Vybrať sa do hlavného mesta nemeckého Bádenska-Württemberska sa určite oplatí. Ponúka návštevníkom viaceré unikátne atrakcie, zábavné festivaly a taktiež je top turistickou destináciou pre automobilových nadšencov. Dve svetoznáme značky majú svoje centrá práve tu.
Schlossplatz
Prehliadku mesta začnite na jeho najväčšom a najpôsobivejšom námestí v centre, ktoré nemôžete minúť bez toho, aby ste si ho nevšimli. Je pomerne rušné a keď je vonku pekné počasie nájdete tu ľudí, ktorí odpočívajú na trávnikoch, pijú kávu, alebo len tak sedia na okraji krásnych fontán a rozprávajú sa.

Na rozľahlom námestí môžete obdivovať napríklad aj historické budovy, ktoré ho obklopujú, napríklad Neues Schloss - Nový zámok, dnes sídlo regionálnej vlády, či Starý zámok - Altes Schloss, stojaci hneď vedľa, slúžiaci ako múzeum. Na opačnej strane námestia zase stojí moderná presklená budova galérie Kunstmuseum, odkiaľ si môžete pozrieť námestie z vtáčej perspektívy a to z posledného poschodia budovy kde sa nachádza kaviareň a reštaurácia. Následne si môžete ísť prezrieť aj expozície galérie, ktoré obsahujú množstvo exponátov od konca 18. storočia až po súčasnosť.

Altes Schloss
Tento pôvodne vodný hrad so štyrmi kruhovými vežami tu píše svoju históriu už viac ako 1000 rokov. Počas svojej existencie bol niekoľkokrát prestavovaný a v 16. storočí sa prebudoval na reprezentatívne renesančné sídlo württemberských vojvodov. V tomto období vznikli aj krásne arkády na nádvorí. Ako panovnícka rezidencia slúžil 400 rokov až do prvej polovice 18. storočia, keď sa v jeho susedstve postavil zámok Neues Schloss a taktiež zámok Ludwigsburg pri Stuttgarte.

Dnes si tu môžete pozrieť unikátne zbierky Múzea Württemberska, ktoré je jedným z najväčších kultúrno-historických múzeí v Nemecku. Oboznámite sa tu kultúrnymi dejinami regiónu od doby kamennej, cez éru kedy bolo vojvodstvom a neskôr kráľovstvom. Na chronologickej prehliadke uvidíte historické poklady v podobe najstarších umeleckých diel Antiky, Keltov, Rimanov, neolitickú keramiku, rôzne posvätné predmety od stredoveku až po šperky a aj korunovačné klenoty württemberských panovníkov.
Unikátna je zbierka umeleckých diel a starožitností v Kunstkammer - „komnate pokladov a kuriozít“ a aj expozícia histórie skla so zhruba 700 exponátmi z rímskeho a byzantského obdobia, cez stredoveké kúsky benátskych sklárskych majstrov až po biedermaier.

Múzeum Mercedes-Benz
Stuttgart je domovom dvoch svetoznámych automobilových značiek, s ktorými sa môžete bližšie oboznámiť v ich múzeách. Nejde tu o žiadne klasické múzeá v starých budovách, ale o ultramoderné stavby, ktoré sú jedinečným prevedením zasadené v susedstve výrobných hál. Múzeum Mercedes Benz vám počas chronologickej prehliadky prostredníctvom audio sprievodcu vo viacerých jazykoch predstaví vo veľkých halách s celkovou výmerou 16 500 m² zhruba 1500 rôznych exponátov.

Zoznámite sa tu s históriou a vývojom značky od roku 1886 po súčasnosť. Budete tu obdivovať vôbec prvé motorové vozidlá tejto značky, staré limuzíny, športové modely, nákladné autá, autobusy, ale taktiež aj autá celebrít, medzi ktoré patrí napríklad fialový Mercedes 500 SL princeznej Diany, Papamobil pápeža Jána Pavla II., či opancierované limuzíny japonského cisára Hirohita a kráľovnej Alžbety II., ktorá jej bola k dispozícii počas návštevy Nemecka v roku 1965. Uvidíte tu aj terénny Mercedes ML 320 z filmu Jurský park.

Múzeum Porsche
Na opačnej strane mesta nájdete expozíciu hlavne športových vozidiel značky Porsche. Samotná budova múzea vyniká neobvyklým a dynamickým poňatím, ktoré má hneď na prvý pohľad upútať pozornosť. Podopierajú ju tri stĺpy obsahujúce približne 6 000 ton ocele, čo je viac ako má Eiffelova veža. V interiéri múzea na 5 600 m² výstavnej plochy uvidíte zhruba 80 vozidiel a 200 ďalších exponátov, vrátane trofeji z automobilových zavodov.

Okrem svetoznámych ikon, akými sú modely 356, 911 alebo 917 sú tu k videniu aj špičkové závodné modely z prvých rokov 20. storočia. Mimochodom, všetky vozidlá aj tie najstaršie sú stále pojazdné. V oboch múzeách nájdete aj firemné predajne, v ktorých si môžete zakúpiť ako upomienkové predmety od pár eur až po luxusný tovar v podobe odevov, hodiniek, tašiek, modelov áut, či parfumov. Nechýbajú kaviarne, v ktorých sa môžete občerstviť. Pokiaľ budete chcieť navštíviť obe múzeá, je potrebné si vyčleniť dostatok času. Prehliadky môžu trvať až niekoľko hodín, ale rozhodne stoja za to.

Televízna veža – Fernsehturm
Vedeli ste, že úplne prvá televízna veža na svete sa nachádza práve v Stuttgarte? Už takmer 70 rokov vzdoruje táto 217 metrov vysoká veža vetru a počasiu. Po výstavbe, trvajúcej 20 mesiacov bola v roku 1956 slávnostne otvorená a dnes je jedným z najväčších lákadiel mesta. Po jej dokončení sa spustila globálna reťazová výstavba stoviek televíznych veží po celom svete.
Po zhruba 36 sekundách jazdy výťahom nahor si návštevníci môžu vychutnať úchvatný výhľad z plošiny vo výške 150 metrov a taktiež si tu môžete dať si aj víno, kávu, či večeru v panoramatickej kaviarni s 360-stupňovým výhľadom na celé mesto a okolie. Otvorená je od 10. do 22.hodiny.

Mestská knižnica
Pri potulkách Stuttgartom sa vyberte navštíviť aj Mestskú knižnicu – Stadtbibliothek, ktorá má pravdepodobne najfotografovanejší interiér v meste. Bola otvorená v októbri 2011 a je symetrickým majstrovským dielom kórejského architekta Eun Young Yi. Patrí medzi najmodernejšie v celej Európe a má rozlohu viac ako 18 000 m².
Každého, kto do nej vstúpi na začiatku privíta vysoká, veľká prázdna biela hala, takzvané srdce knižnice. Odtiaľ sa vydáte nahor, kde sa na niekoľkých poschodiach navzájom spojených schodmi nachádza obrovská čitáreň. K dispozícii je tu aj strešná terasa, kde si môžete vychutnať občerstvenie, alebo cappuccino s krásnym výhľadom na mesto.

Pozemná lanovka a zubačka
Prevezte sa aj pýchou mesta, pozemnou lanovkou z 20 tych rokov minulého storočia, ktorá vás odvezie z námestia Südheimer Platz na kopec, kde sa nachádza lesný cintorín Waldfriedhof. Je technickou pamiatkou a prvou svojho druhu v postavenou v Nemecku. Jazda na vyše 500 metrov dlhej trase trvá asi štyri minúty a prevýši takmer 100 výškových metrov. Dva historické teakové vozne sú navzájom spojené dlhým oceľovým lanom, jazdia v rovnakom čase hore aj nadol a v strede trasy okolo seba prejdú.

Zviezť sa môžete aj na mestskej zubačke „Stuttgarter Zacke“, ktorá od roku 1884 vozí turistov aj domácich z námestia Marienplatz na Degerloch. Je jednou zo štyroch svojho druhu v Nemecku. Trasa má vyše 2 kilometre a prekoná stúpanie 200 metrov. Od roku 2022 na trase jazdia tri nové vozne, ktoré na prívesnom vozni prevážajú aj bicykle.

Štátna galéria
Za návštevu stojí aj Štátna galéria, ktorá je jednou z najnavštevovanejších v Nemecku. Bola otvorená v roku 1843 a zo začiatku sídlila v staršej klasicistickej budove. Pretože jej zbierky umeleckých pokladov neustále rástli bola k staršej budove v roku 1984 pristavaná postmoderná prístavba, ktorú navrhol britský architekt James Stirling.
Na výstavnej ploche s rozlohou 12 000 m² sa nachádza zhruba 800 vysokocenených umeleckých diel nemeckého, talianskeho, či holandského maliarstva, sochárstva, kresby aj grafiky od 14. storočia až po súčasnosť. Uvidíte tu napríklad diela Picassa, Rubensa, Dalího, či Rembrandta a mnohých ďalších.

Horsky park Killesberg
Pokiaľ budete chcieť na chvíľu vymeniť ruch veľkomesta za tiché prostredie v prírode, vyvezte sa metrom na koniec mesta do horského parku Killesberg. Ten je so svojimi trávnatými terasami, kvetinovými záhonmi, veľkým ihriskom pre deti a miestom s viacerými podujatiami jedným z najobľúbenejších výletných cieľov v Stuttgarte.

Na najvyššom mieste parku sa vypína vyhliadková veža Killesbergturm. Táto 42 metrov vysoká stavba z ocele so štyrmi plošinami a dvoma protiľahlými schodiskami ponúka panoramatický výhľad na mesto a okolitú krajinu.
Palác Ludwigsburg
Keď vo Francúzsku postavili pre Ľudovíta XIV. palác vo Versailles, obdivovala ho celá Európa a každý kráľ či knieža chcel mat jeho kópiu vo svojej krajine. Výnimkou nebol ani württemberský vojvoda Eberhard Ludwig , ktorý začal severne od Stuttgartu v roku 1704 stavať rezidenciu Ludwigsburg, dokončenú v roku 1733. Zámok je jedným z najväčších barokových palácov v Európe, má viac ako 450 izieb v 18 budovách a jeho apartmány a výzdoba z obdobia baroka a rokoka sú dodnes zachované v pôvodnom stave. Návštevníkom ponúka dva prehliadkové okruhy, ktoré je možné si prezrieť v rámci prehliadky so sprievodcom.

V rámci nich navštívite aj Múzeum módy a módnych doplnkov od rokoka až po 60. roky 20. storočia a taktiež históriu krásy, hygieny a každodenného života tej doby. Uvidíte tu nádherné dámske róby aj pánske hodvábne kostýmy, ktoré sa nosili na kráľovských dvoroch v Európe, taktiež korzety a krinolíny, pančuchy, topánky, klobúky, kabelky a vejáre, či slonovinové škrabky na blchy.

Expozíciu dopĺňajú aj vybrané kúsky z kolekcií slávnych módnych návrhárov 19. a 20. storočia ako bol Charles Worth, Paul Poiret, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Coco Chanel, či Issey Miyake. Najkrajší výhľad na zámok budete mať potom zo severnej aj južnej časti zámockých záhrad, ktoré nesú názov "Kvitnúce baroko", do ktorých sa určite choďte prejsť. Sú plné kvetinových záhonov a množstvom atrakcií. Vybrať sa môžete aj na pár sto metrov vzdialený zámoček Favorit, ktorý už z diaľky na kopci svieti jasnou oranžovou farbou. Kedysi slúžil ako poľovnícky zámoček a letné sídlo. Dnes je síce pre verejnosť uzavretý, ale nachádza sa v prostredí pekného lesoparku, kde sa môžete poprechádzať a popri tom stretnete aj pasúce sa krotké muflóny.
