SME

Skryté poklady na východe: Múzeum pašeráctva, “Chorvátske” jazero a gitarové múzeum

Regióny Slovenska pri ukrajinskej hranici sú príjemným prekvapením pre návštevníkov.

Zvyčajne sa na zipline ponad Beňatinské jazero zvezie jeden z piatich návštevníkov, ktorí si prídu obzrieť malé slovenské Chorvátsko.Zvyčajne sa na zipline ponad Beňatinské jazero zvezie jeden z piatich návštevníkov, ktorí si prídu obzrieť malé slovenské Chorvátsko. (Zdroj: Korzár/Jaroslav Vrábeľ)

Tento článok vznikol v spolupráci s tvorcami knižných turistických sprievodcov Spectacular Slovakia. Tipy na zaujímavé atrakcie a nepoznané miesta nájdete v bedekri Slovensko.

Emigrácia je súčasťou slovenskej histórie. Tretina Slovákov sa vysťahovala z krajiny od konca 19. storočia do roku 1968, najmä do USA a Kanady. Veľa z emigrantov pochádzalo z Dolného Zemplína, regiónu pri ukrajinskej a maďarskej hranici Slovenska. Ide najmä o okresy miest Michalovce, Sobrance a Trebišov.

Potomkovia slovenských emigrantov sa vracajú do svojej rodnej krajiny na Dolný Zemplín, aby hľadali svojich predkov. Preto nie je prekvapením, že sa tu nachádza Múzeum vysťahovalectva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento región ponúka návštevníkom z celého sveta nielen múzeá. Dobrodružstvo môže človek zažiť aj na vodnej nádrži Zemplínska Šírava, vo Vihorlatských vrchoch s najvyšším vrchom Vihorlat (1075 metrov), ale zážitky sú aj na farmách či pri drevených kostolíkoch.

Viac podobných zážitkov na východnom Slovensku môžete nájsť v Košickom regionálnom sprievodcovi.

Múzeum na čiare

Dedina Lekárovce leží priamo na slovensko-ukrajinskej hranici. Keď sa po 2. svetovej vojne menili hranice dedina pripadla spolu s Podkarpatskou Rusou k Sovietskemu Zväzu. Napriek tomu, že tam žili prevažne Slováci.

Podkarpatská Rus patrila pôvodne Uhorsku, potom Československu a napokon pripadla k ZSSR. Ani jeden z tých štátov dnes už neexistuje. Dnes je tento región súčasťou Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia Lekároviec písali petície, aby neboli pričlenení k ZSSR a v roku 1946 uspeli. Dedina bola vrátena Československu. Dodnes si túto udalosť obec pripomína pamätnou tabuľou pri rieke Uh.

Oproti pamätníku vznikla príjemná kaviareň v lodnom kontajneri s priliehavým názvom Na čiare. A vedľa nej stojí Múzeum s rovnakým názvom. Ide v podstate o múzeum pašeráctva.

Človek sa tam dozvie ako vynaliezaví dokážu byť pašeráci pri prenášaní ľudí či cigariet na druhú stranu hranice. Myšlienka kaviarne aj múzea na čiare vznikla v hlave navrátilca do rodného kraja Rudolfa Felšӧciho a jeho rodiny.

Gitarové kráľovstvo v Sobranciach

Vyber sa s knižným sprievodcom po Košickom regióne na miesta, kde sa stretáva stredoveký západ s východom. (zdroj: www.SpectacularSlovakia.sk)Vyber sa s knižným sprievodcom po Košickom regióne na miesta, kde sa stretáva stredoveký západ s východom. (zdroj: www.SpectacularSlovakia.sk)

Kto má rád hudbu môže zájsť do gitarového múzea v okresnom meste Sobrance. Je obrovské so stovkami exponátov z toho asi 200 gitár. Jeho vznik je zásluha lokálneho nadšenca gitarového kráľa Jančiho Ferka.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem gitár tu môže návštevník nájsť klávesové nástroje, elektrónkové zosilňovače, rádia, gramofóny, kotúčové magnetofóny.

Zakladateľ dostal lákavé ponuky zriadiť múzeum v Prahe, Bratislave či Košiciach. Jeho zbierku chcela aj česká firma vyrábajúca gitary. Ako lokálpatriot Ferko ostal verný Sobranciam. V jeho diele pokračuje jeho syn Imrich.

Dom, v ktorom sa múzeum nachádza bol v posledných rokoch kompletne zrekonštruovaný. Záhrada, ktorá ho obklopuje, však stále čaká na revitalizáciu. Potom bude slúžiť na koncerty pod holým nebom a na iné kultúrne aktivity.

Ochutnávka vína v Pivnici Orechová

V obciach pri hranici sú aj úspešní podnikatelia. Napríklad vinári z Orechovej. Obrábajú 56 hektárov viníc a ročne vyrobia okolo 300-tisíc litrov vína.Vinárstvo v Orechovej vzniklo už pred 30 rokmi a stále sa rozširuje. Okrem pestovania viniča už robí aj degustácie vína.

SkryťVypnúť reklamu
Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás iní knižní sprievodcovia nezavedú (www.spectacularslovakia.sk) (zdroj: Spectacular Slovakia)Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás iní knižní sprievodcovia nezavedú (www.spectacularslovakia.sk) (zdroj: Spectacular Slovakia)

Návštevníci si môžu vychutnať kvalitné víno vo veľkej degustačnej miestnosti asi pre 50 ľudí. Súčasťou ochutnávky vína je aj miestna strava z domácej hydiny či prasiat. Po jedle ľudia môžu vybehnúť do neďalekých viníc.

“Náš plán do budúcna je robiť stále kvalitnejšie víno a ponúkať ho najmä vo vinotékach,” hovorí Jaroslav Michálek, brat majiteľa Pivnice Orechová. Agroturizmus chcú vinári podporovať aj naďalej a nevylučujú, že by sprístupnili cez svoje vinohrady cyklochodník.

Okrem tohto vinárstva sú v regióne ešte dve vinárstva. Pivnica Tibava ponúka širokú paletu vín rôznych odrôd aj cien. Rodinné vinárstvo Fundus Regius v dedine Priekopa sa špecializuje na vysoko kvalitné výberové víno.

Beňatinský kameňolom so ziplinom

Kto má rád adrenalín a plávanie, môže navštíviť bývalý kameňolom v dedine Beňatina, ktorý je dnes zaliaty tyrkysovou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšou atrakciu je však zipline, ktorý sa tiahne ponad vodnú hladinu. Môžete sa za 30 sekúnd spustiť na 180 metrovom lane.

Bedeker Slovensko: Spoznajte top pamiatky, ale aj nevšedné miesta Čítajte 

Šťastlivci môžu v okolí jazera nájsť aj skameneliny vodných živočíchov z praveku. Jazero v kameňolome má tyrkysovú farbu vody, preto ho niektorí prirovnávajú k Plitvickým jazerám v Chorvátsku. Na jednej stene lomu sa nachádza červenohnedé sfarbenie, ktoré vraj pripomína odtlačok skameneliny pravekej veľryby.

Dedina v posledných rokoch vybudovala okolo vodnej atrakcie turistické chodníky a vyhliadky. Pribudli aj toalety a informačné tabule o ďalších atrakciách v okolí.

Múzeum Kasigarda

Pretože vysťahovalectvo je spojené s dejinami Slovenska a východniari odchádzali do zahraničia častejšie pre ich chudobu, historik Martin Javor založil múzeum vysťahovalectva v dedine Tahyňa pri Michalovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Múzeum je v dome Amerikánca, ako miestni nazývali navrátilcov z USA. Ponúka návštevníkom podrobný pohľad na to, ako žili Slováci v severnej Amerike na konci 19. a na začiatku 20. storočia, kde hľadali lepší život. Nájdete tam napríklad poznámky, kuchárske knihy, odznaky, uniformy, kufre, ktoré používali vysťahovalci.

Pokoj v drevených kostolíkoch

Drevené kostolíky sú známe pamiatky, ktoré sa nachádzajú najmä na severovýchode Slovenska. Dva z nich sú však aj v okrese Sobrance.

Gréckokatolícky Chrám sv. Michala archanjela v Inovciach je jedným z najmenších drevených kostolíkov na Slovensku. Postavili ho v prvej polovici 19. storočia. Pre jeho veľkú kultúrno-historickú hodnotu bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Gréckokatolícky chrám prenesenia ostatkov sv. Mikuláša je starší a nachádza sa v Ruske Bystrej. Kostol bol postavený za začiatku 18. storočia. V roku 2008 bol zapísaných na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu

Kto by chcel vidieť kostoly aj zvnútra, musí zavolať na číslo kostolníka, ktoré je na dverách chrámu alebo na webe obce.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 155
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 425
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 569
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 426
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 386
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 031
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 021
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  2. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  3. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  4. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  5. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  6. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  8. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 28 283
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 709
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 13 663
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 778
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 222
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 974
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 668
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 865
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťZatvoriť reklamu