SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Priezračné more, krásne pláže aj vnútrozemie. Vitajte v Albánsku

Málo prebádaná balkánska krajina profituje z pobrežia obmývaného dvomi moriami.

Mesto Saranda je najváčším letoviskom na Albánskej riviére (Zdroj: Adobe Stock)

Albánsko je stále cestovným ruchom pomerne málo dotknutá stredomorská krajina. Ak máte chuť preskúmať jej prírodné krásy, starobylé pamiatky, históriu, či stretnúť sa s jej pohostinnými obyvateľmi, určite bude skvelou voľbou. Albánske pobrežie je dlhé bezmála 500 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Severná časť s Jadranským morom okolo letovísk Velipoja, Drač (Durrës), či Shëngjin je charakteristická dlhými plážami, ktoré nadväzujú na nížinaté, či mokraďové vnútrozemie. Južnejšie brehy Iónskeho mora so strediskami Dhërmi, Himar, či Porto Palermo sú naopak strmšie a plné krásnych zátok.

Svojou krásou Albánsko vôbec nezaostáva so susednými vyhlásenými destináciami ako je Chorvátsko, či Grécko a navyše aj ceny sú tu stále neporovnateľne nižšie.

Najnovšia publikácia Svetovej organizácie cestovného ruchu (WTO) zaraďuje Albánsko na tretie miesto na svete a prvé v Európe, pokiaľ ide o obnovenie rastu príchodu turistov v roku 2023. V roku 2022 privítali 7,5 milióna zahraničných návštevníkov, čím sa zaradili na prvé miesto medzi krajiny s najrýchlejším zotavením cestovného ruchu po pandémii.

Jedinečné pláže

Krásne more je jedným z hlavných dôvodov, prečo by ste sa do Albánska mali vypraviť. Predovšetkým južné pobrežie Albánskej riviéry ponúka skvelé možnosti kúpania na niektorej z nespočetných malebných pláží, ktorých tu nájdete desiatky.

Jedna z najpôvabnejších a najnavštevovanejších sú pláže v lokalite Dhërmi. Ďalšie nájdete v Himare, ktoré patrí k väčším centrám na riviére.

Vyberú si tu milovníci mestského života , luxusu, tanečných párty , romantiky, ale aj rodinných dovoleniek. Výbornou voľbou bude aj mestečko Saranda a jeho okolie, ktoré je metropolou a najväčším letoviskom na Albánskej riviére. V širokom zálive tu nájdete niekoľko rušných pláží aj novo opravenú promenádu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A ako čerešnička na torte je Ksamil. Tunajšie pláže sú svojou malebnosťou a priezračnou tyrkysovou vodou niečo vskutku špeciálne. Patria k najkrajším v celom Albánsku a aj preto sú v letnej sezóne dosť preplnené.

Kúpanie v jazerách

Pobyt v Albánsku však neobmedzujte iba na more, skvelé kúpanie ponúkajú aj albánske jazerá. V krajine sú ich stovky, od horských plies až po veľké priehrady, ako je napríklad jazero Koman.

Nielen kúpanie, ale aj možnosť plavby na lodi po jazere patrí k najúžasnejším atrakciám v Albánsku. Krajina s kolmými skaliskami kaňonu sa podobá nórskym fjordom. Miesto sa radí k najfotogenickejším v celej krajine.

Ďalším zaujímavým tipom je Skadarské jazero na severe, na hraniciach Albánska a Čiernej Hory. na jeho južnom pobreží je niekoľko verejných pláží, ktoré sú v letných mesiacoch častým výletným cieľom obyvateľov neďalekého mesta Skadar. V niektorej z miestnych vyhlásených rybích reštaurácií sa odkiaľ môžete kochať fantastickými výhľadmi cez jazero na podhorie Albánskych Álp. Medzi ďalšie úchvatné miesta patrí Prespanské a Ochridské jazero, nachádzajúce na na hraniciach Albánska a severného Macedónska. Na ich brehoch nájdete množstvo malých pláží a aj jaskýň.

Albánsko nie sú iba pláže

Táto úžasná krajina ponúka turistom aj rôzne outdoorové aktivity, ktorých ponuka je tu naozaj pestrá. Vyznávači adrenalínových športov môžu vyskúšať napríklad skvelé možnosti na horskú turistiku, skalolezectvo, prípadne aj tandemový zoskok z Llogarského priesmyku v národnom parku Llogara pri Dhërmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Táto oblasť je taktiež aj kolískou albánskeho paraglidingu. Štartuje sa v Llogarskom priesmyku v nadmorskej výške okolo 1000 metrov a po štvrťhodinovom lete sa znesiete priamo na pláž v Dhërmi alebo Palase.

Mimoriadne obľúbené sú tu aj jazdy na koni, ktoré si objednáte cez miestne cestovné agentúry prípadne na niektorej z viacerých agrofariem. Ideálnym spestrením vašej dovolenky môže byť aj rafting či kayaking. Z lodiek nazriete do miest, kam by ste sa inak nedostali.

Nenechajte si ujsť najmä rieky Vjosa a Osum. Ak nemáte vlastnú loď, miestne cestovné agentúry zaisťujú sprievodcu, dopravu aj vodácke vybavenie. Na svoje si tu prídu aj fanúšikovia horských bicyklov, skalolezci, prípadne aj milovníci agroturistiky.

Priame lety z Bratislavy

Ak ste podľahli kúzlu tejto krajiny a plánujete ju počas letnej sezóny navštíviť, máte na to aktuálne skvelú príležitosť.

Cestovná kancelária Čedok v spolupráci s leteckou spoločnosťou Smartwings spustila 19. júna charterové lety z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave do albánskej Tirany. Lieta sa každý pondelok až do polovice septembra a let trvá niečo vyše hodiny.

A keďže je o Albánsko tento rok mimoriadny záujem, jeho návštevu si naplánujte čím skôr.

Tri overené hotely v Albánsku

Hotel Dolce Vita 5*

 • Oblasť: Drač/Durrës
 • Dĺžka pobytu: 8 - 15 dní (7 - 14 nocí)
 • Doprava: letecky z Bratislavy, Viedne, Budapešti alebo Prahy
 • Strava: bez stravy, raňajky, polpenzia, plná penzia, all inclusive, ultra all inclusive
 • Cena od: 731 € na osobu
 • Pozrieť ceny a termíny >>>

Hotel Albanian Star 4*

 • Oblasť: Drač/Durrës, Golem
 • Dĺžka pobytu: 8 - 15 dní (7 - 14 nocí)
 • Doprava: letecky z Bratislavy
 • Strava: all inclusive
 • Cena od: 673 € na osobu
 • Pozrieť ceny a termíny >>>

Royal G Hotel & Spa 4*

 • Oblasť: Drač/Durrës
 • Dĺžka pobytu: 8 - 15 dní (7 - 14 nocí)
 • Doprava: letecky z Bratislavy, Viedne, Budapešti
 • Strava: raňajky, polpenzia, all inclusive
 • Cena od: 660 € na osobu
 • Pozrieť ceny a termíny >>>
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu