Pri ostrove v Novej Kaledónii žijú stovky neznámych mäkkýšov
Paríž/Noumea 5. februára (TASR) - Opäť sa raz ukázalo, ako málo
vieme v čase supermoderných technológií o živote v mori. Medzinárodní
tím vedcov v rámci ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Paríž/Noumea 5. februára (TASR) - Opäť sa raz ukázalo, ako málo vieme v čase supermoderných technológií o živote v mori. Medzinárodní tím vedcov v rámci expedície Lifou2000 objavil v koralových rifoch okolo ostrova Lifou v Novej Kaledónii viac ako 3000 druhov mäkkýšov na ploche 5000 hektárov. Stovky týchto druhov sú úplne neznáme a ďalšie sú veľmi vzácne.
Expedíciu Lifou2000 zorganizoval parížsky Inštitút pre výskum a rozvoj (IRD). Tridsaťpäť morských biológov, ekológov a zoológov s logistickou podporou nadácie ropného koncernu TotalFinaElf dva mesiace skúmalo rozsiahly areál pri ostrove Lifou v provincii Loyalty Islands.
Výskumníci nazbierali toľko dát, že ich vyhodnocovanie bude trvať roky. Spracovanie informácií má na starosti skupina 120 taxonomistov, ktorí systematicky triedia živočíchy určitej špecifickej oblasti podľa čeľade, rodu a druhu.
Na rozdiel od najväčšieho ostrova Novej Kaledónie, Grande Terre, nie je Lifou plochý atol, ale strmo sa z mora dvíhajúci koralový ostrov, na ktorom nie sú zdroje sladkej vody ani rieky. Napriek tomu tu vďaka vlhkosti rastie bujná tropická vegetácia, ktorú svojou krásou prekonáva len podmorský svet.
Na relatívne malej ploche 5000 hektárov našli vedci viac rôznych živočíšnych druhov, ako žije v Stredozemnom mori s rozlohou tri milióny kilometrov štvorcových. V centre pozornosti boli bezstavovce, ktoré sa v tomto regióne južného Pacifiku neskúmali už asi 100 rokov.
Podľa doterajších zistení sa 28 percent živočíchov objavených pri ostrove Lifou doteraz podarilo uvidieť len veľmi zriedka. Z ďalších 22 percent druhov existuje v bohatých zbierkach múzea prírodných vied v Paríži jediný exemplár.
Takúto pestrosť druhov treba neodkladne chrániť, zdôraznili experti z IRD. Podvodný svet v čoraz väčšej miere ohrozuje otepľovanie a znečisťovanie morskej vody, ale aj nekontrolovaný rozmach turistiky, čím sa narúša globálna ekologická rovnováha.