SME

S Etnou za bránami. Východ Sicílie je pastvou pre všetky zmysly

Nechýbalo veľa a Catania, druhé najväčšie mesto ostrova, by dnes neexistovala.

(Zdroj: Adobe Stock)

Ostrovná Sicília už dávno nie je veľkou neznámou a čoraz viac ľudí podľahla jej čaru. Niet sa čomu diviť, pretože sa v nej mieša podmanivá esencia Stredomoria, ktorá sa tu spojila s atmosférou najkrajšieho európskeho ostrova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sicília má všetko od antických pamiatok, sopiek cez krásne pláže až po barokové mestá a kuchyňu tak vynikajúcu, že budete na tento ostrov spomínať v superlatívoch. Vyberte sa na východne pobrežie a podľahnite mu.

Dcéra Etny

Sicílska Catania patrí spoločne s Palermom medzi dve najznámejšie miesta celého ostrova. Stačí sa tu objaviť a zistíte, že nielen jej meno v sebe ukrýva akýsi náznak neznámeho, ale mesto si vás získa nádhernou polohou. Ležiac na brehu mora má v sebe prímorskú atmosféru, no nad hlavou sa Catanii vypína majestátna sopka Etna, jeden zo symbolom Sicílie.

Práve od nej dostala Catania svoju prezývku „dcéra Etny“. Matka mala s „dcérou“ počas jej života niekoľko konfliktov a veľakrát jej pohrozila lávou stekajúcou k jej bránam. Vzťah Etny Catanie kulminuje koncom 17. storočia. To sa Etna nahnevá natoľko, až sa rozhodne Cataniu navždy pochovať tak, ako to kedysi dávno spravil Vezuv s Pompejami. Nevyšlo to, a tak sa pod Cataniou o dve desaťročia triasla zem.

Nechýbalo veľa a dnes by bolo na mape iné mesto. Catania sa vyhrabala z trosiek, vzlietla a nenechala si diktovať to, či môže alebo nemôže žiť. Dnes je modernou sicílskou metropolou nasiaknutou krásou barokových stavieb, rušných trhovísk a kaviarničiek s najdokonalejšou kávou.

Srdcom dnešného mesta je Piazza del Duomo, okázalé námestie ozdobený tým najkrajším, čo má Catania v zálohe. V strede námestia stojí soška čierneho, lávového slona zvaného Liotru. Stal sa symbolom už v 13. storočí, no je o mnoho starší. Na svojom chrbte dnes nesie obelisk a hľadí smerom ku Katedrále svätej Agáty, patrónke mesta. Katedrála zažila niekoľko krát pocit toho, že prišla o všetko. Strácala sa v čase, zmietala v stáročiach a napokon tu hrdo stojí a láka pohľady turistov. Vojdite dnu, nechajte na seba dýchnuť prítmie premiešané s jemnou vôňou kadidla a budete mať zážitok.

Najživším miestom celej Catanie je fantastický rybí trh La Pescheria. Stojí na okraji námestia a stačí podísť k nemu a pred očami máte najunikátnejší dokumentárny film mesta.

Desiatky stánkov, stovky ľudí, hlasité zvolávanie, sicílsky temperament aj hrdosť premiešaná s vôňou rýb či morských plodov. Všetko je to tak čerstvé, že dajú za to rybári svoj krk. Zamiešajte sa do davu a vychutnajte si chaos hraničiaci s orientálnymi bazármi.

Trhovisko je nielen pastvou pre oči, ale aj pre chuťové bunky. Chcete ochutnať čerstvé ančovičky? Morských ježkov? Fritované dary mora? Do minúty či dvoch máte pred sebou kúsok sicílskeho gastronomického neba.

Prejdite sa k pevnosti Castello Ursino a napokon vás spleť uličiek privedie na hlavnú triedu celého mesta. Via Etnea pretína mesto a keď po nej kráčate, vidíte majestátnu Etnu ako sa neustále díva na Cataniu. Toto mesto vie čo spraviť preto, aby vás bavilo.

Etna na dosah ruky

K najunikátnejším miestam na Sicílii patrí bez pochýb ikonická Etna. Sicília vás zláka miestami ako je Palermo, Catania či starovekými pamiatkami, no napokon to vždy vyhrá Etna.

Odpradávna lákala dobrodruhov, cestovateľov, fascinovala svojimi náladami, výbuchmi a dnes je to najväčší symbol slnečného ostrova.

Blížite sa k Etne a krajina naokolo vám dá najavo, ako veľmi jej všetko podlieha. Čierna sopečná zem je úrodná a rastie tu vynikajúci vinič, vďaka čomu má víno z Etny mimoriadnu povesť. Podídete ešte bližšie, a to už krajinu opantajú obrovské lávové bloky, občasné krátery a napokon zasnežená špička sopky, ktorú domáci volajú aj Mongibello či v sicílskom dialekte dokonca Muncibbeddu.

So svojou výškou 3 357 metrov je Etna najvyššou sopkou v Európe. Je to krásne miesto. Má v sebe drsnosť, môže naháňať strach, no na strane druhej dokáže z čiernej lávy a kameňov vytvoriť miesto, kde sa budete cítiť dobre.

Cesta zvaná Strada del´ Etna sa kľukatí krajinou a má len jeden cieľ a tým je oblasť krátera Silvestri vo výške nad 1900 metrov nad morom. Kráterov je v okolí viacero, no práve Silvestri vám hneď padne do oka. Už len odolať náporu predavačov, ktorí vám na parkovisku ponúkajú dokonalý med z okolia Etny a doslova vám ťahajú popod nos medové motúzy a ste na mieste.

Kráter Silvestri hrá mnohými farbami a ak ste si nejako predstavovali mesiac či iné planéty, zrejme ste sa tu práve ocitli. Lávový prach a štrk má odtiene červenej farby, mení sa na bordový, jemne hnedý až je napokon čierny ako stuhnutá láva. Na toto miesto budete ešte veľmi dlho spomínať.

Nenápadná Savoca

Krása Sicílie nie je len v prírode, sopkách, plážach či ostrovoch, ale najmä v malých, takmer anonymných mestečkách, ktoré sú roztrúsené kade tade po ostrove.

Malé mestečko Savoca síce vybočuje z anonymity, no má svoju dušu rozlietanú v úzkych kamenných uličkách. Leží na východnom pobreží medzi Messinou a Taorminou a preslávil ho bar Vitelli, kde sa odohrávali niektoré časti z ikonického Krstného otca. Práve s ním si mnohí spojili Sicíliu a tá z toho dodnes ťaží.

Savoca však nie je len o tom, aby ste prišli, odfotili si bar a odišli. Vôbec nie! Mestečko leží na svahu tak ako stovky iných sicílskych miest a tak zaujme svojou polohou a výhľadmi na okolie. Máte pocit akoby tu nebolo jedinej rovnej uličky a stále kráčate nadol alebo hore.

Zastavíte sa len na prahu kostola San Nicolo, kde sa filmovala svadba Michaela Corleoneho s jeho láskou Apolloniou a napokon v malých kaviarničkách, kde sa vôňa kávy doslova vsiakla do kameňa.

Uličky vám zamotajú hlavu, stratia vás nielen v priestore a čase, ale to je presne to, prečo ste sem prišli. Nadýchnuť sa miesta, ktoré sa môže pýšiť tým, že patrí k tým najkrajším, čo ponúka závan stredovekého Talianska.

Najkrajšie miesto ostrova

Taormina má na Sicílii zaujímavú povesť. Hovorí sa o nej ako o najkrajšom mieste celého ostrova, ktoré musíte vidieť na vlastné oči. Buďme úprimní, Sicília je posiata krásou, tak neobyčajnou krásou, až takéto tvrdenia dvihnú obočie.

To však iba do momentu, kedy sa ocitnete na hlavnom námestí s výhľadom na okolité kopce, morské pobrežie a mesto rozutekané po pahorkoch. Tá atmosféra je návyková a nehovoríme teraz už len o tom, že si sadnete na espresso a vychutnávate moment. Uličky Taorminy ožijú čulým ruchom, natrafíte tu na suveníry, na tradičné výrobky, typické chute a každý krok ja akýmsi lákadlom, ktorému spočiatku chcete a neskôr už ani nechcete odolať.

Ak chcete krásu Taorminy uchopiť jedným pohľadom, vyberte sa k starovekému divadlu, ktorému vdýchli život Gréci a neskôr ho Rimania pretvorili do dnešnej podoby. Prídete k divadlu, sadnete si na kamenné, antické schody a pred vami sa otvorí pohľad na aký nezabudnete. Za ruinami sa otvorí výhľad na zátoku nad ktorou sa vypína Etna so zasneženou špičkou. Ako by ste v staroveku mohli sledovať divadelné predstavenie, keď máte za divadlom takýto pohľad. Nepotrebovali ani hercov, stačilo prísť a nechať sa unášať výhľadmi na Etnu. Už len to by stálo za to.

Taormina nepotrebuje zástup pamiatok, aby ste si ju pamätali. Stačia jej na to uličky, ktoré akoby neviedli nikam a námestia, ktoré sa z ničoho nič objavia. Atmosféra je devízou a hoci si ju neodnesiete na magnetke, ostane vo vás. Podvečer je príjemne sadnúť si do jedného z malých podnikov a vychutnať si sicílske chute. Skúste víno zo svahov Etny, doprajte si typické cestoviny Pasta alla Norma či baklažánovú Caponatu.

Historické Syrakúzy

Syrakúzy majú v sebe punc mesta, ktoré kedysi tvorilo dejiny antického sveta. Patrili k najdôležitejším sicílskym mestám a každý milovník histórie tu bude kráčať akoby listoval v otvorenej knihe príbehov.

Moderné Syrakúzy sa odrazu vytratia akoby mávnutím čarovného prútika, to preto, že sa návštevník ocitne na ostrovčeku Ortygia, kde sa dialo kedysi všetko podstatné. Povieme, že aj dnes, pretože práve uličky Ortygie v sebe skrývajú to, čím si vás Syrakúzy získajú.

Videli ste už naživo papyrus? Vyberte sa k fontáne Fontana di Aretusa, kde dodnes táto unikátna rastlina, tak typická pre Egypt, rastie. O pár minút ďalej už hľadíte na dokonalé dórsky stĺpy Apolónovho chrámu a ak chcete vedieť o chrámoch viac, pokračujete na hlavné námestie ku Katedrále Santa Maria delle Colonne. Všimnite si jej majestátne telo. Skrýva v sebe staroveké stĺpy, ktoré kedysi patrili chrámu bohyne Atény. Dnes je tento svätostánok v UNESCO, čo len podčiarkne jeho unikátnosť.

Námestie je dokonalým miestom na to, aby ste si sadli ráno do kaviarničky. Priamo oproti katedrále leží kaviareň Gran Caffee del Duomo s vynikajúcim cappuccinom.

Ochutnajte však aj najznámejšie sicílske sladkosti zvané cannolli, teda trubičky plnené čerstvou riccotou alebo pistáciovým krémom. Dajte si pozor len na jednu vec. Sú prudko návykové a keď si dáte prvú, budete chcieť druhú. A tretiu. Potom sa vám bude ťažšie gúľať starobylými uličkami Syrakúz, hoci viete, že chcete pokračovať.

Čaká tu na vás i živé trhovisko Mercato Antico s rybami, mäsom, bylinkami s voňavým oreganom, ovocím, zeleninou, sladkosťami, marcipánovými figúrkami či kaparami. Stále máte málo histórie? Vyberte sa na pevninu za obrovským divadlom a nazrite aj do jaskyne, ktorú prezývajú Dionýzovo ucho. Očarila aj maliara Caravaggia a verte, že očarí aj vás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu