SME

Pohľad na Kilimandžáro sa mi nezunuje ani po stýkrát, hovorí sprievodca

Žiadne safari nemá takú rozmanitosť zveri ako Keňa.

Keňa na východnom pobreží Afriky je jednou z najúchvatnejších cestovateľských destinácií. Stretáva sa tu pestrosť kultúr, bohatstvo divokej prírody a malebných oblastí, ako je napríklad kúzelné mestečko Watamu na brehu Indického oceánu. Návštevníkov okúzľuje svojimi bielymi plážami a tyrkysovým morom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto malé prímorské mestečko si zachovalo svoj autentický šarm a priťahuje milovníkov slnka, mora a exotiky. Sú tu jedny z najkrajších pláží v Keni tiahnuce sa po pobreží celého Národného morského parku Watamu a ponúkajú nespočetné množstvo športového vyžitia aj oceánskych krás.

Už 12 rokov je domovom sprievodcu ALEŠA BERANOVSKÉHO, ktorý pre dovolenka.sme.sk sprevádza nový poznávací zájazd.

Čím vás Keňa chytila za srdce?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ma chytila Keňa za srdce je bohatstvo prírodných krás. Páči sa mi spojenie arabských, afrických a európskych vplyvov. Watamu ako kozmopolitná oblasť odráža túto pestrosť v malom meradle. Stretávajú sa tu tradičné hodnoty s moderným štýlom života priamo na uliciach.

Akú úlohu zohráva cestovný ruch v Keni?

Turizmus hrá kľúčovú úlohu v ekonomike Kene a prináša jej značné príjmy. Keňa priťahuje milióny návštevníkov ročne, väčšina je z Veľkej Británie, Číny, Ameriky, Talianska, Indie, ale aj Česka a Slovenska.

Vytvára pracovné príležitosti pre mnoho ľudí, podporuje zamestnanosť a ekonomický rozvoj komunít. Zároveň turizmus podporuje ochranu prírody a divokej zveri, pretože časť príjmov smeruje do konzervácie a udržateľného rozvoja. Tieto aktivity má na starosti KENYA WILDLIFE SERVICE – KWS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď je Keňa pre niekoho prvou africkou skúsenosťou, ako sa tu cestuje v porovnaní s Európou?

Rozdielov je niekoľko. Európa je známa svojimi historickými pamiatkami, katedrálami a múzeami, zatiaľ čo cestovanie v Keni je najmä o divokej zveri a objavovaní prírodných rezervácií. V Keni kladú veľký dôraz na udržateľný turizmus a ochranu prírody a na projektoch sa môžu podieľať aj turisti.

Súvisiaci článok Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok Čítajte 

Safari je hlavným lákadlom nielen našej poznávačky, ale celej Kene. Čím je špecifické v porovnaní s inými africkými safari?

Každý národný park v Keni má niečo špecifické. Veľká migrácia obrovských stád koní, zebier a antilop, ktoré putujú za pastvinami z Masai Mary do Serengeti, nie je nikde inde na svete v takom rozsahu ako tu. V Amboseli je jedinečný výhľad na Kilimandžáro a stáda slonov, zatiaľ čo Tsavo prináša rozmanitosť krajiny a napríklad neobvyklé „červené slony“.

Keňa sa pýši najväčšou rozmanitosťou divokej zveri. Okrem klasickej veľkej päťky (slon, lev, leopard, nosorožec a byvol) môžete v národných parkoch vidieť aj mnoho ďalších druhov vtákov, cicavcov a plazov. Výnimočná je aj kombinácia savany a oblastí s pobrežím Indického oceánu, kde si po safari môžu turisti oddýchnuť.

Prečo ste do programu poznávacieho zájazdu vybrali práve národné parky Tsavo a Amboseli?

Tsavo charakterizujú dve slová: veľkosť a rozmanitosť. S rozlohou 24 tisíc kilometrov štvorcových je to jeden z najväčších národných parkov na svete. Je rozdelený na Tsavo East s rozľahlými savanami a kopcovitú časť Tsavo West so sopečnými útvarmi a riekami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kulisa Kilimandžára v Amboseli je neopozeraná aj po stýkrát. Národný park sa označuje ako „domov slonov“ a považuje sa za jedno z najlepších miest pre pozorovanie slonov v divočine.

Majú slony nejaké špecifické vzorce správania? Aké ďalšie živočíchy tu môžeme stretnúť?

Slonie stáda sa pohybujú medzi močiarmi, pozdĺž úpätia Kilimandžára a v okolí jazera Amboseli, kde sa schádzajú najmä ráno. Fascinujúce je ich sociálne správanie, tvoria rodiny a vedia sa hrať.

Amboseli je tiež domovom veľkých stád žiráf, gaziel a impal, výnimočnejšie sa objavia aj dravce, vrátane leva, leoparda a geparda, pretože sa zvyknú schovávať do vysokej trávy a krovia. Korisť ich tak nedokáže spozorovať a majú väčšiu šancu priblížiť sa k nej na pár metrov. V okolí jazier v parku môžeme vidieť plameniaka a mnoho ďalších vodných vtákov.

A čo národný park Tsavo?

Unikátom Tsavo sú červené slony, ktoré získavajú zvláštny červený odtieň kože z červeného prachu v oblasti. Žije tu populácia asi 6 500 až 7 000 slonov a je to jedno z málo miest na svete, kde je možné ich stretnúť. Geneticky majú zdieľanú pamäť na nachádzanie vody i potravy v určitých ročných obdobiach.

Rozsiahla savana v Tsavo East je príležitosťou na pozorovanie antilop, vrátane rýchlych antilop vodušiek. Okolo rieky Galana žije mnoho vodných vtákov, ale aj krokodíly a hrochy. Pri pozorovaní hrocha treba byť opatrný, pretože je teritoriálny a žije v rodinách.

Žijú tu aj impaly, gazely, zebry, jaštery a dravce, ako levy a leopardy. Leopardy sa však častejšie vyskytujú v kopcovitej časti Tsavo West, kde majú ideálne podmienky na lov. Sú majstrami v maskovaní. V tejto časti žijú aj nosorožce, ktoré sú ohrozeným druhom a práve Tsavo West je kľúčovou oblasťou pre ich ochranu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V Keni aj iných častiach východnej Afriky spôsobuje zmena klímy čoraz väčšie suchá. Akým spôsobom to zasahuje do správania zvierat?

Zvieratá sa prispôsobujú a mení sa tak ich bežné správanie a presúvanie sa za vodou a pastvou. Napríklad veľká migrácia v parku Masai Mara sa pre zrážky posunula z augusta až septembra na koniec júla.

Rozširujúce sa poľnohospodárske farmy, ktoré zahradzujú rôzne vodné zdroje pre svoju produkciu, stoja za obmedzeným rozmnožovaním a úhynom týchto druhov zvierat.

Vyššie teploty ovplyvňujú hniezdenie a migráciu vtákov, dostupnosť potravy a vody, čo má kaskádový efekt na celý potravinový reťazec.

S tým súvisí aj posun rozsahu tropických chorôb, ktoré nepriaznivo vplývajú na zdravie zvierat aj ľudí, ktorí žijú alebo pracujú v blízkosti národných parkov. Do týchto oblastí však my necestujeme.

Dokážu ochrancovia prírody zvrátiť alebo zmierniť tieto zmeny?

KWS aj ochrancovia prírody sa snažia minimalizovať dopady jednak ľudskej aktivity na životné prostredie, ale tiež zvýšiť dostupnosť vody. Vrátane nás, organizátorov safari, aktívne monitorujú zmeny v správaní zvierat a cez rôzne projekty sa snažia podporiť adaptáciu divokej zveri na nové podmienky.

Okrem prírody, aké ďalšie zaujímavé miesta, prípadne pobrežné destinácie odporúčate v Keni navštíviť?

Zaujímavé je stratené historické mestečko Gede, teda skôr len jeho pozostatky, ale je tu vidieť prvotnú kultúru a rozmanitosť života v Afrike v 14. storočí. Zemská prepadlina Marafa sa vďaka postupnej erózii zmenila z malej trhliny na farebný kaňon. Užijete si aj pobrežie. Keď pôjdete na pláž, odporúčam skúsiť paddleboard pri východe slnka, alebo jogu pri západe, ktorú ponúka mnoho hotelov. Určite si dajte aj masáž plnú vonných prírodných olejov z baobabu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V Keni žije 36 kmeňov. Je možné stretnúť sa s týmito tradičnými komunitami? Ako žijú?

Pri prvej návšteve sa ťažko zoznámite s viac ako s tromi z nich. Začnime od pobrežia, kde žijú Giriamovia. Minieme časť Amboseli, kde žijú Masajovia a potom po celej Keni narazíme na kmeň Kikuju. Ide o najbohatší a dnes jeden z najväčších kmeňov. Sú to ľudia z Nairobi, ktorí vládnu ekonomike v Keni, jazdia v drahých autách, väčšinou hovoria spisovne anglicky a majú na sebe veľa zlatých šperkov.

Zaujímavý je však kmeň Orma, ktorý žije v blízkosti hraníc so Somálskom po dĺžke rieky Tana a oblasti Kipini. Sú to pozostatky národa z doby, kedy Kleopatra organizovala výpravy do krajín PUNT, preto majú okrem miestnych aj arabské korene.

A čo kuchyňa?

Mix všetkých kultúr, ktoré tu žijú, urobil z kuchyne zážitok. Odporúčam ochutnať tradičné pilau z ryže, ktorá zmesou korenia dostane neuveriteľnú chuť, alebo kašu ugali z kukuričnej múky podávanú s hovädzím mäsom a miestnou paradajkovo-mangovou omáčkou.

Čo odporúčate turistom v rámci prípravy, aby si čo najviac užili tento zážitok?

Je dobré si niečo prečítať o oblasti, kam idem. Treba rešpektovať rozmanitosť kultúr, miestne zvyky, pretože nie všetko, čo v Európe považujeme za bežné, je slušné a vhodné aj v Keni.

Napríklad, opaľovanie „hore bez“sa tu nenosí, nie je to krajina na stanovanie na odľahlých miestach a už vôbec nie v parkoch, kde sú určené miesta na zakladanie stanov. Je dobré vedieť, že v oblasti rovníka páli slnko aj cez oblečenie, príliv a odliv je niekoľkokrát za deň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Počas safari vstupujeme do voľnej prírody, kde platia jasné pravidlá. Nemôžeme vystupovať z vozov ako sa nám zachce, treba mať ochranu proti slnku, hodí sa mať poruke hygienické obrúsky, stále popíjať vodu a ideálne si niečo naštudovať o týchto zvieratách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu