SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Jordánsko a Istanbul. Zažite dva odlišné svety na jednej ceste

Myslíte si, že sú rovnaké? Orientálny svet má však rôzne tváre.

Ak Erdoğan vyhrá voľby, Turecko bude pokračovať po svojej čoraz autoritatívnejšej ceste. (Zdroj: Adobe Stock)

Kedysi bol svet obrovským miestom. Dnes máme pri cestovaní pocit, že sa akosi zmenšuje. Výlet už nemusí byť len o jednom mieste, jednej krajine či kultúre, ale viete si spojiť blízke oblasti, aby ste pochopili a videli viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vezmite si, ako krásne sa dá spojiť arabský a turecký svet návštevou Jordánska aj Istanbulu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že to bude všetko rovnaké, no nemôžete sa viac mýliť. Orientálny svet má množstvo tvárí a tu ich nádherne precítite.

Ammán alebo Istanbul?

Hoci má turecký Istanbul a jordánsky Ammán v sebe čaro Orientu, obe mestá predstavujú svoj vlastný svet. Ammán sa zmieta vo víre arabského blízkovýchodného chaosu a Istanbul sa predvádza najkrajšími stavbami sveta, ktoré sa zrkadlia na jemných vlnách Bosporu.

Ammán nikdy netvoril veľké dejiny sveta. Preto si v ňom najviac užijete jeho atmosféru, ktorej bude tak ľahké podľahnúť. Vyberte sa na pahorok Jebel Qala´a, kde dodnes stoja fotogenické ruiny Heraklovho chrámu či stopy Umajovského paláca. Najviac vás napokon zaujme panoráma mesta rozliateho v údoliach a na pahorkoch po vzore starovekého Ríma.

Ammán však bude presne vedieť, ako vám popod nos ťahať medové motúzy a vezme vás do svojho bazárového sveta zvaného súk. Chaos, zvolávanie predavačov, handrkovanie o cene, dohadovanie sa, teatrálne gestá aj priateľské podávanie rúk či smiech. Trhovisko v centre Ammánu je mimoriadne živelné.

Súvisiaci článok Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? Čítajte 

Ak si ho neskôr porovnáte s osmanskými bazármi starého Istanbulu, uznáte, že tieto miesta sú krásne vo svojej rozdielnosti.

Bazárový svet Istanbulu je uhladenejší a miestami rozhodne turistickejší. Skôr vás ohromí ponuka tovaru. V Ammáne skôr dostanete koreniny, bylinky, sladkosti, ovocie či zeleninu. V Istanbule vás budú lákať na koberce, hodvábne šatky, poháriky na kávu či čaj, zlato, šperky alebo oblečenie. Jedno ostane rovnaké. Musíte zjednávať. V tomto ma arabský aj turecký svet úplne jasno.

Ammán aj Istanbul sú rozdielne svety, no lásku k bazárom majú spoločnú a vy budete mať šťastie, že budete ich súčasťou.

Najkrajšie pamiatky sveta

Milovníci pamiatok, historických či unikátnych miest si pri spojení Jordánska a Istanbulu prídu na svoje. Nebude to obyčajná cesta za niekoľkými známymi miestami. Počas tejto cesty uvidíte niekoľko z najdokonalejších miest planéty.

Kto by nepoznal siluetu Istanbulu ozdobenú dvojicou stavieb, akými je Modrá mešita a Hagia Sofia? Obe sú tak výrazným symbolom, akým je Petra pre Jordánsko.

Istanbulské pamiatky majú v sebe patinu niekoľkých stáročí. Stopy mnohých z nich siahajú až do Byzancie, kedy patril vtedajší Konštantínopol medzi najdôležitejšie mestá na svete.

Hagia Sofia príbeh jeho slávy rozpovedala toľkokrát, že ho dnes povie bez jediného zaváhania. Veď už cisár Justinián sa v 6. storočí pozeral na jej kontúry. Aj v 21. storočí je to stavba, ktorá vás prinúti zastaviť, sadnúť si a vychutnať si ju. Vojdete dnu a atmosféra chrámu naplnená večnosťou času vás presvedčí, že ste na unikátnom mieste.

Oproti stojaca Modrá mešita sultána Ahmeta je síce o poznanie mladšia, no jej šesť minaretov dokáže zlákať každého. Vojdite aj do nej, prejdite sa mäkkým kobercom, nechajte na seba padať tisíce malých detailov. Odrazu ste vonku na Hippodrome s egyptským obeliskom.

Pár krokov vás vezme pod zem do obrovitánskej cisterny Yerebatan. Ak si budete chcieť oddýchnuť, plavba po Bospore vás nabije energiou aj zážitkami. Máloktoré mesto má tak vysokú koncentráciu pamiatok ako Istanbul.

Súvisiaci článok Jednou nohou v Ázii: Istanbul stojí na pomedzí dvoch svetov Čítajte 

Ak je reč o najdokonalejších pamiatkach, o slovo sa hlási aj jordánska Petra. Tak, ako je Ammán odlišný od Istanbulu, aj pamiatky ukryté v ružovkastých skalách Petry sú v ostrom kontraste s pamiatkami mesta na dvoch kontinentoch.

Stačí len prísť do mestečka Wadi Musa, vydať sa prašnou cestičkou vedúcou do Siqu, na konci ktorého sa objaví slávna Pokladnica. Tento moment sa navždy vryje do vašej pamäti.

Nabatejská Petra patrí k novodobým divom sveta. Svoj zlatý vek zažívalo mesto na prelome letopočtov a dnes tu na vás čakajú Kráľovské hrobky, kamenné divadlo vytesané do skál, ruiny chrámov či byzantských kostolíkov s mozaikami a cestičky kľukatiace sa krajinou za výhľadmi.

Petra je miesto, ktoré máte radi ešte predtým, než sa v ňom ocitnete, pretože ste ho už toľkokrát videli na fotkách. Teraz tu stojíte, hľadíte pred seba na kláštor Ed Deir s chuťou čaju s čerstvou mätou v ústach a nezmôžete sa na slovo.

Voda a piesok

Predstavte si, že sedíte na loďke plaviacej sa jemne rozkolísaným Bosporom a hľadíte na svahy, ktorými sa rozutekal Istanbul so svojimi pamiatkami. Alebo si predstavte stan, v ktorom sa na ohni pripravuje beduínsky čaj a všade naokolo z piesku vystreľujú drsné kopce. Čo vás láka viac?

Ak sa vyberiete do Jordánska aj Turecka, nebudete sa musieť rozhodovať.

Jordánska púšť Wadi Rum je najkrajšou púšťou celého Blízkeho Východu. Hovorí sa o nej ako o najfarebnejšej púšti široko ďaleko.

Môžete naskočiť do džípov a vybrať sa hlboko do púšte hľadať vzácne petroglyfy, najkrajšie pieskové duny či zákutia, kde počuť ako sa vietor hrá s pieskovými zrnkami.

Vylezte na najvyššiu dunu, užite si výhľad a osviežte sa dokonalým beduínskym čajom so sušenou púštnou mätou, šalviou a škoricou. Cítite vôňu kadidla alebo myrhy? Aj tadiaľto kedysi prechádzali obchodné cesty a čo-to z nich ešte v domácich zostalo.

Krásnym protikladom k piesku je voda prelievajúca sa v Bospore. Loďky vyrážajú z nábrežia Eminonu. Spočiatku ešte sledujete minarety Modrej mešity aj Hagia Sofie, Sulejmanovej mešity či špičku Galatskej veže, ponárate sa hlbšie a hlbšie na sever a výhľady sa menia.

Istanbul predvedie svoje európske aj ázijské štvrte, pevnosti, ktoré naháňali strach a paláce na brehu rieky, kde rada oddychovala aristokracia. Nad hlavami vám lietajú čajky a v ruke zvierate pohárik v tvare tulipánu so silným čiernym čajom. Istanbul z lode má svoje čaro, ale to bude tým, že celé mesto je zakliate v kráse.

More bez plávania či luxus sultánov?

K dobrej ceste patrí aj oddych, vďaka ktorému sa prežité momenty krásne vryjú do pamäte. Jordánsko má tých možností viac než dosť. Okrem Červeného mora sa viete ponoriť do zaujímavého Mŕtveho mora, kde je hodnota soli tak vysoká, že si v ňom nebudete vedieť predstaviť plávať.

Mŕtve more so svojimi plážami leží na najnižšie položených miestach sveta. Zážitok z toho, že sa doň ponoríte bude silný. Ľahnite si na vodu a premeníte sa na korkovú zátku. Cítite to? Čakali ste, že to bude práve takéto? Nedá sa na to pripraviť, iba si to užiť.

Ak milujete oddych spojený s vodou, aj Istanbul má v zálohe krásny zážitok. Dajte sa nahovoriť na návštevu starého osmanského hammamu v centre mesta a Mŕtve more sa s tureckým kúpeľom prepletie do spoločných spomienok.

Súvisiaci článok Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom Čítajte 

Korene tureckého hammamu siahajú do 15. storočia. To je dôkaz, že naozaj vedia čo treba robiť, aby ste si to naplno užili. Mali ste už masáž plnú peny na mramorovej podlahe? Strieka na vás voda, cítite úľavu, doslova počujete, ako z vás padá stres.

Skúste v Istanbule hammam Cağaloğlu z 18. storočia a zažijete rozprávku Tisíc a jednej noci. Nie je to krásne ako sa napokon tie odlišnosti regiónov spájajú? Tak čo, ktoré miesto má pre vás čarovnejšiu atmosféru?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu