Popri najfrekventovanejšej Ceste slobody leží stále množstvo suchých konárov a čečiny, odstraňovať ju budú ešte dlho.
Ide o veľké, asi tridsať kilometrov dlhé územie. Riziko bude zvýšené niekoľko rokov, kým sa svahy nezalesnia a nezarastú. Riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura hovorí, že okrem požiarov bude v ďalších rokoch veľmi aktuálna aj hrozba, že sa podkôrny hmyz rozšíri aj do zdravých stromov.
Viacdňový požiar vo vetrom poničenej časti Vysokých Tatier, ktorý v stredu uhasili, narušil biotopy na 224 hektároch, narobil spoločenské škody za asi jeden a pol miliardy korún. Obnoviť poškodené lesy bude ešte ťažšie a potrvá to dlhšie.
Po kalamite hovorili odborníci, že podobný les, ako tam stál, uvidia až deti dnešnej mladej generácie. "Ja som optimistickejší, príroda je aj teraz každým dňom iná, len sme si to nevšímali. Nastúpi intenzívne, rýchle omladzovanie a umelé zalesňovanie," hovorí Vančura. Do troch - štyroch rokov bude na miesta kalamity podľa neho iný pohľad. Verí, že zelené budú aj územia, na ktorých horelo. "Rastlinstvo bude veľmi dynamické, po pätnástich rokoch bude úplne iné drevinové zloženie. Rozšíria sa dreviny, ktoré vedia do určitej miery odolať požiaru, typickou je borovica a smrekovec. Bude tam breza, ktorej sa darí na spáleniskách," hovorí.
Tohtotýždňový požiar podľa Vančuru zasiahol základné biotopy - jedľové a jedľovo-smrekové lesy, smrekové lesy, čučoriedkové porasty (horná oblasť), rašelinové smrekové, horské jelšové lužné lesy. Správa TANAP-u chce aj s lesníkmi dopracovať protipožiarne plány, vyčistiť od malých horľavých konárov kritické územia okolo Cesty slobody, vymyslieť nový systém informovania turistov. Dozvedieť by sa mali najmä o uzávierkach chodníkov či zákazoch vstupu do lesov v prípade veľmi suchého teplého počasia. "Zákaz vstupu na turistické chodníky je to posledné, najkritickejšie, k čomu nik nemá záujem pristupovať často, ale keby hrozilo nebezpečenstvo, môžeme využiť aj tento inštitút," hovorí Vančura.
Autor: rf