Pokiaľ už uvažujete nad tým, kde by ste chceli stráviť letnú dovolenku, máme pre vás jeden extra tip. Je ním grécky ostrov Kefalónia, najväčší z ostrovov Iónskeho mora.
Ak ste o ňom ešte nepočuli, je to možno aj preto, že sa mu nedostáva až toľko pozornosti ako napríklad susednému Zakynthosu. Jeho pláže s krištáľovo čistou vodou, očarujúca príroda, tajomná krajina meniaca sa na každom kroku, či typická grécka kultúra čakajú na svoje objavenie vnímavými turistami.
Dokonalé pláže
Pláže Kefalónie s priezračnou vodou sú jedným z hlavných dôvodov, prečo ostrov navštíviť. Nech už zvolíte akékoľvek letovisko, nemusíte sa báť, že by ste v prípade kúpania siahli vedľa.

Kefalónia je lemovaná nepreberným množstvom piesočnatých a kamienkových pláží, od niekoľkokilometrových po celkom maličké. Na väčšine z nich si môžete prenajať slnečníky a lehátka a disponujú aj toaletami a bufetmi.
Medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie patrí pláž Myrtos. Tento dlhý biely pruh pobrežia, ktorý končí tesne pri vysokých skalách, lemuje po väčšinu roka aj svieža zeleň. Stačí vystúpiť na niektorú z okolitých vyhliadok a stlačiť objektív fotoaparátu.

Ďalšie krásne pláže sú Antisamos a Lourdas a taktiež unikátna pláž Xi v južnej časti kefalónskeho polostrova Paliki ostrova, zhruba 10 kilometrov od mesta Lixouri. Výnimočnú krásu jej dodáva červený piesok naviaty zo Sahary a ílovité šedé kamene. Tí, čo to tu už poznajú, si namočia kúsky týchto kameňov do morskej vody a potom si touto hmotou natierajú telo v štýle bahennej terapie na zjemnenie pokožky.

Na východnej strane polostrova sú pláže plné zákutí a romantických zálivov, kde sa ocitne človek aj celkom sám. Na západnom pobreží polostrova Paliki je nádherná, ale pomerne rušná pláž Petani pripomínajúca Myrtos a dlhý reťazec ďalších pláží.
Krásne scenérie útesov, pláží a nekonečných modrých výhľadov sľubuje aj východné pobrežie Kefalónie. Veď napokon pláž Antisamos je "hollywoodskou plážou", ktorá očarila aj krásnu Penelope Cruz a Nicolasa Cage pri natáčaní filmu Mandolína kapitána Corelliho.

Ak chcete mať predstavu ako vyzerali kefalónske dediny kedysi, zájdite do Palie Vlachata, a potom si poleňošte na pláži Psamouse, kde je prírodný skalný bazén. Na severe ostrova, v prístave v Zole si môžete prenajať čln a vybrať sa na nádhernú pláž Kamari s pôsobivými jaskyňami a tyrkysovým odtieňom okolitých vôd či pláž Fteri s bielosivými kamienkami, ktorá pri pohľade z hora vyzerá ako malý exotický ostrov v Polynézii. Krásnou plážou je aj malá zátoka Kako Lagadi na východe ostrova, ku ktorej sa dostanete od parkoviska po horskom chodníku.
Tradičné grécke mestečká
Okrem kúpania sa dokáže ostrov jeho návštevníkom ponúknuť omnoho viac, a to od malebných tradičných dediniek, cez stredoveké hrady až po krásne kláštory. Pri návšteve ostrova môžete objaviť mnoho čarovných miest, ako napríklad malé mestečko Fiscardo, hlavné mesto Argostoli, či dedinka Assos s tradičnou architektúrou, príjemnou atmosférou a tavernami.

V hlavnom meste Argostoli žije približne tretina obyvateľstva ostrova a je miestom, kde môžete počas svojej návštevy zažiť tradičný spôsob života na ostrove. Nachádza sa tu živá pešia zóna v centre lemovaná množstvom obchodov, kde je možné nakúpiť suveníry všetkého druhu. Prezrieť si tu môžete aj niekoľko pekných kostolov, radnicu, či hlavné námestie Valiano. Pokiaľ vás bude zaujímať história ostrova, zamierte do niektorého z tunajších múzeí. Veľkým lákadlom je aj prístavná promenáda. Okrem lodí tam totiž môžete pozorovať korytnačky, ktoré priplávajú k rybárskym člnom.

Čarovná dedinka Assos má len okolo sto obyvateľov. Tradičná architektúra, domčeky pastelových farieb, pokojná atmosféra a kamienkové pláže sú charakteristické črty tohto miesta. Aj vy môžete načerpať novú energiu pri prechádzkach úzkymi uličkami alebo si len tak v kľude vychutnať pohár ouzo v malej miestnej taverne. Vydať sa môžete po chodníku aj za ruinami tunajšej benátskej pevnosti zo 16. storočia pričom vás na každom kroku budú lákať tie najkrajšie ostrovné výhľady.

V severnej časti ostrova leží jedno z najkrajších miest v Stredomorí, mestečko Fiskardo, vyhlásené letovisko s malebnými farbenými domčekmi, menšou kamienkovou plážou a prístavnou zátokou, kde vedľa rybárskych bárok kotvia aj najluxusnejšie jachty. Prístav lemuje promenáda s obchodíkmi ponúkajúcimi predovšetkým suveníry a hlavne s množstvom taverien, kde si možno vybrať zo širokej škály tradičných gréckych jedál, predovšetkým rýb a morských plodov. Môžete ich vychutnať napríklad s pohárom Roboly, miestnou odrodou bieleho vína. Špecialitou reštaurácií je tu napríklad aj tuniakový koláč, alebo koláč plnený králičím alebo kozím mäsom.

Nádherná scénická cesta plná výhľadov sa ťahá od Fiskarda do mestečka Agia Effimia. Je to tiež jedna z najdivokejších častí ostrova odkiaľ vidieť aj Odyseov ostrov Ithaku.
Romantické zákutia a prírodné atrakcie
Aj keď je Kefalónia známa skôr ako destinácia pre rodinnú dovolenku, nájde sa tu veľké množstvo romantických zákutí, ktoré sú ideálnym prostredím na svadobnú cestu, alebo dovolenku vo dvojici.

Z prírodných zaujímavostí je známa jaskyňa Drogarati. Nachádza sa neďaleko od mestečka Sami a podľa povesti v tejto jaskyni kedysi žil drak a odtiaľ vznikol aj jej názov.
Len dva kilometre od mestečka Sami sa nachádza aj jaskyňa Melissani. Hlavná časť jaskyne je 150 metrov dlhá, 25 metrov široká a 36 metrov hlboká. Strop jej južnej časti sa prepadol a vytvoril sa tu otvor približne 50×30 metrov, cez ktorý dopadajú do jaskyne slnečné lúče a vytvárajú výnimočnú hru farieb. Dostanete sa do nej loďkami, za lístok zaplatíte zhruba 6 eur a celá plavba trvá zhruba 15 až 20 minút. Skúste sa sem vybrať uprostred dňa, aby slnko svietilo priamo dole a dodávalo vode intenzívnu tyrkysovú farbu.

Najvyšším horou oblasti je Ainos, ktorý sa dvíha do výšky 1628 m. a svoje meno dostal podľa čiernych borovíc, ktoré ho kedysi celý pokrývali. Od roku 1962 je národným parkom, kde rastú jedle, duby a dokonca aj endemit - Viola Kefalonika, malý kvietok vyskytujúci sa v skalnom teréne. V parku, ktorý si môžete prejsť buď pešo, alebo na džípe žije aj špeciálne plemeno poníka - Equus Cabalus.
Pod horou Ainos v centrálnej časti ostrova sa rozkladá úrodná oblasť známa aj ako "Zóna Robola", ktorá leží v srdci náhornej plošiny Omalos, kde sa pestuje hrozno, z ktorého sa vyrába veľmi kvalitné víno, ktoré chutí po citrusoch a mede. Odtiaľ sa môžete vybrať aj k blízkemu kláštoru Agios Gerasimos, vybudovanom v 16.storočí, pomenovanom po svätom Gerasimovi, ktorý je patrónom a ochrancom Kefalónie.

Pri túlaní sa ostrovom sa zastavte v niektorom z miestnych vinárstiev ako je napríklad Scalvos Haritatos, ktoré pripomína malé Toskánsko, kde okrem viniča pestujú aj figy, moruše a palmy a môžete si tu prezrieť aj rodinný dom z roku 1863.
Špecialitou ostrova je jedinečné víno Mavrodafni, ktoré dozrieva v amforách a patrí medzi tunajšie delikatesy. Za návštevu stojí jedno z prvých butikových vinárstiev v Grécku - Gentilini v Minies, kde môžete víno ochutnávať pod olivami a mandľovníkmi. Kefalónske mandle sú zas sladkou špecialitou, ktoré sa jedia s cukrom. Ku vínu a mandliam sa podľa Kefalónčanov hodí aj grilovaná chobotnica. Tá výborne chutí s olivovým olejom, citrónom a čerstvým bielym chlebom.