SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Uvažujete nad letnou dovolenkou v Turecku? Sprievodca letoviskami pomôže s výberom

Prečo je Egejská riviéra odlišná a kde si urobíte výlet lanovkou do hôr?

Sprievodca tureckými letoviskami (Zdroj: AdobeStock)

Turecko si v rebríčkoch obľúbenosti dlhé roky drží dominanciu. Latka pre ostatné krajiny je nastavená naozaj vysoko. Krajina sa môže pochváliť viac ako 8 300 kilometrami pobrežia, na ktorom sa rozprestiera 531 pláží s modrou vlajkou. Keď k tomu pridáme skvelé rezorty, výborné jedlo, výber aktivít od golfu, cez spoznávanie histórie, ktorú po sebe zanechali významné impériá, je ťažké odolať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí cestovatelia sa na dovolenku do Turecka pravidelne vracajú. Nezvyčajné nie je ani opakovane oddychovať v jednom letovisku. Či už patríte medzi túto skupinu, alebo by ste sa radi pozreli do iných častí Turecka, zíde sa vám sprievodca tureckými letoviskami.

Bodrum

Bodrum je vychýrenou all inclusive turistickou destináciou. Málokto vie, že si drží prvenstvo u domácich, preto ponúka úplne iný zážitok ako populárna Turecká riviéra. Hotely sú vychýrené svojou ponukou nočného života či wellnessom a mnohé majú čo ponúknuť aj pre deti. Pláže sú menšie, kombinujú jemný biely piesok s kamienkami. V meste si nenechajte ujsť antické divadlo a mauzóleum Halikarnas, ktoré patrilo medzi pôvodných 7 divov.

Marmaris

Prístavné mesto na pobreží Egejského mora je známe svojimi all inclusive rezortmi so špičkovými službami. Marmaris je ukážkou, prečo je dovolenka na Egejskej riviére odlišná než na Tureckej. Ak sa práve nebudete pozerať smerom na more, naskytne sa vám pohľad na vysoké zalesnené pohoria, ktoré sa vypínajú hneď za mestom.

Európsky vplyv tu cítiť najmä všadeprítomnou angličtinou. Marmaris svojou atmosférou tak trochu pripomína Maltu. Centrum mesta sa rozlieha okolo stredovekého hradu so sochami rytierov. Výhodou je aj poloha mesta v blízkosti gréckych ostrovov, kde sa môžete vybrať na výlet. Z centra mesta až po Içmeler sa tiahne niekoľko kilometrov dlhá piesočnatá pláž s promenádou.

Lara

Letovisko je najbližšie k letisku v Antalyi a krátky transfer je jeho nepopierateľnou výhodou. Na svoje si prídu aj tí najnáročnejší cestovatelia, ktorí hľadajú tie najkvalitnejšie služby. Lara ponúka prevažne päťhviezdičkové hotely. Hostia majú k dispozícii krásne piesočnaté pláže. Ak by sa vám zunovala pláž, môžete sa vybrať na návštevu Antalye, či výlet lanovkou Tunektepe Tereferik za tým najkrajším výhľadom na Antalyu.

Kundu

Ďalšie letovisko v blízkosti Antalye sa nachádza o niečo východnejšie. Kundu ponúka klientom nadštandardné služby v luxusných päťhviezdičkových hotelových rezortoch. Ak sa vám pri pohľade na ne bude zdať, že ste podobné budovy už videli, nie je to zdanie. Niektoré hotely sú postavené ako repliky známych stavieb z celého sveta.

Ak sú vaše dovolenkové kritéria dovolenky prvotriedne služby a krásne piesočnaté pláže, rezorty v tomto letovisku nesklamú ani náročné požiadavky. Jedno z najmodernejších letovísk obmýva krásne čisté more, popri ktorom sa tiahne jedna z najdlhších pláží tureckej riviéry.

Belek

Hráte radi golf? V tom prípade je Belek so svojimi nekonečnými golfovými greenmi, voľba je jasná. Moderné a rýchlo sa rozvíjajúce letovisko je top destináciou pre all inclusive dovolenku. Miestne hotely patria medzi tie najluxusnejšie hotely v Turecku.

Na svoje si prídu aj tí, ktorí si chcú užiť dovolenku bez detí. V Beleku je niekoľko hotelov len pre dospelých. Letovisko leží na cca 10 kilometrovom pobreží s krásnymi piesočnatými plážami vybavenými všetkými druhmi plážových a športových aktivít. Môžete si tiež urobiť výlet do neďalekého mestečka Perge s najlepšie zachovanými rímskymi ruinami v okolí.

Çolakli

Aj v Turecku máte možnosť stráviť dovolenku v menšom letovisku. Jedným z nich Çolakli vzdialené iba 12 km od známejšieho letoviska Side. Príjemné a pohodové prázdninové mestečko vás privíta svojou uvoľnenou atmosférou. Tomu zodpovedá aj ponuka hotelov. Okrem rozľahlých komplexov si môžete vyberať aj z menších.

Ničím nerušený relax si môžete užívať na krásnych piesočnatých plážach s krištáľovo čistou vodou. Nachádza sa tu aj menšie centrum s obchodíkmi ponúkajúcimi rôzne suveníry a oblečenie. Za mestským ruchom sa môžete vydať do historického Side.

Kemer

Kemer sa môže pochváliť úctyhodnou scenériou. V Kemeri vládne pokoj, láka k romantickým prechádzkam nielen na pláži, ale i v a dobre udržovaných parkoch.

Letovisko leží na úpätí pohoria Taurus, ktorá patrí k najkrajším a najzelenším oblastiam Tureckej riviéry. Do pohoria sa môžete vybrať na výlet sedačkovou lanovkou z mesta až k zasneženému vrcholu hory Tahtali. Táto sedačková lanovka je najdlhšia v Európe a druhá najdlhšia na svete. Po 10 minútach cesty plnej výhľadov sa ocitnete vo výške vyše 2 300 metrov.

Side

Side je obľúbené nielen medzi slovenskými dovolenkármi, ale patrí medzi najnavštevovanejšie dovolenkové strediská celej Tureckej riviéry. Vyhlásené turecké hotely s obrovskými záhradami, aquaparkom a skvelými službami sú ideálne na all inclusive dovolenku. Čisté more a jemné pieskové pláže vyhľadávajú najmä rodiny s malými deťmi.

Mesto Side láka svojimi romantickými uličkami na podvečernú prechádzku. Pozoruhodné zrúcaniny starovekej architektúry (napríklad Apolónov chrám či zachovalý rímsky amfiteáter) potešia milovníkov histórie. Núdza nie je ani o zábavu na diskotékach, nechýba množstvo obchodov, reštaurácií či barov.

Kizilağaç

Všade naokolo zeleň. Tak by sa dalo popísať malé letovisko Kizilağaç, ktoré sa nachádza v najúrodnejšej oblasti Tureckej riviéry. Rodinám s deťmi vyhovuje miestna pieskovo-kamienková pláž pre pozvoľný vstup do mora. Deti sa tak môžu dosýta vyšantiť v teplých a čistých vodách Stredozemného mora.

Kizilağaç patrí medzi tichšie letoviská, v blízkosti sa nachádzajú rušnejšie a väčšie letoviská, ako je Manavgat (13 km) alebo historické Side (18 km), do ktorých sa môžete vybrať autobusom, dolmušou alebo taxíkom.

Okurcalar

Pokojné letovisko vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi, ktoré v okolí nájdu množstvo atrakcií. Pláž v Okurcalare je pieskovo-kamienková a niektoré hotely majú vyhradené časti pláže len pre svojich hostí. Hotely svojou kvalitou nezaostávajú za ostatnými letoviskami, personál si dáva záležať, aby hosťom nechýbalo nič, čo potrebujú k ideálne strávenej dovolenke.

Incekum

Malé letovisko s pár hotelmi leží necelých 30 km od rušnej Alanye. Hotely sú sústredené v blízkosti väčšej zátoky s piesočnatou plážou. V porovnaní s inými letoviskami v okolí Alanye je pomerne tiché, pláže nie sú preplnené, a tak si môžete vychutnávať ničím nerušený oddych a kúpanie v priezračnom tyrkysovom mori.

Avsallar

Len kúsok cesty ďalej z Incekumu leží ďalšie z menších mestečiek na pobreží. V Avsallar však nechýba centrum s obchodíkmi, reštauráciami, kaviarňami a barmi. Koná sa v ňom aj tradičný trh s rôznymi domácimi produktmi. Tým, že ide o menšie mestečko s prevahou domáceho obyvateľstva, atmosféru trhu si rozhodne nenechajte ujsť.

Môžete sa tiež vybrať do populárnej Alanye, ktorej centrum je vzdialené iba 23 km. Neďaleko sa nachádza aj známe delfinárium. V letovisku nájdete pestrú ponuku rezortov s tobogánmi pre deti i menších hotelov. Čerešničkou je krásna piesočnatá pláž, kde sa pri vstupe do mora objavujú i drobné kamienky.

Turkler

Pokojnejšie letovisko Turkler sa nachádza asi 20 km od rušnej Alanye. Ak vyrážate na rodinnú dovolenku, nechcete sa na pláži tlačiť s množstvom ďalších ľudí, Turkler je správna voľba. V oblasti nájdete kvalitné menšie 4* a rozľahlé 5* rezorty s impozantnou architektúrou a vlastným aquaparkom. Turisti využívajú najmä časti pieskovo-kamienkových pláží, ktoré patria rezortom. Tie zabezpečujú aj ležadlá či vodné športy.

Konakli

Letovisko koncentráciou hotelov naznačuje, že populárna Alanya je hneď za rohom. Napriek tomu stále patrí do kategórie tých pokojnejších, ktoré vám pomôžu na chvíľu uniknúť od hektických dní.

V Konakli nájdete aj menšie centrum s obchodmi, reštauráciami a barmi. Kvalitné, prevažne 4* a 5* hviezdičkové hotely sú postavené v blízkosti 10 km dlhej prevažne piesočnatej pláže s malými kamienkami, ktorá je skvelá pre rodiny s deťmi.

Alanya

Živá, pestrá a pôvabná Alanya sa právom radí medzi najobľúbenejšie letoviská Tureckej riviéry. Takmer dva kilometre dlhá Kleopatrina Pláž je poznávacie znamenie nielen Alanye, ale celej Tureckej riviéry.

Dlhé úseky bielych piesočných pláží, príjemne teplé more, či skvelé hotely s aquaparkmi je dôvodom, prečo sem merajú cestu rodiny s deťmi. A nielen oni. Letovisko je pre svoj bohatý nočný život, množstvo atrakcií, športového vyžitia, obchodov, kaviarní, reštaurácií a možnosti rôznych výletov lákadlom i pre dvojice, či skupiny, ktoré radi trávia dovolenku aktívne.

K najväčším atrakciám patrí zámok Alanya Kalesi, ktorý sa na mesto pozerá z kopca nad ním. Jeho múry doslova trčia do mora.

Mahmutlar

Mahmutlar profituje zo svojej polohy len 10 km za rušnou Alanyou. Malé pokojnejšie letovisko je vhodné na ničím nerušený relax. Rozľahlá pláž v Mahmutlari je súčasťou niekoľko kilometrovej pláže, ktorá sa tiahne od Alanye až po susedné mesto Kargıcak. Je prevažne piesočnatá s prímesou malých kamienkov. Poskytuje dostatok miesta, preto ani v hlavnej sezóne nie je preplnená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu