Štvrtý najväčší emirát Spojených arabských emirátov (SAE) Ras al Khaimah (RAK) sa z roka na rok stále viac spája s predstavou o dokonalej dovolenke na Arabskom polostrove. Niet sa ani čomu diviť. Najsevernejší emirát poskytuje štýlovú dovolenku na dubajský spôsob, ale omnoho lacnejšiu a pokojnejšiu ako v susednom Dubaji, či Abu Dabí.
RAK si už na prvý pohľad získava dovolenkárov skvelými pieskovými plážami a nádherným morom, doplnených špičkovými službami v luxusných hoteloch. Emirát sa však zameriava aj na milovníkov adrenalínu a dobrodružstva, ktorým ponúka zážitky, aké inde na svete nezažijú. A na dôvažok sa tu zachovalo množstvo historických pamiatok, ktoré môžete počas dovolenky taktiež navštíviť.
Relax na umelom ostrove
RAK je obľúbeným cieľom dovolenkárov pre ničím nerušené relaxovanie na privátnych plážach luxusných hotelových rezortov, za podstatne priaznivejšie peniaze, ako v susedných emirátoch. Tunajšie pláže sú ešte k tomu krajšie a nie sú tak preplnené.
Piesočné pláže s pozvoľným vstupom do modrého mora s príjemnou teplotou, s moderným plážovým servisom a športovým vyžitím či už pri plážovom volejbale, množstve vodných atrakcií, ako je jet ski, wakeboarding, windsurfing, či jazdám na banáne sú lákadlom vari pre každého dovolenkára.
V tomto emiráte sa nachádza aj tretí najväčší akvapark na svete Ice Land. Nájdete v ňom 39 vodných šmykľaviek a tobogánov, najvyšší umelý vodopád na svete Penguin Falls, gigantický bazén s vlnobitím, tanečný bazén, vodné futbalové ihrisko, pomalú rieku, vírivky a ďalšie atrakcií.

K najobľúbenejším miestam pri mori patrí jeden z najväčších umelých ostrovov na svete - Al Marjan, na ktorom nájdete luxusné hotelové rezorty so všetkými nadštandardnými službami. Celý ostrov je prepojený kvalitnou cyklotrasou a nádhernou promenádou.
K tunajším vyhľadávaným rezortom patrí napríklad Double Tree by Hilton so 650 metrov dlhou súkromnou piesočnatou plážou. Okrem nej si môžete oddýchnuť v bazénoch, dvoch wellness centrách či dokonca v hotelovom vodnom parku. Pre skvelú zábavu hostí nechýba nočný klub, strešný bar alebo bar priamo pri bazéne. Má výborné stravovanie či už formou polpenzie, alebo all inclusive.
Hotel myslí aj na rodiny s deťmi, ktoré sa môžu vyblázniť v detských bazénoch, v detskom kútiku alebo si užiť zábavu v detskom klube. V jeho blízkom okolí nájdete aj veľké nákupné centrum, vzdialené len 10 minút jazdy autom, prípadne si za nákupmi môžete zájsť aj do Dubaja, ktorého centrum je vzdialené necelú hodinku jazdy.

Najdlhší zipline na svete
Preležať celú dovolenku na pláži či pri bazéne by bolo v RAK veľkým hriechom, pretože v tomto emiráte je široká ponuka atrakcií pre milovníkov dobrodružstva.
Najznámejšou adrenalínovou aktivitou je tu najdlhšia lanová (zipline) dráha na svete - Jebel Jais Flight Zipline. Ak chcete zažiť neopakovateľný zážitok z letu nad hlbokým údolím musíte sa vydať do pohoria Hajar (Hadžár v preklade Kamenné hory). Konkrétne na úpätie hory Jebel Jais, ktorá je s výškou 1934 metrov najvyššou horou SAE.
Najdlhšia lanová dráha na svete si zápis do v Guinessovej knihy rekordov vyslúžila vďaka dĺžke 2,8 kilometra a rýchlosti letu až 160 km/ hod. Tento trojminútový „let“ je jednoznačne najpopulárnejšou turistickou atrakciou emirátu RAK. Môže si ju vyskúšať každý adrenalínový maniak, bez ohľadu na vek či pohlavie, splňujúci len dve podmienky – výšku nad 1,22 metra a váhu v rozpätí 40 -120 kg.

Tieto podmienky sa veľmi prísne dodržujú a stačí, aby ste prekročili váhu hoc i o 1 kg a na 6 tonové oceľové lano nebudete pripustený. Bezpečnosť je tu na prvom mieste.
Štartuje sa z plošiny vo výške 1680 metrov. Na plošine vždy pripravujú na štart dvoch ľudí, každého na inej lanovej dráhe. Cez trup a nohy tvárou k zemi vás zavesia na popruhy, skontrolujú vaše upevnenie, ak treba pripnú vám ešte závažie, nasadia okuliare a zapnú kameru na vašej prilbe, aby ste si tento jedinečný zážitok uchovali aj v takejto podobe a následne odpočítajú 3,2,1... a zrazu letíte zhruba tri minúty ako vták.
Po tomto neopísateľnom zážitku, ktorý od svojho otvorenia v roku 2018 zažilo už vyše 100 tisíc adrenalínových nadšencov z celého sveta, sa môžete ísť občerstviť do pár metrov vzdialenej najvyššie položenej reštaurácie v SAE - 1484 by Puro. Jej názov je odvodený od nadmorskej výšky v ktorej leží a okrem gastronomického zážitku, ponúka aj úchvatné pohľady z presklenej terasy na najvyšší vrch SAE – Jebel Jais a ďalšie končiare pohoria Hajar.

Najdlhšia bobová dráha SAE
Ak váš žalúdok po dobrom obede zvládne ďalší adrenalín, môžete sa zviesť na najdlhšej bobovej dráhe nielen v SAE, ale aj na celom Blízkom východe - Jais Sledder.
Dráha bola otvorená vo februári 2022 a je súčasťou adrenalínového parku Jais Adventure Park. Bobová dráha je dlhá 1885 metrov a pohybujete sa po nej v plne ovládateľných boboch, kde sa pohodlne zmestia až dvaja ľudia. Môžete sa teda rozhodnúť či túto zhruba osem minútovú jazdu plnú zákrut, prudkých klesaní a nádherných výhľadov absolvujete sám, alebo s priateľkou, kamarátom, či rodinným príslušníkom.
Boby dokážu letieť dole svahom rýchlosťou až 40 km/hod. pričom si jazdu plne regulujete sami uťahovaním či povoľovaním brzdy. To úplne závisí len od vašej odvahy. Lístky si môžete zakúpiť buď na jednu, alebo viac jázd priamo v pokladni.

Vysokohorská turistika
A keďže sa nachádzate v najvyšších horách SAE môžete si užiť aj vysokohorskú turistiku.
Pohorie Hajar bude ideálnym prostredím na vaše výlety. Vzniklo už pred 70 miliónmi rokov a je plné tajomstiev, plachých horských kôz a lietajúcich orlov. Dobre značené horské chodníky sú vhodné pre začínajúcich i zdatných vysokohorských turistov.
Každý si nájde to svoje podľa svojich schopností, telesnej kondícii, alebo skúseností. Šesť trás v rozmanitom horskom ekosystéme meria vyše 16 km a každým rokom pribúdajú ďalšie. Turistické chodníky vedú po hrebeni, ale i horskými údoliami.
K obľúbeným cieľom turistických nadšencov na výdatné treky patrí najmä už viackrát spomenutá najvyššia hora Jebel Jais. Ak dostanete chuť na absolvovanie ferraty, tento šport je umožnený len s miestnym sprievodcom..

Kemp prežitia
Pre skutočných dobrodruhov máme ešte jeden tip na nezabudnuteľný zážitok. V pohorí Hajar sa nachádza aj kemp prežitia - Bear Grylls Explorers Camp. Tu vás vysoko vyškolený profesionálny tím inštruktorov naučí ako prežiť v extrémnych podmienkach. Tento kemp založil Bear Grylls, známy britský dobrodruh, spisovateľ a moderátor seriálu “Nutné k prežitiu“.
V roku 2021 práve tu založil prvý svoj kemp na svete, kde pre verejnosť usporadúvajú takéto kurzy prežitia v divočine. V ponuke sú poldňové, osemhodinové alebo 24 hodinové kurzy, ktoré sú určené pre dospelých či rodiny s deťmi, pre outdorových nadšencov, alebo pre firmy či školy.
Účastníci sú vystavení extrémnym podmienkam prežitia a behom kurzu zažijú nie jedno prekvapenie. Ubytovaní sú v 9 recyklovateľných unimobunkách, ktoré sú určené až pre tri osoby. Vyskúšať si tu môžete aj horskú cyklistiku, či horolezectvo.

Púštne safari
Milujete divoké jazdy autom? Ak si na túto otázku odpoviete, že jednoznačne hej, tak si v RAK stačí vybrať zo širokej ponuky safari tripov džípmi po piesočných dunách.
K najpopulárnejnejším patrí návšteva prírodnej púštnej rezervácie Al Wadi. Na okraji rezervácie stojí hotel Ritz Carlton RAK, ktorý organizuje pre svojich hostí, ale aj záujemcov z vonka viaceré púštne aktivity. Môžete tu prespať v beduínskom púštnom kempe Sonara Al Wadi, zajazdiť si na štvorkolkách, džípe, ťavách a koňoch či zažiť sokoliarsku show.
Sokoliarstvo je v SAE jedným z najpopulárnejších športov, ktoré sa dostalo aj na zoznam Svetového nehmotného dedičstva UNESCO. V rezervácii sa voľne pohybujú aj arabské oryxy - druh antilopy s dlhými rohmi, ktorá je národným zvieraťom nielen SAE, ale aj susedného Ománu či Jordánska. Pre všetkých romantikov odporúčame počkať si tu na západ slnka nad očarujúcou púštnou krajinou.

Niečo pre milovníkov histórie a perál
Milovníci histórie si v RAK prídu taktiež na svoje. Tento emirát má 7000 ročnú históriu, bohatú kultúru a fascinujúce beduínske dedičstvo čo dosvedčujú napríklad pevnosť Dhayah, typická rybárska dedinka Jazirah Al Hamra, perlová farma Suwaidi či množstvo artefaktov v Národnom múzeu RAK.
Historickou zaujímavosťou číslo jeden v RAK je jediná zachovaná pevnosť v SAE – Dhaya, ktorá je zaradená na predbežný zoznam UNESCO. Jej dnešná podoba síce pochádza až z 18. storočia, ale jej pôvod spadá ešte do neskorej doby bronzovej, kedy ju obyvatelia využívali ako obydlie a opevnenie. Stojí na 63 metrov vysokom kopci 15 km od centra hlavného mesta a v histórii tohto regiónu symbolizuje dôležitý míľnik.
Pevnosť bola v roku 1819 miestom posledného boja miestneho kmeňa Qawasimov proti britským vojakom. Určite stojí vystúpiť po 239 kľukatých schodov až na vrchol, odkiaľ je nádherný výhľad na celé okolie.

V hlavnom meste emirátu, ktoré má rovnomenný názov Ras Al Khaimah, nevynechajte návštevu Národného múzea s pôsobivou zbierkou archeologických a etnografických artefakto. Múzeum sídli v bývalom paláci vládnucej rodiny.
Veľkým zážitkom je aj návšteva poslednej zachovanej historickej dedinky Al Jazirah Al Hamra (Červený ostrov) v celej oblasti Perzského zálivu. Po objavení ropy, pôvodný obyvatelia odišli za lepšou prácou a tieto dedinky sa vyľudnili a následne zbúrali. Zostala len táto jedna, kde žili pôvodne rybári a lovci perál. Dedinka sa momentálne rekonštruuje do pôvodného stavu. Uvidíte v nej všetky typy stavieb, od malých jednoduchých obytných domov cez budovy s vnútorným nádvorím, dvojposchodové domy až po veľké rezidencie, ktoré patrili obchodníkom s perlami. Ďalej sa tu nachádzajú hospodárske stavby, pevnosti, strážne veže či mešita. História lovu perál v tomto regióne siaha tisícky rokov do minulosti.
Dedinky podobné tejto boli po celej oblasti Perzského zálivu a boli hlavnými svetovými výrobcami perál až do tridsiatych rokov 20. storočia. Vtedy však Japonec Kokiči Mikimoto prišiel s nápadom ako perly v lastúrach umelo kultivovať a tradičnému lovu perál odzvonilo. Dnes funguje už iba posledná farma perál Suwaidi Pearls. K plávajúcemu domu Suwaidi Pearls Farm House sa turisti dostanú po krátkej plavbe z rybárskej dedinky Al Rams.

V expozícii uvidíte na vlastné oči a od sprievodcu budete počuť, ako sa perly z hlbín mora kedysi lovili a ako sa dnes pestujú. Perla vzniká v dôsledku obrannej reakcie živočícha, do ktorého lastúry vnikne zrnko piesku, kamienok či iný drobný votrelec. Aby zabránil dráždeniu, postupne tieto cudzie prvky obaľuje perleťovými vrstvami, čím postupne vzniká perla. Perly sú rôznych tvarov, veľkostí či sfarbenia a od ich kvality sa odráža aj ich cena.
Najstaršiu perlu na svete našli v Abu Dabí, má 8000 rokov a je uložená v tamojšom múzeu Louvre. Kedysi sa lovci perál potápali od mája až do augusta do hlbín mora, aby vylovili ustrice a v nich hľadali perly. Bol to vskutku náročný spôsob obživy, pri ktorom mnohí položili aj život.
Dnes sa už tieto nebezpečné ponory nevykonávajú, ale ustrice s vloženou malou guľôčkou, ktorú postupne obalí perleť sa chovajú na perlovej farme. Sprievodca, vám podrobne celý postup chovu vysvetlí i ukáže ustrice v ktorých sa nachádzajú perly. Ukáže vám aj rôzne druhy perál a výklad korunuje predvedením vzácneho misbahu, arabského ruženca, vyrobeného z tých najkvalitnejších perál. Vyčísliť jeho hodnotu je ťažké, ale len cena perál by presiahla 100 tisíc dolárov. Ak nemáte k dispozícii toľko prostriedkov, dajú sa perly a šperky z nich zakúpiť aj za nižšiu sumu v miestnom klenotníctve.

Autor: Pavol Urbánek