SME

Svetové múzeum vo Viedni vás prevedie časom

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.

Nový Hofburg na námestí HeldenplatzNový Hofburg na námestí Heldenplatz (Zdroj: Oesterreich Werbung Willfried Gredler Oxenbauer)

Viedenské Weltmuseum - Svetové múzeum je jedným z najvýznamnejších múzeí etnológie na svete. V jeho vlastníctve je viac ako 250 000 etnografických predmetov, 140 000 historických fotografií a 146 000 tlačených diel o histórii, kultúre, umení a každodennom živote prevažne mimoeurópskych národov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé z exponátov pochádzajú z ciest, ktoré podnikli habsburskí arcivojvodovia a jeho stále expozície vás vezmú na cestu naprieč svetom, keďže každá jeho sála predstavuje určitú tému, alebo región.

Múzeum zaberá miestnosti v novej časti paláca Hofburg, zvanej Neue Hofburg, ktorý sa začal stavať koncom 19.storočia ešte za cisára Františka Jozefa I., ale dokončený bol až po páde cisárstva. V jeho strede sa nachádza obrovské mramorové átrium známe ako Sieň stĺpov. Táto vstupná hala pripomína viacvrstvovú rímsku vilu, všetky stĺpy z krémového mramoru lemované čiernou farbou a zakončené maľovanými stropnými oblúkmi a obrovským strešným oknom.

SkryťVypnúť reklamu

Svieže a moderné expozície, množstvo interaktívnych obrazoviek s videami dodávajú každej miestnosti vlastný charakter. Prezrieť si tu môžete 14 výstav, medzi ktoré patrí napríklad expozícia Benin a Etiópia, ktorá vám predstaví umelecké poklady z Beninského kráľovstva a dary etiópskeho cisára Menelika II. cisárovi Františkovi Jozefovi I. Zaujímavá je aj expozícia Rakúska mozaika Brazílie.

Predmety, ktoré sú tu zobrazené, informujú o mýtoch o pôvode, o rozkvete a úpadku indiánskych kultúr počas koloniálneho obdobia a o tom, ako sa riešil prvý kontakt s domorodcami a jeho katastrofické následky.

V expozícii Pohlaď na Čínu, kde sa dozviete ako Európa vnímala túto východnú ríšu a ako v dobe osvietenstva aristokracia s obľubou vyhľadávala čínsky luxusný tovar ako bol porcelán, čaj, lak a hodváb.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, že uvidíte napríklad aj indické umenie 19. storočia, zbierku indonézskych retiazok na členky, krásny model sídla japonského feudála z obdobia Edo, prípadne bustu boha z Havaja, vyrobenú z peria.

Mimoriadne vzácnym artefaktom v expozícii Príbehy z Mezoameriky je Penacho, aztécka čelenka zo zlata, pozláteného bronzu, kože, papiera, bavlny a farebných pierok z mimoriadne vzácnych vtákov kvesal, kotingas, lyžičiara ružového a taktiež kukučky a rybárika. Vyrobená bola okolo roku 1500 a do Rakúska sa dostala krátko na to vďaka arcivojvodovi Ferdinandovi II Tirolskému, ktorý bol vášnivý zberateľ. Čelenka má už vyše 500 rokov, ale stále hrá nádhernými farbami.

Prehliadka domu Habsburgovcov

Výnimočnou je tu expozícia s názvom Prehliadka domu Habsburgovcov ( House of Habsburg Tour), ktorá poskytuje fascinujúci pohľad na vzostup a pád jednej z najmocnejších európskych dynastií.

SkryťVypnúť reklamu

Audio sprievodca zavedie návštevníkov na 20-zastávkovú prehliadku a zameriava sa na tri hlavné témy: architektúru budovy, manželskú a vládnucu politiku Habsburgovcov a ich vášeň pre umenie. Predstavuje históriu ríše, od zakladateľov rodu Habsburgovcov, cez významných členov rodu ako bol cisár Maximilián I., cisár Karola V., cisár Leopold I. a cisárovná Mária Terézia, až po cisársku domácnosť cisára Františka Jozefa a cisárovnej Alžbety.

Pokrýva šesť storočí ich vlády, zahŕňa historické osobnosti a dôležité miesta spojené s dynastiou a tiež skúma ekonomické, sociálne, politické a kultúrne aspekty. Expozícia, ktorá poukazuje aj na poklady z habsburských zbierok je rozdelená na dve časti, a to Hofjagd und Rüstkammer - Cisárska zbrojnica a Sammlung alter Musikinstrumente - Zbierka starých hudobných nástrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Cisárska zbrojnica

Tunajšia zbierka je jednou z najlepších svojho druhu na svete, navyše je to najlepšie zdokumentovaná dvorská zbrojnica v západnom svete, keďže všetky predmety vznikli alebo boli zaradené do zbierky v súvislosti s vysoko politickými udalosťami: pri príležitosti vojenských ťažení, ríšskych snemov, korunovácií, zásnub, svadieb či krstín.

Na často veľkolepé brnenia sa často používali návrhy slávnych umelcov tej doby ako bol Dürer a Holbein. Expozícia vo viacerých sálach zhromažďuje brnenia a zbrane z rôznych historických cisárskych zbierok, pričom pôvodné predmety boli zhromaždené darmi, diplomatickými výmenami, špeciálnymi zákazkami a nákupmi.

Okrem množstva nádherných starých brnení tu uvidíte aj umelecky zdobené staré pušky, kuše, či bohato zdobené konské postroje a sedlá. Vystavený je tu napríklad aj zlatý meč cisára Maximiliána II., jedna z najkrajších zbraní na svete, brnenie kráľa Ferdinanda Aragónskeho, mladícka zbroj cisára Rudolfa a jeho brata Ernesta, ako aj brnenia nemeckých kurfirstvov a ďalších šľachticov.

SkryťVypnúť reklamu

Úchvatná je aj sada japonských samurajských brnení z obdobia Edo okolo roku 1700 ako súčasť zbierky habsburského orientálneho a islamského brnenia, sada zbraní zo 16. a 17. storočia, ako aj zdobené brnenie vyrobené pre francúzskeho kráľa Henricha III. z konca 16. storočia. Uvidíte tu aj krásne zdobené kapucne za zakrytie hláv dravých vtákov, ktoré sa používali pri lovoch.

Zbierka starých hudobných nástrojov

Zo Zbrojnice prejdete následne do miestností so zbierkami historických nástrojov. Vystavené sú tu chronologicky od 15. až po tie z 20. storočia. Témami je tu hudba a život na dvore, ale aj nástroje slávnych skladateľov a hudobníkov.

Zbierka obsahuje napríklad fortepiano, o ktorom sa predpokladá, že na ňom hrali Haydn aj Beethoven, štvorcový klavír, ktorý Franz Schubert používal pri komponovaní, ale aj klavír z roku 1839 ktorý používal Franz Liszt na svoje súkromné ​​koncerty v Ríme.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavým exponátom je napríklad aj fortepiano z inventára cisára Jozefa II., na ktorom kedysi hral aj Mozart, alebo detailne spracovaná vosková busta Jozefa Haydna, vyrobená okolo roku 1800. Prehliadnuť si tu môžete aj nádherné harfy so zlatým rolovaním a pokryté jemnými maľbami, či pozlátené trúby z polovice 18. storočia používané pri špeciálnych príležitostiach na dvora za vlády cisárovnej Márie Terézie. Vstupné do Svetového múzea a jeho expozícii vrátane audiosprievodcu vyjde dospelú osobu na 16 €, deti a mládež majú bezplatný vstup.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 284
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 033
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 080
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 908
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 895
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 991
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 109
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 951
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 314
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 610
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 855
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 634
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 936
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu