V stredoveku bol Norimberg neoficiálnym hlavným mestom Svätej ríše rímskej a často preferovaným miestom pobytu väčšiny nemeckých kráľov a cisárov. Mesto bolo tiež magnetom pre mnohých slávnych umelcov a jeden z nich sa tu aj narodil. Taktiež nacisti v ňom videli dokonalé javisko pre svoje aktivity v podobe straníckych zhromaždení.
Po druhej svetovej vojne sa tu konal aj tribunál pre vojnové zločiny, známy ako Norimberský proces. Poďte sa s nami pozrieť na najznámejšie atrakcie tohto výnimočného mesta.
Burgviertel – Hradná štvrť
Historické jadro Starého mesta s malými uličkami, hrazdenými domami, množstvom obchodov, reštaurácii a kaviarní je najväčším turistickým lákadlom. Dominuje mu Hradná štvrť s komplexom cisárskeho hradu Kaiserburg. Na rozdiel od iných monarchií nemala v stredoveku Svätá ríša rímska hlavné mesto a králi a cisári na cestách pobývali na rôznych hradoch, v kláštoroch a v lojálnych mestách. Hrad ako jednu z rezidencií vybudovali v roku 1050. Dnes si prezriete honosnú rytiersku a cisársku sálu, románsku kaplnku, expozície o Svätej ríše rímskej a o vojenskej a stavebnej histórii hradu. Po individuálnej prehliadke interiérov si môžete užiť panoramatický výhľad na mesto z veže Sinwell a taktiež nahliadnuť do 50 metrov hlbokej hradnej studne.

Pod hradom sa nachádza jedna z najznámejších atrakcií mesta, Dom Albrechta Dürera. Tento najvýznamnejší stredoveký nemecký maliar, grafik a teoretik umenia sa tu narodil, žil, aj tvoril. V múzeu sa nachádzajú expozície, ktoré mapujú život a dielo tohoto umelca a nechýbajú ani kópie jeho najznámejších diel. Kúsok od Dürerovho domu nájdete aj Fembo Haus, jediný zachovaný patricijský palác v meste, kde je dnes múzeum histórie mesta. Uvidíte rôzne staré mapy, výrobky norimberských remeselníkov, či zbierku nábytku.

Súčasťou múzea je aj špeciálna výstavná sieň s kópiami cisárskych klenotov, ktorých originály sú dnes uložené v Klenotnici vo viedenskom Hofburgu. Určite nevynechajte aj návštevu norimberského historického podzemia, ktorého sústava chodieb patrí medzi najväčšie v južnom Nemecku. Začiatok prehliadky je v pivovare Hausbrauerei Altstadthof, kde si kúpite vstupenky. Podzemie vybudovali v stredoveku za účelom skladovania a dozrievania norimberského červeného piva, ktoré budete môcť v závere prehliadky v priestoroch pivovaru aj vyskúšať .
Uličkami Starého mesta
Po prehliadke hradnej štvrte sa vydajte do Starého mesta, ktoré je dodnes obkolesené zachovanými hradbami s vežami a bránami, s celkovou dĺžkou 5 kilometrov. Začnite na Hlavnom námestí – Hauptmarkt, kde sa konajú mestské trhy. V stánkoch ponúkajú ovocie, zeleninu, kvety, koreniny, bylinky, ryby, aj pečivo.
Dominantou námestia je gotický kostol Frauenkirche. Je plný starých umeleckých diel, medzi ktorými vynikajú tri najstaršie sklenené maľby v meste, či Tuchlerov oltár z čias Dürera. Na námestí si určite všimnete aj „Krásnu fontánu“ - Schöner Brunnen, pozostávajúcu zo štyroch poschodí, ktoré sú zdobené zlatením a farebnými sochami.

Na jej mreži je otočný mosadzný prstenec, ktorý láka turistov najviac. Legenda hovorí, že ak otočíte prstencom raz, splnia sa tri želania a ak ním otočíte trikrát, môžete očakávať veľa detí.
Pri prechádzke mestom nahliadnite do jednej z najkrajších uličiek v meste Weissgerbergasse, kde uvidíte rôzne historické budovy vrátane hrazdených domov. Pýchou mesta sú aj mosty cez rieku Pegnitz, ktorá ním preteká. Jeden z nich, reťazový most Kettensteg z roku 1824 je najstarší svojho druhu v Európe.
Ďalší mostom je Museumbrücke, ktorý bol pôvodne drevený, ale keď bol zničený povodňou bol postavený nový, kamenný. Z mosta máte pekný výhľad na obľúbený fotopoint, stredoveký špitál Heilig Geist Spital, kde sa kedysi starali o starých a chorých obyvateľov.

Za najstarší most sa považuje Maxbrücke, postavený v roku 1457. Z neho uvidíte najfotografovanejší architektonický celok Norimbergu, pozostávajúci z hrazdeného domu Weinstadel, vodárenskej veže Wasserturm a dreveného Katovho mosta Henkersteg. Vedie ku Katovej veži, v ktorej kedysi býval kat. Dnes v nej múzeum Henkerhaus, kde si toto obydlie môžete prezrieť.
Pozoruhodným miestom, ktoré sa nachádza oproti hlavnej železničnej stanici je aj Handwerkerhof - Dvor remesiel, kde v hrazdených domčekoch nájdete obchodíky s remeselníckym tovarom a aj pár reštaurácií. Dvor obklopuje bývalá mestská hradba s troma bránami, ktorými sa doň vchádza.

Centrum nacistických zhromaždení
Norimberg si obľúbili aj nacisti. Priťahovala ich dôležitosť mesta v nemeckých stredovekých dejinách, mali silnú podporu a mesto vynikalo kvalitnou infraštruktúrou. Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, kde boli nasnímané neslávne známe čiernobiele snímky nacistických priaznivcov oslavujúcich svojho vodcu, bolo to v Norimbergu.
Aby mal Hitler vhodnú kulisu, začali v 30. rokoch minulého storočia budovať obrovský areál. V nikdy nedokončenej Kongresovej hale na juhu mesta je dnes Dokumentačné centrum zhromaždení nacistickej strany, kde si o týchto temných v expozícii „Fascinácia a násilie“ pozriete výstavu starých fotografií, filmov aj príbehov z tej doby.

Následne sa vyberte na nádvorie tejto kolosálnej stavby, ktorá vás ohromí. Ďalšou zaujímavosťou, súvisiacou s týmto temným obdobím nemeckých dejín je pamätník Memorium Nürnberger Prozesse, v Justičnom paláci v centre mesta, kde sa od konca roku 1945 konal známy Norimberský proces s vojnovými zločincami.
Miestnosť Sála 600 je v tejto dodnes fungujúcej súdnej budove súčasťou pútavej výstavy, ktorá popisuje pozadie a priebeh súdnych procesov prostredníctvom filmu, fotografií a audiokaziet.
Kam s deťmi
Pokiaľ sa sem plánujete vybrať aj s deťmi, môžete ich vziať do tunajšej Zoo, ktorá patrí k najnavštevovanejším v Nemecku. Atrakciou je pavilón s veľkými vodnými cicavcami a s vonkajšou arénou, kde sa pravidelne odohrávajú vystúpenia delfínov.
Pôsobivá je aj budova s tropickými rastlinami a vodnou nádržou kde uvidíte plávať ohrozené dudongy, prezývané aj morské kravy. Vo veľkorysých výbehoch uvidíte aj paviány, gorily, ľadové medvede, bizóny, levy a tigre, tapíry, nosorožce a mnoho ďalších. Deti určite poteší aj vláčik, ktorý premáva od výbehu žiráf pri vstupe do detskej časti Zoo.

S vlakmi sa stretnete aj v Deutsche Bahn Museum - Múzeu nemeckých dráh, neďaleko Hlavnej stanice. Jeho expozície mapujú takmer dvestoročnú históriu železníc.
Deti určite zaujme KIBALA – Detský železničný svet, kde na nich čaká množstvo praktických, interaktívnych atrakcií. Obrovskú modelovu železnicu, jednu z najväčších v Nemecku, každú hodinu uvádzajú do pohybu. Skvostom múzea sú aj dve haly s lokomotívami a vagónmi.
Uvidíte napríklad rokokový vagón bavorského kráľa Ľudovíta II., prezývaný „Versailles koľajníc“, ako aj vagón kancelára Bismarcka. Vystavená je tu aj slávna parná lokomotíva Adler a niekoľko mamutích motorov, niektoré s nacistickými znakmi, alebo znakmi Deutsche Reichsbahn.

Vianočné trhy
Mesto je preslávené aj svojimi vianočnými trhmi, ktoré sa tu konajú už takmer 400 rokov a patria k najpopulárnejším v Európe. Príďte sa sem od 25.11. do 24.12. vianočne naladiť aj vy, tunajší advent skutočne stojí za to.
V centre je rozostavaných zhruba 200 stánkov, osvetlené stromy a vianočné dekorácie. Hovorí sa, že na miestnych trhoch sa dajú kúpiť tie najkrajšie vianočné ozdoby zo skla, dreva, či textilu. Všade sa šíri aj vôňa vareného vína, punču a aj tunajšej špeciality – ohriateho vaječného punču so šľahačkou.

Sladkú vôňu strieda vôňa norimberských klobás na všetky spôsoby. A čo by to bolo za norimberský adventný trh bez perníčkov? Norimberg je považovaný za mesto perníkov, pretože práve tu sa táto pochúťka zrodila.
Trhov majú v Norimbergu niekoľko. Ten hlavný sa koná priamo na Hlavnom námestí Hauptmarkt. Na susednom Radničnom námestí nájdete atraktívne stánky rôznych štátov a partnerských miest.
Pre deti bude najzaujímavejší trh na neďalekom námestí Hans Sachs Platz s kolotočom. Menši trh nájdete aj vo Dvore remesiel Handwerkerhof. Norimberské trhy kladú najväčší dôraz nielen na ponuku tradičného tovaru, ale aj na trvalo udržateľný rozvoj.

Napríklad všetci predajcovia vareného vína ho ponúkajú v opakovane použiteľných pohároch. Počas pobytu v meste sa oplatí využiť 48 hodinovú turistickú kartu Nürnberg Card, ktorá vás vyjde na 33 €. Budete s ňou mať bezplatné cestovanie mestskou dopravou a voľné vstupy do vyše 30 atrakcií mesta.