SME

Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom

Protiklady sa priťahujú a platí to aj v tomto prípade.

(Zdroj: Wei Huang, unsplash.com)

Madrid v srdci Pyrenejského polostrova dokáže svojimi zaujímavosťami zamestnať turistu na niekoľko dní. Ak si však k návšteve Madridu pridáte historické mesto Toledo zapísané v UNESCO, dosiahli ste dokonalosť. Vydajte sa po stopách dvoch odlišných miest a objavte krásu Španielska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spojenie dvoch miest

Ak človek navštívi iba hlavné mesto, nezíska pohľad na to, ako krajina funguje a ako sa v nej žije. Aj napriek tomu, že byť v hlavnom meste akým je Madrid je skvelé, predsa len viete vyťažiť zo svojej dovolenky omnoho viac.

Madrid má vďaka svojej polohe na dosah niekoľko vzácnych a historických miest. Medzi nimi vytŕča Toledo. Mesto je dokonalým protikladom Madridu a dlho známa pravda hovorí, že protiklady sa priťahujú. Zatiaľ čo Madrid je moderný, miestami uponáhľaný, občas zahľadený do seba a svojej krásy, no nabitý pamiatkami, v Tolede sa čas akoby chcel zastaviť a nechať vás vychutnať si každý moment.

Niet divu, že sa o Tolede hovorí ako o meste, ktoré v sebe nosí charakter španielskej kultúry a jeho dejiny poznačili stáročia. Obrovskou výhrou je aj to, že je medzi Madridom a Toledom iba necelých 80 kilometrov, a tak ste raz dva v inom svete. Počas jednej cesty ochutnáte zo Španielska viac.

Centrálna časť Španielska je iná než temperamentná Andalúzia či pobrežné Katalánsko a je úplne odlišná od chladnejšej Galície. Akoby sa tu kombinovalo z každého rožku trošku, a to robí z regiónu príťažlivé miesto.

Slávne miesta slávneho mesta

Madrid je lákavým mestom. Má svoje staré srdce, moderné štvrte, no aj tie, kde si užijete na trhoviskách skvelé jedlo a pitie, vychutnáte galérie s múzeami alebo náboženstvo zvané futbal, ktorý sleduje takmer celý svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vyberte sa spoznať mesto na námestie Puerta del Sol. V centre Madridu niet rušnejšieho miesta a je skvelé na pozorovanie ľudí. Tí sa tu stretávali už od 17. storočia. Domáci sa práve tu dozvedali najnovšie informácie či udalosti v meste a jeho okolí. Obklopí vás krása, no pozerajte sa aj pod nohy a pohľadajte mapu Španielska s nultým kilometrom. Práve odtiaľto sa rátajú všetky vzdialenosti v celej krajine.

Ak vás fascinujú námestia, Madrid vám nedá vydýchnuť a neďaleko odtiaľto na vás čaká Plaza Mayor. Obe námestia sú odlišné. Tu cítiť život v okolitých kaviarničkách aj na tržnici Mercado San Miguel. Stačí len pohľad a viete, že tam chcete vojsť a ochutnávať dokonalé kúsky šunky alebo syr s olivami.

Tretím známym námestím Madridu je Plaza Espaňa. V strede námestia je malá oáza zelene vyplnená fontánou a nad ňou nehybne cvála slávny Don Quijote na svojom koni.

Keby sa Don Quijotovi s koňom naozaj podarilo pohnúť, o pár minút by sa dupot kopýt rozliehal námestím pred Kráľovským palácom. Nielen na koni, ale aj pešo to k nemu trvá naozaj chvíľku.

Rozhodol sa ho postaviť Felipe V. v roku 1734, prvý kráľ známej dynastie Bourbonovcov. Viedol ho k tomu požiar pôvodnej pevnosti Alcázar, ktorá ešte mala arabské korene. Megalomanský kráľ vyhlásil, že chcel vidieť palác tak obrovský, že by sa do neho mohli ukryť všetky ostatné. Talianski architekti do jeho múrov vtlačili svoje vízie, ale veľkolepé plány kráľovi Felipemu prekazila smrť.

Dnes má palác úctyhodných 2 800 miestností, hoci je to len štvrtina z veľkosti, o ktorej kráľ sníval. Vstup do paláca chráni čestná stráž v uniformách a typických čiernych klobúkoch a hoci nie sú tak známi ako ich kolegovia z Londýna, stále má pohľad na nich čosi do seba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Len pár metrov od paláca stojí Katedrála s dvojicou vežičiek. Patrí k najvýznamnejším duchovným stavbám celého mesta a domáci obyvatelia jej hovoria Nuestra Seňora de la Almudena. Pre mnohých je symbolom Madridu, hoci sa nedá určiť len jeden. Už viac než 160 rokov stojí na svojom mieste, ak by sa podarili prvotné plány, mala by už takmer štyri stáročia. Nahliadnite dnu na jej výzdobu, prejdite sa chodbami pod obrovskou klenbou a uvidíte iný kúsok Madridu.

Od býkov k futbalu

Madrid vás rýchlo stiahne na vlnu užívania si života. Vidíte to v kaviarňach, reštauráciách i v baroch, ktoré sa podvečer zapĺňajú. Najviac života je najmä na trhoviskách či v tapas baroch, na ktoré domáci nedajú dopustiť.

Ak chcete skúsiť ako žijú domáci, vydajte sa na známu ulicu Cava Bajo v štvrti La Latina a nebudete si vedieť vybrať. Ak tu nie je 50 tapas barov, potom ani jeden. Vojdite dnu, objednajte si tapas a o chvíľku dostanete malé chuťovky s koncentrovanou chuťou Španielska. Tapas môžu byť všetkým, a tak si len vyberiete, či chcete morské plody, mäso, syry alebo mix všetkého.

Až do 19. storočia sa slávne býčie zápasy v Madride odohrávali na námestí Plaza Mayor, kde sa stretávalo až 50 tisíc ľudí. Dnes je unikátnou arénou Las Ventas na Plaza de Toros. Býčia aréna je obrovská a patrí medzi najväčšie na svete.

Chceli by ste sa nechať zlákať umením? Pripravte si niekoľko hodín času a vyštartujte do Museo Nacional del Prado, kde na návštevníkov čaká viac než 7 000 originálnych diel. Nie, odtiaľto nebudete chcieť odísť a veľmi ľahko tu zabudnete na čas medzi toľkou krásou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tá však neleží len medzi stenami galérie, ale aj vonku v parkoch akým je Parque Retiro s prezývkou „pľúca Madridu“. Miestni „Madrileňos“ sem chodia za oddychom, ak ich unaví mesto alebo si chcú vyčistiť hlavu. Stačí kráčať a park sa o vás postará. Plejáda sôch, fontány, krásne budovy s malými galériami a napokon aj miesto na oddych.

Tí, čo nechcú oddychovať sa môžu vydať k štadiónu, kde svoje domáce zápasy hrajú futbalisti Realu Madrid.Ak budú chcieť svoj zážitok priviesť do dokonalosti, čaká tu námestie Plaza Cibeles. Jeho ústredným motívom je fontána Cibeles z 18. storočia, ku ktorej chodia fanúšikovia Realu oslavovať víťazstvá.

Keď sa nabažíte mesta, vráťte sa na trhovisko Mercado de San Miguel a dajte si grilované chobotnice či stejk, pohár červeného vína Rioja alebo osviežujúcu sangriu a sľúbte si, že sa sem vrátite.

Najkrajšia panoráma

Toledo si podvedome obľúbite ešte predtým, než sa v ňom ocitnete. Prichádzate k nemu zvlnenou krajinou centrálneho Španielska a keď už ste na dosah ruky, zjaví sa pahorok dvíhajúci sa nad riekou Tagus.

Dominuje mu obrovská silueta ikonickej stavby Alcázar, ktorej meno evokuje arabské korene Pyrenejského polostrova. Poznačili nejednu generáciu a zanechali po sebe nevyčísliteľné dedičstvo, ktoré dodnes láka turistov najmä v Andalúzii. Bez nej by bola panoráma Toleda akýmsi prázdnym miestom poskladaným zo stoviek či tisícok domov.

Vyberte sa bližšie a nechajte sa viesť ľuďmi, kráčajúcimi do absolútneho centra mesta. Máte chuť si najprv sadnúť na kávu, spomaliť a sledovať život, ktorého ste už niekoľko chvíľ súčasťou? Kým Madrid je občas uponáhľaný a plný turistov, v Tolede to neplatí. Množstvo ľudí ho stále neobjavilo a to je jeho obrovskou devízou. Ležať v tieni má niekedy svoje výhody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vzácne Toledo

Historické fasády starých budov, kostoly, paláce, námestia sú tu akési uhladenejšie než v Madride. Keď sa dozviete, že je staré Toledo zapísané v UNESCO, ani vám to nepríde zvláštne.

Toledo má prezývku „mesto troch kultúr“ a je to skutočne cítiť. Kresťania, moslimovia aj židia tu dokázali veľmi dlho žiť v symbióze, ktorá všetkým vyhovovala. Vyšvihlo sa na hlavné mesto Vizigótskeho kráľovstva a dlho bolo hlavným mestom Kastílie, preto tu sídlili španielski králi.

Staré mesto zdobí Katedrála Panny Márie z 13. storočia. Patrí medzi najdôležitejšie gotické stavby celého Španielska. Niektorí sa domnievajú, že práve táto stavba sa stala vzorom gotiky na Pyrenejskom polostrove. Počas svojho života sa občas zmenila, ale stále hrdo stojí nad strechami budov a vrhá tieň na mesto. Aspoň na chvíľu vojdite dnu, sadnite si a zabudnite na všetko.

Tolerancia a spolunažívanie náboženstiev sa v Tolede skončilo počas reconquisty. Moslimovia aj židia museli z mesta utiecť. Ostali iba ich stavby, história a spomienky. Pri kráčaní mestom zaujmú bývalé synagógy, ktoré dnes slúžia ako kostoly.

Ulice stúpajú na jemný pahorok, na vrchole ktorého stojí pevnosť Alcázar. Obsadila najvyšší bod Toleda, aby bol odtiaľto výhľad do celého okolia. Už Rimania vedeli o strategickej polohe pahorku, a tak si tu postavili palác. V 16. storočí sa tohto miesta ujal kráľ Karol I., obnovil jeho slávu, no pevnosť sa stala skutočným symbolom až v 20. storočí počas španielskej občianskej vojny. Hrdinská bitka o Alcázar ju povýšila na symbol španielskeho nacionalizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Toledo dodnes pôsobí ako menšie mesto. Žije tu okolo 80 tisíc obyvateľov a to udáva jeho tón. Siesta je stále nepísaným pravidlom a podvečer sa dláždené ulice zaplnia hlasmi ľudí a smiechom. Ráno je tu mrazivé ticho, kedy patrí Toledo len tým, ktorí hľadajú svoju rannú kávu.

Straťte sa v jeho uliciach a kráčajte. To je najlepšia rada, akú môžete pri objavovaní Toleda dostať. Pred odchodom sa však ešte zastavte v jednom z malých podnikov či barov a ochutnajte miestnu špecialitu carcamusa. V hlinenej miske dostanete bravčové mäso dusené so zeleninou, paradajkami, koreninami a k tomu kúsok chleba a pohár vína. Spojiť si Toledo s poznávaním Madridu sa stal viac než perfektným nápadom.

Autor: dovolenka.sme.sk

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu