Milier na pálenie dreveného uhlia.
Do Vydrova sa dá pohodlne dostať peši, bicyklom, autom, autobusom, ale určite najzaujímavejšie je to v drncajúcich vagónikoch Čiernohronskej lesnej železničky. Privezie vás z Hronca alebo Čierneho Balogu priamo na novučičkú zastávku Vydrovo - Skanzen. V prostredí hustého lesa sa začína aj trojkilometrový chodník so 48 zastávkami v podobe náučných tabúľ, inštalácií a rôznych ukážok zo života lesného spoločenstva či lesníckej práce.
Detské oči priam magicky priťahujú dva diviaky, žijúce v obore na konci doliny. Technicky orientovaných návštevníkov zasa zaujmú lesné mechanizmy, ale aj obrovský vrtuľník, ktorým sa hasí, alebo postrekuje les. Nechýba však ani útulná hájovňa s pracovňou, telefónom, účtovníctvom alebo odevom lesníkov.
Malou expozíciou sprevádza Monika Harcichová: "Máme tu lesnícke náradie na meranie hrúbky a dĺžky dreva, pekné sú aj jednotlivé kusy nábytku, skriňa, ale predovšetkým unikátne stoličky a stôl vyrobené z jedného kusa dreva."
"Okrem horára a samozrejme jeho manželky musel mať každý k dispozícii pušku, ďalekohľad a súbor pokynov, napríklad aj ako sa má lesník správať k lesným robotníkom," dodáva.
Ľudia mali v lese najviac práce v zime, keď sa ťažilo drevo, bolo treba chodiť kŕmiť zver a napĺňať soliská. Prácu lesnej robotníčky si vyskúšala aj Monika Harcichová: "Sadila som stromčeky, vyžínala. Je to ťažká robota. Podľa počasia sme robili od marca do októbra až novembra. O toto povolanie je už medzi mladými menší záujem. Je síce romantické bývať na samote, ale dnes už máme aj vodu, aj elektrinu. Keď sme sem pred rokmi prišli bývať, stretávali sme veľmi málo ľudí, iba srnky či diviaky," spomína sprievodkyňa, inak manželka tunajšieho lesníka.
Dnes sa situácia zmenila. "Prichádza sem veľa turistov, hlavne zahraničných: Poliaci, Nemci, Maďari. Dnes už líšku zazrieme iba občas," dodáva.
"Zaujímavá je lesná škôlka, miesto, kde sa zo semien pestujú sadenice lesných drevín. Táto činnosť patrí k najnáročnejším, ale aj najdôležitejším lesníckym činnostiam. Vodný trkáč slúži na zavlažovanie.
Jeho história siaha až do dávnej minulosti, keď ho využívali na zavlažovanie jedného zo siedmich divov sveta - visutých záhrad kráľovnej Semiramidy."
V skanzene je aj jazierko s močiarnymi spoločenstvami, snehová jama, ale i milier na pálenie dreveného uhlia. V tôni stromov možno objaviť starú hasičku, lanovku i gaz-buldozér. Z modernejších zariadení je tu harvestor, teda lesný kombajn, ktorý dokáže "chodiť" pomedzi stromy, vyznačené pne spíliť, odvetviť ich a rozrezať na požadovanú dĺžku. Je schopný úplne nahradiť drevorubača, v zložitých terénoch je však nepoužiteľný.
"Táto dráha sa volá rízňa. Spúšťalo sa po nej drevo do doliny. Poznáme ju aj z rozprávky o Pyšnej princeznej," hovorí sprievodkyňa. A keďže na konci každej rozprávky zazvoní zvonec, v lesníckom skanzene si môžu turisti na jeho poslednej zastávke zahrať na drevenej zvonkohre i s vyrezávanými notami.
FOTO - AUTOR
Ako do Vydrova
Do Vydrovskej doliny sa najlepšie dostanete z Brezna do Čierneho Balogu a odtiaľ do miestnej časti Vydrovo.
Príjemná je však jazda na historickej železničke z Hronca do Čierneho Balogu a odtiaľ do Vydrova.
Jazda z Balogu do Vydrova stojí pre dospelých 60 a pre deti 30 korún, ale pri kúpe spiatočného lístka ušetríte. Ten stojí pre dospelých 100 a pre deti 50 korún.
Skanzen je otvorený od 1. 5. - 30. 9., denne od 9.00 - 17.30 h
V skanzene si môžete kúpiť suveníry, je tam aj bufet.
Vstupné do skanzenu: dospelí 20 a deti 10 korún
viac na http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=727
Na konci skanzenu so 48 zastávkami vás čaká zvonkohra.
View Kam na túru in a larger map