Bolo celkom zamračené sobotné ráno – pred nami bol ale teplý letný deň – a moja chorvátska kamarátka Ivana parkovala svoje staré auto Seat Ibiza pred už aj tak plnou predajňou Lidl v Terchovej, dedine vsadenej do údolia, ktoré rozdeľuje malebná Malá Fatra na juhu a Kysucká vrchovina na severe. Ja som sa zatiaľ pomaly spamätával z našej 30-minútovej jazdy, počas ktorej som bol vystavený výparom s ovocnou arómou a piesňam skupiny Heľenine oči, ktoré sa na mňa valili z reproduktorov auta.
S túžbou preskúmať dedinu sme vystúpili z Dragutina Tadijanovića, ako Ivana, skutočná milovníčka kníh, nazýva svoje auto (pre tých, ktorí toto meno nepoznajú – ako ja – Tadijanović bol významný chorvátsky básnik), zavítali sme do Slovákmi obľúbeného obchodu a následne sme sa vydali do susedného, pomerne neprehliadnuteľného turistického informačného centra Uteč Z Mesta, ktoré stojí pri hlavnej ceste a kúsok od riečky Varínka, ktorá preteká dedinou.
Vypočujte si anglický podcast Spectacular Slovakia o Terchovej:
Je to najlepšie miesto na začatie a ukončenie výletu z niekoľkých dôvodov.
V najstaršej murovanej budove v Terchovej návštevníci nájdu takmer vždy požičovňu bicyklov, e-bicyklov a e-kolobežiek. Teda okrem zimy, keď dvojkolesové dopravné prostriedky nahrádzajú sane. Príjemným prekvapením bolo zistenie, že okrem ruksakov, ďalekohľadov, detských nosičov a turistických palíc tu požičiavajú zadarmo aj sánky! Požičanie bežného bicykla alebo elektrobicykla v informačnom centre stojí od 7 do 40 eur. (e-bicykle poskytuje aj iná požičovňa v dedine.) Prenájom e-kolobežiek vyjde ešte lacnejšie.
Terchovú nedávno spojili so Žilinou24-kilometrovou cyklotrasou s 18 mostami a niekoľkými nabíjacími stanicami pre e-bicykle. Keď už ste tu, bicykle sú skvelým spôsobom, ako sa pohybovať po tejto dedine, ktorá má 4-tisíc obyvateľov a 68 osád, z ktorých mnohé sú roztrúsené po okolitých kopcoch. Zaujímavosťou je, že každá osada je pomenovaná po nejakej rodine. Najznámejšou je Osada u Jánošov, ktorá sa spája s Jurajom Jánošíkom, miestnym zbojníkom, ktorý žil v 18. storočí a je považovaný za slovenského národného hrdinu.
Úsek cyklotrasy medzi Žilinou a Terchovou. (zdroj: TASR - Daniel Stehlík)
Výstup na vrch Oravcové pred omšou počas Cyrilo-metodských dní na začiatku júla v Terchovej. (zdroj: TASR - Daniel Stehlík)
Nie je preto žiadnym prekvapením, že po Jánošíkovi sú v obci pomenované mnohé miesta vrátane expozície miestneho múzea.
Terchová bola kedysi známa ako Kráľova Lúka. Hovorí sa, že jej zakladatelia verili, že ich v horách čaká kráľovský život. Postupom času a vďaka ťažkému životu v horách sa obec premenovala na Ťarchavú, z ktorej neskôr vznikla Terchová.
Turistické informačné centrum má na poschodí chill-out zónu a escape room s názvom Jánošíkov príbeh (Už začínate pociťovať všadeprítomnosť slovenského hrdinu?), zatiaľ čo na prízemí sa nachádza útulná kaviareň Folk Café a zároveň obchod s jedlými a nejedlými suvenírmi od výmyslu sveta, od pera v tvare valašky až po plechovku radlera s potlačou Terchovej. Náš plán bol jasný. Stretnúť sa s vlastníkom Mariánom Bardiovským, no netušili sme, ako vyzerá. A tak sme sa začali vypytovať.
„To som ja,“ usmial sa rodák z Bratislavy spoza pultu, obsluhujúc malú skupinu českých turistov. Potom nás vzal do širokej chodby, kde nám pri vchodových dverách ukázal obrovskú maľovanú nástennú mapu a menoval veľké množstvo turistických výletov, na ktoré by sme s Ivanou mohli vyraziť.
Keby len vedel, že Ivana, pre ktorú bola návšteva Terchovej jej prvou, nie je fanúšikom horskej turistiky, mohol si ušetriť námahu. Mne sa jeho odporúčania ale páčili. Nemôžem sa dočkať, až sa do Terchovej vrátim - nabudúce však použijem verejnú dopravu.
Je to vlastne veľmi jednoduché.
Príklad: ak idete z Bratislavy, môžete ísť vlakom o 5:27 do Žiliny a potom (za predpokladu, že vlak ide načas) naskočiť o 8:00 na autobus z mesta do Terchovej, aby ste sa do dediny dostali pred 9:00. Alebo choďte vlakom o 6:22. Do dediny prídete približne v rovnakom čase.
Šťastný vlak
Z turistického informačného centra nás Bardiovský nasmeroval k veľkému parkovisku pod 7,5 metra vysokou sochou Jánošíka (opäť on!) pri hoteli Gold. Odtiaľto, kde Bardiovský prevádzkuje aj malý stánok so suvenírmi, odchádza aj jeho rozprávkový červený turistický ‚vlak‘ Happy Train (šťastný vlak), ktorý zabezpečuje hodinové prehliadky obce.
„Naším poslaním je robiť ľudí šťastnými,“ vysvetľuje, keď sa pýtame na názov vlaku.
Socha Jánošíka od Jána Kulicha a výhľad na Terchovú. (zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
Informačné centrum v Terchovej. (zdroj: Ivana Adžić)
Aby ľudí ešte viac uspokojil, cestujúci dostávajú ku každému zakúpenému lístku na vlak zľavový kupón. Kupón je možné neskôr využiť v Bardiovského stánku alebo v jeho turistickom centre. Kúpiť si môžete suvenír alebo šálku kávy. Čo sa týka samotnej jazdy, tá je náučná a zábavná zároveň. Vlak je možno jediné miesto, kde sa dozviete o ťave, ktorá údajne chcela zostať v Terchovej, alebo o dinosaurovi Terchosaurovi, ktorý údajne ušiel z miestneho dinoparku.
Na našej ceste musel mať vlak aj dve zastávky navyše kvôli cestným prácam, ale naša sprievodkyňa Katka si rýchlo vymyslela historku o robotníkoch, ktorí sa snažili spod cesty vyhrabať starý poklad, aby nás zabavila.
Vláčik má niekoľko zastávok, kde môžu návštevníci nastupovať a vystupovať. Ide napríklad o hotel Diery, Štefanová a Vrátna dolina. Cesta vlakom šetrí čas pri objavovaní dediny. Ak chcú ľudia nastúpiť, majú mávať. Cestujúcich vlak odmietne iba vtedy, ak je už plný. A ak nie je nikde v dohľade, turisti môžu zavolať na telefónne číslo, aby zistili, či sa už blíži.
Pri hoteli Diery v časti Biely Potok je tradičná slovenská reštauráciaTerchovská Koliba Diery. Odtiaľto húfy ľudí začínajú svoje výlety do Jánošíkových dier – nešťastné to pomenovanie. S viac ako 20 vodopádmi, reťazami, rebríkmi a tromi rôznymi turistickými chodníkmi – Dolné diery, Nové diery a Horné diery – patria medzi top atrakcie v Terchovej. Turisti, ak sa nechcú vracať na začiatok túry, môžu svoje dobrodružstvo ukončiť v inej časti obce, v Štefanovej. Odtiaľto turisti často vyrážajú na túru na Veľký Rozsutec, dramatický neďaleký 1609-metrový vrchol. Povesť hovorí, že Jánošík ukryl na vrchole poklad.
Vo Vrátnej, ďalšej zastávke v itinerári vlaku, sa turisti môžu najskôr vyviezť modernou lanovkou a potom pokračovať pešo na vrcholy Chleb, Veľký Kriváň – najvyšší vrch Malej Fatry (1 709 m) – Poludňový Grúň a Stoh, prípadne si užiť jedlo a výhľad z terasy samoobslužnej reštaurácie Panorama v hornej stanici lanovky. My sme chvíľu pobudli na pohodlných ležadlách. Dosť chladný vietor nám ale čoskoro pripomenul, že by sme sa mali vrátiť do dediny.
Stanica káblovej lanovky Chleb. (zdroj: TASR - Daniel Stehlík)
Veľký Kriváň. (zdroj: TASR - Daniel Stehlík)
Chleb. (zdroj: TASR - Daniel Stehlík)
Terchovské srdce
V centre a blízko turistického informačného centra sme sa rozhodli obedovať – bryndzové halušky, výdatné to slovenské jedlo – v maličkom hoteli Kúzelná špajza. Dokonca ponúkajú aj masáže v špajzi, ktoré jedného dňa pôjdem vyskúšať.
V celej Terchovej nájdu návštevníci množstvo hotelov, ako napríklad Drevenice Terchová Resort medzi Jánošíkovou sochou a amfiteátrom, kde sa v polovici leta každoročne koná folklórny festival Jánošíkove dni. V roku 2023 sa medzinárodné podujatie uskutočňuje od 2. do 6. augusta.
Nechýbajú ani reštaurácie. Pizzeria Italy a Haluškáreň patria medzi obľúbené miesta turistov. V obci sa nachádza aj miestny pivovar Vŕšky. Jeho pivá nájdete v niekoľkých miestnych hoteloch a turistickom informačnom centre.
Terchová láka množstvo Slovákov, ale aj ľudí z Česka, Izraela a Poľska. Poliaci sa podľa Bardiovského začínajú vracať, pretože si všimli veľký rozdiel medzi Terchovou v Malej Fatre a horskými strediskami na poľskej strane Tatier.
„V poľských Tatrách je vraj priveľa ľudí,“ povedal nám Bardiovský, pre ktorého je Terchová dlhé roky domovom.
Haluškáreň. (zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
Počas nášho jednodňového výletu v Terchovej sme stretli viacero českých návštevníkov. Niektorí z nich sa rozhodli prejsť krátkym, ale strmým náučným chodníkom k 30 metrov vysokej pyramídovej rozhľadni, čo by kameňom dohodil od Lidla a turistického informačného centra. Z vrcholu trojposchodovej veže sa návštevníkom naskytnú panoramatické výhľady na Terchovú a viaceré štíty Malej Fatry. S bezplatným ďalekohľadom zapožičaným z centra sú výhľady ešte lepšie.
Názov veže, Terchovské srdce, pochádza vraj z ľudovej piesne: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí...“
Naše srdcia boli plné radosti, najmä po výbornej čučoriedkovej limonáde vo Folk Café. Tešíme sa na opätovnú návštevu Terchovej, na preskúmanie severnej, skôr nedotknutej strany dediny – pri tej príležitosti možno vymeníme Happy Train za e-bicykle.