SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Hojdanie sa s výhľadom na divé maky. Táto lúka vám učaruje

Toto je rozhodne miesto, kde si urobíte pekné fotky a navyše sa aj niečo naučíte.

Spojenie rozmanitej prírody a nápaditých umeleckých diel. I tak by sa dali stručne popísať turistické zaujímavosti, za ktorými sa oplatí vycestovať na Kysuce.

„Naším zámerom je prepojiť krásy našej prírody, tradície a umenie starých majstrov, ktorých práca predstavuje duchovné bohatstvo našich predkov,“ hovorí Matej Šimášek, riaditeľ OOCR Kysuce. „Drotári, kamenári, či rezbári robili v minulosti reklamu Kysuciam, dnes v ich šľapajach pokračujú miestny akademickí umelci, ktorí verným spôsobom prezentujú témy, ktoré sú pre nás vlastné. Veríme, že v spojení s našim prírodným bohatstvom, sú ich diela najlepšou reklamou pre návštevu nášho regiónu.“

SkryťVypnúť reklamu

Tento región je známy ako kraj chotárov a osád. Dedinky sú roztrúsené v dolinách a viaceré samoty nájdete aj v tých najnedostupnejších terénoch. K tomu tu za posledné roky vyrástli vyhliadkové veže, umelecké diela a aj dnes pribúdajú nové nápady, ktoré obohatia vašu túru či prechádzku s rodinou.

Umelecké diela v prírode

Mnoho ľudí, i tí, ktorí nikdy nenavštívili Kysuce, pozná Beskydsko-Javornícko magistrálu, populárnu bežkársku trasu, ktorá spája Česko a Slovensko a len na slovenskej strane má vyše 50 kilometrov.

Javornícky chodník má svoje čaro nielen v zime. Cyklisti a turisti ho využívajú hneď, ako sa oteplí. Trasy vedú po hlavnom hrebeni a sú výnimočné tým, že neponúkajú iba výhľady na okolitú prírodu, ale pozorný návštevník si všimne popri turistických chodníkoch aj zaujímavé sochy. Niektoré z nich nájdete blízko Zákopčia.

SkryťVypnúť reklamu

Z tejto obce vedie na hrebeň Javorníkov viacero trás. My sme si vybrali ako začiatočný bod Zákopčie, Majer. Smerujeme na Petránky po modrej značke, odkiaľ je to na skok na Marťákov kopec, kde stojí rozhľadňa. Navrhol ju Stanislav Mikovčák, ktorého diela môžete nájsť aj nad Strečnom na kopci Špicák, na Bobovci, či nad kalváriou v Krásne nad Kysucou, kde máme namierené neskôr.

Rozhľadňa má typickú kamennú základňu a drevenú striešku na vrchole. Ponúka panoramatické výhľady. S istotou rozoznáte Veľký Rozsutec či neďalekú Veľkú Raču, ktorá je určite známa všetkým lyžiarom, no dovidíte až na Lysú horu do Česka.

Z rozhľadne sa potom za pár desiatok minút môžete dostať k sochám Potvor, Skameneline či ku Kameňovníku.

„Ľudia vo všeobecnosti majú potrebu obklopovať sa krásou, byť v jej blízkosti,“ hovorí Zuzana Sýkorová, kurátorka Kysuckej galérie v Oščadnici. „Z toho možno vyplýva aj spojenie prírodnej krásy a umeleckého diela, ktoré stretávame na turistických či cykloturistických trasách. Pre mnohých sú to neočakávané stretnutia, možno o to viac čarovnejšie.“

SkryťVypnúť reklamu

Naspäť môžete ísť rovnakou trasou alebo si zvoliť jednu z mnohých cestičiek, ktoré vás zavedú buď späť do Zákopčia alebo sa môžete vybrať aj do neďalekých obcí Ochodnica či Nesluša.

Galéria uprostred lesoparku

Presúvame sa do Oščadnice, do Kysuckej galérie, ktorá je umiestnená v kaštieli obklopenom lesoparkom.

Okrem dočasných výstav, ktoré sa menia v približne dvojmesačnom intervale, na prízemí a v podkroví kaštieľa, by návštevníci rozhodne nemali obísť stálu expozíciu nazvanú Dvanásti, hovorí kurátorka Zuzana Sýkorová.

„Expozícia v skratke prezentuje tvorbu dvanástich autorov, ktorí stáli pri vzniku galérie, prostredníctvom kľúčových diel ich tvorby, nachádzajúcich sa v zbierkach galérie,“ hovorí Sýkorová.

Kaštiel i okolitý lesopark s rozlohou tri hektáre sú kultúrnou národnou pamiatkou. Sýkorová radí, aby ste si v areáli všímali vzácne dreviny, malebné zákutia a najmä (NE)STÁLU EXPOZÍCIU, ktorá pozvoľne vznikala na základe Medzinárodných sochárskych sympózií.

SkryťVypnúť reklamu

„Podoba [expozície] sa v priebehu desaťročí prirodzeným spôsobom obmieňa, nakoľko sochárske diela vytvorené prevažne z prírodných materiálov vystavené náročným klimatickým podmienkam podliehajú procesu zániku, aby mohli byť nahradené inými,“ Sýkorová vysvetľuje jej názov.

Lúka, ktorá vám učaruje

Asi kilometer od Kysuckej galérie sa nachádza novovytvorená atrakcia pre návštevníkov – Čarovná lúka. Rozprestiera sa na ploche približne 8 000 m2 a je rozdelená do niekoľkých sektorov podľa farby či úžitku. Môžete sa ňou prejsť, spoznávať kvety, vyfotiť sa, či oddýchnuť si. Vstupné je dobrovoľné.

Autori lúky, záhradníci z neďalekého garden centra Zahradnici.sk, hovoria, že jedným z dôvodov, prečo sa Čarovnú lúku rozhodli vybudovať, je snaha prilákať viac ľudí do prírody a zatraktívniť samotnú lokalitu. V budúcnosti by chceli viac zužitkovať zasadenú levanduľu. V ďalších rokoch plánujú nielen jej samozber, ale aj spracovanie do rôznych produktov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším cieľom je vzdelávať. „V areáli si ľudia môžu naživo pozrieť nielen pekné farby kvetov, ale dozvedia sa aj detailnejšie informácie o desiatkach rôznych byliniek,“ vysvetľuje Marián Kucharčík, riaditeľ záhradného centra Zahradnici.sk

„Veľakrát ich ľudia bežne konzumujú a nevedia, aké majú liečivé účinky a že nie je vôbec zložité si ich vypestovať doma. Ku kvetom však, prirodzene, patria aj včielky. Popri týchto cieľoch chceme pomôcť aj včelárstvu a budúci rok umiestniť vedľa lúky aj úle pre včielky.“

V čase našej návštevy bol najvýraznejší sektor s červenými makmi. „Keďže je lúka veľká, je rozdelená na viaceré sektory,“ vysvetľuje Kucharčík.

Niektoré časti budú potrebovať viac času, aby zasadené rastliny vyrástli do krásy. Kucharčík dodáva, že levandule potrebujú ešte minimálne rok a podobne aj letničková lúka, ktorá sa bude behom roka meniť na medonosnú lúku. Sektor so žltou farbou bude zmenený a záhradníci tam po horčici plánujú pre budúci rok niečo nové.

SkryťVypnúť reklamu

„Areál sa snažíme zatraktívniť aj dekoráciami a aj tu máme ešte veľa práce a plánov pred sebou,“ hovorí Kucharčík. V areáli sa nachádza napríklad bicykel, lavička, paletové sedenie, či hojdačka zavesená na strome.

Pri vyberaní rastlín boli záhradníci obmedzení kysuckým podnebím. Kucharčík hovorí, že už pri samotnej levanduli museli pamätať na náročnejšie podhorské podmienky.

„Väčšina odrôd by to nezvládla, prípadne len s veľkými ťažkosťami, a preto sme vybrali levanduľu lekársku Hidcote,“ hovorí.

Kalvária s vyhliadkovou vežou

Z Čarovnej lúky sa odchádza len ťažko, ale pred nami je ešte posledná zastávka – kalvária v meste Krásne nad Kysucou s vyhliadkovou vežou. Po tom, ako sme dorazili do mesta, sme sa vybrali smerom do obce Dunajov. Približne 200 metrov za mostom, ktorý je blízko centra mesta, je potrebné prejsť cez železničné priecestie a zabočiť doprava. Následne už pôjdete len priamo po ceste, ktorá vás zavedie na parkovisko blízko začiatku kalvárie. Asi pol hodinu zaberie výstup po cestičke vysypanej štrkom popri všetkých štrnástich zastaveniach. Blízko pri vrchole môžete naraziť na pasúce sa ovečky.

SkryťVypnúť reklamu

Od posledného zastavenia je rozhľadňa už len na skok, stačí sa vynoriť z lesa na lysý kopec a tam sa objaví rozhľadňa, ktorej podobu navrhol - kto iný, ako Stanislav Mikovčák. Tvorba tohto architekta bola aj dôvodom, prečo si návštevu tejto rozhľadne zvolil turista Lukáš Holzer.

„Pri plánovaní výletov ma vždy lákajú miesta, ktoré majú symboliku a vzácnu históriu,“ hovorí Holzer. Podľa legendy tu v minulosti stála strážna veža. Autori projektu rozhľadne píšu, že táto nová dominanta je symbolom spojenia zeme s nebom, symbolom budúcnosti, ktorú vidíme v našich deťoch, ale ponúka aj krásny nadhľad, ktorý je potrebný v medziľudských vzťahoch.

Na trase k rozhľadni sú vybudované lavičky a nájdete tu aj prameň, kde sa viete osviežiť. V základoch vyhliadkovej veže je zabudovaná aj časová schránka. Okrem mincí, novín z roku 2020, kedy bola veža oficiálne otvorená, a listov primátora a architekta, nájdu budúce generácie aj rúško, ktoré má symbolizovať dobu, kedy sa rozhľadňa stavala.

SkryťVypnúť reklamu

Tento článok vznikol vďaka partnerstvu so Žilinským turistickým krajom (www.zilinskyturistickykraj.sk).
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. Dôležitosť duševnej pohody
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 19 367
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 601
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 345
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 278
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 003
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 007
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 3 616
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 292
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (1): Arabská pevnosť, katolícka katedrála a gigantická koncentrácia skleníkov
 2. Ľuboš Vodička: Hrady české, moravské a sliezske: Bítov
 3. Aleš Tvrdý: Durban ma privítal "vo veľkom štýle"
 4. Nikoleta Čáková: Púť na koniec sveta II. (Finisterre Camino)
 5. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 6. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 7. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 8. Aleš Tvrdý: Vlakom po Európe
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 769
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 627
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 178
 4. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 907
 5. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 859
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 786
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 532
 8. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru! 1 970
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu