FOTO
Aj napriek ničivému požiaru sú Vysoké Tatry plné turistov. Návštevníci lemujú cesty a fotia zničené hory. Pohľad z lietadla je však oveľa strašnejší ako turistické snímky. Obrovské čierne mapy zhoreného dreva lemuje len cesta. Starí Tatranci si podobný požiar pamätajú iba z roku 1943. Vtedy horela Kôprová dolina.
"Neviem, čo sa deje. Čím si toto Tatry zaslúžili? V priebehu niekoľkých mesiacov sa tu vystriedali už asi všetky živelné pohromy. Smršť, rozvodnené potoky a teraz oheň. Keby sme boli pri mori, tak by sme sa možno dočkali aj tsunami. Je to obrovské nešťastie," hovorí stará Tatrančanka pri pohľade na zhorené zvyšky stromov.
Požiar v Tatrách je nesporne nešťastím, ľudia z krízového štábu však hovoria aj o šťastí.
"Nešťastie? V sobotu hrozilo, že sa oheň dostane do obývaných častí Smokovca, ale aj inde. Viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa oheň dostal k benzínovému čerpadlu? Hasiči ho zastavili v tridsaťmetrovej vzdialenosti," argumentuje unavený šéf krízového štábu Milan Baran.
Majitelia hotelov a penziónov sú prekvapení. Ľudia z Tatier neodchádzajú, naopak niektorí zostávajú dlhšie, ako plánovali. Podnikatelia tvrdia: "Tatry stoja po smršti, aj po požiari. Kopce zostali, zhorelo len polámané drevo. Ľudia nikdy nestratia o Tatry záujem."FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
FOTO
FOTO