SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Norimberg: jedno z najkrajších miest Nemecka priťahuje turistov počas celého roka

Lákal kráľov, cisárov i umelcov. Pre nacistov bol miestom straníckych zhromaždení a napokon tribunálom, ktorý súdil ich zločiny.

Hrad Kaiserburg s vežou SinwellHrad Kaiserburg s vežou Sinwell (Zdroj: AdobeStock)

V stredoveku bol Norimberg neoficiálnym hlavným mestom Svätej ríše rímskej a často preferovaným miestom pobytu väčšiny nemeckých kráľov a cisárov. Mesto bolo tiež magnetom pre mnohých slávnych umelcov a jeden z nich sa tu aj narodil. Taktiež nacisti v ňom videli dokonalé javisko pre svoje aktivity v podobe straníckych zhromaždení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po druhej svetovej vojne sa tu konal aj tribunál pre vojnové zločiny, známy ako Norimberský proces. Poďte sa s nami pozrieť na najznámejšie atrakcie tohto výnimočného mesta.

Burgviertel – Hradná štvrť

Historické jadro Starého mesta s malými uličkami, hrazdenými domami, množstvom obchodov, reštaurácii a kaviarní je najväčším turistickým lákadlom. Dominuje mu Hradná štvrť s komplexom cisárskeho hradu Kaiserburg. Na rozdiel od iných monarchií nemala v stredoveku Svätá ríša rímska hlavné mesto a králi a cisári na cestách pobývali na rôznych hradoch, v kláštoroch a v lojálnych mestách. Hrad ako jednu z rezidencií vybudovali v roku 1050. Dnes si prezriete honosnú rytiersku a cisársku sálu, románsku kaplnku, expozície o Svätej ríše rímskej a o vojenskej a stavebnej histórii hradu. Po individuálnej prehliadke interiérov si môžete užiť panoramatický výhľad na mesto z veže Sinwell a taktiež nahliadnuť do 50 metrov hlbokej hradnej studne.

Pod hradom sa nachádza jedna z najznámejších atrakcií mesta, Dom Albrechta Dürera. Tento najvýznamnejší stredoveký nemecký maliar, grafik a teoretik umenia sa tu narodil, žil, aj tvoril. V múzeu sa nachádzajú expozície, ktoré mapujú život a dielo tohoto umelca a nechýbajú ani kópie jeho najznámejších diel. Kúsok od Dürerovho domu nájdete aj Fembo Haus, jediný zachovaný patricijský palác v meste, kde je dnes múzeum histórie mesta. Uvidíte rôzne staré mapy, výrobky norimberských remeselníkov, či zbierku nábytku.

Súčasťou múzea je aj špeciálna výstavná sieň s kópiami cisárskych klenotov, ktorých originály sú dnes uložené v Klenotnici vo viedenskom Hofburgu. Určite nevynechajte aj návštevu norimberského historického podzemia, ktorého sústava chodieb patrí medzi najväčšie v južnom Nemecku. Začiatok prehliadky je v pivovare Hausbrauerei Altstadthof, kde si kúpite vstupenky. Podzemie vybudovali v stredoveku za účelom skladovania a dozrievania norimberského červeného piva, ktoré budete môcť v závere prehliadky v priestoroch pivovaru aj vyskúšať .

Uličkami Starého mesta

Po prehliadke hradnej štvrte sa vydajte do Starého mesta, ktoré je dodnes obkolesené zachovanými hradbami s vežami a bránami, s celkovou dĺžkou 5 kilometrov. Začnite na Hlavnom námestí – Hauptmarkt, kde sa konajú mestské trhy. V stánkoch ponúkajú ovocie, zeleninu, kvety, koreniny, bylinky, ryby, aj pečivo.

Dominantou námestia je gotický kostol Frauenkirche. Je plný starých umeleckých diel, medzi ktorými vynikajú tri najstaršie sklenené maľby v meste, či Tuchlerov oltár z čias Dürera. Na námestí si určite všimnete aj „Krásnu fontánu“ - Schöner Brunnen, pozostávajúcu zo štyroch poschodí, ktoré sú zdobené zlatením a farebnými sochami.

Na jej mreži je otočný mosadzný prstenec, ktorý láka turistov najviac. Legenda hovorí, že ak otočíte prstencom raz, splnia sa tri želania a ak ním otočíte trikrát, môžete očakávať veľa detí.

Pri prechádzke mestom nahliadnite do jednej z najkrajších uličiek v meste Weissgerbergasse, kde uvidíte rôzne historické budovy vrátane hrazdených domov. Pýchou mesta sú aj mosty cez rieku Pegnitz, ktorá ním preteká. Jeden z nich, reťazový most Kettensteg z roku 1824 je najstarší svojho druhu v Európe.

Ďalší mostom je Museumbrücke, ktorý bol pôvodne drevený, ale keď bol zničený povodňou bol postavený nový, kamenný. Z mosta máte pekný výhľad na obľúbený fotopoint, stredoveký špitál Heilig Geist Spital, kde sa kedysi starali o starých a chorých obyvateľov.

Za najstarší most sa považuje Maxbrücke, postavený v roku 1457. Z neho uvidíte najfotografovanejší architektonický celok Norimbergu, pozostávajúci z hrazdeného domu Weinstadel, vodárenskej veže Wasserturm a dreveného Katovho mosta Henkersteg. Vedie ku Katovej veži, v ktorej kedysi býval kat. Dnes v nej múzeum Henkerhaus, kde si toto obydlie môžete prezrieť.

Pozoruhodným miestom, ktoré sa nachádza oproti hlavnej železničnej stanici je aj Handwerkerhof - Dvor remesiel, kde v hrazdených domčekoch nájdete obchodíky s remeselníckym tovarom a aj pár reštaurácií. Dvor obklopuje bývalá mestská hradba s troma bránami, ktorými sa doň vchádza.

Centrum nacistických zhromaždení

Norimberg si obľúbili aj nacisti. Priťahovala ich dôležitosť mesta v nemeckých stredovekých dejinách, mali silnú podporu a mesto vynikalo kvalitnou infraštruktúrou. Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, kde boli nasnímané neslávne známe čiernobiele snímky nacistických priaznivcov oslavujúcich svojho vodcu, bolo to v Norimbergu.

Aby mal Hitler vhodnú kulisu, začali v 30. rokoch minulého storočia budovať obrovský areál. V nikdy nedokončenej Kongresovej hale na juhu mesta je dnes Dokumentačné centrum zhromaždení nacistickej strany, kde si o týchto temných v expozícii „Fascinácia a násilie“ pozriete výstavu starých fotografií, filmov aj príbehov z tej doby.

Následne sa vyberte na nádvorie tejto kolosálnej stavby, ktorá vás ohromí. Ďalšou zaujímavosťou, súvisiacou s týmto temným obdobím nemeckých dejín je pamätník Memorium Nürnberger Prozesse, v Justičnom paláci v centre mesta, kde sa od konca roku 1945 konal známy Norimberský proces s vojnovými zločincami.

Miestnosť Sála 600 je v tejto dodnes fungujúcej súdnej budove súčasťou pútavej výstavy, ktorá popisuje pozadie a priebeh súdnych procesov prostredníctvom filmu, fotografií a audiokaziet.

Kam s deťmi

Pokiaľ sa sem plánujete vybrať aj s deťmi, môžete ich vziať do tunajšej Zoo, ktorá patrí k najnavštevovanejším v Nemecku. Atrakciou je pavilón s veľkými vodnými cicavcami a s vonkajšou arénou, kde sa pravidelne odohrávajú vystúpenia delfínov.

Pôsobivá je aj budova s tropickými rastlinami a vodnou nádržou kde uvidíte plávať ohrozené dudongy, prezývané aj morské kravy. Vo veľkorysých výbehoch uvidíte aj paviány, gorily, ľadové medvede, bizóny, levy a tigre, tapíry, nosorožce a mnoho ďalších. Deti určite poteší aj vláčik, ktorý premáva od výbehu žiráf pri vstupe do detskej časti Zoo.

S vlakmi sa stretnete aj v Deutsche Bahn Museum - Múzeu nemeckých dráh, neďaleko Hlavnej stanice. Jeho expozície mapujú takmer dvestoročnú históriu železníc.

Deti určite zaujme KIBALA – Detský železničný svet, kde na nich čaká množstvo praktických, interaktívnych atrakcií. Obrovskú modelovu železnicu, jednu z najväčších v Nemecku, každú hodinu uvádzajú do pohybu. Skvostom múzea sú aj dve haly s lokomotívami a vagónmi.

Uvidíte napríklad rokokový vagón bavorského kráľa Ľudovíta II., prezývaný „Versailles koľajníc“, ako aj vagón kancelára Bismarcka. Vystavená je tu aj slávna parná lokomotíva Adler a niekoľko mamutích motorov, niektoré s nacistickými znakmi, alebo znakmi Deutsche Reichsbahn.

Vianočné trhy

Mesto je preslávené aj svojimi vianočnými trhmi, ktoré sa tu konajú už takmer 400 rokov a patria k najpopulárnejším v Európe. Príďte sa sem od 25.11. do 24.12. vianočne naladiť aj vy, tunajší advent skutočne stojí za to.

V centre je rozostavaných zhruba 200 stánkov, osvetlené stromy a vianočné dekorácie. Hovorí sa, že na miestnych trhoch sa dajú kúpiť tie najkrajšie vianočné ozdoby zo skla, dreva, či textilu. Všade sa šíri aj vôňa vareného vína, punču a aj tunajšej špeciality – ohriateho vaječného punču so šľahačkou.

Sladkú vôňu strieda vôňa norimberských klobás na všetky spôsoby. A čo by to bolo za norimberský adventný trh bez perníčkov? Norimberg je považovaný za mesto perníkov, pretože práve tu sa táto pochúťka zrodila.

Trhov majú v Norimbergu niekoľko. Ten hlavný sa koná priamo na Hlavnom námestí Hauptmarkt. Na susednom Radničnom námestí nájdete atraktívne stánky rôznych štátov a partnerských miest.

Pre deti bude najzaujímavejší trh na neďalekom námestí Hans Sachs Platz s kolotočom. Menši trh nájdete aj vo Dvore remesiel Handwerkerhof. Norimberské trhy kladú najväčší dôraz nielen na ponuku tradičného tovaru, ale aj na trvalo udržateľný rozvoj.

Napríklad všetci predajcovia vareného vína ho ponúkajú v opakovane použiteľných pohároch. Počas pobytu v meste sa oplatí využiť 48 hodinovú turistickú kartu Nürnberg Card, ktorá vás vyjde na 33 €. Budete s ňou mať bezplatné cestovanie mestskou dopravou a voľné vstupy do vyše 30 atrakcií mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 3. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 4. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 5. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 8. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 1. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 2. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 3. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 7. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 8. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 664
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 591
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 662
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 938
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 246
 6. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 089
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 2 983
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Kamenné tváre a Obelisk
 2. Soňa Fröhlichová: Jazero Powell – najkrajšie priehradové jazero v USA, deň číslo 6
 3. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť piata-Tirana
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
 5. Aleš Tvrdý: Južná Amerika
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť štvrtá- Skaderské jazero a príchod na albánske pobrežie
 7. Soňa Fröhlichová: Grand Canyon –⁠ jeden z najkrajších prírodných divov sveta, deň číslo 4
 8. Aleš Tvrdý: Cestovateľ
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 67 558
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 10 469
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 4 518
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 054
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 206
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 877
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 481
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 129
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťZatvoriť reklamu