SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Dubaj je plný unikátnych atrakcií. Niektoré sme vyskúšali

Unikátne zážitky sú navrhnuté, aby prekonali všetky očakávania.

Zo strechy hotela 25hours Hotel One Central je krásny výhlad na Múzeum budúcnostiZo strechy hotela 25hours Hotel One Central je krásny výhlad na Múzeum budúcnosti (Zdroj: Pavol Urbánek)

Múzeum budúcnosti

Vašou prvou zastávkou môže byť napríklad jedna z najnavštevovanejších atrakcií Dubaja, ktoré časopis National Geographic zaradil medzi 14 najkrajších múzeí sveta.

Toto múzeum nie je ako tie, ktoré poznáme z našich končín. Je na jednej strane minimalistické, ale zároveň „živé múzeum“ s interaktívnymi exponátmi, ktoré návštevníkom umožnia nahliadnuť za hranice súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už samotné architektonické prevedenie budovy v podobe 78 metrov vysokého kruhového prstenca, stojaceho na trávnatom kopčeku je ako z iného sveta. Jeho ornamentálny dizajn je vyobrazený text v arabčine, znázorňujúci tri citáty z básne opisujúce víziu budúcnosti Dubaja od jeho panovníka šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma.

Do múzea vojdete jedným z dvoch sklenených vchodov, kde v átriu nájdete recepciu, kiosky na kúpu lístkov, kaviareň, obchod so suvenírmi a vchod do expozícii.

Každé poschodie je navrhnuté ako interaktívna filmová scéna, ktorú oživujú odborní sprievodcovia, technológovia a vizionárski umelci. Témami expozície je budúcnosť cestovania a života vo vesmíre, klimatické zmeny a ekológia, zdravie, wellness a spiritualita. A aké expozície vás v múzeu čakajú?

Výstava Budúci hrdinovia využíva hru na zapojenie mladších návštevníkov do učenia sa v múzeu. Tento inovatívny priestor je určený pre deti vo veku od 3 do 10 rokov a je navrhnutý s ohľadom na prostredie v štýle otvoreného sveta. Deti sú vyzývané, aby sa zúčastnili na misiách, ktoré ich povzbudzujú, aby sa podieľali na práci na dosiahnutí spoločného cieľa.

Expozícia Digitálny Amazon umožňuje návštevníkom vstúpiť do hlbín dažďového pralesa, kde budú môcť pozorovať množstvo druhov živočíchov pre ktoré je dažďový prales domovom.

Ďalšia časť expozície Trezor života je obrovským archívom genetiky. Nájdete tu 2 400 vzoriek DNA uložených v jednotlivých krištáľových nádobách. Táto biologická knižnica je katalógom rozmanitého života na planéte, ktorý ukazuje, ako je všetko na Zemi prepojené – od najmenších po najväčšie živé bytosti.

V ďalšej expozícii Zajtra Dnes je všetko o nových technológiách, je to miesto, kde sa zobrazujú špičkové objavy a nápady a výstava je navrhnutá tak, aby sa neustále menila. Dôraz sa kladie na to, ako možno technológie využiť na zmenu spôsobu, akým žijeme (k lepšiemu), pričom sa pozriete na to, ako tieto technologické inovácie môžu pomôcť environmentálnym, kultúrnym, sociálnym a politickým problémom, ktorým budeme v budúcnosti čeliť. V tejto časti múzea vás privíta najvyspelejší humanoidný robot na svete s menom Ameca, ktorý s návštevníkmi komunikuje a odpovedá na ich zvedavé otázky v angličtine a arabčine.

Zaujímavá je aj expozícia Cesta do budúcnosti kde budete môcť akoby absolvovať cestu na vesmírnu stanicu, vzdialenú 600 kilometrov nad Zemou. V podstate je to jazda výťahom s pohlcujúcimi panoramatickými výhľadmi na vesmír a Zem. Po štyroch minútach jazdy dorazíte na vesmírnu stanicu OSS Hope, kde lepšie pochopíte, aký je to pocit žiť ako astronaut, dozviete sa o aktuálne prebiehajúcich misiách a aj úžasných objavoch.

V ďalšej expozícii Budúcnosť wellness sú návštevníci vyzvaní aby opustili digitálny svet a objavili, ako bude zdravie a pohoda vyzerať v budúcnosti. Keďže obrazovky ovládajú čoraz viac našich životov, táto časť múzea vám dáva možnosť vypnúť a oddýchnuť si. V tejto priestrannej aj keď minimalistickej časti múzea sa môžete dozvedieť o ultrazvukovej terapii, výhodách pieskového kúpania a o tom, ako nás uzemňovacia terapia môže udržať v spojení s tu a teraz. Je tu dokonca aj meditačné centrum, kde si môžete ľahnúť do éterického priestoru s vlnkami žiariacimi na steny a stropy.

Na záver prehliadky sa určite vyberte na vyhliadku „uprostred“ oka tejto budovy. Naskytne sa vám zaujímavý pohľad na dopravnú tepnu Sheikh Zayed Road a samotnú budovu múzea.

Múzeum budúcnosti je otvorené denne od 10:00 do 21.30 hod. Ak to chcete mať do Múzea budúcnosti naozaj na skok, ubytujte sa v náprotivnom hoteli 25hours Hotel One Central. Z väčšiny jeho útulných izieb a apartmánov a taktiež aj z jeho strešného preskleného bazéna budete mať toto nádherné múzeum, ktoré žiari cez deň aj v noci, ako na dlani.

Zelená planéta

K skvelým zážitkom patrí aj návšteva The Green Planet – Zelenej planéty, jediného dažďového pralesa na Blízkom východe. Budova, v ktorej sa nachádza, je postavená zo skla a ocele a v štyroch zónach je tu dokonale napodobnené prostredie tropických lesov Južnej Ameriky.

Obdivovať tu budete svet fauny a flóry pralesa s viac ako 3000 rastlinami a zvieratami, ktorý je vybudovaný okolo 25 metrov vysokého umelého stromu a vodopádu. Okrem toho tiež nádherne sfarbené poletujúce papagáje, aj tukany, uvidíte tu opice, v akváriách a teráriách budete sledovať korytnačky, pirane, či jedovaté hady a najväčších pavúkov na svete vtáčkarov, ktorých rozpätie nôh je dlhé ako detské predlaktie.

Pomerne adrenalínovým zážitkom je aj šnorchlovanie v akváriu Piranha River Tank s dravými piraňami, kde môžete zblízka zažiť ich kŕmenie. Roztomilými tvormi expozície sú aj dva leňochody, túlajúce sa svojim pomalým tempom medzi návštevníkmi, prípadne len tak visiace a spiace na konároch. Na prízemí sa nachádza aj expozícia s názvom Nočné kreatúry, kde uvidíte nočné tvory, ako netopiere, sovy, ropuchy, alebo gekony.

V Green Planet môžete zažiť aj tropickú búrku. Vypočujte si dunivý zvuk hromu, pocítite fúkanie silného vetra a zažijete elektrické záblesky. High-tech audio a video efekty ešte viac umocňujú túto atmosféru. Celá show je aj krásne animovaná, takže budete mať pocit, že zažívate skutočnú tropickú búrku priamo uprostred pralesa, avšak bez toho, aby ste zmokli.

Otváracia doba expozície je počas celého týždňa od 10:00 -18:00, posledný vstup je o 17:00 hodine.

Na safari do púšte

Medzi vyhľadávané zážitky v Dubaji patria aj výlety do púšte, kde je večer možné sledovať úchvatné západy slnka. Na toto púštne safari sa môžete vybrať cez niektorú z viacerých tunajších agentúr, ktoré ich ponúkajú. Pošlú po vás k hotelu džíp, ktorý vás vyzdvihne a zavezie do neďalekej nádhernej púšte.

Jazda začína tým, že šofér najprv vypustí časť vzduchu v pneumatikách, aby lepšie na piesku sedeli a aby auto hneď na prvej dune nezapadlo do piesku. Potom sa už treba riadne zapásať, lebo o chvíľu sa kĺžete na piesočných dunách a občas to aj riadne s vami hádže.

Počas jazdy si spravíte aj prestávku na fotopointe, kde si môžete spraviť jedinečné fotky a na boso sa prejsť po piesočných dunách. Potom šofér dofúka pneumatiky a následne sa vydáte do safari kempu, kde si môžete vyskúšať jazdu na ťave, surfovanie na piesočných dunách, prípadne jazdu na štvorkolke.

Na osvieženie je tu pripravená arabská káva s kardamónom a sušené ďatle a vyskúšať si tu môžete zafajčiť vodnú fajku sishu. Počas prípravy tradičných jedál vám tu zatancujú derviši, brušné tanečnice a sledovať môžete aj šou v podaní chrličov ohňa. Po vystúpení na vás čaká večera plná miestnych špecialít, šalátov, grilovaného mäsa a dezertov. Po večeri vás čaká už len odvoz do hotela.

Podmorský svet

Ak budete v Dubaji aj s deťmi, určite ich vezmite do jedného z najväčších akvárií na svete Dubai Aquarium & Water Zoo, ktoré sa nachádza na prízemí nákupného centra The Dubai Mall. Svojou veľkosťou si vyslúžilo i zápis do v Guinessovej knihy rekordov.

Akvárium pojme 10 miliónov litrov vody, žije v ňom okolo 33 000 rôznych živočíchov, medzi nimi aj zhruba 400 žralokov a rají. Hlavná nádrž má výšku štyroch poschodí s rozmermi 51 x 20 x 11 metrov. Súčasťou tohto gigantického morského sveta je aj podmorská zoo s množstvom náučných expozícii vrátane výbehov s krokodílmi, krabmi, vydrami a dokonca tučniakmi.

Hlavnou atrakciou je 48 metrov dlhý priehľadný tunel, v ktorom vám nad hlavami krúžia okrem žralokov a rají aj kŕdle krásnych pestrofarebných rýb a ďalších živočíchov. Akvárium ponúka aj možnosť plavby na vode na člne so skleneným dnom, prípadne si môžete v ňom aj zašnorchľovať, alebo si nasadiť potápačskú výstroj a zaplávať si so žralokmi. Novinkou je tu takzvaný „žraločí skúter“ - miniponorka v tvare žraloka, s ktorou sa môžete ponoriť do akvária a ocitnete sa tvárou v tvár najväčšiemu predátorovi sveta.

Akvárium, ktoré patrí k najobľúbenejším atrakciám mesta, je prístupné denne od 10:00 hod. až do polnoci.

Aquaventure Waterpark

Máte radi vodu a adrenalín? V tom prípade tu na vás čaká najväčší vodný park na svete, ktorý je súčasťou areálu hotela Atlantis The Palm. Nájdete tu 105 atrakcií, medzi inými množstvo toboganov, delfinárium, detské ihriská, pestrú paletu vodných športov a aj 700 metrov dlhú piesočnú privátnu pláž. Tá sa tiahne od hotela Atlantis The Palm k novootvorenému modernému hotelu Atlantis The Royal.

Akvapark vám vyplaví endorfíny na takých atrakciách ako je napríklad Skok odvahy - The Leap of Fait, čo je takmer vertikálna vodná šmykľavka z deväťposchodovej aztéckej pyramídy. Pri takmer voľnom páde vletíte v šialenej rýchlosti do preskleného tunela, okolo ktorého plávajú žraloky a raje. So žralokmi sa stretnete aj pri tobogane s názvom Žraločí útok - Shark Attack, kde si spolu s deťmi sadnete do nafukovacieho kolesa, spustíte sa dole a prechádzate cez akvárium so žralokmi.

Nájdete tu aj jeden z najdlhších toboganov na svete Poseidon Revenge - Poseidonova pomsta. Pre milovníkov ľahšieho adrenalínu sú obľúbené The Rapids - Kaskády, kedy nasadnete do nafukovacích člnov a necháte sa unášať prúdom umelej rieky po areáli akvaparku, ktorej pokojné úseky sa striedajú s divokou vodou.

Nadchne vás tu aj najdlhšia lanová dráha na Strednom Východe Atlantean Flyer - Atlantský letec, z ktorej sa z vtáčej perspektívy pokocháte pohľadom na celý areál akvaparku.

V cene lístka okrem všetkých atrakcií máte aj uterák, skrinku, lehátka, slnečníky a pre deti sú k dispozícii aj záchranné vesty. Pozor však, o akvapark je veľký záujem a pri veľkej obsadenosti, sa dlhšie čaká najmä na tie najvychytenejšie tobogány. V tom prípade vám odporúčame prikúpiť si špeciálny lístok „skip the line“ – Aquaexpress pass (predbehni rad), s ktorým máte prioritný vstup na všetky atrakcie bez čakania. Všetci ubytovaní hostia z oboch hotelov Atlantis majú vstup do akvaparku zdarma.

Súčasťou areálu hotela Atlantis The Palm je aj akváriový komplex The Lost Chambers, kde sa stretnete s úžasnou zbierkou pestrofarebného vodného života. Hlavnou témou expozícií akvária je stratené bájne mesto Atlantída, ktoré malo pohltiť more a legenda o stratenej Atlantskej civilizácii.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 6. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 8. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 735
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 738
 3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 6 636
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 467
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 047
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 469
 8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
 5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
 6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
 8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 021
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 820
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 328
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 12 848
 5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 963
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 370
 7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 5 920
 8. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 5 666
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťZatvoriť reklamu