SME

Známe miesta i bizarnosti. Londýn vo vás bude rezonovať dlho

Kde zvyknú domáci striehnuť na fotku s kráľovskou rodinou?

Ilustračné foto. (Zdroj: Canva.com)

Kto by v dnešnom svete nepoznal britský Londýn, však? Nie je to však len módnou záležitosťou. Londýn stál na vrchole celého sveta a ani v 21. storočí sa jeho globálne postavenie nezmenilo.

Vydajte sa za objavovaním toho najkrajšieho a najlákavejšieho, čo metropola na rieke Temža ukrýva. Jedno je isté, nebudete sklamaní, skôr naopak, ostane vo vás veľmi dlho rezonovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Temža a jej nábrežie

Máloktoré mesta sveta je tak prešpikované zaujímavosťami ako Londýn. Akoby sa tu ani nedalo kráčať bez toho, aby na vás nedýchali unikátne stavby plné histórie, príbehy z fasád domov, honosných kostolných veží, kupol či múzeí.

Vezmite si len také centrum, čo je v Londýne pomerne široký pojem. Stretáva sa tu svet v podobe národností, jazykov, tvárí, no každý túži uchmatnúť si kúsok z neho len pre seba.

Ak hľadáte krásu, vydajte sa na nábrežie rieky Temže, ktorá spája Oxford s centrom Londýna a kde na objavenie čakajú ikonické miesta. Kto by nepoznal slávny Tower Bridge, však? Často patrí k prvým miestam, ktoré sa vám vynoria v hlave pri myšlienkach na Londýn. Máte pocit, že tu stojí odjakživa, no jeho korene siahajú len do konca 19.storočia, kedy sa panoráma svetového mesta dynamicky menila.

Na úplnom počiatku bol natretý čokoládovou, hnedou farbou, pretože práve táto imponovala kráľovnej Viktórii. Postaviť ho nebol ľahký oriešok. Napokon to trvalo osem rokov, zhltlo milióny libier a neuveriteľných 31 miliónov tehál. Výsledok stojí za to a dnes ho pozná každý, ako parížsku Eifelovku.

Ostaňte na nábreží, poseďte si s výhľadom na protiľahlý Tower of London a možno sa pred vašimi očami otvorí most, aby mohla pod ním preplávať loď. Rekordérom je deň, kedy sa most dvíhal dokonca až 64 krát.

Stačí niekoľko krokov a odrazu ste zoči voči hradbám, ktoré patria slávnemu Tower of London. Už v 11.storočí si tu nechal Wiliam Dobyvateľ postaviť svoju vežu a položil tak základ na niekoľko ďalších stáročí. Je príjemné kráčať v jej tieni a tešiť sa dnu, pretože dnes patrí k najunikátnejším múzeám mesta. Viac než 700 rokov sa dnu ukrývajú korunovačné klenoty, no nielen tie.

Je známe, že tu žije kŕdeľ havranov, ktorý na svojich krídlach drží osud kráľovstva. Vedeli ste, že tu aj straší? Mnohé známe historické postavy na tomto mieste prišli o život, a tak sa tu zjavujú a dávajú o sebe vedieť. Premôžte strach, vojdite dnu a nechajte sa unášať príbehmi miesta, ktoré tvorilo dejiny celého Londýna.

Nabažení krásou vzácnych šperkov, no nielen tých, vydajte sa nábrežím a nechajte sa unášať pohľadmi na mosty. Najprv to bude London Bridge. Ten dnešný je síce moderný, no stojí na mieste, ktorú si už vybrali dávno Rimania ako najlepšie miesto pre most. Za ním necháte oči na železničnom moste a o pár metrov ďalej na Southwark Bridge, ktorý pred pár rokmi oslávil svoju storočnicu.

Najbizarnejším a najmodernejším je Millenium Bridge spájajúci okázalú Katedrálu svätého Petra a Pavla a historické divadlo Globe Theatre. Zdobí nábrežie od roku 1599 a spája sa so samotným veľkým Williamom Shakespearom. Neučí sa takouto prechádzkou o Londýne lepšie ako z kníh či dokumentov?

Veže, vežičky aj paláce

Kto by si myslel, že nábrežie už v Londýne nedokáže ničím prekvapiť, veľmi by sa mýlil. Temža sa stáča a za „zákrutou“ sa objavia ďalšie ikonické vežičky. O pozornosť súperí Big Ben s najvyššou vežou Westminsterského paláca. Ktorá z týchto stavieb je krajšia?

Big Ben je rozhodne slávnejší a niet sa čomu diviť. Jeho siluetu dnes pozná takmer aj dieťa. Je plný fascinujúcich detailov. Kto by bol povedal, že hodiny, na ktoré pozerá celá svet, sú mozaikou zloženou z viac než 1 200 maličkých kúskov?

Aj napriek tomu, že každý tejto 96-metrovej vysokej veži povie Big Ben, je to len prezývka a od roku 2012 nesie známa pamiatka meno Elizabeth Tower na počesť diamantového výročia kráľovnej Alžbety II. Ak radi zdolávate zaujímavé miesta, skúste si vyšliapať 399 schodov v útrobách Big Benu a budete prekvapení z toho čo tu objavíte.

Ako to už býva v Londýne dobrým zvykom, prejdite len zopár krokov a opäť natrafíte na diamant. Katedrála Westminster Abbey oslávi v polovici nášho storočia svoju tisícročnicu. Do dejín mesta a krajiny vošla tým, že sa tu odohrávajú korunovácie kráľov či kráľovien. 6. mája sa na ňu opäť uprie zrak azda celého sveta, pretože práve v katedrále bude prebiehať korunovácia nového kráľa Karola III.

Poslednú korunováciu zažil svätostánok v roku 1953, kedy nasadili korunu na hlavu mladučkej Alžbete II. Pozrite si korunovačný trón, pohľadajte hrobky kráľov, pamätníky literárnych velikánov a keď budete odchádzať, zavaďte pohľadom o menší kostolík St. Margaret´s Church z 15. storočia. Vo vnútri mal svojho času svadbu Winston Churchill.

Príjemná prechádzka vás privedie k Buckinghamskému palácu. Dodnes tu stojí typická stráž v červených uniformách a čiernych čiapkach zvaných bearskin, ktoré nosia od 17. storočia.

Vonku pred bráničkou postávajú ľudia dúfajúc, či sa práve im podarí zahliadnuť niekoho z kráľovskej rodiny. Ak sa to nepodarí, uspokoja sa aj s fotkou fasády či monumentom so sochou kráľovnej Viktórie. Ak si však chcete odtiaľto odniesť unikátny zážitok, počkajte si na striedanie čestnej stráže a toto pozoruhodné divadlo vás doslova vtiahne do deja.

Pinta piva, Eros aj admirál Nelson

Londýn so svojou atmosférou vám nedá vydýchnuť. Ledva ste spoznali nábrežie Temže a už vás lákajú okázalé námestia, pretože aj oni sa chcú predviesť v čo najkrajšom svetle.

Námestie Trafalgar Square je so svojím Nelsonovým stĺpom neprehliadnuteľné. Do vzduchu striekajú dve fontány s priezračne čistou vodou a stále sa okolo niečo deje. Stĺp najvýznamnejšieho námorného admirála strážia štyri čierne levy a hneď oproti stojí National Gallery s priečelím akoby vystrihnutým z antiky. Dnu vás vtiahnu do deja obrazy a zabudnete na čas. Ak si chcete oddýchnuť, neváhajte sa posadiť do jednej z okolitých kaviarničiek a len si vychutnávajte okamih prepletený s mestom, ktoré tvorilo dejiny sveta.

Trafalgarské námestie a rušnú križovatku Piccadilly Circus delí len pár stoviek metrov. Svetoznáme reklamy, pútače, farby, chaos, množstvo ľudí a na to všetko pozerá socha Erosa, pod ktorou sa stretávajú priatelia aj neznámi. Ten ruch vás bude baviť, no keď po čase dostanete chuť na typický britský pub s pintou tmavého piva, nebojujte s tým. Usaďte sa do interiéru, aký poznáte z filmov, a vychutnávajte si nielen osvieženie, ale aj atmosféru, pretože práve o tej to často je.

Za oblúkom Marble Arch začína svetoznáma obchodná ulica Oxford Street. Z oboch strán ju lemujú obchody a každú hodinu sa tu minú tisícky libier. Kde tu pretne ulicu červený doubledecker a ak chcete nakupovať suveníry s londýnskou tematikou, ste tu správne.

Neďaleko odtiaľto má svoj domov aj čínska štvrť Soho, ktorá patrí medzi zaujímavé prechádzky. Stačí vojsť a ste v inom svete, než v tom, na aký ste boli zvyknutí. Spojenie vôní s bizarnými pohľadmi, čínske podniky, reštaurácie, kde vám pripravia pekinskú kačku tak dobre, akoby ste boli len pár metrov od Zakázaného mesta. Čínske znaky sa rozutekali po fasádach, sú v názvoch obchodov a napokon netrvá dlho a sadnete si na dokonalú polievku či rezance. Aj toto patrí k Londýnu.

Na nule

K spoznávaniu Londýna nepatrí len centrum posiate pamiatkami, no mimoriadne miesta nájdete aj na jeho okraji. Vezmite si štvrť zvanú Greenwich. Leží asi 10 kilometrov od najznámejších londýnskych miest, no aj tak máte chuť sem vyraziť za zážitkami.

Práve tu totiž leží „nultý poludník“, ktorý je základom na počítanie svetového času. Možno ste ani nevedeli, že tá neviditeľná čiara pretína práve túto časť Londýna. Až v roku 1851 sa rozhodli, že to bude práve tu a tak ho spoznal celý svet. Británia nemala problém vyvážať svoje vynálezy do sveta, pretože v tom čase bola ešte na čele obrovského globálneho impéria.

Greenwich Park, kde poludník leží je pretkaný zeleňou a je to azda najfascinujúcejšia plocha na oddych v celom Anglicku. Park pretkávajú cestičky, vzácne stromy, zaujímavosti a tak máte chuť kráčať a spoznávať každý kúsok parku. Tu spravia atrakciu naozaj zo všetkého.

K najznámejším miestam patrí aj Kráľovské observatórium zo 17. storočia. Kráľ Karol II. sa vtedy rozhodol, že Londýn ako svetové mesto potrebuje mať svojho kráľovského astronóma a ten zasa potrebuje reprezentatívne priestory, aby sa mohol sústrediť na nočnú oblohu.

Veď koniec koncov, vďaka nej sa mohli orientovať zámorské plavby dobýjajúce svet aj pod britskou vlajkou. Vychutnajte si odtiaľto panorámu Londýna, ktorý rastie do výšky, pohľadajte miesto, kde začína londýnsky maratón a neodíďte odtiaľto bez fotky s tým ako stojíte na oboch pologuliach. Tu sa to dá a Londýn vám premení zážitok na krásnu spomienku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu