Peking 25. júla (TASR) - Samovražda je hlavnou príčinou smrti 25- až 35-ročných obyvateľov Číny, kde si ročne dobrovoľne vezme život asi štvrťmilióna ľudí, čo je 685 denne.
Ako dnes uviedli čínske štátne médiá, každoročne sa o samovraždu pokúsi 2,5 až 3,5 milióna ľudí. Tá je tak na piatom mieste v rebríčku príčin úmrtí v najľudnatejšej krajine sveta s viac ako 1,3 miliardou obyvateľov.
Obrovský nárast prípadov samovrážd medzi mladými ľuďmi v Číne je pravdepodobne dôsledkom stresu a napätia v spoločnosti, ktorá prechádza procesom rapídnych zmien.
"Spoločnosť je plná rôznych tlakov a súťaženia a mladí ľudia, nezvyknutí čeliť ťažkostiam, majú tendenciu upadnúť do depresie," domnieva sa pekinský psychiater Liu Hong.
Viac ako 60 percent respondentov vo veku 25 až 35 rokov, ktorí sa zúčastnili prieskumu zaoberajúceho sa problematikou psychického stavu obyvateľstva, odpovedalo, že v posledných dvoch rokoch zažili depresívne stavy, informovali noviny China Daily.
Zhoršujúca sa situácia pritiahla pozornosť čínskej vlády aj verejnosti a auguste 2003 viedla k zriadeniu národnej 24-hodinovej bezplatnej linky prevencie. Odvtedy na ňu zavolalo viac ako 220.000 ľudí, hoci iba jeden z desiatich volajúcich mohol nadviazať spojenie na prvý pokus.
"Pre ľudí v depresii je nebezpečné, ak sa nedovolajú na prvý pokus. Konajú impulzívne a môžu si následne siahnuť na život," povedal Kanaďan Michael Phillips, riaditeľ pekinského Centra pre výskum a prevenciu samovrážd.
V celkovej bilancii príčin smrti v Číne vedie rakovina pľúc a dopravné nehody.
1 rsc pel