Na prelome novembra a decembra sa z južnej Moravy každoročne stáva výletná destinácia číslo jeden pre všetkých fanúšikov histórie a napoleonskej tematiky. Tento rok uplynulo 218 rokov od slávnej bitky pri Slavkove, ktorej rekonštrukcia patrí do tradičných udalostí regiónu Južnej Moravy.

Napoleon pri Slavkove 2. decembra 1805 porazil rusko-rakúsku armádu. Na čele svojich vojsk sa bitky osobne zúčastnili okrem neho aj ruský cár Alexander I. a rakúsky cisár František I., čo dalo legendárnemu stretnutiu jeho názov Bitka troch cisárov.
Spojenecké vojská utrpeli katastrofálnu porážku a následne 6. decembra bolo na slavkovskom zámku podpísané prímerie, nasledované takzvaným Bratislavským mierom, prinášajúcim Rakúsku značné územné straty. Slavkovská bitka sa stala v dejinách významným pojmom a sám Napoleon si ju cenil najvyššie zo všetkých bitiek, ktoré zviedol.

Rekonštrukcia veľkej bitky AUSTERLITZ 2023 z roku 1805 pod kopcom Santon sa odohrala sobotu 2.decembra v obci Tvarožná a zúčastnilo sa jej vyše tisíc vojakov a 60 koní z 15 krajín.
Okrem hlavnej udalosti sa tu odohralo aj niekoľko ďalších akcií, ktoré sa konali od 1. do 3. decembra. Medzi nimi nechýbal napríklad nechýbal tradičný adventný jarmok v centre mesta, ktorý patrí mimochodom medzi jeden z najväčších na južnej Morave, ukážky života v čase veľkej bitky, prehliadka tábora francúzskych vojakov, defilé vojakov mestom a multimediálny program s vojakmi troch armád zavŕšený ohňostrojom v zámockom parku.
Do čela francúzskych vojsk sa tu opäť postavil Američan Mark Schneider, ktorý pri Tvarožnej v úlohe cisára Napoleona Bonaparta prvýkrát vystúpil v roku 2005, ktorý vzhľadom aj postavou akoby legendárnemu vojvodcovi z oka vypadol.

Na propagácii týchto akcií sa podieľala aj Centrála cestovného ruchu – Južná Morava.
„Tento rok sme propagáciu napoleonských udalostí chystali so zvedavosťou, pretože nás zaujímalo, ako popularitou Napoleona rozhýbe veľkofilm z dielne Ridlleyho Scotta, ktorý mal premiéru koncom novembra, teda zhruba v čase, keď sa víťazná jazda Napoleona po južnej Morave začína,“ uviedla Martina Grůzová, riaditeľka Centrály.

Aj napriek sychravému počasiu sa na ukážku prišlo pozrieť niekoľko tisíc návštevníkov. Na vlastnej koži si tak mohli napríklad odskúšať aj to, aké ťažké boli napríklad zablatené topánky vojakov v čase, keď sa tu víťazná bitka Napoleona konala a aké muselo byť pre vojakov náročné bojovať v mrazivom počasí.
Každoročnou predzvesťou výročí tejto veľkej bitky je príchod Napoleona do Brna. Tento rok to bolo 25. novembra, kedy mestom prešiel sprievod vojakov na čele s cisárom, ktorý si prevzal na radnici symbolický kľúč od mesta.
Autor: Peter Samuel Tóth