Turistov na Phúkete pred možnou hrozbou evakuovali do kopcov, ktoré sa týčia hneď za pobrežím s plážami. FOTO - REUTERS |
Pri súostroví Andamany a Nikobary bolo silné zemetrasenie, jeho sila je 7,0 magnitúda. V nedeľu táto správa vyvolala spomienky na 26. decembra a ničivé vlny tsunami. Tentoraz sa v Indickom oceáne odohrával iný príbeh.
Desaťmetrové vlny nevznikli, Thajčania si však vyskúšali, ako funguje ich systém včasného varovania pred tsunami. Po 90 minútach poplach odvolali. "Tsunami by tu už za ten čas dorazilo," oznámil minister Kapíl Sibal. Otrasy nespôsobili žiadne škody ani na ostrovoch, ktoré patria Indii. Miestnych len vyľakali.
Frank Dreist je generálnym riaditeľom veľkého hotelu na pláži Kata na ostrove Phúket. Ten v decembri dostal jeden z ničivých zásahov. Pre Reuters povedal, že varovný systém by si na desaťstupňovej škále vyslúžil v nedeľu osmičku.
"Nočný hotelový manažér dostal telefonát asi 15 až 20 minút po zemetrasení a polícia bola rýchlo v uliciach s ampliónmi a informovala o hrozbe. Hostí sme presťahovali na vyššie poschodia," povedal Dreist.
Pre Thajsko to bola dôležitá skúška. Tsunami na sklonku minulého roku rozbili okrem hotelov na juhozápadnom pobreží a exotických ostrovov ako Phi Phi aj dôveru turistov. V decembri ich tam zahynulo 1953.
Vlny ich dostali nepripravených rovnako ako miestnych - najlepším svedectvom sa stali zábery zvedavcov, ktorí nahrávali vodnú masu až do chvíľ, kým ich nezmiatla. Len niektoré zvieratá a obyvatelia starého domorodého kmeňa vycítili nebezpečenstvo a vyšli do vrchov.
Turisti sa po katastrofe pomaly vracajú. Až na jeseň, keď sa rozbehne nová sezóna, bude zrejmé, či Thajsku skutočne dôverujú. Vláda v Bangkogu si uvedomuje, že bez efektívneho systému varovania pred tsunami sa turisti nevrátia. Systém používa všetky dostupné oznamovacie prostriedky: televíziu, rádio, textové správy v mobilných telefónoch, megafóny. Spúšťa sa, ak je zemetrasenie silnejšie ako 7,0 magnitúda. Celý mechanizmus sa môže spustiť až potom, čo zemetrasenie zachytia seizmológovia a pošlú varovanie hneď ďalej - práve to sa v decembri nestalo.
Tentoraz varovanie zachytili aj na ostrove Phi Phi, ktorý sa stal legendou vďaka filmu Pláž s Leonardom Di Capriom. Vysielala ho aj televízia a hoci bolo len v thajčine, aj cudzinci rýchlo pochopili, čo sa deje.
Od decembrovej katastrofy to bol už druhý poplach. Po silnom zemetrasení pri Sumatre so silou 8,7 magnitúda 29. marca evakuovali celé pobrežie, ani vtedy našťastie nevzniklo tsunami. "Túto noc sme to zvládli lepšie ako prvý poplach. Ľudia menej panikárili, vedeli, čo robiť a kam ísť," povedal Reuters Suvít Othong, veliteľ polície na Phukete.
Na Phukete pritom počas víkendu na pláž Bang Thao veľké vlny dorazili, išlo o dôsledok silného monzúnu. Asi štvormetrové vlny zničili podľa denníka Bangkok Post v sobotu dve reštaurácie na pobreží.