SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Za menej dní dovolenky dlhší oddych. Kam sa vybrať cez májové sviatky?

Spojením dvoch sviatkov a dovolenky si užijete minimálne desať dní voľna.

Lago di Como na severe Talianska (Zdroj: Canva.com)

Cestovanie počas májových sviatkov je šikovným spôsobom, ako si predĺžiť oddych a zároveň ušetriť dni dovolenky. Stačia vám štyri dni dovolenky a v kombinácii s dvomi štátnymi sviatkami si môžete užívať až desať dní voľna. Ak si vezmete osem dní dovolenky, oddychovať budete až 16 dní. To je už slušný počet dní i na dlhšie cesty mimo Európy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V niektorých destináciách je práve začiatok mája najvhodnejším obdobím na návštevu. Ceny sú porovnateľne nižšie ako v hlavnej letnej sezóne, vyhnete sa davom, no teplota zároveň koketuje s letom.

Kam cestovať cez májové dni voľna?

Abu Dhabi a Dubaj

  • termíny zájazdu: 7. 5. až 11. 5. 2023, 7. 5. až 14. 5. 2023, 7. 5. až 16. 5. 2023

Ak máte chuť vyraziť do rušného mesta, Dubaj spolu s Abu Dhabi sú ideálnymi destináciami. Ultramoderné sa spája s tradičným v obkolesení nekončiacej púšte.

V Abu Dhabi vás ohúri impozantná biela mešita šejka Zayeda, ktorá je najväčšou v Emirátoch a jednou z najväčších na svete. Navštívime aj Etihad Tower, pobočku Louvre či najdrahšiu hotelovú budovu Emirates Palace.

Dubaj ohromenie ešte podčiarkne. Povinnou zastávkou je ešte stále najvyššia budova sveta Burj Khalifa, hotel Burj al Arab, Dubai Marina, palmový ostrov a miestne tradičné trhy. Ak si zvolíte dlhší variant zájazdu, na záver vás čaká all inclusive oddych v hoteli v hoteli RIU Dubai 4*+.

Jordánsko

  • termín zájazdu: 8. 5. až 15.5. 2023

Jeden z najobľúbenejších poznávacích zájazdov má bohatý program zakončený oddychom pri Mŕtvom mori. Počas cestovania krajinou objavíte jej rozmanitosť, srdečnosť miestnych ľudí, pamiatky, ktoré prežili stáročia, a dnes nás učia o tom, ako žili minulé civilizácie.

Prvý dojem sa Jordánsko pokúsi urobiť v hlavnom meste Ammán. Potom pokračujete do zemetrasením zničeného mesta Jerash, navštívite i slávnu Horu Nebo, úchvatné mesto Petra, odveziete sa džípom po púštnych dunách vo Wadi Rum a strávite noc v kempe, kde môžete pozorovať nebo s miliónmi hviezd. Než definitívne Jordánsko opustíte, zážitky môžete vstrebávať počas oddychu v 4* hoteli pri Mŕtvom mori.

New York

  • termín zájazdu: 3. 5. až 8. 5. 2023

Nikdy nespiaci New York má magnetickú príťažlivosť. Máloktoré mesto sveta má v uliciach toľko života, že sa budete cítiť ako v centre celosvetového diania.

Spoznávanie začneme na Manhattane a rovno pohľadom naň z druhej najvyššej budove v meste Empire State Building. Nevynecháme Rockefeller centrum, katedrálu svätého Patrika, Broadway, Times Square, Brooklyn bridge, Wall Street a rozľahlý Central Park.

Z Manhattanu sa vyberieme na výlet loďou pozdĺž Liberty Island, Ellis Island, Brooklyn Bridge, centra Manhattanu a pobrežie New Jersey.

Východné pobrežie Sicílie

  • termíny zájazdu: 5. 5. až 8. 5. 2023, 5. 5. až 9. 5. 2023

Očarujúca Sicília je zmesou antických pamiatok, barokových miest, krásnych pláží a skvelého jedla. Jej východná časť má ešte niečo špeciálne. Dozerá na ňu majestátna sopka Etna.

Práve z druhého najväčšieho mesta ostrova Catanie je na sopku výborný výhľad. Navštívime jeho centrum s okázalým námestím Piazza del Duomo, živý trh s čerstvými rybami i pevnosť Castello Ursino. Kľukatou cestou Strada del´ Etna sa dopravíme do nadmorskej výšky cez 1 900 metrov k horskej chate Sapienza a prezrieme si krátery Silvestri.

Ďalšie zastávky sú pokojná Savoca a vychytená Taormina, kde nie je nič nezvyčajné stretnúť na ulici známych hercov či iné osobnosti. Poznávanie východného pobrežia zakončíme v Syrakúzach s antickými pamiatkami.

Provensálsko

  • termíny zájazdu: 7. 5. až 9. 5. 2023, 4. 5. až 9. 5. 2023

Levandule, históriou nasiaknuté mestá a skvelé jedlo. Provensálsko asi nič nevystihuje lepšie. Marseille je miestom zrodu provensálskej polievky bujabéza. Jeho srdcom je staré mesto Le Panier a živý prístav, ktorého história siaha až do antického Grécka. Nasajte atmosféru mesta, nakúpte si tradičné provensálske mydlá. Dychberúcou dominantou je bazilika Notre Dame de la Garde. Výnimočná je nielen svojou architektúrou, ale aj zlatou sochou Panny Márie s dieťaťom.

Druhou zastávkou je bývalé pápežské mesto Avignon. Jeho lesk a sláva sa začala písať v 14. storočí, keď sa pápež Klement V. rozhodol presťahovať pápežský stolec sem. Impozantné sú mestské hradby i Avignonský most. Z pôvodných 22 oblúkov dodnes odolávajú sile rieky posledné štyri.

Návštevu Francúzska si môžete predĺžiť a z Provensálska sa vydať východnejším smerom na Azúrové pobrežie.

Azúrové pobrežie

  • termín zájazdu: 4. 5. až 7. 5. 2023

Hoci očarujúca riviéra na juhu Francúzska je spájaná s luxusom a pompéznosťou, aby ste si ju vychutnali plnými dúškami, nepotrebujete mať milióny na účte. Návštevou jednotlivých miest Azúrového pobrežia zažijete zaujímavé miestne rituály.

Prvým z nich je posedenie pri káve neďaleko pobrežia v Nice. Bohémskosť najlepšie vidieť na sedem kilometrov dlhej promenáde, z ktorej sa oplatí urobiť si odbočku k ikonickému hotelu Negresco či katedrále Notre Dame de Nice.

Pokračujeme do mesta Antibes a filmového Cannes so spleťou uličiek a charizmatickou starou časťou La Suquet na kopci nad mestom.

Zastávka v Monackom kniežatstve vás presvedčí, že v skutočnosti nejde len o pozlátku. Zážitkom je návšteva Oceánografického múzea. Jeho dlhoročným riaditeľom bol Jacques-Yves Cousteau. V Katedrále sv. Mikuláša objavíte hrobky hrobky panovníka Rainiera III. a jeho manželky herečky Grace Kelly. Na rozľahlom námestí v Kniežacom paláci vládne panovnícka rodina od roku 1297. Nevynecháme ani slávne kasíno Monte Carlo.

Lombardia

  • termín zájazdu: 28. 4. až 1. 5. 2023

Sever Talianska sa predvedie vo svojej najlepšej forme. Región jazier reprezentuje v programe návšteva Lago di Como plné fjordov a zátok, kde sa ukrývajú rezidencie mnohých známych osobností. Zastavíme sa v mestečkách Varenna a Bellagio, ktorých čaro dokresľujú vrcholky Dolomitov.

V čarovnom Bergame zažijete dva svety. Pomerne malé mesto je rozdelené na historickú časť Cittá Alta na pahorku nad mestom a modernú časť Cittá Bassa.

Návštevu zakončíme v druhom najväčšom talianskom meste, ekonomickej a finančnej metropole Miláno. Už prvý pohľad naznačí, že vzhľadom sa vymyká tradičným talianskym mestám a viac sa podobá na moderné európske mestá. Prejdeme sa jeho ulicami s výkladmi luxusných značiek a nevynecháme ani slávne námestie s chrámom Duomo či najprestížnejší operný dom Teatro alla Scala.

Rím

  • termíny zájazdu: 5. 5. až 8. 5. 2023, 5. 5. až 9. 5. 2023, 5. 5. až 10. 5. 2023

Prečo sa Rím označuje ako večné mesto? To pochopíte už pri prvej prechádzke jeho ulicami, keď vás obklopí krása umenia, zachovaných budov i antických pamiatok v jeho centre.

Prechádzka historickým centrom vás zavedie k Forum Romanum i Koloseu, na námestia s preslávenými fontánami (Fontána di Trevi, Piazza Navona či Španielske schody). Zrazu sa pred vami vynorí mohutný Panteón, prejdete sa Anjelským mostom na opačný breh rieky, odkiaľ ešte viac vynikne Anjelsky hrad.

Navštívite Baziliku svätého Petra a dozviete sa množstvo zaujímavostí o Vatikáne, ktorý je síce najmenším štátom sveta, ale uchováva veľké umelecké i cirkevné skvosty.

Egypt

  • termíny zájazdu: 2. 5. až 9. 5. 2023, 5. 5. až 12. 5. 2023

Severoafrická destinácia, ktorá si získa cestovateľov prahnúcich po zážitkoch i oddychu. Ich kombináciou vznikol program poznávacieho zájazdu, vďaka ktorému si užijete exotiku, púšť, históriu pokrokovej civilizácie, ktorá zmenila svet a ak budete mať odvahu aj potápanie a šnorchlovanie.

Začínate a končíte v obľúbenom letovisku Hurghada, kde je zabezpečený 4* hotel s all inclusive. Postupne prejdete najväčšie pamiatky Luxoru, užijete si plavbu po Níle na tradičnej feluke poháňanej vetrom, ktorá bola kedysi hlavný dopravný prostriedok po rieke. V Dendere si pozriete najzachovalejší egyptský chrám, v Abydose pozostatky mnohých starovekých chrámov vrátane kráľovského pohrebiska, Káhiru, pyramídy i Veľkú sfingu.

Zvoliť si môžete variant dopravy autobusom, alebo transfery vnútroštátnymi letmi.

Zanzibar

  • termín zájazdu: 1. 5. až 10. 5. 2023

Povesť Zanzibaru je po stáročia spojená s korením, ktoré krajinu najviac ekonomicky pozdvihli. Preto nevynecháme návštevu miestnej farmy, kde uvidíte, ako sa pestujú a spracovávajú jednotlivé druhy korenín.

Navštívime aj staré mesto Stone Town s koloniálnymi budovami, ktoré je zapísané na zozname UNESCO. Okrem týchto krás v meste uvidíte dve katedrály, paláce či sídla bývalých kolonizátorov a cely, v ktorých držali otrokov. Vďaka tematickej výstave sa dozviete neslávne príbehy obchodu s otrokmi. Zastavte sa tiež v rodnom dome speváka Freddieho Mercuryho.

Navštívime tiež prírodnú rezerváciu Jozani, kde žije endemický druh opice červeného kolobusa, ostrov Prison Island, ktorý je domovom obrích korytnačiek a množstvo pláží, ktoré obmýva teplý Indický oceán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu