SME

Zážitky z hlbín mora až po vrcholky hôr. Chorvátsko je adrenalínový raj

Mnohé si najviac užijete na jar či na jeseň.

Pohorie Velebit (Zdroj: Predrag Vučković, Avantura života)

Čo vám v súvislosti s Chorvátskom napadne ako prvé? Možno to budú pláže, možno more či čerstvé morské plody.

Nadšencom dobrodružstiev sa pri tejto otázke bez slov a s jemným úsmevom rozžiaria oči. Vedia totiž prečo. Jedinečná geografia stredomorskej krajiny ponúka celoročnú paletu aktivít, ktoré zvýšia tep a naženú adrenalín do žíl. Pripravte sa posunúť svoje hranice odvahy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krotenie divokých riek

Jazda na rafte perejami riek je vzrušujúce dobrodružstvo. Odvážlivcov ich prúdy prevedú srdcom krajiny s bujnými lesmi, vodopádmi a výhľadmi na inak nedostupné kaňony. Rozmanitosť chorvátskych riek odbúra počiatočné obavy z vody a nadchne rovnako nováčikov, ako aj skalných vodákov, ktorí túžia po divokej jazde.

Zrejme najznámejším cieľom je rieka Cetina. Jej smaragdovo zelený tok vytvoril dramatický kaňon s veľkolepou scenériou, malými ostrovmi a perejami, ktoré posádku udržia v pozore počas celej jazdy. Ďalším klenotom je rieka Zrmanja. Jej kaňon sa objavil aj na striebornom plátne v legendárnej sérii filmov o Vinnetuovi. O adrenalín sa postará striedanie náročných perejí s pokojnejšími úsekmi, kde naplno nasajete okolitú scenériu.

Magnet pre milovníkov horských výziev

Hoci žiadny z chorvátskych kopcov nadmorskou výškou nepresahuje dvetisíc metrov, v horskom masíve Dinárov i v národných parkoch pripravila príroda niekoľko výziev.

Najrozsiahlejšie chránené územie Chorvátska Velebit je pretkané početnými turistickými chodníkmi strednej až vysokej náročnosti s úchvatnými výhľadmi. Hoci v zime sú niektoré oblasti pre hrubú vrstvu snehu neprístupné, od jari do jesene môžete zdolávať chodníky bez problémov.

V tomto pohorí sa nachádza aj Národný park Paklenica s dramatickými kaňonmi a rozmanitými lezeckými cestami. Skalná stena Anića kuk s výškou 350 metrov je chorvátskou legendou, ktorá preverí schopnosti aj skúsených horolezcov.

Zip-line vie dodať horským dobrodružstvám ďalší rozmer. V Omiši sa nachádza jedna z najdlhších zip-line v krajine. Tiahne sa cez kaňon rieky Cetina a počas jazdy dosiahnete rýchlosť až 65 km/h.

V posledných rokoch rastie v Chorvátsku popularita balančného športu slacklining. Začiatočníci si zväčša šport skúšajú v bezpečných výškach v parkoch, zatiaľ čo tí skúsenejší už balansujú na popruhoch ponad rieky.

Šliapnite do pedálov

Cyklisti majú Chorvátsko v hľadáčiku takmer celoročne. Objavovanie na dvoch kolesách je zážitkom, ktorý spája s krajinou, jej ľuďmi a ich spôsobom života. Zároveň si ho môžete prispôsobiť podľa svojho gusta.

Za príjemnou jazdou v ležérnom tempe sa vyberte na Istriu. Trasy vedú cez množstvo šarmantných stredovekých miest v spoločnosti výhľadu na Jadran.

Nadšenci cyklistiky, ktorí sa nezľaknú náročnejších trás, si môžu preveriť svoju kondíciu na horských trasách v oblasti Gorski Kotar alebo v Národnom parku Plitvické jazerá. Nohy si zapamätajú aj najazdené kilometre na ostrovoch Hvar a Brač, ktoré kombinujú náročné výstupy s výhľadmi na olivové háje, vinice a starobylé dediny.

Stále málo? Vydajte sa do dejiska najznámejších chorvátskych horských cyklistických pretekov 4 Islands MTB Croatia. Kvarnerské ostrovy každoročne preveria svetovú špičku celkovým stúpaním cez šesťtisíc výškových metrov.

Svet pod nohami

Lietanie ľudí odjakživa fascinovalo, a tak hľadali rôzne spôsoby, ako sa čo najviac priblížiť k oblakom. Jeden z úspešných pokusov si na vrub pripísalo aj Chorvátsko. Zo Šibenika pochádza Faust Vrančić, jeden z priekopníkov padákového lietania. Vo svojej domovine zrejme nemal núdzu o terén pre testovanie svojho vynálezu. Po celom Chorvátsku je totiž roztrúsených viac než tridsať lokalít, ktoré lákajú paraglajdistov nádhernou kulisou.

Jednou z najpopulárnejších lokalít je Biokovo so svojím členitým terénom, blízkosťou mora a krásnymi výhľadmi na blízke ostrovy Brač a Hvar. Mierne kopce Istrie presvedčia aj začiatočníkov, zatiaľ čo vnútrozemie Dalmácie, najmä oblasť okolo Omiša, má náročnejšie podmienky vhodné pre skúsených paraglajdistov. Obľúbená je i hora Medvednica neďaleko Záhrebu, ktorá ponúka paraglajdistom možnosť pozrieť sa na hlavné mesto z nezvyčajného uhla.

Ak máte chuť na poriadne zimomriavky a posunutie svojej hranice adrenalínu, odvážte sa vzniesť sa ešte vyššie k oblakom a padať voľným pádom z 3 500-metrovej výšky. Pri dobrodružstve svojho života môžete mať pod sebou výhľad na Záhreb, Zadar, Hvar, Istriu, Rijeku alebo Lošinj s azúrovým pozadím Jadranského mora.

Skúmanie v hlbinách mora

Podmorský svet je rovnako podmanivý ako chorvátska pevnina. Endemická fauna i flóra a priezračné vody Jadranu s viditeľnosťou až 50 metrov sú rajom pre potápačov. Lákavé je i objavovanie príbehov stroskotaných lodí, ktoré ležia stovky rokov zakonzervované v tichu ako svedectvo chorvátskej histórie. Najstaršie lokality s vrakmi z antických čias sú roztrúsené po línii starej obchodnej cesty medzi Gréckom a severným Talianskom.

V blízkosti ostrova Vis môžu potápači objavovať lode a lietadlá potopené počas obdobia druhej svetovej vojny. Mnohé vraky sa nachádzajú aj okolo Istrijského polostrova a hoci po skončení vojny časť z nich odstránili, stále je čo objavovať.

Vydajte sa na prieskum Odyseovej jaskyne pri ostrove Mljet, ktorá zdvihne adrenalín aj skúseným potápačom. Miestni radi spomínajú príbeh, ktorý sa odohral pred tritisíc rokmi. Starovekého hrdinu Odysea počas návratu z jednej z jeho ciest zastihla silná búrka. Jeho loď sa rozbila o ostrú skalu Ogiran a v snahe zachrániť si život plával v rozbúrenom mori k najbližšej pevnine. Vtedy sa pred ním otvorila diera v zemi. Bol to vchod do jaskyne, ktorá mu poskytla útočisko. Túto jaskyňu teraz môžete preskúmať aj vy.

 (zdroj: Chorvátske turistické združenie)(zdroj: Chorvátske turistické združenie)

Tento článok vám prináša Chorvátske turistické združenie.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Advertisement
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu