SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Unikátny systém kanálov v Augsburgu nemá v Európe obdobu

Druhé najstaršie mesto Nemecka je plné unikátnych atrakcií, ktoré inde len tak neuvidíte.

Radnica a veža PerlachturmRadnica a veža Perlachturm (Zdroj: Maroš Puček)

Jedinečné múzeá, galérie a výstavy

Mesto bolo kedysi veľmi významným obchodným aj finančným centrom Európy, o čom svedčí aj jeho impozantná architektúra. Ulice historického centra lemujú zdobené historické kupecké domy aj renesančné a barokové paláce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najimpozantnejšou stavbou mesta je budova Radnice, postavená v rokoch 1615–1624, ktorá je aj so susednou vežou Perlachturm symbolom mesta. Na Radnici sa nachádza honosná Zlatá sála, s nádhernou výzdobou interiéru, ktorej drevený strop zdobený zlatom je kvôli svojej veľkej váhe zavesený na oceľových lanách ku kamennému stropu.

Počas 2. svetovej vojny bola jej budova poškodená bombardovaním, ale vďaka kompletnej rekonštrukcii slúži od roku 1996 opäť svojmu účelu.

Z Radnice sa vyberte do blízkeho Maximiliánovho múzea, ktoré sa pýši unikátnymi umeleckými zbierkami, striebra, porcelánu, hodín, aj vedeckých prístrojov. Na jeho presklenom nádvorí si prehliadnite originálne sochy zo 16. až 18. storočia od významných nemeckých umelcov.

Určite zavítajte aj do barokového Schaezlerovho paláca na hlavnej ulici Maximilianstrasse. Jeho súčasný vzhľad je z roku 1770 a na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnila vtedy aj budúca francúzska kráľovná Mária Antoinetta počas svojej svadobnej cesty do Versailles. Legenda hovorí, že tu vtedy pretancovala jedny topánky.

V paláci je dnes Nemecká baroková galéria s dielami starých majstrov pôsobiacich v Augsburgu, zbierky grafík a taktiež výstava významných umeleckých diel európskeho maliarstva. Palácu dominuje zachovalá rokoková tanečná sála, ktorá patrí medzi najkrajšie v Nemecku.

Pokiaľ ste milovníci hudby, vyberte sa do rodného domu Leopolda Mozarta, otca slávneho Wolfganga Amadea Mozarta na ulici Frauentorstrasse. Mozartovci pochádzali z Augsburgu a žili tu už od 15.storočia. Leopold bol hudobník, skladateľ, učiteľ a neskôr aj manažér svojho syna Wolfganga.

Z Augsburgu sa presťahoval do Salzburgu, kde pôsobil ako kapelník na dvore arcibiskupa. V expozíciách uvidíte rôzne knihy, listy, rytiny, noty, hudobné nástroje aj repliku Mozartovho cestovného kočiara. Nachádza tu aj fortepiano z roku 1785, na ktorom otec aj syn hrali a v jednej z miestností, ktorá funguje ako poslucháreň, si môžete vypočuť jeho skladby.

Za návštevu stojí aj rodný dom Bertolta Brechta, slávneho nemeckého spisovateľa a taktiež zážitkové múzeum Fugger a Welser, ktorého expozície vás oboznámia s históriou dvoch najvýznamnejších kupeckých rodov mesta z prelomu 15. a 16. storočia.

Mesto Fuggerovcov

Hlavne rod Fuggerovcov významne zasiahol do histórie Augsburgu a zanechali tu výraznú stopu. Pôvodne sedliacka rodina, ktorá začala podnikať s látkami, obchodovala s korením a neskôr začala pôsobiť v banskom a finančnom sektore sa stala synonymom bohatstva v celej Európe.

Fuggerovci pôsobili na prelome 15 a 16.storočia aj na Slovensku, v Banskej Bystrici, kde ich spoločnosť ťažila meď, ktorú vyvážali do sveta a výrazne na tom zbohatli. Po tom čo začali financovať Habsburgovcov a podnikať s pápežským dvorom si získali svetové meno.

Najznámejší príslušník rodu Jakob Fugger prezývaný Bohatý ovládal nitky európskeho obchodu a politiky. Na rozdiel od svojich súčasníkov, talianskej bankárskej rodiny Mediciovcov však len zo zákulisia.

Keď Jacob v roku 1525 umrel, zanechal po sebe obrovský majetok, ktorý by v súčasnej dobe predstavoval zhruba 400 miliárd dolárov. Nebol však iba bankárom a tvrdým obchodníkom. Bohatstvo, ktoré získal mu umožnilo byť aj patrónom umenia a venovať sa charite.

V rokoch 1516 – 1521 dal vybudovať Fuggerei, najstarší projekt sociálneho bývania na svete určený pre pracujúcich, ale sociálne slabších obyvateľov Augsburgu, ktorí si bežné bývanie nemohli dovoliť.

Toto „mesto v meste“ obohnané hradbami tu dnes patrí medzi najväčšie turistické atrakcie. Pozostáva zo 67 dvojposchodových domov so 142 bytmi, ktoré obýva 150 núdznych obyvateľov Augsburgu katolíckeho vyznania za ročné nájomné 0,88 eura plus energie. Popri tom sa musia trikrát denne pomodliť za celú Fuggerovskú rodinu.

Mestečko spravuje ich rodinná nadácia, ktorá zvyšné náklady na jeho chod financuje zo ziskov z ťažby dreva v ich lesoch a aj zo vstupného od návštevníkov. Pri prehliadke areálu navštívite múzeum s ukážkou bývania v 18.storočí s multimediálnou projekciou.

Nahliadnuť tu môžete aj do moderne zariadeného bytu. V areáli sa taktiež nachádza protiletecký kryt, kde sa obyvatelia koncom vojny ukrývali počas náletov a bombardovania mesta. Dnes je tu stála výstava, ktorá cez fotky, texty a filmy dokumentuje útok, rozsah zničenia po bombardovaní a rekonštrukciu Fuggerei a Augsburgu po vojne.

Ďalší objekt v meste, spojený s Fuggerovcami je ich niekdajší palác na Maximilianstrasse. Svojho času bol jedným z najväčších v Nemecku a aj prvou renesančnou stavbou severne od Álp.

Slúžil ako ich rezidencia, sklady aj sídlo jeho firmy, v tom čase najväčšej v Európe. Počas svojich častých pobytov v meste tu boli ubytovaní významní hostia ako cisári Maximilán I. Karol V., Rudolf II., švédsky kráľ Gustav II. Adolf, maliari Dürer a Tizian, a taktiež Wolfgang Amadeus Mozart, keď mal v meste svoj koncert. Aktuálne palác nie je verejnosti prístupný, sídlia tu rôzne firmy a fuggerovská banka. Sprístupnené sú však jeho štyri nádvoria. Jedno z nich, Damenhof s toskánskymi stĺpmi podopierajúcimi arkády a maľovanými oblúkmi bolo navrhnuté ako záhrada pre ženské členky rodiny. Fauggerovci si dali postaviť aj kaplnku s pohrebnou kryptou, ktorú môžete vidieť v kostole sv. Anny. Je v nej pochovaný Jacob Fugger, jeho dvaja bratia a synovci.

Unikátny vodný systém

Mesto sa pýši aj unikátnym vodohospodárskym systémom, ktorý v Európe nemá obdobu. Keďže cez mesto priamo nepreteká žiadna rieka vybudovali tu vodné kanále, ktorými do nich privádzajú vodu z riek Lech a Wertach, ktoré mesto obtekajú. Kanále majú celkovú dĺžku 90 kilometrov a premosťuje ich zhruba 500 väčších aj menších mostov. Toľko mostov nemajú ani Benátky. Voda z riek tu bola po stáročia využívaná aby poháňala vodné kolesá dodávajúce energiu pre remeselnícke prevádzky, poháňala čerpadlá ktoré následne zásobovali mesto pitnou vodou a slúžila aj na prepravu tovaru.

Kanále sú súčasťou unikátneho vodohospodárskeho systému Augsburgu, ktoré v súčasnosti tvorí 22 objektov ako sú vodné veže, viaceré fontány a elektrárne. Práve jedinečný systém týchto stavieb, z ktorých niektoré pochádzajú už zo 14. storočia, sa zapríčinil o hospodársky a kultúrny rozvoj mesta. Najstaršie vodné dielo nájdete pri Červenej bráne, kde sa vo vodárenských vežiach voda spracovávala už od roku 1416. Mestskí radní sa museli v tom čase vysporiadať so situáciou, ako vodu dostať z dolnej do hornej časti mesta. Vtedajší konštruktéri vymysleli systém vodných veží, ktorých výška presahovala úroveň horného mesta. Voda z kanála v nich poháňala obrovské vodné kolesá, ktoré následne poháňali čerpadlá pumpujúce podzemnú pitnú vodu do nádrží na vrchole veží a odtiaľ sa distribuovala cez drevené potrubia do mestských fontán.

Tento systém tu fungoval až do roku 1878. Bohaté rodiny si mohli vodu dať zaviesť aj priamo do fontán vo svojich domoch, čo ich stálo zhruba 200 guldenov ročne. Pre predstavu, jeden gulden bol týždňový plat remeselníka. Medzi objekty tohto systému patria aj tri nádherné fontány, postavené na prelome 16. a 17.storočia. Pred Radnicou sa nachádza Augustova a na Maximilianstrasse Herkulova a Merkúrova fontána. Jedným z kanálov je aj Eiskanal, ktorý od roku 1970 slúžil ako obtokový kanál pre nánosy ladu, aby nepoškodil turbíny vodnej elektrárne. V roku 1972 bol dejiskom súťaží v kanoistickom slalome na letných olympijských hrách v Mníchove a je zároveň aj prvou postavenou umelou kanoistickou slalomovou dráhou na svete.

Všetky tieto unikátne technické vodné diela sú svetovým unikátom a priťahovali sem majstrov z celej Európy aby sa inšpirovali vynaliezavosťou tunajšieho hydraulického inžinierstva a technologickej vyspelosti. Aj vy si ich môžete do detailov prezrieť aj na viacerých prehliadkových trasách so sprievodcom, ktoré mesto návštevníkom ponúka. Augsburský vodohospodársky systém si v roku 2019 vyslúžil titul pamiatka svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Čo ešte vidieť a zažiť

Milovníci piva sa môžu vydať do chýrneho historického pivovaru Riegele, kúsok od Hlavnej stanice. Pivovar ponuka návštevníkom aj prehliadky, počas ktorých sa dozviete všetko o výrobe tunajšieho piva, ktoré sa tu vyrába už od roku 1386. V pivovarskej reštaurácii môžete následne ochutnať tunajšie gastronomické špeciality a k tomu vyskúšať niektoré z chutných pív, ktoré pivovar produkuje.

Navštíviť môžete aj múzeum Lutherstiege – Lutherove schody, v kostole sv. Anny. Práve v jeho miestnostiach bol počas svojho pobytu v Augsburgu v roku 1518 ubytovaný Martin Luther. Vo Fuggerovom paláci sa vtedy stretol s kardinálom Kajetánom, pápežským vyslancom, ktorý ho žiadal aby odvolal svoje tézy proti predaju odpustkov. Múzeum približuje život a dielo Luthera, ako aj udalosti z obdobia reformácie.

V jeho multimediálnej expozícii si môžete vypočuť aj rozhovor Luthera s kardinálom, ktorý skončil veľkou hádkou a Luther musel následne z mesta rýchlo utiecť, aby ho nezatkli. Počas prechádzky centrom mesta si môžete oddýchnuť a dopriať chutný obed, či večeru, prípadne pohár dobrého vína, alebo skvelú kávu v jednej z mnohých reštaurácii a kaviarní s terasami, kde budete môcť nasávať atmosféru tohoto výnimočného mesta, ktoré si určite zamilujete.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  1. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  2. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  5. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 22 922
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 001
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 138
  4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 875
  5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 737
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 364
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 571
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 638
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  2. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  3. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  4. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  5. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  6. Monika Kusendová: Karibsko-mexické dobrodružstvá: na lodi, ostrovoch i pevnine
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liesek (I)
  8. Irena Šimuneková: Starohutský ľadopád /vodopád/
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 503
  2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 23 011
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 909
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 7 921
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 084
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 725
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 884
  8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 882
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťZatvoriť reklamu