SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?

Portugalsko je utkané z dvoch svetov. Ich atmosféra nemôže byť rozdielnejšia.

Starý kontinent má v sebe množstvo emócii. Nájdete tu takmer úplne všetko. Ak však príde reč na miesta nasiaknuté atmosférou tak podmanivou až ju budete musieť okúsiť na vlastnej koži, vtedy príde reč na Portugalsko. Ako to Portugalsko robí, že si dokáže podmaniť úplne každého? Kam sa vybrať? Na lákavé pobrežie s divokým nádychom Atlantiku alebo sa nechať vtiahnuť do príbehov historických miest? Možno si nemusíte vyberať a môžete mať oboje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od pobrežia k vnútrozemiu

Portugalsko nepatrí medzi najväčšie európske krajiny, no aj tak je utkané z niekoľkých svetov. Vždy v ňom bol odveký súboj medzi vnútrozemím a pobrežím. Hoci pobrežné a vnútrozemské mestečká od seba niekedy ležia iba dvadsať či tridsať kilometrov, ich atmosféra nemôže byť rozdielna.

Portugalské pobrežie je stáročia vnímané ako koniec európskeho sveta. Nebolo za ním nič, o čo by sa dalo oprieť, a keď ste ho opustili, zrejme ste sa vydali za najväčším dobrodružstvom vášho života. Vydajte sa na pobrežie k miestam, akým je Cascais, Estoril alebo Nazaré a očarí vás ležérna atmosféra, kde si ľudia vychutnávajú život. Ten je nasiaknutý slanou vôňou mora, pohárom portugalského vína a časom, ktorý sa poľahky utopí vo vlnách. Tieto miesta spájajú prechádzky plážou, vynikajúce jedlá s morskými plodmi či grilované ryby, no napokon to bude ten pocit, ktorý si odtiaľto odnesiete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre nás zo strednej Európy bude mať pobrežie vždy neopísateľné čaro. Vnútrozemie Portugalska je odlišné v tom, že namiesto slaného vzduchu tu cítite vôňu stromov či kvetov.

Mestečko Óbidos zláka na prechádzky labyrintom úzkych uličiek pretkaných farbami. Sintra bude tvrdiť, že práve tu stoja najkrajšie paláce Portugalska. Batalha vás posadí na zem pri pohľade na unikátny kláštor vyplnený najfantastickejšími detailmi a vo Fátime viete v spoločnosti posvätných miest hľadať povestné ticho. Pripočítajte si k tomu lákadlá Lisabonu a viete, že ste si vybrali tú najlepšiu krajinu na cestovanie.

Čaro Lisabonu

Byť v Portugalsku a nemôcť sa prejsť ulicami a historickými štvrťami Lisabonu by vás nesmierne mrzelo. Lisabon na brehu rieky Tajo má v sebe dušu prímorského mesta. Mieša sa s pahorkami posiatymi domami, skrytými námestiami, katedrálami či zvonicami kostolov.

Najstaršia štvrť Alfama bude o chuti stratiť sa a nechať sa unášať atmosférou.

Neďaleká Baixa je s Alfamou v ostrom protiklade. Stretnete tu umelcov, ticho pretínajú zvony neďalekých kostolov a vonku pod holým nebom našli svoje miesto stoly reštaurácii, ktoré sa s pribúdajúcim časom zapĺňajú. Dynamiku tejto štvrte navždy zmenilo zemetrasenie, ale dnes sa spomienky na neho takmer vytratili a tvoria sa nové. Miestne tascas, teda taverny s dokonalým jedlom, bary, podniky, kde si dáte portské víno, aperitív alebo sa započúvate do ťahavých tónov fada.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sen o moreplavbe spoznáte najlepšie v historickej štvrti Belém. Koláčiky Pasteis de Belém ochutnáte raz a po zvyšok života o nich budete snívať. Robia ich tu od roku 1837 a tak si môžete byť istí, že vedia čo je dokonalosť.

Súvisiaci článok undefined Čítajte 

Najkrajšie paláce Portugalska

Len niekoľko kilometrov z Lisabonu objavíte mestečko menom Sintra. Keď sa prvýkrát pozriete na jeho krásu, nebudete sa vôbec spytovať, prečo si ho UNESCO vybralo a zapísalo ho na svoj zoznam kultúrneho dedičstva.

Dušou celej Sintry je palác Nacional de Pena, ktorý sa občas označuje aj ako hrad. Už z diaľky vidíte zvláštnu stavbu s bizarnými detailami a vežičkami v rôznych štýloch. Stavba vyzerá, akoby nikdy nemala byť pokope. Architekt tohto diela bol génius. Prebehol svoju dobu a Sintre dodal magnet priťahujúci turistov z celého sveta.

V dolnom meste sa medzi starými domami vyníma druhý palác Sintry. Palacio Nacional postavili v 15. storočí. Má v sebe kúsok arabskej, maurskej, orientálnej aj lokálnej architektúry. To z neho robí unikát a poukazuje na to, že Portugalsko vyrastalo v zmiešanom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pobrežie plné prekvapení

Vydať sa na cestu portugalským pobrežím znamená to, že ste sa otvorili hľadaniu krásy. Len v okolí Lisabonu jej nájdete toľko, že svojou atmosférou poprehadzujú rebríček obľúbených miest.

Vydajte sa na výbežok Cabo da Roca, kde podľa básnika Camoesa „končí zem a začína more“. Na najzápadnejšom bode pevninskej Európy vás privíta maják, zrejme aj drsný vietor nasiaknutý temperamentom Atlantického oceánu i najkrajšie útesy Portugalska.

Neďaleko objavíte pobrežnú dvojicu obľúbených miest Cascais a Estoril. Spája ich bohémska minulosť, čomu napomohol portugalský kráľ Luis I. Koncom 19. storočia sa rozhodol premeniť Cascais na svoje letné sídlo. Odrazu tu vznikli paláce, hotely, fasády budov sa obliekli do vznešenejšieho šatu a neskôr ozdobili promenádu palmy, reštaurácie a prístav s loďami.

Estoril si svojho času obľúbil aj Ian Fleming, otec Jamesa Bonda a o mieste vedel básniť aj španielsky kráľ Juan Carlos, posledný taliansky kráľ Umberto II. či rumunský kráľ Karol II. Rumunský. Najväčšia smotánka sa tu bavila na plesoch a báloch. Budete cítiť, že duch týchto čias tu ostal dodnes. Stačí sa prejsť promenádou s pevnosťou Forte da Cruz a ak budete chcieť skúsiť šťastie, vyberte sa do miestneho kasína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kláštory, kde zastal čas

Portugalské vnútrozemie je nasiaknuté vznešenou starobylosťou. Azda nikde to nie je cítiť tak, ako pri staručkých kláštoroch. Vyberte sa k dvojici Batalha aj Alcobaça.

Batalha sa považuje za drahokam uprostred príjemnej zvlnenej krajiny. Kláštor stojí na svojom mieste od 14. storočia a trvalo takmer 130 rokov, kým mu vdýchli dušu. Kráľ Joao I. venoval túto stavbu Panne Márii za pomoc pri porážke Španielov z Kastílie. Tento symbol kamennej večnosti sa napokon premenil na umelecké dielo.

Priestor naplnený tichom križujú lúče slnka, ktoré vstupujú cez gotické okná. Neobíďte sarkofág kráľa Joaa I. a jeho anglickej manželky Philippy z Lancasteru. Ich kamenné postavy ležiace na vrchole hrobky sa dotýkajú rukami a týmto nežným gestom si získal sarkofág mimoriadnu popularitu.

Alcobaça je staršia než Batalha. Jej korene siahajú až do 12. storočia. Na prvý pohľad pôsobí ako kláštor s najlepšími rokmi za sebou. Svojou monumentalitou však dokáže zhltnúť celý priestor aj s námestím. Niet divu, že je najväčším kláštorom Portugalska a jeho útroby miestami pôsobia ako bludisko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najkrajšie miesto Portugalska?

O meste Óbidos sa šepká ako o najkrajšom mieste Portugalska. V krajine s takou koncentráciou krásy je to veľké uznanie. Dominantou mesta je obrovský hrad z 12. storočia, ktorý nesie rukopis kráľa Alfonsa I.

V 13. storočí dostala Óbidos Izabela Portugalská ako svoj svadobný dar. Kamenné uličky stúpajúce a klesajúce na pahorku majú svoj osobitý šarm a nič podobné by ste v krajine nenašli. Farebné okenice, drevené dvere, zárubne, kovania, lampy, vývesné štíty.

Dnes si Óbidos ľudia obľúbili, a tak pribudli kaviarničky, kde si objednáte slabšie espresso zvané carioca a sledujete život okolo seba. Keď máte pocit, že ste videli všetko, objaví sa za rohom ďalšia ulica, akoby tento labyrint nikdy neskončil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu