SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Stredomorie je v septembri zaliate slnkom, no oveľa pokojnejšie

Odkladali ste dovolenku? Je ideálny čas na návštevu stredomorských ostrovov.

Santorini (Zdroj: Adobe Stock)

Stredomorské ostrovy, roztrúsené po azúrových vodách, sú známe svojou očarujúcou krajinou, bohatou históriou a vrelou pohostinnosťou. Ich pôvab je nadčasový, no v septembri odhalia jedinečnú paletu zážitkov, ktoré sa naozaj oplatí vychutnať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým v ostatných častiach Európy sa v tomto čase už leto začína lúčiť, naprieč ostrovmi Stredozemného mora je počasie stále príjemné, prívetivé a vytvára ideálne podmienky na objavovanie. Pláže, ktoré kedysi hýrili aktivitou, teraz vyžarujú pokoj a pozývajú návštevníkov, aby sa vyhrievali v jemných lúčoch slnka alebo si vychutnali kúpanie v krištáľovo čistých vodách bez rušných davov.

September so sebou nesie pomalšie tempo. Je to čas, keď vládne autenticita – čas vychutnať si miestny život, spojiť sa s miestnymi obyvateľmi a ponoriť sa do tradícií, ktoré formovali tieto rozmanité kultúry. Ich dôležitou súčasťou je gastronómia. Obdobie zberu plodov zdobí stoly množstvom čerstvo nazbieraných produktov a miestnych špecialít, čo umožňuje cestujúcim vychutnať si jedinečné chute, ktoré definujú každú destináciu.

Zbaľte si zvedavosť a vyrazte za historickými pokladmi Malty, slnkom zaliatym pobrežím Malorky, bohatou mytológiou Kréty alebo Cypru. Záver leta vrhá na Stredomorie očarujúce kúzlo.

Malorka

Keď sa rušná letná sezóna mierne poddá, september vrhá na Malorku kúzlo pokoja. Prírodné krásy a kultúrne čaro ostrova si môžete vychutnať bez zhonu, ktorý sprevádza hlavnú turistickú sezónu, a odniesť si z Malorky autentickejší zážitok.

Horúčavy začínajú ustupovať, vďaka čomu je ostrov ideálny na outdoorové aktivity a objavovanie. Pokojné more tiež láka na plachtenie a člnkovanie. Môžete si prenajať loď alebo sa pripojiť k výletu, preskúmať pobrežie a krištáľovo čisté vody.

S chladnejšími teplotami je prichádza obdobie pre turistické výlety, cyklistiku či návštevu prírodných rezervácii. Objavte aj skryté dedinky ostrova svojim nedotknutým šarmom a autentickosťou.

Ak ste milovníkmi vína, v septembri sa začína sezóna zberu. Mnoho miestnych vinárstiev ponúka návštevy tradičných vinohradov Mallorquin Fincas a ochutnávky. V Binissalem sa každoročne koná slávnosť na záver zberu Festa des Vermar, ktorá pokračuje festivalom Fira de Sant Miquel vo Felanitx.

Septembrové zájazdy na Malorku >>

Cyprus

Tento stredomorský klenot láka svojou zmesou histórie, pobrežia a kultúrneho bohatstva. Leto na Cypre trvá o niečo dlhšie než na iných ostrovoch, čaká vás stabilne teplé počasie. Užite si zlatý piesok a azúrovú vodu v pokojnejšom prostredí, či už leňošíte, plávate alebo sa venujete vodným športom. Teplé more je skvelé na šnorchlovanie, potápanie sa či výlety loďou do skrytých cyperských zátok. Prechod do jesene je spojený s úžasnými západmi slnka nad cyperským pobrežím.

Využite dovolenku aj na spoznávanie a prechádzky po starobylých ruinách, stredovekých hradoch a antických archeologických náleziskách. Cyprus sa tiež môže pochváliť bohatým kultúrnym dedičstvom. V septembri sa roztrhne vrece s tradičnými festivalmi a dedinskými jarmokmi. Napríklad festival olív v Tseri, najväčší festival jedla Kolokassi v meste Sotira či Almond Dance Festival v dedine Limnatis, ktorá je spätá s mandľovníkmi.

Začiatok jesene na Cypre >>

Malta

Čarovné stredomorské súostrovie naďalej láka svojimi historickými pokladmi, azúrovou vodou a zmesou kultúrnych zážitkov. Ak sa rozhodnete dovolenkovať na Malte, užijete si stredomorské slnka bez intenzívnych horúčav. Naplno oceníte ikonické atrakcie Malty, ako je Modrá jaskyňa, historické miesta Valletty, stredoveké mesto Mdina či prechádzky k útesom za výhľadmi či západmi slnka. Aj ostrovy Gozo a Comino majú s odchodom letných davov úplne inú atmosféru.

Hoci oslavy a festivaly môžete na Malte zažiť prakticky v akomkoľvek ročnom období, práve september je začiatok najrušnejšej kultúrnej sezóny, kedy sú stredobodom záujmu miestnych festivaly, hudobné vystúpenia a umelecké výstavy. Veľkým lákadlom je Malta International Air Show, ktorá vystavuje leteckú techniku z rôznych krajín a tradične ju zavŕši letecká šou akrobatických skupín ako Red Arrows z Veľkej Británie, Patrouille de France alebo Frecce Tricolori z Talianska alebo španielska Patrulla Águila.

Ochutnajte čerstvé morské plody, miestne autentické jedlá, ktoré vám ukážu dôležitú súčasť kultúry a tradície ostrova.

Dovolenkujte na Malte >>

Kréta

Či už sa rozhodnete pre relaxačnú dovolenku, alebo spoznávanie, najväčší grécky ostrov zaujme svojou pozoruhodnou rozmanitosťou. Pláže Kréty od ružového piesku na Elafonisi až po ohromujúcu lagúnu Balos, vyhovejú rodinám s deťmi, párom i jednotlivcom.

Kréta má osobitné miesto v gréckej mytológii ako rodisko boha Dia. Ostrov je posiaty starovekými ruinami, vrátane legendárneho paláca Knossos, ktorý bol centrom minojskej civilizácie. Ak sa vyberiete do národného parku Samaria, ktorý je domovom slávnej rokliny Samaria, Kréta vám ukáže divokosť svojej prírody.

Oplatí sa zablúdiť aj do malebných dedín, napríklad horská dedina Zoniana, kde akoby zastal čas. Hrdosť, vrúcnosť a pohostinnosť Kréťanov rezonuje po celom ostrove. Presvedčíte sa o tom, ak navštívte tradičné taverny. Ochutnajte krétske jedlá ako dakos, kalitsounia a čerstvé morské plody, olivový olej a miestne vína.

Obľúbená Kréta v septembri >>

Santorini

Ikonický grécky ostrov sa teší veľkému záujmu. Počkať s návštevou až do septembra je rozhodnutie, ktoré sľubuje očarujúci zážitok a kúzlo pokojného Santorini.

Zatiaľ čo Kréta sa bude páčiť nadšencom objavovania, dobrodružstiev i histórie, na Santorini prevláda intímnejšia atmosféra, ktorú umocňuje prostredie kaskádovito usporiadaných bielych budovov s výhľadom na tmavomodré more.

Preskúmajte očarujúce mestá Fira a Oia s pocitom pokoja, ktorý je ťažké nájsť počas hlavnej sezóny. Prejdite sa úzkymi uličkami, doprajte si miestnu kuchyňu a kochajte sa nádherným výhľadom či západmi slnka bez zhodu.

Na Santorini je hlboko zakorenená kultúra vína a september predstavuje začiatok sezóny zberu hrozna, ktorá zvyčajne pokračuje do začiatku októbra. Z ostrova pochádzajú niektoré typické odrody viniča, ako sú Assyrtiko, Aidani a Athiri. Keďže ostrov je veterný, vinohradníci tomu prispôsobili svoje postupy pestovania, ako je tradičná metóda „kouloura“. Vinič sa pestuje v kruhovom tvare, ktorý ho chráni pred silným vetrom. K svojskému charakteru miestnych vín prispieva aj sopečná pôda.

Septembrová dovolenka na Santorini >>

Sardínia

Septembrová dovolenka na Sardínii je kulinárskym zážitkom. Obdobie zberu plodov napĺňa sardínsku kuchyňu tými najčerstvejšími ingredienciami a bohatými chuťami. Doprajte si tradičné jedlá, ktoré odrážajú dedičstvo ostrova, ako sú „culurgiones“, delikátne plnené cestoviny a šťavnaté pečené mäso ochutené miestnymi bylinkami. Milovníci morských plodov si môžu vychutnať najčerstvejšie úlovky, od morských ježkov po chobotnice, dokonale spárované s presláveným ostrovným červeným vínom „Cannonau“.

Ak budete na ostrove počas festivalov „Sagra“, nenechajte si ujsť možnosť ochutnať rôzne tradičné jedlá v slávnostnej atmosfére. Napríklad "Sagra" v San Gavino Monreale je krásnou oslavou kulinárskeho dedičstva Sardínie, doprevádzaný tradičnými tancami.

S doznievajúcim letom prichádza ideálne obdobie na návštevu historických miest ostrova. Preskúmajte staroveké ruiny Nory, archeologického klenotu, ktorý rozpráva príbeh minulých civilizácií Sardínie. Prechádzajte sa úzkymi uličkami stredovekého Alghera, kde sa sardínska kultúra prelína s katalánskymi vplyvmi.

Pláže na Sardínii sú príjemné aj v septembri. Či už sa budete leňošiť na bielom piesku alebo sa venovať vodným športom vo vyhriatom mori, nájdete tu oddych bez rušných davov.

Očarujúca Sardínia a zájazdy v septembri >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu