SME

Zdanie klame. Ostrovy Ischia a Capri sa podobajú len naoko

Napriek blízkej polohe majú svoju vlastnú dušu.

(Zdroj: Adobe Stock)

Neapolský záliv, ktorý od nepamäti stráži majestátny Vezuv, je miesto pretkané krásou. Nájdete tu lákavé uličky starého Neapola, historické Pompeje aj mestečká na Sorrentskom polostrove. K najunikátnejším miestam patria známe ostrovy Capri či Ischia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prvý pohľad sa zdá, že sú vďaka polohe rovnaké. Oba však majú vlastnú dušu pripravenú vydať svoje tajomstvá.

Krása, ktorú chce každý

Hoci Ischia a Capri ležia v rovnakom zálive, predsa len nie sú žiadnymi dvojičkami. Z Neapola je to na oba ostrovy tesne pod tridsať kilometrov a takmer rovnaká vzdialenosť je aj medzi nimi. Tvoria tak zlatý trojuholník miest, ktoré by ste aspoň raz za život mali na vlastné oči vidieť.

Capri má punc svetoznámeho miesta, kde kolujú povesti o celebritách a luxusnom živote. Ischia si drží svoju skromnosť ukrytú do podmanivých zátok a nádherných výhľadov.

Niekedy sa dokonca Ischia označuje ako staršia sestra Capri. Nikdy sa však nebila o pozornosť. Milovníci pozoruhodných miest ju dávno objavili, pretože v sebe skrýva viac než dosť.

Ak vezmeme len veľkosť ostrovov, nedajú sa porovnať. Ischia je totiž takmer päťkrát väčšia ako Capri s dvojnásobkom obyvateľov. Sezóna však zamieša karty, pretože sa na ostrovy túžia pozrieť ľudia z celého sveta. Niet sa im čo čudovať, každý si z tej krásy chce ukrojiť.

Kam za pamiatkami?

Milujete spoznávanie historických miest, ktoré v sebe majú príbehy? Oba ostrovy vedia ako zaujať, no každý svojím spôsobom. Capri má v zálohe unikátnu rímsku vilu cisára Tibéria a Ischia okrem malých mestečiek skrýva aj vzácny Aragónsky hrad.

Ten je pýchou celého ostrova, dýcha stredovekom a za stáročia už niekoľkokrát zmenil svoj vzhľad do dnešnej romantickej podoby. Obsadil malý ostrovček len pár desiatok metrov od pobrežia a nad jeho hradbami sa dvíha svah, kde sa mieša príroda a dielom človeka. Tento pohľad si na Ischii zamilujete.

Tibériova vila na ostrove Capri nemá v sebe ten moment prekvapenia, z ktorého sa podlomia kolená, no ak ideme do výnimočnosti, práve ste sa v nej ocitli. Jupiterova vila, ako sa zvykne cisárova rezidencia prezývať, stála vo svetle reflektorov v prvej polovici 1. storočia. Odtiaľto Tibérius roky vládol. Ruiny sú dnes zasadené v príjemnom prostredí a ak ste už videli Pompeje, toto miesto vás nadchne.

Capri ponúkne aj vzácne kostolíky s majolikovou podlahou, malebné zákutia hlavného mesta či sa môžete vydať po stopách umelcov, ktorí si tento ostrov zamilovali. Ischia na oplátku konkuruje najkrajšími záhradami akými je Villa Ravino či La Mortella.

Na čo sa tešíte viac? Záhrady so stredovekým hradom či závan nádhernej antiky s kostolíkmi a lákavými uličkami?

Pláže alebo zátoky?

Ak rozmýšľate nad tým, aké by to bolo užiť si na ostrovoch južného Talianska pláže, vyberte sa na Ischiu. Je známa piesočnatými plážami zasadenými nielen v meste, ale aj mimo neho. Kým Capri má prakticky len dve ľahko dostupné pláže, pretože ostatné sa ukryli medzi takmer nedostupné útesy, Ischia prekvapí tým, že si môžete vyberať.

Na Capri sa zrejme okúpete na hlavnej pláži Cala Grande. Ischia ponúkne krásnu pláž Cartaromana s výhľadom na Aragónsky hrad alebo pláž Maronti, kde sa snúbi oddych s pohľadmi na skalnaté výbežky. Milovníci zlatého piesku si zase prídu na svoje na pláži Litoranea, kde sa ako bonus po kúpaní viete ísť najesť do jednej z malých reštaurácii prímorského mestečka Lacco Ameno.

Ischia môže byť viac o oddychu, no Capri vás oddychovať nenechá. Chce vám ukázať tie najkrajšie výhľady na ostrov či krajinu. Stačí sa odviezť lanovkou na pahorok Monte Solaro, ktorý je najvyššou horou celého Capri a máte pre seba pohľad pre bohov. Ak toto videl aj cisár Tibérius, niekto sa mu nečuduje, prečo sa rozhodol premeniť Capri na svoj domov.

Panoráma Capri je niečo, čo sa vám zapíše hlboko do pamäte. Dva zálivy naokolo, skalnatá povaha ostrova, ktorá sa ostro zvažuje do vĺn Tyrhenského mora a vánok vznášajúci sa z morskej hladiny. Za krásneho počasia odtiaľto vidíte celý Neapolský záliv s Vezuvom, ostrov Ischia aj maličkú Procidu.

Modrá jaskyňa a termálne kúpele

Hoci má Capri a Ischia veľa podobných znakov, odlišnosti, ktoré tu zažijete, budú napokon korením tejto cesty. K najunikátnejším miestam ostrova Capri patrí Grotta Azzurra alebo „Modrá jaskyňa“. Preslávila Capri natoľko, že človek ju pozná bez toho, aby vedel, kde presne sa nachádza.

Vyberte sa na lodný výlet a objavte jej unikátne modrú farbu. Jaskyňa sa od staroveku mala potopiť o niekoľko metrov, a tak si dnes slnko do nej razí cestu pod hladinou mora. Poznali ju už Rimania, neskôr sa na stáročia stratila a keď prišiel boom s objavovaním Capri v 19. storočí, senzácia bola na svete.

Ischia hľadí na modrú jaskyňu s kúskom závisti, no zamieša karty svojimi termálnymi kúpeľmi. Najskôr o nich hovorila európska aristokracia. Neskôr sa ich povesť dostala na celý starý kontinent. Za všetko môže poloha ostrova a sopečný pôvod tejto oblasti. Vďaka tomu vznikli na Ischii horúce pramene, ktoré dokázali ľudia nádherne skrotiť.

Dnes vás na kúpele budú lákať na celej Ischii a stačí si len vybrať, či máte záujem o prírodné miesta, alebo upravené kúpele. Tie najznámejšie pramene objavíte v oblasti Sorgeto a rozhodne to bude zážitok.

Neopozeraná Procida ako bonus

Čo by ste povedali na obohatenie výletu návštevou malého ostrova Procida? Nemá tak známe meno, ale práve to z neho robí unikátne miesto. Stačí pohľad a zamilujete sa do jej farebných domčekov stojacich na nábreží, kde počuť morské vlny a čajky.

Procida je najmenším ostrovom Neapolského zálivu a pred rokmi si o ňom ľudia hovorili, že patrí k najlepším tajomstvám. Tá doba je preč. Procida sa však stále teší nefalšovanej kráse.

Ostrov nemá ani štyri kilometre štvorcové, aj bez náhlenia ho stihnete objaviť celý. Ponorte sa do ulíc hlavného mesta a počítajte, koľko farieb objavíte na starých fasádach. Kde tu vykukne zvonica kostola, vedľa nej si všimnete kaviarne, kde sa na stoloch strieda cappuccino s malým espressom. Na to všetko dozerá Kláštor svätého Michala Archanjela, ktorý si pamätá 11. storočie.

Božská chuť ostrovov

Či už sa rozhodnete túlať sa starými uličkami Anacapri, hlavného mesta Capri, alebo sa ocitnete v malebných štvrtiach Ischie či pod farebnými fasádami Procidy, ste v Taliansku, a tak vás čaká božská gastronómia.

Malá Procida poteší cestovinami s artičokami a kalamármi. Capri má na ráno pripravené chrumkavé, lahodné sfogliatelle posypané škoricou a naplnené krémom z riccoty. Neskôr podľahnete morským plodom, šalátom z chobotnice alebo cestovinám s mušľami a šafranom.

Najviac chuťoviek ponúkne Ischia. Zaujme nielen vínom, ktoré poznali už Rimania. Dajte si pohárik bieleho vína Biancolella a k tomu králika v omáčke z bieleho vína a rajčín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu