SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Ako si užiť víkend v Grazi?

V druhom najväčšom meste Rakúska si prídu na svoje milovníci kultúry, histórie, aj zábavy.

Hlavné námestie v Grazi, v pozadí kopec SchlossbergHlavné námestie v Grazi, v pozadí kopec Schlossberg (Zdroj: Graz Tourismus, Harry Schiffer)

Graz svojich návštevníkov zaujme nielen historickými pamiatkami, ale aj mladou a inovatívnou líniou a stredomorským nádychom. Vďaka jedinečnému zachovanému centru bolo jeho Staré mesto v roku 1999 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preskúmajte Staré mesto

Turisticky najatraktívnejšia je najmä historická časť mesta, ktoré je najväčším uzavretým historickým centrom v strednej Európe. Architektonicky sa tu stretnete s gotikou, renesanciou, barokom, klasicizmom i secesiou. Jeho stredobodom je Hlavné námestie s radnicou, ktoré vždy bolo aj je centrom každodenného života v meste. Prezrite si radnicu, ktorej priečelie je ozdobené štyrmi sochami, podobenstvami obchodu, vedy, umenia a remesiel.

SkryťVypnúť reklamu

Z východnej strany námestia na ulici Herrengasse sa nachádza ďalšia zaujímavá budova Krajinského domu Landhaus s nádherným nádvorím s arkádami. Bola postavená v 16. storočí ako prvá renesančná budova v meste. Dodnes tu sídli krajinský parlament a nádvorie je sprístupnené verejnosti.

Nenechajte si taktiež ujsť návštevu susednej Zbrojnice Landeszeughaus,. Na piatich poschodiach múzea je vystavených 30 000 rôznych exponátov a je najväčšou expozíciou zbraní zo 16. a 17. storočia na svete. Na Herrengasse môžete obdivovať aj maľovaný dom, ktorého fresky na fasáde predstavujú antických bohov a vytvoril ich maliar Johann Mayer v roku 1742 .

Určite si choďte pozrieť aj Glockenspiel na malom námestí Glockenplatz. Je to taká obdoba orloja, ktorú namiesto apoštolov tvoria dve postavičky tradičnej rakúskej gazdinky s hospodára. Orloj sa spúšťa vždy o 11, o 15 a o 18.tej hodine.

SkryťVypnúť reklamu

V Grazi má svoje miesto aj moderná architektúra. Cez mesto tečie rieka Mur, na ktorej môžete navštíviť futuristickú stavbu Murinsel, podobajúcu sa na UFO. Ide o napevno ukotvenú loď, na ktorú sa dostanete jedným z dvoch mostíkov. V roku 2003, v čase keď bol Graz Európskym hlavným mestom kultúry, ju navrhol americký umelec Vito Acconci. V tejto 47 metrov dlhej stavbe sa nachádza kaviareň aj malý amfiteáter a usporadúvajú sa tu rôzne kultúrne a spoločenské akcie.

Oplatí sa sem zavítať aj večer, vtedy celá stavba svieti na modro. Kúsok odtiaľ, na brehu rieky Mur, vás zaujme svojím nekonvenčným štýlom budova tunajšej umeleckej galérie Kunsthaus. Staviteľským cieľom jej britských architektov Petra Cooka a Colina Fourniera bolo napodobenie živej hmoty, čo sa im nepochybne podarilo. Fasáda budovy, ktorá sa skladá z 1066 panelov, vytvára vo večerných hodinách najrôznejšie svetelné efekty.

SkryťVypnúť reklamu

Milovníci sakrálnej architektúry si prídu na svoje v krásnej katedrále Grazer Dom. Na jej vonkajšej južnej strane sa nachádza aj obraz zemských pohrôm a troch morových rán.

V tesnom susedstve katedrály si prehliadnite aj mauzóleum, v ktorom je pochovaný cisár Ferdinand II. a jeho manželka Anna Mária Bavorská.

Ich sarkofág z červeného mramoru si môžete pozrieť cez zamrežovaný výklenok, ktorý vyzerá ako studňa. Z druhej strany katedrály, v budove sídla krajinského guvernéra si choďte pozrieť voľne prístupné dvojité točité schodisko, obľúbený fotopoint turistov. Bolo postavené z pieskovca, okolo roku 1500 a pozostáva z dvoch protiľahlých schodísk, ktoré sa na každom poschodí nakrátko zlúčia, oddelia a potom sa opäť spoja.

Universalmuseum Joanneum

Súčasťou Starého mesta je aj významná urbanistická štvrť Joanneumsviertel, ktorá je centrom najstaršieho múzea Rakúska a zároveň aj najväčšieho svojho druhu v strednej Európe Universalmuseum Joanneum. V tunajšej Neue Galerie môžete obdivovať kvalitné umenie od roku 1800 až po súčasnosť. Jej zbierky zahŕňajú umelecké smery ako biedermeier, realizmus, secesia, regionálne formy klasickej moderny, rakúske a medzinárodné maliarstvo po roku 1945, ako aj médiá a konceptuálne umenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie, Prírodovedné múzeum vás zase prevedie nádherným svetom zvierat, rastlín a geológie, kde budete obdivovať aj stovky rôznych minerálov a drahých kameňov. Expozícia CoSA – Centrum vedeckých aktivít vám, ale aj deťom zas ponúkne vzrušujúce výskumné dobrodružstvá súvisiace s technológiou a prírodnými vedami.

Schlossberg

Priamo uprostred mesta sa týči zámocký kopec Schlossberg, známa relaxačná a oddychová zóna, obľúbený cieľ domácich aj turistov. Počas letných mesiacov je to aj vychytené miesto na zábavu, či pikniky s rodinou a priateľmi. Na kopec sa dostanete buď panoramatickou lanovkou Schlossbergbahn, preskleným výťahom vo vnútri kopca, prípadne vyšliapaním 260 schodov. Zámockú pevnosť tu dnes už nenájdete, počas napoleonských vojen bola zničená. Nachádzajú sa tu však napríklad dve zaujímavé veže, Hodinová - Uhrturm a Zvonová – Glockenturm.

SkryťVypnúť reklamu

V Zvonovej veži, postavenej v roku 1588 sa nachádza takmer 5 tonový zvon, odliaty z tureckých delových gúľ, prezývaný aj Liesl, ktorý zvoní 3x denne, 101 údermi.

Hodinová veža z roku 1560 sa stala akýmsi starým symbolom mesta. Zvláštnosťou tejto veže sú jej hodiny, kde sa čas ukazuje inak ako sme zvyknutí. Veľká ručička ukazuje hodiny a malá minúty.

Zo Schlossbergu sú krásne výhľady na celé mesto. Ten najlepší je z múzea Museum Schlossberg, ktorého expozície vám predstavia históriu mesta a zámockého kopca.

V priestoroch bývalých skladov sa tu nachádza aj koncertná sála Kasemattenbühne, kde sa konajú rôzne koncerty aj operné predstavenia. Kúsok odtiaľ stojí aj aj socha leva, ktorá bola vytvorená na počesť majora Franza Hackhera, ktorý s približne 900 mužmi bránil Schlossberg proti 3 000 napoleonským vojakom.

SkryťVypnúť reklamu

Na adrenalínu chtivých návštevníkov mesta tu zas čaká aj „The Slide“, najdlhší vnútorný tobogan na svete, ktorý sa kľukatí vo vnútri kopca. Vstup nájdete pri veži Uhrturm, vedľa Cafe Aiola.

Zámok Eggenberg

Na okraji mesta, kam sa pohodlne dostanete električkou číslo 1 sa nachádza jeden z najkrajších zámkov Rakúska, Eggenberg. Spolu s historickým centrom je pre svoju jedinečnosť zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Zámok, ktorý začali stavať v roku 1625 ako rezidenciu kniežacieho rodu Eggenberg, má 4 veže symbolizujúce ročné obdobia, 12 brán ako mesiacov a 365 okien ako dní.

Poslední majitelia zámku, rod Herberstein, ho v roku 1939 predali spolkovej krajine Štajersko a dnes je súčasťou múzea Universalmuseum Joanneum. Okrem bohato zdobených reprezentačných miestností sa v ňom nachádza aj stará galéria, mincovňa, veľkolepá Planetárna sála s cyklom malieb na tému planét, zverokruhov a súhvezdí. Prejsť sa môžete aj krásnym zámocký parkom, kde sa nachádza aj archeologické múzeum s viac ako 1 200 exponátmi z čias antiky, starého Ríma, Egypta, či halštatstkej doby, medzi ktorými vyniká napríklad kultový voz zo Strettwegu či bronzová maska ​​z Kleinkleinu.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto fajnšmekrov

Graz sa oficiálne môže pýšiť aj tým, že je mestom vyhláseného kulinárstva. Na výber máte množstvo reštaurácii, pekární, cukrární či viech, kde môžete ochutnávať tradičné štajerské špeciality, ale aj jedlá medzinárodnej kuchyne. Mladšie ročníky poteší naozaj pestrá ponuka rôznych vinární, pivární aj barov, kde sa môžu osviežiť výborným pivom, vínom, či miešanými kokteilmi.

Určite nevynechajte aj návštevu farmárskych trhov, ktoré sa konajú od pondelka do soboty v čase od 6:00 do 13.00 hod. Ten najväčší nájdete za budovou opery na Kaiser Joseph Platz . Nájdete na nich tradičné štajerské jedlá a taktiež regionálne produkty ako sú klobásy, šunky, fazuľa, jablká, chlieb aj chýrny štajerský tekvicový olej.

Výlety do okolia

Aj okolie mesta ponúka unikátne atrakcie. Jednou z nich je napríklad najstaršie cisterciánske opátstvo na svete v obci Rein. Mnísi tu žijú už vyše 800 rokov a prezrieť si tu môžete areál kláštora, krásny barokový kostol, knižnicu so vzácnymi rukopismi a hrobku zakladateľa kláštora, markgrófa Leopolda.

SkryťVypnúť reklamu

Milovníci akčných filmov si zase prídu na svoje v blízkej obci Thal, kde sa nachádza rodný dom slávneho Arnolda Schwarzeneggera. V tomto jeho jedinom oficiálnom múzeu plnom originálnych exponátov budete môcť sledovať začiatky kariéry pravdepodobne najslávnejšieho muža Rakúska.

Početné exponáty predstavujú jeho mimoriadny životopis a tiež najdôležitejšie etapy života, ako detstvo a mladosť, kulturistika, filmová kariéra, či jeho pôsobenie vo funkcii guvernéra Kalifornie. Uvidíte tu jeho figuríny v životnej veľkosti, rôzne plagáty, rodinné fotografie, detskú posteľ, písací stôl,, pôvodnú kuchyňu, ale aj jeho guvernérsky stôl, posilňovacie stroje, maketu robota Terminátora, či filmovú motorku. Pred domom sa nachádza aj jeho bronzová socha, ktorá zobrazuje jeho typickú kulturistickú pózu.

SkryťVypnúť reklamu

Okolie Grazu môžete spoznávať aj aktívne, napríklad na elektrobicykli. Zapožičať sa dá napríklad na Hlavnej vlakovej stanici. Ideálnym spoločníkom na spoznávanie atrakcií mesta vám bude turistická karta Graz Card, ktorá je dostupná vo variante 24, 48 a 72 hodín. Budete mat s ňou bezplatné vstupy do viacerých múzeí, galérií, jazdy v MHD a aj jazdy lanovkou a výťahom na kopec Schlossberg.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 5. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 6. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 1. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
 2. Helping business on a global scale
 3. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
 4. Samostatná volebná miestnosť pre jeden byt v Rači
 5. Skupina BizPartner Group presúva svoje služby pod jednu strechu
 6. 9. stredoeurópsky popáleninový kongres združil špecialistov
 7. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 8. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 710
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 255
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 837
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 091
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 636
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 200
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 190
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 172
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 445
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 37 377
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 452
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 650
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 205
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 14 777
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 587
 8. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 14 319
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu