Hammamet, Sousse a Port el Kantoui sú tuniské letoviská, kam najčastejšie cestujú naši turisti. Ležia na východnom pobreží v Hammametskom zálive pozdĺž niekoľko desiatok kilometrov dlhej línie turistických komplexov.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Malebné uličky starého mesta - mediny v Sousse.
Rozdiel medzi jednotlivými strediskami je viac v atmosfére. Napríklad časť Yasmine Hammamet pôsobí až sterilným dojmom: je tam množstvo nových úhľadných hotelov, neuveriteľne čisté ulice a vynovené centrum. Sousse aj Port el Kantoui sú zmesou orientálneho chaosu a európskej uhladenosti. A to nielen v medine - starom meste, ale aj mimo neho.
Mesto patrí k najznámejším tuniským letoviskám vôbec. Nakrútilo sa tu množstvo filmov, vo svete ho spropagovali celebrity, ktoré sem prišli na dovolenky. Hammamet turistom nemôže ponúknuť veľa z histórie, zato súčasnosť je pôsobivá. Štvrť Yasmine je plná hotelov postavených v modernom a skutočne veľkolepom štýle. Všade sú k dispozícii bazény, tenisové kurty, butiky, kaviarne a reštaurácie, diskotéky, bary - jednoducho všetko, na čo si rozmaznaný turista spomenie.
Miestne pláže sa hrdia prívlastkom najdlhšie so zlatým pieskom a lemuje ich nádherná palmová promenáda. Dospelí aj deti sa môžu vyblázniť v zábavnom parku Carthago land.
V tejto časti je dokonca vybudovaná aj medina akoby v starom štýle. Priam z nej však kričí, aká je dokonalá. Pravý opak starého mesta v Hammamete, kam sa dostanete taxíkom za štyri tuniské dináre (jeden dinár je okolo 24 korún). Turistickým vláčikom je to síce romantickejšie, ale zaplatíte 2,5 dinára za osobu. Medina v starom Hammamete leží priamo pri mori a z jej hradieb je nádherný výhľad na okolie.
Sousse
Mesto Sousse leží južne od Hammametu a vzdialené je okolo 80 kilometrov. Je centrom oblasti Sahel, ktorá je preslávená pestovaním olív. Ak ste pristáli na letisku v Monastire, pôjdete okolo odsoľovacích nádrží, čo je okrem olivového oleja druhý najdôležitejší vývozný artikel.
V Sousse patrí k najkrajším práve medina, ktorá je obohnaná vysokými múrmi. Keď sa ich rozhodnete obísť, pripravte sa na niekoľkohodinovú prechádzku so stúpaním do kopca. Po ich obvode vedú uličky, ktoré sú lemované kaviarničkami. Čím však vnútri hradieb stúpate vyššie, tým rýchlejšie sa dostanete mimo turistických oblastí a o to originálnejší zážitok si odnesiete. Je však možné, že sa vám bude núkať miestny muž ako sprievodca, čo zamaskuje pod slovné spojenie: Ukážem vám cestu k mešite. Za touto slovnou hračkou sa však skrýva: Povodím vás po uličkách, jednoduchou angličtinou, ale v neuveriteľnom tempe prednesiem naučený výklad a vy mi za to zaplatíte. Takže buď ho slušne odmietnete pri jeho prvom slovnom ataku, alebo sa nechajte zaviesť do uličiek, kam skutočne chodia len domáci. A dôležité je, že vás z ich spleti aj vyvedie, pretože je možné, že sami by ste nimi bezradne blúdili.
V mnohých domoch sú originálne kaviarne, ktoré majú sedenie na strechách. Okrem výhľadu na staré mesto z výšky ponúkajú aj príjemný oddych - zvyčajne sú totiž zariadené veľmi vkusne a je tam mnoho zelene. Pritom čaj, káva či minerálky stoja rovnako ako v klasických kaviarňach.
Mimochodom, Tunisania pijú najmä čaj, kávu varia zväčša pre turistov. Pritom miestnou špecialitou je čaj s mandľami alebo píniovými orieškami. Malá šálka silného čierneho čaju s horkými mandľami okrem toho, že povzbudí, aj zasýti - orechmi totiž Tunisania nešetria.
Za najstaršiu stavbu nielen v Tunisku, ale aj v severnej Afrike sa považuje miestny ribát - čo je pôvodný hrad, v ktorom žili ochrancovia viery. Pochádza z 8. storočia a počas vojen sa tu ukrývali aj utečenci, prípadne slúžil ako ubytovňa pre pútnikov.
Veľká mešita pochádza z 9 storočia, ale neveriaci sa dostanú len na nádvorie. Vnútro modlitebne je prístupné len pre moslimov. Pritom v iných krajinách, ak ste vhodne oblečení - teda muži majú dlhé nohavice a košele a ženy sú zahalené od hlavy až po päty, môžete do mešít vstúpiť. Dokonca ženám pri vchode požičajú buď šatky, alebo celé habity. V celom Tunisku sa nám však do žiadnej mešity nepodarilo dostať.
Port el Kantoui
Mestečko leží len pár kilometrov od Soussu. Do jeho centra sa dostanete taxíkom za 3 až 4 dináre. Má vlastné pláže, hotely, malé útulné centrum s prístavom.
Hotelové komplexy tu rastú závratnou rýchlosťou. Majitelia pôvodných olivových sadov totiž zistili, že úroda nevynáša toľko, koľko zarobia, keď háje vyklčujú a postavia na ich mieste hotely.
Tunisko je známe ako raj pre golfistov. Vo všetkých strediskách na severe aj východe krajiny sa nachádza množstvo ihrísk. Niektoré sú preplnené a profesionálni golfisti si asi na svoje neprídu, ale pre amatérov sú ideálne. Podmienky sú tu však ideálne a golf sa dá hrať počas celého roka.
Najlepšie ihrisko je podľa golfistov na severe v Tabarke, ale je ťažšie dostupné. Najstaršie ihrisko postavili Francúzi ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia v Kartágu.
S kvalitným komplexom troch ihrísk sa stretnete v Hammamete, 18-jamkové je aj v štvrti Yasmine.
V Monastire, ktorý leží neďaleko Sousse, je komplex 18- a 9-jamkových ihrísk a ďalšie 18-jamkové je obklopené nádhernou prírodnou scenériou - s výhľadom na more a soľné jazierka.