Keď požiar v sobotu vypukol, miestni si mysleli, že za chvíľu bude po ňom. Nestalo sa však, a úľavu neprinieslo, ani keď včera podvečer začalo pršať. FOTO - SITA |
VYSOKÉ TATRY, BRATISLAVA - Vysoké Tatry zachvátil najväčší požiar za posledné polstoročie. Hasiči z celého Slovenska bránili od soboty medzi Tatranskou Poliankou a Starým Smokovcom pred ohňom osady aj hotely. Včera podvečer už krízový štáb žiadal o medzinárodnú pomoc, dnes ráno by mali priletieť vrtuľníky z Maďarska a Čiech.
Turistov v sobotu evakuovali, mnohí sa rozhodli skončiť dovolenku. Ohrozená bola aj benzínová pumpa. Ministerstvo pôdohospodárstva vydalo zákaz vstupu na turistické chodníky, autá do Tatier nesmú.
Včera sa chvíľami zdalo, že oheň je pod kontrolou, ale popoludní sa obrátil vietor, plamene sa začali šíriť z oblastí, ktoré postihla kalamita, aj do živých porastov. Popoludní horelo vyše 250 hektárov kalamitného dreva, vodu naň liali aj z vrtuľníkov.
"Podľa mňa tu pomôže len silný dážď, prognóza vývoja požiaru je v predpovedi počasia," hovoril včera popoludní šéf Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška. Pred šiestou večer začalo v Tatrách pršať.
Riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura sa zhoduje s Líškom v tom, že oheň asi spôsobil fajčiaci turista, ktorý možno odhodil špak na chodníku pri Ceste slobody. "Požiar sa začal pri turistickom chodníku v Tatranskej Polianke. Vidieť, ako sa šíril od hrany chodníka," hovorí Líška.
Požiar znova rozpútal starý spor medzi tatranskými lesníkmi a ochranármi. Šéf národného parku Tomáš Vančura nechápe, ako to, že ešte stále nie sú spracované niektoré časti kalamity priamo pri turistickej Ceste slobody a lesníci namiesto toho pred niekoľkými týždňami ťažili drevo v najprísnejšie chránených dolinách Tichá a Kôprová. Tie sú totiž z hľadiska rizika požiaru bezvýznamné.
Lesoochranárske zoskupenie VLK vyzvalo ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, aby odstúpil, lebo nesie politickú zodpovednosť za požiar. Podľa šéfa VLK-u Juraja Lukáča zlyhali preventívne opatrenia, firmy ťažia len lukratívne drevo a na miestach ťažby nechávajú horľavé zvyšky.
Peter Líška oponuje, že lesníci aj firmy robia, čo je v ľudských silách, aby odstránili kalamitný horľavý materiál čo najskôr.
Podľa Vančuru zlyhala prevencia. Už pred prvým horúcim dňom v sezóne sa mal napríklad zakázať vstup na turistické chodníky, rozmiestniť hliadky popri Ceste slobody, zakázať fajčenie. Zavrieť chodníky po rozhorení požiaru je už neskoro. "Veď riziko požiaru sa dalo očakávať," hovorí. "Navyše všetci vedeli, že kľúčová sezóna sa začne týmto dňom, ktorý bol extrémne teplý." (rf, kim)