SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Tragédia na Le Morne Brabant je symbolom tvrdého boja proti otroctvu na Mauríciu

Hora predstavuje výnimočné svedectvo túžby po slobode a odporu voči útlaku.

Polostrov Le Morne (Zdroj: Xavier Coiffic, unsplash.com)

Maurícius rozhodne netrpí núdzou o zaujímavé miesta, ktoré môžete počas dovolenky na tomto exotickom ostrove navštíviť. Od miestnej architektúry, fascinujúcich múzeí a historických pamätníkov až po bujné dažďové pralesy a rozmanité pláže. Ak sa chcete Mauríciu dostať hlbšie pod kožu, naplánujte si návštevu mohutnej hory Le Morne Brabant v Le Morne.

Nielen, že Maurícius reprezentuje na mnohých fotografiách, patrí tiež medzi najdôležitejšie miesta, kde lepšie porozumiete histórii, ktorá ostrov formovala.

Dramatický 556 metrov vysoký kopec Le Morne Brabant a celá kultúrna krajina Le Morne je od roku 2008 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Pre verejnosť bola 8 rokov zatvorená. Počas tohto obdobia prebiehali diskusie o opätovnom otvorení, no mnohí ľudia sa obávali, že pre toto miesto mimoriadneho významu to bude mať negatívny vplyv. Zástupcovia UNESCO mali opačný názor a znovuotvorenie sa napokon podarilo zrealizovať v roku 2016.

Maurícius ako ostrov neslobody

História Maurícia je pestrá, no zároveň plná protikladov: otroctva a slobody, nerovnosti a tolerancie, ťažkostí i úľavy. Mnoho návštevníkov ostrova si pri pohľade na Le Morne Brabant ani neuvedomuje, akú významnú úlohu zohrala táto lokalita v jeho histórii.

Kultúrna krajina Le Morne je úzko spätá s ideálmi individuálnej slobody a výnimočným svedectvom odporu voči otroctvu a útlaku.

Prvých otrokov priviezli na ostrov v roku 1639 z Madagaskaru pod vedením Holandskej východoindickej spoločnosti. Pracovali na plantážach cukrovej trstiny a tabaku, ako aj na ťažbe ebenových stromov. Otrokársky biznis slušne vynášal a Maurícius sa stal veľmi rýchlo strategicky dôležitou zastávkou obchodu s otrokmi.

Neskôr, keď bol v roku 1769 otvorený obchod pre Francúzov, začalo na ostrov prúdiť množstvo otrokov z iných miest v Afrike, ako aj z Indie. Populácia Maurícia rapídne rástla, hoci v rokoch 1730 až 1820 ju tvorilo viac ako 80 percent otrokov.

Pre množstvo otrokov na úteku sa v 18. a začiatkom 19. storočia stala útočiskom hora Le Morne Brabant. Z francúzštiny dostali pomenovanie „maroon“, čiže utečenci.

Rozľahlý vrchol Le Morne Brabant s plochou približne 12 hektárov a jaskyne po stranách hory im poskytli dobrý úkryt. Strmé útesy hory boli ťažko prístupné, zalesnená časť hory im poskytovala ochranu a izoláciu od vonkajšieho sveta. Žili v drsných podmienkach vrátane nedostatku jedla, prístrešia a strachu z odhalenia.

K definitívnemu zrušeniu otroctva došlo až 1. februára 1835 pod nadvládou Britov. Hovorí sa, že vtedajšia vláda vyslala do Le Morne expedičný tím policajtov a vojakov, aby informovali otrokov na úteku, že sa dočkali slobody. Keďže boli oblečení v uniformách a ozbrojení, otroci sa pre nedôveru voči vláde a strach z opätovného zajatia rozhodli v zúfalstve ukončiť svoje životy skokom z vrcholu.

Hora, poznačená tragickou udalosťou, ktorej sa dalo zabrániť, má stále nádych smútku. Potomkovia oslobodených otrokov dodnes žijú v oblasti Le Morne a považujú ju za posvätnú.

Spomienkou na utrpenie, obetu a boj za slobodu v ťažkých časoch je pamätník In Slave Route, ktorý vznikol pod záštitou UNESCO a pred verejnosťou bol odhalený 1. februára 2009. Centrálny blok s obrazom otroka obkolesujú kamene a sochy, ktoré predstavujú rôzne krajiny, z ktorých otroci pochádzali, od Mozambiku, ostrova Réunion a Madagaskaru až po Indiu, Čínu, Malajziu a Haiti.

Vyšľapte si na Le Morne Brabant

Maurícius je pomerne malý ostrov, zo severu na juh má necelých 90 km. I zo vzdialenejších oblastí sa do východiskového bodu túry v Le Morne dostanete za menej ako dve hodiny.

Turistický chodník na Le Morne Brabant s dĺžkou tri a pol kilometra vás povedie zelenou vegetáciou okolo obrovských endemických stromov, ale aj menších exotických rastlín (hora miestom výskytu dvoch vzácnych rastlín Mandrinette a Boucle d'Oreille) až na čadičový skalnatý vrchol, ktorý označuje kovový kríž. Niektoré úseky výstupu sú náročnejšie a vyžadujú lezenie po skalách, preto je podmienkou sprievod certifikovaných profesionálov.

Odmenou na vrchole hory vám bude úchvatný výhľad na Indický oceán, neďaleký ostrov Ile aux Benitiers, pláž Le Morne a okolité oblasti južnej časti Maurícia.

V porovnaní so slovenskými vrcholmi je síce Le Morne Brabant neveľký, no myslite na to, že počasie sa môže počas túry zmeniť. Le Morne Brabant má jedinečnú mikroklímu. Ak vás zastihne dážď, určite sa nevracajte. Počkajte chvíľu, pretože je šanca, že vietor mraky odveje a o pár minút sa vyčasí.

Strávte dovolenku na Mauríciu na polostrove Le Morne

LUX* Le Morne 5*

Paradis Beachcomber Golf Resort & Spa 5*

Riu Le Morne 5*

Pozrite si aj ďalšie zájazdy do rôznych častí Maurícia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu