VYSOKÉ TATRY - Tatranský les už nehorí, zahasil ho nedeľňajší dážď. Vyčerpaní tatranskí hasiči sú spokojní. Včera popoludní vyhlásil náčelník štábu hasičov Adrian Takáč, že po dvoch dňoch zvalili ohnivého obra a teraz mu zasadia už iba poslednú ranu.
SITA,Redakcia SME
Redakcia, Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
"Robili sme, čo sme mohli. Výsledok je aj napriek množstvu zhoreného dreva vynikajúci. Nikto nezomrel, nikto nebol zranený, nezhorela žiadna budova," vyhlásil náčelník štábu hasičov Adrian Takáč. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Zhorenisko včera už len miestami dymilo. Hasiči pomocou dvadsaťlitrových vakov s vodou, ktoré nosia na chrbtoch, likvidovali malé lokálne požiare. Nočný dážď premočil asi len 10 centimetrov hrubú vrstvu lesnej hrabanky, pod ňou bolo sucho, takže za určitých poveternostných podmienok hrozilo, že sa požiar opäť rozšíri.
Krízový štáb odvolal niektoré opatrenia a turistické chodníky boli uzavreté už iba v oblasti Popradského plesa, Hrebienka a tie, čo smerujú z Cesty slobody do tohto priestoru. Premávali aj všetky lanovky, ktoré sa zastavili, keď v nedeľu prišiel zákaz vstupu do lesov.
Škody na dreve, ktoré spôsobil najrozsiahlejší požiar vo Vysokých Tatrách od roku 1915, odhadujú odborníci na 16 miliónov korún, ekologické sú však omnoho vyššie. Horelo 230 hektárov lesa, zhorelo približne 18-tisíc kubíkov dreva. Na 14 hektároch zhoreli aj stojaté zelené porasty, na 13 hektároch horel mladý les.
Horieť začalo pri Bielom dome v Tatranskej Polianke niekedy v sobotu napoludnie. Hasiči zasiahli okamžite, ale silný vietor oheň rozširoval na veľké plochy. "Predstavte si, že vám začne horieť kopa raždia pred domom, a kým zbehnete po vedro s vodou, už je požiar neuhasiteľný. Asi tak to vyzeralo v Tatrách," hovorí Takáč. "Robili sme, čo sme mohli. Nikto nezomrel, nikto nebol zranený, nezhorela žiadna budova."
Hasiči tvrdia, že podobný požiar ešte nezažili. Keď presunuli techniku na miesta, kam predpokladali, že bude postupovať, zistili, že oheň ich preskočil a horelo im za chrbtom. To sa opakovalo niekoľkokrát.
Víkendový požiar znovu rozpútal aj spor medzi ochranármi a ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom. Šéf lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč v nedeľu povedal, že Simon nesie politickú zodpovednosť a mal by odstúpiť. Minister včera reagoval, že je "prinajmenšom prekvapený, že ochranári môžu dávať takéto vyhlásenia beztrestne". Ochranárom vyčítal, že bránili robiť lesníkom svoju prácu.
Lukáč tvrdí, že to urobili len v Kôprovej a Tichej doline, kde turisti nechodia, a preto tam nemôžu založiť požiar. "Keď sa začne spracúvať kalamita, zvyšuje sa riziko požiarov. Keď sa už rozhodli spracovávať, mali dbať, aby tam nechodili ľudia a aby sa tam nezakladali ohne. Za to nie sme zodpovední my."