Mexiko prvýkrát objavoval pred viac ako desiatimi rokmi ako turista. Dnes je jeho domovom a očarenie, ktoré zažil, sa snaží ukázať turistom ako sprievodca.
Juraj Knežo si svoje mexické zázemie vybudoval v pobrežnom meste Playa del Carmen na polostrove Yucatán. Najradšej však má koloniálnu architektúru a príjemnú klímu vo vysokých nadmorských výškach spolkového štátu Chiapas.

Spomínate si na svoj prvý kontakt s Mexikom? Čím vás získalo, keď vás už drží viac ako desať rokov?
Prvýkrát som túto krajinu navštívil ešte v roku 2009 ako turista s mojou priateľkou Mexičankou (neskôr sa stala mojou manželkou). Snažila sa mi toho ukázať čo najviac. Pár dní sme strávili spolu v Mexico City. Vzala ma do rôznych múzeí, na neďaleké pyramídy v nálezisku Teotihuacan, odtiaľ sme pokračovali návštevou jej rodiny v spolkovom štáte Tabasco a napokon do Playa del Carmen v štáte Quintana Roo.

Pôvodný plán bol ostať pár dní a potom sa vrátiť naspäť do Mexico City. Playa del Carmen mi učarovalo natoľko, že sme si pobyt predĺžili. Návštívili sme rôzne náleziská (Chichen Itzá, Tulum a Coba), zábavné parky (Xcaret, Xplor a Xel-Há) a nakoniec si užili odpočinok na pláži.
Vtedy som si povedal: „Neviem prečo, ani z akého dôvodu, ale do Playa del Carmen sa ešte niekedy vrátim.“ Splnilo sa mi to v roku 2011.
Mexiko si ma získalo dobrosrdečnými a priateľskými ľuďmi, ktorí sú ochotní pomôcť, podobne ako na Slovensku. Žiaľ, nevýhoda nás Slovákov je závisť. Úspech jednotlivca mnohí nevedia prehrýzť a snažia sa človeka zraziť na kolená. Toto ma od života na Slovensku odradilo. Naopak, Mexičania úspech ocenia a snažia sa dosiahnuť to, čo sa podarilo iným.

Ako by ste opísali krajinu niekomu, kto ju ešte nenavštívil? Čím je iná v porovnaní s inými krajinami v regióne, napríklad susedmi Belize a Guatemalou?
Obrovskú rozmanitosť Mexika je lepšie raz zažiť, ako stokrát o nej počuť či čítať. Zvyky a tradície na severe krajiny sú úplne iné než v centrálnej alebo južnej časti. Centrálna časť je kozmopolitná, v uliciach stretnete ľudí z celého sveta. Ľudia v Mexico City si potrpia na svoj zovňajšok a elegantné oblečenie v každej situácii. Juh Mexika je zasa typický „mañana prístupom“ (čo máš urobiť dnes, odlož na zajtra a čo máš urobiť zajtra, neurob nikdy a máš dva dni voľna).

Guatemala je skôr poľnohospodárska krajina. Väčšina obyvateľstva sa ním aj živí, preto pri návšteve bežne narazíte na vaquerov (latinskoamerickí kovboji), ktorí ešte aj teraz jazdia prevažne na konňoch. Život je tu jednoduchý, témy rozhovorov v miestnych krčmach sa točia prevažne okolo telenoviel, korupcie vo vláde a podobne.
Pre ďalšieho suseda Belize je typické, že na ostrovoch plynie život oveľa pomalšie v porovnaní s pevninou. Ostrovy sú malé, po pár dňoch tam nie je čo robiť. Nečudo, že Belizania tomu prispôsobili aj svoj životný štýl. Milovníci dobrého jedla ocenia početné reštaurácie, kde servírujú úlovky čerstvých rýb a plodov mora. Kvalita jedla a cena, za ktorú ju predávajú, je výborná.
Zažite Mexiko, Guatemalu i Belize s Jurajom
12 alebo 15 dní intenzívnych zážitkov z trojice krajín, ktorými vás prevedie sprievodca Juraj Knežo.
Vaša základňa je polostrov Yucatán. Čím je zaujímavý?
Yucatánsky poloostrov bol domovom mayskej civilizácie, ktorá po sebe zanechala množstvo archeologických lokalít. Medzi najznámejšie patria Chichen Itzá, Tulum a Coba. Menej známe sú Calakmul, Edzná alebo nálezisko Uxmal.

Toľko nálezísk umožňuje pomerne dobre spoznať ich kultúru. Akí boli Mayovia?
Na svoju dobu boli vyspelou civilizáciou. Najvyspelšie obdobie Mayov trvalo približne v rokoch 300 - 900 n.l. V tom čase si vytvorili svoje písmo, zo stromu amate vyrábali rovnomenný papier (podobne ako Egypťania vytvorili papirus). Rozvíjali matematiku, považujú sa za objaviteľov magického čísla nula, vytvorili si vlastný kalendár.
V okolí mali dostatok vápenca. Zistili, že keď vápenec vypália a uhasia vodou, vznikne vápno. Keď do neho pridajú piesok, hlinu, suché listy a trávu, získajú silné stavebné pojivo - maltu. To im umožnilo stavať majestátne pyramídy zasvätené milovaným bohom.
Pre porovnanie v rovnakom období v Európe prebiehalo osídlovanie Slovanmi a formovala sa Samova ríša. Územie Slovenska bolo divokou krajinou, miestami stálo hradisko obohnané palisádami.

Aké miesta navštíviť, aby sme získali predstavu o tom, ako žili?
Chichen Itzá je asi najznámejšie archeologické nálezisko Mexika, pretože patrí medzi 7 novodobých divov sveta. Návšteva nie je iba o jednej pyramíde (takzvaná Castillo), ktorú poznáme z fotografií. Za návštevu stojí observatórium či ihrisko na rituálnu hru Poc ta Poc, ktorú neskôr Španieli pomenovali pelota, čo v preklade znamená lopta. Dá sa povedať, že rituál bol predchodcom súčasného futbalu.

Tulum je postavené na 12 metrov vysokom útese, odkiaľ sa dajú robiť nádherné fotky Karibiku. Nachádza sa priamo na Mayskej riviére, preto je najlepšie dostupným miestom na poldňový alebo celodenný výlet v kombinácii s inými aktivitami, napríklad s náleziskom Coba a kúpaním v cenote.
Coba je známa najvyššou pyramídou v širokom okolí, 42 metrov vysokou Nohoch Mul (v preklade z mayčiny Vysoká hora).
Hoci náleziská Calakmul, Edzná alebo Uxmal si žiadajú viac dní na spoznávanie, milovníci histórie a prírody ich určite ocenia. Sú ďalej od zvyčajných turistických trás, a preto si krásu pyramíd vychutnáte pravdepodobne sami (Edzná) alebo len s minimom turistov (Calakmul).
Nálezisko Calakmul navyše ponúka nezabudnuteľný zážitok v podobe bujnej fauny a flóry. Ak si privstanete a vyberiete sa sem skoro ráno, budete mať možnosť pozorovať rôzne druhy moriaka, sŕn, diviakov, opíc, tropických vtákov a ak sa vám pošťastí, možno uvidíte inak plachého jaguára. Nálezisko leží v rovnomennej prírodnej rezervácii s vysokým stupňom ochrany a od najbližšej civilizácie je vzdialené 60 kilometrov.

Takéto riedke osídlenie iste ovplyvňuje i spôsob života obyvateľov.
Mnohé komunity stále žijú v súlade s prírodou. Príkladom je Lacandonský daždový prales. Hovorí sa o ňom ako o najzachovalejšom dažďovom pralese v Severnej Amerike. Spravuje ho miestna indiánska komunita Lacandoncov, ktorú môžu turisti navštíviť, a zažiť, aké je to žiť v dokonalej harmónii s prírodou.
Počas pobytu v komunite sa s klientmi prejdem pralesom a okúpeme sa vo vodopádoch, kde nik iný nie je, iba okolitá tropická džungľa. Po návrate je možnosť vyskúšať mayskú parnú saunu temazcal.

Aj bez návštevy Mexika prišlo mnoho ľudí do kontaktu minimálne s mexickou kuchyňou. Aké jedlo je tou pravou esenciou Mexika?
Mexická kuchyňa je po francúzskej považovaná za druhú najrozmanitejšiu kuchyňu sveta. Len samotných tacos je viac ako 60 rôznych druhov. Samozrejme, mexická kuchyňa nie je len o tacos.
Najviac mi chutí mole, čo je kuracie mäso s omáčkou, ktorá pozostáva zo 17 druhov korenia. Jedným z nich je čokoláda, preto je jedlo mierne sladkasté a jemne pikantné. Podáva sa buď s ryžou, alebo ako tacos.

Severné Mexiko je známe produkciou kvalitného hovädzieho mäsa a steakov. Pobrežné oblasti ako Mayská riviéra, Veracruz či Guerrero plodami mora. Typické sú napríklad ceviche. Plody mora alebo ryba sa cez noc marinujú v limetkovej šťave. Podávajú sa s nadrobno nakrájanými paradajkami, cibuľou, posypané koriandrom.
Veľmi rád mám predhispánsku kuchyňu, napríklad smažené kobylky, mravčie vajíčka, omáčky z chrizantém, prípadne divinu. Je to nezvyčajný zážitok, ale určite milo prekvapí.
Akí ľudia sú Mexičania? Je cestovanie po krajine bezpečné?
Žiaľ, o Mexiku často kolujú zmätočné informácie, ktoré navodzujú pocit, že je nebezpečnou krajinou. Netvrdím, že Mexičania sú svätí, ale množstvo kriminality sa deje na najmä na severe krajiny pri hraniciach s USA.
Keď čítate takéto negatívne informácie, v rýchlosti si neuvedomíte, že Mexiko je obrovské (má rozlohu dva milióny štvorcových kilometrov) a zvyšné časti na to doplácajú.
Juh krajiny je bezpečný a miestni ľudia sú ochotní a usmievaví. Dokážu oceniť aj najmenšiu snahu o komunikáciu s nimi v španielčine.

Žijete na Yucatáne, no iste máte aj iné obľúbené časti Mexika, ktoré rád navštevujete.
Najradšej mám spolkový štát Chiapas a krásne mesto San Cristobal de las Casas. Očarila ma koloniálna architektúra mesta. Maličké domčeky sa k sebe tlačia, aby sa ubránili útokom domorodého obyvateľstva, ktoré povstávalo proti španielskym conquistadorom. Mesto leží v nadmorskej výške okolo 2 000 metrov a aj v najhorúcejších dňoch v iných častiach Mexika má príjemných 25 °C.

Ďalším únikom z každodennej reality je návšteva kávovníkových plantáží. Mexiko je v desiatke najväčších svetových producentov kávy. Väčšina plantáží je umiestnená v odľahlých oblastiach Chiapasu alebo iných miest Mexika.
Niektoré poskytujú ubytovanie a možnosť zažiť romantickú noc bez svetelného smogu pri pozorovaní nočnej oblohy. Na druhý deň môžete zažiť bežný život plantážach, kde sa zrnko kávy premení z malej rastlinky až po nápoj typickej praženej vône a tmavej farby.
Poznávačka trojicou krajín Mexiko, Guatemala, Belize
Počas 12 alebo 15 dní vás sprievodca Juraj Knežo prevedie Yucatánskym polostrovom a archeologickými náleziskami, pobrežnými oblasťami, navštívite indiánsku dedinu uprostred pralesa, objavíte pozostatky kultúry Mayov v susednej Guatemale a zažijete povestný pomalý život na belizejskom ostrove San Pedro.