, zvyčajne okolo úsvitu, keď sa rybári vracajú z nočných rybárskych výletov.

Môžete sa sem vybrať aj skôr, aby ste videli prichádzajúce lode a rybárov, ktorí si tu rozkladanú stánky s tovarom. Okrem čerstvého úlovku ponúka trh aj sortiment miestnych remeselných produktov a tradičných výrobkov.
Pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od nakupovania je tu k dispozícii zopár kaviarní a reštaurácií, ktoré ponúkajú jedlá z morských plodov a iné maltské špeciality. Môžete si vybrať si niektorú s vonkajším posedením a objednať si tanier čerstvo grilovaných rýb s pohárom miestneho vína.
Trh nie je len miestom na nákup morských plodov, ale aj živým zážitkom, ktorý ukazuje spojenie medzi mestečkom a jej rybárskym dedičstvom.
Dedinka Pepka námorníka
Pokiaľ nehľadáte len autentické atrakcie, rozhodne zavítajte aj do Popeye Village, teda dedinku Pepka námorníka. Postavená bola v roku 1980 na účely natáčania filmu Pepek námorník s Robinom Williamsom v hlavnej úlohe. F
ilm síce nie je tak známy ako animovaný seriál, ale dedinka je naozaj fotogenická a je veľkou atrakciou, kam mieri množstvo návštevníkov ostrova. Leží na severozápade ostrova v Anchor Bay, zhruba 3 kilometre od Melliehy.
Dedinka so zhruba 20-timi domčekmi je skvelým miestom, kde dospelí aj deti môžu spoznať svet známych filmových kreslených postavičiek. Samotná dedinka a jej domčeky návštevníkom ponúkajú rozličné atrakcie.

V jednom sa nachádza kino, v ktorom sa premieta 15-minútový dokument o nakrúcaní filmu, v ďalšom môžete obdivovať štýl života v osemdesiatych rokoch, prípadne si zahrať na klavír alebo aj šach. Môžete sa tu aj prezliecť do kostýmu jednej z filmových postavičiek a vyfotiť sa.
Okrem toho si môžete dopriať nejaké to občerstvenie na terase niektorého z domčekov a kochať sa výhľadom na záliv a more. Uvidíte tu aj školu, obchod so striebrom ale aj dom zubára či pekára, ktoré boli súčasťou filmu.
Taktiež tu nájdete obchody so suvenírmi s motívmi z filmovými motívmi. Hneď veľa zátoky sa nachádza kúpalisko Anchor Bay Lido, kde sú pre turistov k dispozícii ležadlá, slnečníky, ale aj bazény a ihriská.
Gozo
Na ostrov premáva pravidelná trajektová doprava z prístaviska v Cirkewwa. Zhruba šesťkilometrovú trasu trajekt zvládne do 25 minút. Sedemtisícové hlavné mesto ostrova Victoria (Rabat) so stredovekou citadelou sa nachádza priamo v jeho strede.
Z citadely je perfektný výhľad na mesto a okolie, ktorý si môžete užiť z jednotlivých miest pevnostného systému. Na Goze sa nachádza aj najstaršia samostatne stojaca stavba na svete - neolitický chrám Ggantija Teples, zapísaná aj na zoznam UNESCO, či známa jaskyňa Calypso, ktorá ponúka skvelé výhľady na záliv Ramla.

Práve tu sa nachádza aj jedna z najkrajších a najnavštevovanejších pláží – Ramla bay. Na severnom pobreží, západne od Marsalfornu sa nachádzajú plytké, akoby bazéniky obdĺžnikového tvaru, umelo vyhĺbenými do vápenca. Ide o miesta, odkiaľ sa po stáročia jednoduchou metódou získava jedlá morská soľ.
Tieto staré nádrže, ktoré sa tiahnu asi 3 kilometre pozdĺž pobrežia, sú súčasťou stáročnej gozitskej tradície výroby morskej soli, ktorá sa v určitých rodinách odovzdávala po mnoho generácií. Voda, ktorá z mora natečie do plytkých nádrží, sa postupne odparuje, kým na mieste nezostanú len biele kryštáliky soli.
Počas letných mesiacov je stále vidieť miestnych obyvateľov, ktorí tu zoškrabávajú kryštály soli. Po zbere sa soľ skladuje a spracováva v jaskyniach, ktoré boli vytesané do pobrežnej skaly. V obchodoch po celom ostrove je na predaj soľ, je to skvelý suvenír, ktorý si môžete vziať domov.

Gozo ponúka okrem viacerých pláží aj pestré možnosti na turistiku, cykloturistiku, vodné športy či lezenie na skalách. Labužníci by nemali vynechať návštevu miestnych reštaurácií, ktoré ponúkajú vynikajúce pokrmy z domácich surovín. Najlepší spôsob, ako na Goze vidieť prakticky všetko, je nasadnúť na autobusy Hop on Hop off, ktoré ponúkajú komentované výklady vo viacerých jazykoch. Zastávky majú na najzaujímavejších miestach ostrova.
Potulky po ostrove sa dajú absolvovať na bicykli a populárne sú aj vodné športy, pobrežie ostrova si môžete pozrieť napríklad aj z kanoe. Jednou z obľúbených aktivít je aj potápanie. Využiť tu môžete viacero potápačských centier a škôl. Podmorský svet tu je naozaj pestrý a plný rôznych jaskýň, útesov, vzácnych druhov rýb, ale aj vrakov lodí.

Comino
Veľa návštevníkov Malty zavíta aj na Comino. Najväčším lákadlom ostrovčeka je Blue Lagoon - Modrá lagúna, chránená zátoka medzi západným koncom ostrova a neobývaným ostrovčekom Cominotto. V pamäti vám utkvie ako neuveriteľne krásne a príjemné miesto s bielym pieskom morského dna a čistou vodou, ideálne na šnorchlovanie a potápanie. Väčšina turistov zostáva pri Blue Lagoon, avšak ostrovček ponúka aj príjemný turistický prechádzkový okruh naokolo. Comino je obývané iba v turistickej sezóne (hostia jedného hotela), inak má mimo sezóny iba troch obyvateľov.
