Ostrov Phu Quoc, známy aj ako Ostrov perál je typický tropický raj s krásnymi piesočnatými plážami, bohatým podmorským životom a krásnou prírodou. Ukrytý v Thajskom zálive, pár kilometrov od kambodžských brehov, zostáva zatiaľ tak trocha v tieni popularity neďalekých thajských letovísk s davmi turistov a obľúbenou destináciou pre tých, ktorí chcú utiecť davmi a vychutnávať si poloprázdne pláže.

Na ostrove, kam sa dá dostať charterovými letmi z Bratislavy s medzipristátím v Prahe je zatiaľ pokojná atmosféra, avšak situácia sa pomaly mení a záujem o dovolenky tu rastie. Potvrdzuje to aj Alica Šipošová z CK Kartago tours.
„O exotické dovolenky na Phu Quocu je zo strany slovenských turistov mimoriadny záujem, keďže ponúka všetko, čo sa od exotickej dovolenky očakáva. Krásne pláže, množstvo atrakcií, luxusné hotely s konceptom stravovania od raňajok až po All inclusive, i príležitosti pre aktívnych dovolenkárov. Medzi najvyhľadávanejšie termíny aktuálne patria pobyty počas vianočných sviatkov a Silvestra, kde dopredávane posledné letenky,“ upresňuje Šipošová. Preto, ak na poslednú chvíľu uvažujete nad sviatkami v exotike, nemali by ste už dlhšie otáľať.

Pulzujúce hlavné mesto
Okrem poloprázdnych romantických pláží nájdete na ostrove aj podstatne živšie miesta. Skoro ráno a potom v podvečer to žije napríklad v hlavnom meste Duong Dong, plnom pouličných stánkov, reštaurácií, barov a obchodov. Najviac rušno je tu najmä v prístave, kam ráno priplávajú lode s úlovkami. Hneď na mieste v tej chvíli vyrastá improvizovaný trh, kde sa ľudia prekrikujú a je tam veľmi živo.

Časť úlovku potom končí v niektorej z troch tunajších továrni na rybaciu omáčku, vraj najlepšej na svete. Mimochodom, určite ju tu počas pobytu niekde ochutnáte, kuchári ju pridávajú snáď do všetkého. Ak máte nozdry z ocele, potom sa môžete v rámci fakultatívneho výletu po ostrove vybrať aj návštevu niektorej továrne na chýrnu rybaciu omáčku. Pach v továrni je dosť výrazný a nie všetci ho vydržia. Tmavá jantárová tekutina sa vyrába z ančovičiek, ktoré rybári nasolia a nechajú kvasiť až 12 mesiacov vo veľkých sudoch vyrobených z dreva a ratanu.

V meste sa taktiež od piatej popoludní do polnoci konajú aj obľúbené nočné trhy, kde človek za nákupy oblečenia, suvenírov, či street food večeru zaplatí len zopár eur. Z jedál je tu v ponuke množstvo rýb, kalamárov, kreviet, krabov, mušlí a morských slimákov, ktoré si môžete nechať ugrilovať priamo na mieste, v ponuke sú aj rôzne rezance, či známe vietnamské bagety. Pri potulkách večerným mestom si zájdite aj do Blue Monkey baru na hlavnej mestskej ulici, ktorý tu v roku 2017 otvoril Bratislavčan Roman Lazar. Medzi návštevníkov jeho podniku patrí hlavne medzinárodná klientela, vždy sa však poteší, keď sa tam objaví aj nejaký Slovák: Pri skvelej domácej kokosovej vodke s ľadom, ktorú so svojim spoločníkom vymysleli vám porozpráva o živote na ostrove, prípadne aj poradí kam sa na ostrove vybrať a čo vidieť.
Koreninové farmy
Korenie, ktoré sa vypestuje a zožne na ostrove, je považované za jeden z najkvalitnejších na svete. Gurmáni tvrdia, že jeho chuť je mierne sladkastá, čo ho odlišuje od ostatných korenín. Len 20 minút od mesta Duong Dong sa nachádza rodinná farma Phu Quoc Country side, kde sa môžete oboznámiť s pestovaním tropického ovocia a korenia na ostrove. Majitelia tu návštevníkov prevedú záhradou ekologicky pestovaných plodín a podelia sa s vami o informácie, ako tu pristupujú k ekologickému a udržateľnému poľnohospodárstvu.

Dozviete sa aj aký je rozdiel medzi čiernym, zeleným, bielym, či červeným korením. Domáci tu ponúkajú tu aj možnosť zapojiť sa do kurzu varenia, kde sa môžete s nimi naučiť pripravovať typické vietnamské jedlá.
Vietnamské Benátky
Chcete uvidieť niečo, čo v našich končinách málokde nájdete? Stačí sa vydať autobusom, či taxíkom po hlavnej ceste z mesta Duong Dong a pokračovať zhruba 25 km ďalej na sever. V kontraste s chudobným vietnamským vidiekom a horami v pozadí sa po necelej pol hodine jazdy objaví umelo vybudované mestečko Grand World s domami v štýle napodobňujúcom Benátky. Farebné domy lemujúce tunajší vodný kanál ponúkajú predovšetkým ubytovanie, avšak aktuálne je väčšina z nich prázdna. Kto má chuť, môže sa tu previezť po kanáli v pravej talianskej gondole, alebo si pozrieť večernú svetelnú vodnú show za sprievodu hudby.

Návštevníkov Grand World tu lákajú hlavne reštaurácie s čerstvými morskými plodmi, tradičné karaoke bary, masážne salóny a pouličné bistrá. Pred hlavnou bránou si prezrite aj umelecké dielo v podobe stavby, postavenej z 35 tisícov bambusových stromov. Večer je krásne nasvietený a vo jeho vnútri vás bude počas prehliadky sprevádzať magická hudba.
Zábava vo VinWonders
V susedstve Grand World si určite všimnete do výšky sa týčiace ruské koleso, ktoré je súčasťou vodného a zábavného parku VinWonders. Do areálu s rozlohou 170 000 metrov štvorcových sa vchádza cez veľkú bránu, pripomínajúcu vstup do zámku. Užiť si tu môžete nákupy v obchodíkoch, jazdy na horských dráhach, kolotočoch a aj vodný park s umelou plážou a tobogany.

V strede areálu sa vypína mohutná stavba, evokujúca hrady z animovaných rozprávok Walta Disneyho, pred ktorou sa rozkladá veľké jazero s fontánami. Celý areál pripomína trocha lunaparkový gýč a oslavuje úspech nielen u miestnych, ale aj u turistov z Číny, Južnej Kórey a Japonska. Zážitkom je tu jazda na spomínanom ruskom kolese, odkiaľ budete mať výhľad na široké okolie. Oplatí sa tu navštíviť aj morský svet nachádzajúci sa v budove v tvare obrovskej korytnačky, kde sa nachádzajú desiatky akvárií s množstvom farebných rýb, vrátane žralokov a taktiež sekcia s tučniakmi. .

Vstupenka vám umožní využívať všetky atrakcie parku vrátane neobmedzených jázd na toboganoch a horských dráhach aj návštevu 5D kina. Jej cena je zhruba 40 € pre dospelú osobu a deti vyjde na 30 €.
Kokosová väznica
Phu Quoc je známy aj väznicou Coconut Prison, ktorú každoročne navštívia tisícky turistov. Väzenie bolo postavené v roku 1946, keď francúzska armáda napadla ostrov a slúžila im na uväznenie disidentov počas vojny v Indočíne. Väznica mala rozlohu 400 hektárov a bola považovaná za najväčšiu v juhovýchodnej Ázii.

Neskôr, počas vietnamskej vojny slúžila ako väzenie pre komunistických vojakov Viet Kongu. Väznených tu boli tisícky politických disidentov a vysokopostavených severovietnamských vodcov na ktorých tu boli vykonávané rôzne barbarské formy mučenia, ktoré sú tu názorne zobrazené na figurínach. Od roku 1967 do roku 1973 tu zomrelo 4000 väzňov a tisíce sa stali invalidmi. Od roku 1996 areál múzea zmenili na múzeum a národné historické dedičstvo. Vstup je bezplatný.
Perly a safari
Svoj pobyt si môžete spestriť aj výletom na more, napríklad na farmu perál, kam sa môžete vybrať v rámci fakultatívneho výletu. Jedna z nich Ngoc Hien Pearl Farm sa nachádza na mori pri severných brehoch ostrova. Založili ju v roku 1994 a patrí medzi priekopnícke podniky v chovaní morských perál na ostrove. Počas exkurzie vám vysvetlia proces ako sa perly v lastúrach chovajú, ako dlho to trvá a koľko taká jedna perla stojí.

Ďalším atraktívnym miesto, kam sa môžete vybrať napríklad aj s deťmi je najväčší vietnamský Safari park Vinpearl, nachádzajúci sa blízko VinWonders. Má bližšie skôr k zoologickej záhrade ako k tradičnému africkému safari. Na rozlohe 380 hektárov tu žijú tisícky jedincov z radov fauny a flóry zo všetkých kútov sveta. Vo veľkých výbehoch dokonale pripomínajúce prostredie ich prirodzeného života v divočine tu uvidíte nosorožce, biele levy, oryxy, bengálske tigre, množstvo opíc, krokodíly, slony, žirafy, či antilopy Bongo aj lemury. Budete tu môcť nakŕmiť aj slony, zakúpiť sa tu dajú maškrty v podobe banánov či bambusu, ktoré tieto veľké bylinožravce zbožňujú.

Vo veľkom otvorenom Vtáčom dome, ktorý je obrovskou voliérou uvidíte viacero druhov papagájov ako sú ary, alexandriny, či kakadu a rôzne ďalšie vtáčie druhy. Zážitkom je aj návšteva reštaurácie pod holým nebom vo výbehu žiráf medzi Vtáčím domom a Safari časťou ZOO. Pri stolovaní budú k vám krky naťahovať žirafy, aby ste im niečo dali. Kúpiť im tu môžete krabicu zeleniny a banánov a popri vašom obedovaní kŕmiť aj ne. V areáli môžete využiť k preprave kyvadlovú dopravu v podobe elektrických tuk tukov s výkladom šoféra - sprievodcu, prípadne ak ste v lepšej kondícii si môžete celý areál prejsť aj pešo.

Cez výbehy nosorožcov, antilop, medveďov a mäsožravých šeliem vás prevezie safari bus. Nezabudnite si zabezpečiť dostatočné množstvo tekutín, strávite tu pár hodín, ste v trópoch a je tu dosť teplo. Vstupné pre dospelú osobu je zhruba 27 eur, a pre deti 16,5 eura.
Najdlhšia lanovka na svete
Jednou z najväčších atrakcií ostrova je Hon Thom cable car, najdlhšia 3 lanová lanovka na svete, zapísaná aj do Guinessobej knihy rekordov. Má dĺžku zhruba 8 kilometrov a spája Phu Quoc s ostrovom Hon Thom Island, ktorý je súčasťou súostrovia An Thoi. Lanovka disponuje 69 modernými kabínami s inteligentným vybavením a senzormi snímajúcim poveternostné podmienky s kapacitou 30 osôb, ktoré idú rýchlosťou 8 metrov za sekundu.

Laná celkovo držia 4 stĺpy z ktorých najvyšší má 174 metrov. Počas zhruba 20 minútovej jazdy sa vám naskytnú nádherné, 360 stupňové výhľady na južnú časť ostrova Phu Quoc aj plávajúce rybárske loďky. Na ostrove sa nachádza zábavný park Sun World park s vodným ihriskom so šmykľavkami, možnosťou surfovania na umelých vlnách a ležadlami a hojdačkami z paliem. Prenajať si tu môžete veslice aj kanoe a deti sa tu môžu vyšantiť na vodnom skákacom dome.
Ostrov je obľúbeným miestom na šnorchĺovanie a potápanie sa ku koralovým útesom. Všetky tieto atrakcie spojené s nefalšovanou srdečnosťou a láskavosťou miestnych obyvateľov, robia z tejto destinácie dokonalý dovolenkový raj.