SME

Príroda, pivo i remeslá. Královohradecký kraj je jeden z najatraktívnejších českých regiónov

Podniknite turistické výlety po Krkonošiach, alebo objavujte s rodinou miestne zámky a tradície.

KrkonošeKrkonoše (Zdroj: Ladislav Renner, CzechTourism)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krkonoše

Najvyššie a najnavštevovanejšie pohorie Českej republiky ponúka možnosť celoročného atraktívneho a aktívneho trávenia voľného času.

V letných mesiacoch lákajú napríklad na pešiu turistiku, tí zdatnejší si môžu pohorie prejsť aj na bicykli. Iste ocenia dobre fungujúce krkonošské cyklobusy prepájajúce najvyššie české pohorie sieťou autobusových liniek s nadväznosťami na ďalšie spoje do jednotlivých údolí. Tým zlepšujú dopravnú obslužnosť celého regiónu, ako pre turistiku tak aj cykloturistiku.

SkryťVypnúť reklamu

Hustá sieť turistických trás zavedie návštevníkov k tým najkrajším a najatraktívnejším miestam. Medzi ne patria viaceré vodopády, Labská priehrada nad strediskom Špindlerův Mlýn, prameň Labe, rozhľadne Štěpánka, Žalý a Čierna Hora.

Hladinu adrenalínu vám zdvihne bobová dráha, bikepark, či lanové centrá v Harrachove, Špindlerom Mlýne aj v Peci pod Sněžkou. Vyskúšať si môžete i paragliding, terénne kolobežky, či štvorkolky. Zahrať si môžete bowling, golf, tenis a rad ďalších tradičných i netradičných športov.

V Krkonošiach nájdete aj známe kúpeľné mestečko Jánske Lázně, ktoré je významným rekreačným, turistickým a športovým centrom regiónu počas celého roka. Na jeho okraji sa nachádza aj jedna z najväčších atrakcií regiónu Chodník korunami stromov. Vyhliadková veža je vysoká 45 metrov, vodorovná časť chodníka sa nachádza vo výške 24 metrov. Po trase medzi korunami stromov prejdete zhruba 1 500 metrov a dole sa dá dostať aj toboganom Krkonoše.

SkryťVypnúť reklamu

Pre tých, ktorý majú radi pivo, ponúkajú Krkonoše aj „Pivní stezku“ – pivný chodník. Trasa vás prevedie po jedinečných minipivovaroch, ktoré varia pivo z tradičných surovín a pramenitej horskej vody v najvyšších českých horách. Milovníci horskej turistiky a piva majú možnosť tieto dva koníčky prepojiť a získať báječný zážitok.

Jedným z pivovarov je Trautenberk v Malé Úpě, kde vo výške 1045 metrov varia horalské pivo tradičnou metódou za použitia vody zo svahov Snežky, sladu, a chmeľu.

Ďalším je pivovar Hendrych vo Vrchlabí, kde varia pivo plzenského tipu od roku 2012. V tom istom meste môžete zájsť aj do rodinného pivovaru Pivovarská bašta a vyskúšať niektoré z ich skvelých pív, ktoré tu varia pod menom Krkonošský medveď.

Iba desať minút od dolnej stanice lanovky na Sněžku, v Peci pod Sněžkou, sa od roku 2017 varí pivo s názvom Sněžka. Pivo tu môžete ochutnať v ich štýlovej pivnici.

SkryťVypnúť reklamu

A na záver v lokalite Friesovy boudy vo výške 1217 metrov sa v penzióne Andula nachádza minipivovar, kde z českého sladu a chmeľu a pramenitej vody, ktorej prameň vyviera na Friesových búdach, vyrábajú pivo Fries. Získalo aj cenu Originálny krkonošský produkt.

Krkonošský pivný chodník však nie je len tak hocijakou prechádzkou a celý ho za deň nestihnete. Trasu zdolajú ju len tí, ktorí sa neboja dlhšej a trochu náročnej chôdze. Na výber máte z dvoch trás, z ktorých každá má niečo vyše tridsať kilometrov a preto je ideálne si ju rozložiť na 2, či 3 dni. V pivovaroch sa tiež môžete zúčastniť exkurzie so sládkom.

Dobrošov

Kúsok od Náchoda (mesta s krásnym zámkom, kde kedysi žila aj vojvodkyňa Katarína Zaháňská, verejnosti známa ako literárna a filmová postava „pani kňažnej“ z filmu Babička) sa nachádza unikátna pevnosť, postavená v predvojnových rokoch 1937 – 1938. Tých sa stavalo v tom čase po celom česko- nemeckom pohraničí viacero a úlohou tejto malo byt vtedy chrániť pred útokmi náchodské údolie.

SkryťVypnúť reklamu

V čase jej výstavby tu bolo vykopaných 1750 metrov spojovacích chodieb a 750 metrov ďalších podzemných priestorov, ktoré vedú v hĺbke 20 – 40 metrov pod povrchom terénu.

Medzi rokmi 2019 až 2022 prešla pevnosť rozsiahlou rekonštrukciou. V objekte vznikli nové interaktívne expozície a pristavané bolo aj moderné návštevnícke centrum. Obnovené boli okrem podzemia aj všetky tri nadzemné objekty (pechotné zruby Můstek a Jeřáb a delostrelecký zrub Zelený, v ktorom bol navyše inštalovaný aj výťah, čím došlo k sprístupneniu podzemia aj pre imobilných návštevníkov.

Históriu pevnosti spoznáte na troch prehliadkových trasách. Navštívite hlavné zruby, muničný sklad, kasárne či ošetrovňu. Dve z nich sú fyzicky náročnejšie, keďže sa tu stúpa po niekoľkých stovkách schodov.

SkryťVypnúť reklamu

Tí menej zdatní si môžu prezrieť návštevnícke centrum s expozíciou venovanou vývoju československého opevnenia a udalostiam z obdobia mobilizácie v roku 1938.

Nachádza sa tu aj zbierka modelov vojakov a techniky československej armády z obdobia prvej republiky. Záujemcovia si môžu vyskúšať, ako vyzerala streľba z dela na postupujúce tanky, hľadanie mín či sledovať pomocou virtuálnej reality napríklad aj let netopierov, ktorí v pevnosti zimujú.

Jičín

Pokiaľ budete v regióne dovolenkovať s deťmi určite neobíďte aj Jičín, ktoré je známe aj ako mesto rozprávok. Svoje detstvo tu totiž prežil známy spisovateľ Václav Čtvrtek, ktorý tu našiel inšpiráciu pre svoje slávne rozprávkové príbehy o lúpežníkovi Rumcajsovi a jeho žene Manke a synovi Cipískovi.

SkryťVypnúť reklamu

S týmito rozprávkovými postavičkami sa môžete stretnúť napríklad v interaktívnej expozícii v informačnom centre, v Rumcajsovej obuvníckej dielni pod Valdickou bránou, alebo pri každoročnom festivale Jičín mesto rozprávky. Ten sa tu bude tento rok konať od 13. do 17. septembra pod patronátom českého herca Jiŕího Lábusa.

Mesto bolo kedysi sídlom slávneho vojvodcu Albrechta z Valdštejna, ktorý z neho vybudovať hlavné mesto svojho obrovského panstva. Z tej doby sa tu zachovala aj dva kilometre dlhá štorradová lipová alej. Vedie z mesta do Valdštejnského letohrádku postaveného začiatkom 17. storočia, v ktorom sa kedysi šľachtická spoločnosť bavila a počúvala hudbu. Okolo neho sa dnes konajú rôzne podujatia pre rodiny s deťmi.

S nimi sa môžete vydať aj do mesta do jičínskeho zámku, v ktorom sídli mimo iného aj Regionálne múzeum s interaktívnou expozíciou, venovanú všetkým hrám a hračkám.

SkryťVypnúť reklamu

Do dnešnej doby si mesto zachovalo historický ráz a jeho návšteva vo vás zanechá nezabudnuteľný zážitok. Pre vzácny komplex zachovaných pamiatok vysokej historickej a umeleckej hodnoty bolo jeho historické jadro vyhlásené už v polovici minulého storočia za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Z turistického hľadiska je Jičín aj východiskovou bránou do Českého raja.

Prachovské skaly

Jedna z najznámejších atrakcií Českého raja je prírodná zaujímavosť, Prachovské skaly, labyrint pieskovcových veží , pilierov, plošín a roklín, s početnými vyhliadkami zo skalných plošín. Skalné úzvary tu dosahujú výšku až 40 metrov.

Miestnymi lákadlami sú krásna príroda, hustá sieť turistických značiek a široké možnosti horolezectva. Vďaka náhorným plošinám môžete zažiť nádherné vyhliadky na celú oblasť Českého raja. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí Vyhliadka Českého raja, vyhliadka prof. Hekena, či Cisárska chodba.

SkryťVypnúť reklamu

V horúcich letných dňoch sa unavení turisti môžu osviežiť v prírodnom kúpalisku U Pelíška. Nájdete tu dva turistické okruhy. Veľký okruh vás zoznámi s veľkým množstvom zaujímavých miest Prachovských skál a je najatraktívnejšou a najzaujímavejšou cestou skalnými masívmi. Pre menej náročný výlet do skál vám poslúži kratší Malý okruh, s dĺžkou 1,5 kilometra, ktorý vedie krásnym prostredím Cisárskej chodby a nájdete tu dve vyhliadky.

Výlety za remeslami

Región neláka len na prírodné krásy, ale aj bohaté kultúrne dedičstvo. Práve tu máte príležitosť nahliadnuť do tradičnej ľudovej tvorby, výrobných dielní, alebo múzejných expozícií.

V mestečku Police nad Metují sa môžete vybrať do múzea slávnej stavebnice Merkur, ktorá vznikla v roku 1920 a v nezmenenej podobe existuje dodnes. múzeum predstavuje nielen históriu značky, ale pýši sa aj celým radom krásnych stavieb. Jednou z nich je „Oceľové mesto“ z príbehov Julesa Verna, ktoré je najväčším modelom z Merkúru a je zapísané do Guinnessovej knihy rekordov. Súčasťou expozície je aj herňa, kde si môžu deti aj dospelí vyskúšať svoju zručnosť pri práci so stavebnicou.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto Vamberk je zase významným a živým centrom výroby paličkovaných čipiek. V roku 1889 tu bola otvorená Prvá česká odborná škola krajkárska a roku 1929 bolo zriadené krajkárske múzeum, ktoré je dodnes špecializovaným dokumentačným pracoviskom. V modernej expozícii a špecializovaných výstavách prezentuje české krajkárstvo a jeho premeny od 18. storočia až po súčasnosť.

Vo fonde múzea sú zastúpené aj diela českej modernej čipky, ktoré boli vystavené na svetových výstavách EXPO. Dodnes je tiež možné v Čipkárskej škole Vamberk navštíviť aj záujmové kurzy ručne paličkovanej čipky.

V Kukse zase môžete navštíviť Rentzovo múzeum barokovej tlače, ktoré pripomína významnú osobnosť dvorného medirytca Michaela Heinricha Rentza, pracujúceho v službách grófa Františka Antonína Sporcka. Uvidíte tu Rentzovu vyše tristoročnú barokovú tlačiareň, či multifunkčnú sálu pre prezentáciu ukážok barokového umenia – divadla, hudby a historických barokových remesiel viazaných na tlač a výrobu kníh. Súčasťou objektu sú aj ukážkové dielne kníhtlače, výroby ručného papiera, medirytu, väzby kníh a reštaurovania s ponukou workshopov a tlače na funkčných replikách medirytinového a kníhtlačiarskeho lisu zo 17. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

V regióne sa môžete vybrať aj do expozícií vianočných ozdôb v Dvore Králové nad Labem. V areáli mestského múzea je jedna zo stálych expozícií venovaná ručne fúkaným ozdobám. V moderne poňatej expozícii sa môžete pokochať desiatkami druhov ozdôb a zároveň sa tu zoznámiť s históriou a technikami ich výroby a zdobenia. Suvenír v podobe ozdobenej guličky alebo ozdoby rôznych tvarov si môžete zakúpiť priamo v múzeu.

Prípadne sa vydajte aj do firmy OZDOBA, kde si v ich výrobni môžete nielen zakúpiť výzdobu na svoj vianočný stromček, ale tiež sa vydať na exkurziu do výroby. Tu na vlastné oči uvidíte, akú cestu prejde jedna ozdobička od fúkania, striebrenia, maľovania až po balenie. Tradičnej výrobe sa venuje aj spoločnosť HAN Design v Jičíne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 482
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 572
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 714
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 639
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 578
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 663
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 349
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 175
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 150
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 937
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 945
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 824
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu