SME

Za vínom na Maldivy? Partnerstvo nadviazali aj s prvou dámou výrobcov vína

Svetovo uznávané odrody z rodinných vinárstiev obohatia dovolenku o zážitok naviac.

(Zdroj: The OZEN Collection)

Maldivy sú jedným z najúchvatnejších gastronomických prostredí na svete - od večere na pláži pod hviezdami až po zážitkové reštaurácie obklopené morským životom. Dobré víno v tomto prostredí zmyslový zážitok ešte zintenzívni. Rezorty na Maldivách sa zvyčajne pýšia rozsiahlym výberom vín z renomovaných vinárskych oblastí pod vedením skúsených someliérov. Milovníci vína však môžu na ostrovoch zažiť výnimočný zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skupina Atmosphere Core spustila v roku 2021 inovatívny vínny program zameraný na budovanie na rozvoj partnerstiev s rodinnými vinárstvami. Šampanské Guy Charbaut, vinárstva Bodegas Viñátigo a Glenelly Estate nedávno doplnilo svetoznáme vinárstve družstvo Martín Códax, ktoré združuje viac ako 600 rodín v meste Cambados v Španielsku.

SkryťVypnúť reklamu

„Tvoríme vlastnú vínnu kultúru, ktorú okrem týchto exkluzívnych partnerstiev dotvárajú aj tímy v hoteloch. Nič nepodporí ich znalosti o víne viac ako vlastná skúsenosť. Preto cestujú na návštevu vinárstiev, kde im majitelia ukážu pestovanie viniča i proces výroby vína. Pre klientov v našich rezortoch zasa organizujeme zážitkové podujatia so zástupcami vínnych partnerov. Toto inde na Maldivách nenájdete,“ vysvetľuje Martin Horský, obchodný riaditeľ THE OZEN COLLECTION pre CEE a DACH.

Aké príbehy sa skrývajú za vinárstvami, ktoré pretavili autenticitu, rodinné hodnoty a vášeň pre víno do znamenitej chuti v každej flaši?

Remeselná tradícia rodiny Charbaut

V srdci regiónu Champagne, uprostred zvlnených viníc v údolí Marne, sa nachádza vinárstvo Guy Charbaut. Prvý vinič začal pestovať starý otec André. Predtým pracoval ako účtovník, no v roku 1936 kúpil pozemky v malebnej dedinke Mareuil-sur-Aÿ s cieľom vyrábať výnimočné šampanské. Prvé hrozno lisoval na kolesovom vinárskom lise. O dekádu neskôr sa vinárstvo rozrástlo o prístavbu k zámku Montebello a nové lisy na víno. Lisovali hrozno pre najväčšie mená v Champagne, ktoré dôverovali odbornosti rodiny Charbaut.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho syn Guy vinohradnícku tradíciu nielen zachoval, ale pod jeho vedením sa vinohrad v roku 1960 rozšíril približne o ďalších 10 hektárov. Vinohrady ťažia z bohatej kriedovej pôdy, ktorá každej odrode hrozna vtláča jej charakteristickú mineralitu a komplexnosť. Po Guyovej smrti pokračuje rodinné vinárstvo pod vedením syna Xaviera a jeho manželky Nathalie. Spoločne sa starajú o takmer 20 hektárovú vinicu s odrodami Pinot Noir, Meunier a Chardonnay.

Značka Guy Charbaut je obzvlášť pozoruhodná svojím záväzkom vyrábať šampanské len z prémiových a veľkých cuvée. V kombinácii s dlhodobým procesom zrenia v starých kriedových pivniciach umožňuje šampanskému rozvinúť hĺbku chuti a rafinovanú perlivosť. Vďaka tomu každý dúšok šampanského Guy Charbaut zážitkom, v ktorom sa odráža odkaz slávneho francúzskeho regiónu a remeselná zručnosť jeho výrobcov.

SkryťVypnúť reklamu

Víno z Kanárskych ostrovov svojho času chválil Shakespeare

Odrazom bohatého vinohradníckeho dedičstva Kanárskych ostrovov je vinárstvo Bodegas Viñátigo z ostrova Tenerife. Založil ho Juan Jesús Méndez v roku 1990 ako revitalizačný projekt na záchranu a propagáciu pôvodných kanárskych odrôd viniča, ktoré boli na pokraji vyhynutia.

Vinná réva má na Kanárskych ostrovoch niekoľko storočnú tradíciu. Dostala sa sem z Európy, predovšetkým zo Španielska a Portugalska, krátko po dobytí ostrovov Španielskom v 15. storočí. Sopečná pôda a priaznivé podnebie na ostrovoch sa ukázali ako ideálne pre pestovanie viniča a vinársky priemysel rýchlo rozkvitol. Dopyt po miestnom víne prudko stúpol v 16. storočí, keď španielske a portugalské impérium rozširovalo svoje územia v Novom svete. Vína z Kanárskych ostrovov, najmä z Tenerife, mali veľkú hodnotu pre svoju kvalitu i konzervačné vlastnosti. Námorníci si preto na dlhé námorné cesty brali namiesto vody práve víno.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký záujem o ne (predovšetkým sladkú malváziu) mala aj Európa, najmä Anglicko a Francúzsko. Vo svojich hrách sa o ňom zmieňuje aj William Shakespeare. V koloniálnej Amerike ho pili dokonca aj otcovia zakladatelia Spojených štátov. Vďaka britským obchodníkom sa víno z Kanárskych ostrovov presadilo Okrem Európy a Ameriky aj v Ázii či Austrálii.

18. storočie prinieslo problémy a oslabenie trhu najmä pre rastúcu konkurenciu z iných vinárskych oblastí, ako Madeira, Porto a vznikajúce vinice v Amerike. Produkciu ovplyvnila aj erupcia sopky Trevejo. Staré odrody hrozna však odolali epidémii fyloxéry, ktorá v 19. storočí zničila mnohé európske vinice.

Méndeza od začiatku viedla vášeň pre jedinečné podmienky ostrovov a odhodlanie ukázať esenciu Kanárskych ostrovov. Vinice Bodegas Viñátigo sú vysadené radom takmer zabudnutých pôvodných odrôd, ako sú Listán Negro a Vijariego Negro. Každá sa starostlivo zberá, aby sa ukázali minerálne bohaté sopečné pôdy a jemné vplyvy atlantického podnebia.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodné odrody v kombinácií s modernými poznatkami a hlbokým rešpektom k ekológii pretavuje Bodegas Viñátigo do vína výnimočného charakteru a hĺbky, a tiež uchovávania histórie vinohradníctva na Kanárskych ostrovoch.

Vycítila potenciál Južnej Afriky a v 78 rokoch založila vinohrad

Príbeh May-Eliane de Lencquesaing sa tiahne cez kontinenty a desaťročia. Narodila sa v roku 1925 do rodiny Miailhe, ktorá je jednou z najstarších vinohradníckych rodín v Bordeaux. Vlastnili uznávaný Château Pichon Longueville Comtesse de Lalande a Grand Cru Classé v Pauillac.

Po smrti svojho otca v roku 1978 May de Lencquesaing prevzala vinárstvo Château Pichon Longueville a povýšila ho na ikonu ako príklad toho najlepšieho z Bordeaux. Pod jej vedením vznikli exluzívne ročníky 1982 a 1983. May bola známa citom pre detaily a praktickým prístupom k správe vinohradov a výrobe vína. V Pichon Longueville pôsobila až do roku 2007, no medzičasom sa vybrala za dobrodružstvom do Afriky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prezidentku Medzinárodnej súťaže vína a destilátov ju zaujalo viacero víťazov z Južnej Afriky a v krajine videla nevyužitý potenciál na výrobu vín svetovej triedy.

Zatiaľ čo väčšina ľudí vo veku 78 rokov zvažuje odchod do dôchodku, May de Lencquesaing kúpila 128-hektárový pozemok v Stellenbosch v Južnej Afrike a založila spoločnosť Glenelly Estate. Snažila sa spojiť sofistikované techniky výroby vína z Bordeaux s jedinečnými vlastnosťami juhoafrickej krajiny.

V Glenelly sa zamerala na výrobu červených a bielych vín odrôd Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah, ktoré odrážajú charakteristický terroir vinohradov.

Odhodlanie a sila komunity z Galície

Vinohrady Bodegas Martín Códax sa tiahnu malebnými kopcami Galície na severozápade Španielska. Spoločnosť, pomenovanú po slávnom stredovekom galícijskom básnikovi, založila odhodlaná skupina miestnych vinárov v roku 1985, aby rozvíjala kultúrne dedičstvo regiónu a jeho hviezdu, odrodu Albariño.

SkryťVypnúť reklamu

Bodegas Martín Códax sa nachádza v srdci oblasti Rías Baixas a zohralo rozhodujúcu úlohu pri zviditeľňovaní tejto oblasti, ktorá v roku 1988 získala označenie pôvodu D.O. Vinice sú v tesnej blízkosti mora v nadmorskej výške maximálne 300 metrov nad morom. Vplyv Atlantiku s nízkymi teplotami a pomerne veľkým množstvom zrážok vytvára vhodné podmienky pre správne dozrievanie odrody Albariño.

Bodegas Martín Códax bolo to jedno z prvých vinárstiev v regióne, ktoré si osvojilo integrovaný prístup k výrobe vína a spojilo moderné techniky s tradičnými postupmi na zlepšenie výrazu vína Albariño. Obhajovalo túto odrodu a zabezpečilo, aby sa zaradila po bok veľkých svetových bielych vín.

Martín Códax je dôkazom sily spolupráce komunity pri tvorbe vín. Družstevný model fungovania zabezpečuje, že zisky sa rozdeľujú medzi miestnych pestovateľov. Vinárstvo sa stalo kultúrnym centrom propagácie galícijskej kultúry prostredníctvom hudby, umenia a vínnej turistiky.

SkryťVypnúť reklamu

V týchto rezortoch zažijete unikátnu vínnu kultúru

OZEN Reserve Bolifushi 5*

OZEN Reserve Bolifushi 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)OZEN Reserve Bolifushi 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

OZEN Life Maadhoo 5*

OZEN Life Maadhoo 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)OZEN Life Maadhoo 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

OBLU SELECT Sangeli Island 5*

OBLU SELECT Sangeli Island 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)OBLU SELECT Sangeli Island 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

OBLU SELECT Lobigili 5*

OBLU SELECT Lobigili 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)OBLU SELECT Lobigili 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

OBLU Sentido Helengeli 5*

OBLU Sentido Helengeli 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)OBLU Sentido Helengeli 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

OBLU Xperience Ailafushi 4*

OBLU Xperience Ailafushi 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)OBLU Xperience Ailafushi 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Atmosphere Kanifushi Maldives 5*

Atmosphere Kanifushi Maldives 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)Atmosphere Kanifushi Maldives 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

VARU by Atmosphere 5*

VARU by Atmosphere 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)VARU by Atmosphere 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 468
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 075
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 509
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 464
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 198
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 872
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 267
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 700
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu